Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Niebezpieczny smog – jak oczyścić powietrze wewnątrz pomieszczeń

0

Powietrze, którym oddychamy na zewnątrz jest zanieczyszczone w wysokim stopniu. Szczególnie niepokojące wskaźniki dotyczą dużych aglomeracji miejskich, choć i w mniejszych miejscowościach odczyty stanu czystości powietrza bywają alarmujące. Choć oczywiście wszyscy mamy wpływ na jakość powietrza, którym oddychamy, nie da się poprawić jego parametrów inaczej niż przez długofalowe i zintegrowane działania. Nie mając bezpośredniej kontroli nad stanem środowiska naturalnego na zewnątrz budynków, jednocześnie możemy wpłynąć pozytywnie na jakość powietrza w naszych domach, mieszkaniach czy biurach. Wystarczy zainstalować dobry oczyszczacz powietrza, by móc oddychać swobodnie.

Oczyszczacz powietrza – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Oczyszczanie powietrza w pomieszczeniu zamkniętym opiera się na dwóch zasadach: wymuszeniu jego obiegu i przefiltrowaniu całej jego objętości w danym wnętrzu. Najważniejszymi elementami oczyszczacza są zatem wydajny wentylator oraz kilkuwarstwowy filtr. Zarówno jednym, jak i drugim dysponuje każdy oczyszczacz powietrza Xiaomi.

Dlaczego jednak efektywne oczyszczanie wiąże się ze sprawnością wentylatora oraz filtra? Oczyszczacz powietrza jest urządzeniem stacjonarnym i bez wymuszenia obiegu powietrza, nie byłby w stanie przefiltrować całej jego masy. Dlatego zadaniem wentylatora jest skierowanie powierza do wnętrza oczyszczacza, gdzie przepuszczane jest ono przez układ filtrujący. Wysokiej jakości filtr zatrzymuje większość zanieczyszczeń, a opuszczające go powietrze pozbawione jest między innymi pyłów zawieszonych PM2.5, pyłków roślin oraz niektórych wirusów i bakterii.

Najważniejsze parametry dobrego oczyszczacza powietrza

Stosowane w oczyszczaczach Xiaomi filtry składają się z trzech warstw:

 • pierwsza, główna zatrzymuje znajdujące się w powietrzu włosy, kurz i inne drobne cząsteczki takie jak włókna bawełniane;
 • filtr True HEPA odpowiada za oczyszczenie powietrza z 99,97% cząstek o średnicy równej 0,3 µm lub większej i stanowi ochronę przed pyłami zawieszonymi PM2.5;
 • filtr węglowy zapobiega biernemu paleniu i oczyszcza powietrze z trujących substancji, zatrzymując lotne związki organiczne, toulen oraz formaldehyd.

Warto podkreślić, że cały zespół filtrów powinien być regularnie wymieniany, co w przypadku oczyszczaczy Xiaomi jest czynnością bardzo łatwą. Wystarczy otworzyć pokrywę urządzenia, wyciągnąć zużyty filtr i w to miejsce zamontować nowy.

Poza wysoką jakością filtrów, bardzo ważnym parametrem świadczącym o wysokiej jakości urządzenia jest jego wydajność, nazywana zamiennie współczynnikiem CADR czy zdolnością oczyszczania. Wydajność mierzona jest w m3/h.

Jak dobrać oczyszczacz do wnętrza?

Decydując się na zakup oczyszczacza powietrza, powinniśmy dobrać go odpowiednio do wnętrza, w którym zamierzamy z niego korzystać. Jak to zrobić? Zasada doboru jest prosta – należy obliczyć kubaturę danego pomieszczenia (lub zespołu wnętrz) i pomnożyć ją przez 3. Uzyskany wynik stanowi wartość minimalnej wydajności oczyszczacza, który poradzi sobie z filtracją powietrza w tym pomieszczeniu.

Jeśli chcemy kupić urządzenie do kawalerki o powierzchni 30m2 i wysokości ścian 2,5 m, musimy wybrać oczyszczacz o minimalnej wydajności 225 m3/h (30 x 2,5 x 3 = 225).

Oczyszczacze powietrza do pokoju, mieszkania i domu

Posługując się przykładem Xiaomi, sprawdźmy, jakie oczyszczacze z oferty producenta sprawdzą się w pomieszczeniach o różnych wymiarach. Chcąc kupić urządzenie do niewielkiego pokoju o powierzchni 18 m2 i kubaturze 45 m3, będziemy potrzebować oczyszczacza o wydajności co najmniej 135 m3/h. W tym przypadku sprawdzi się najmniejsze z dostępnych urządzeń, czyli oczyszczacz Mi 3C o zdolności oczyszczania do 320 m3/h (wydajność określona dla PM).

Do salonu z aneksem kuchennym czy kawalerki, warto kupić nieco bardziej wydajny Mi 3H. Jeżeli zależy nam na jednym urządzeniu, które zdoła oczyścić powietrze w całym, stosunkowo niedużym mieszkaniu, albo na piętrze domu – zastosujmy Mi Air Purifier Pro, który filtruje do 500 m3/h powietrza (wydajność mierzona dla PM). Z kolei dom, lub jego część (w zależności od metrażu nieruchomości), wymaga użycia największego oczyszczacza Xiaomi - Mi Air Purifier Pro H o wydajności 600 m3/h (wydajność mierzona dla PM).

Materiał zewnętrzny

Napisany dnia: 07.12.2021, 11:32
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Magistrat przyznał dotacje dla klubów sportowych na 2022 r. Do podziału jest 620 tys. zł

   

  Urząd Miasta w Jaśle, podjął decyzję, w sprawie podziału dotacji na organizację działań sportowych w 2022 r. Pieniądze trafią do 15 podmiotów, które w ubiegłym roku złożyły stosowne wnioski o udzielenie dotacji. Kluby otrzymają łącznie 620 tys. zł, a więc o 20 tys. zł więcej niż w ubiegłym roku.

 • Spróbuj pysznych pierogów u "Wojtka"

  Pracownię Pierogów "Wojtek" znają niemal wszyscy. Oprócz klasycznych smaków, popularnej na naszych stołach potrawy, pierogarnia serwuje na przykład pierogi z kurczakiem, czy też o smaku bounty, na słodko. Jeśli jeszcze nie próbowaliście, koniecznie to zróbcie. 

 • Hyperion Investments chce inwestować w Jaśle. Na obrzeżach miasta ma powstać obiekt wielkopowierzchniowy

  Inwestor posiada blisko 10 hektarów nieruchomości położonych w rejonie skrzyżowania ulic Piłsudskiego i Bieszczadzkiej w Jaśle. Spółka nie posiada drogi dojazdowej do swoich działek, dlatego zadeklarowała się na własny koszt przebudować skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną na rondo i wykonać drogę lokalną do działek, na których chce realizować inwestycję. Aby mogli podjąć się tego zadania, konieczna była zgoda radnych na bezprzetargową sprzedaż blisko 7-arowej działki miejskiej. Uchwała została podjęta, jednak kilku radnych wstrzymało się od głosu.

 • 30. finał WOŚP już w najbliższą niedzielę

   

  W najbliższą niedzielę (30 stycznia) Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, zagra po raz trzydziesty w historii. Tegoroczna zbiórka, prowadzona jest z myślą o zapewnieniu najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. Na ulicach Jasła i okolicznych miejscowości, pojawi się blisko 150 wolontariuszy, z tradycyjnymi puszkami w dłoniach. Impreza na płycie jasielskiego rynku rozpocznie się o godz. 18.

 • Przy urzędzie gminy w Tarnowcu dobudowywane jest nowe skrzydło budynku

  Końcem ubiegłego roku rozpoczęły się prace inwestycyjne dotyczące rozbudowy, nadbudowy oraz modernizacji budynku Urzędu Gminy w Tarnowcu. Zadanie zostało podzielone na kilka etapów. Obecnie trwają prace przy budowie nowego skrzydła.

 • Strażacy ochotnicy odwiedzili z prezentami pacjentów rzeszowskiej Kliniki Onkohematologii Dziecięcej

   

  Strażacy ochotnicy z regionu jasielskiego, już po raz czwarty, odwiedzili pacjentów Kliniki Onkohematologii Dziecięcej w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie. W sobotnie przedpołudnie, wyruszyli z Zimnej Wody do stolicy województwa podkarpackiego z prezentami, których zbiórka prowadzona była od października ubiegłego roku. Dzieci, które każdego dnia toczą walkę z chorobą nowotworową otrzymały zabawki, artykuły szkolne, czy też książki.

 • ERKO doceniło uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Jaśle. Młodzież otrzymała wyjątkowy prezent

  Współpraca pomiędzy firmą ERKO a Zespołem Szkół Technicznych w Jaśle jest doskonałym przykładem tego, jak należy budować relacje, łączące lokalny biznes ze szkołami, które konsekwentnie stawiają na praktyczną naukę zawodu. Model oparty na praktykach i stażach zawodowych, daje korzyść nie tylko uczniom, lecz również firmom, które zgłaszają popyt na pracę, szczególnie w perspektywicznych zawodach. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę producent części lotniczych z siedzibą w Czeluśnicy, który ufundował szafki dla uczniów ZST, w szacie graficznej, wykonanej przez artystę Sylwestra Łaskawskiego.

 • Coraz dłuższe kolejki do drive-thru. Dyrekcja szpitala wydłuża godziny pracy punktu

  Od kilku dni coraz więcej lekarzy kieruje pacjentów na testy wykrywające obecność koronawirusa w organizmie. W związku z tym zauważalne są długie kolejki ustawiające się do punktu drive-thru. Dyrekcja szpitala informuje, że od jutra wydłużą godziny wykonywanych wymazów. Już nie do 13.00 a do 16.30 będzie otwarty punkt badań drive-thru.

 • Kogeneracja działa. W jasielskiej ciepłowni ograniczono zużycie węgla kamiennego o blisko 90%

   

  W kwietniu ubiegłego roku, Jasło dołączyło do wąskiego grona miast, które mogą pochwalić się nowoczesną instalacją układu kogeneracyjnego, zasilaną gazem ziemnym. Dzięki niej, produkcja energii elektrycznej i cieplnej, miała być bardziej ekologiczna, przede wszystkim dzięki znacznemu ograniczeniu wykorzystania węgla kamiennego do produkcji ciepła. Okazuje się, że od października do grudnia 2021 r. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. w Jaśle, do produkcji energii cieplnej, zużyło o 89% mniej węgla, niż w analogicznym okresie, w roku poprzednim. Tym samym, znacznie ograniczono również emisję COdo atmosfery.

 • Emerytowany strażak z KP PSP w Jaśle uległ poważnemu wypadkowi w Holandii. Rodzina i koledzy proszą o pomoc

  Starszy sekcyjny w stanie spoczynku Bogdan Fehr z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle został potrącony przez samochód w Holandii. Jeżeli nie wróci do kraju zostanie umieszczony w domu opieki. Rodzina i strażacy z KP PSP w Jaśle proszą o pomoc dla Bogdana. Potrzebne jest 40 tysięcy złotych, aby mógł zostać przetransportowany do Polski.

 • Postaw na grzejniki dekoracyjne SUNERZHA ze stali nierdzewnej

   

  Zastanawiasz się nad zakupem grzejnika do Twojego domu? Wbrew pozorom, wybór może okazać się bardzo oczywisty. Stawiając na dekoracyjne grzejniki wodne SUNERZHA ze stali nierdzewnej, otrzymasz gwarancję funkcjonalności, jednocześnie nadając pomieszczeniom niepowtarzalnego stylu. Grzejniki wodne , wodno-elektryczne i elektryczne, na które producent udziela 20-letniej gwarancji, znajdziesz w ofercie DOMUS Budownictwo & Łazienki w Jaśle.

 • Podczas prowadzonego pościgu radiowóz wpadł do rowu

  Wczoraj około godziny 20. na ul. Mickiewicza w Jaśle policjanci podczas prowadzonego pościgu za pojazdem, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej wpadli radiowozem do przydrożnego rowu.

 • Nagroda za całokształt pracy na rzecz kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” trafiła do Bajkowego Prywatnego Przedszkola w Jaśle

   

  15 grudnia br. po raz drugi w formule online ze względu na panującą pandemię odbył się uroczysty finał kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”...

 • Poszukujesz nowych wyzwań zawodowych? Chciałbyś współtworzyć innowacyjną firmę w Jaśle? Trade Software & Consult szuka właśnie Ciebie!&a

   

  Trade Software & Consult tworzy innowacyjne rozwiązania IT dla branży budowlanej. Firma posiada oddziały handlowe zajmujące się sprzedażą materiałów budowlanych w internecie, sprzedając między innymi stolarkę okienną, drzwiową, beton komórkowy, meble, artykuły dla domu i ogrodu.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105