Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Nieograniczone środki na usuwanie skutków powodzi - również dla Jasła

16

600 mln zł w ramach programu „3x200” zostanie przekazanych na usuwanie skutków ostatniej powodzi. Pieniądze, które w jednej trzeciej pochodzą z budżetów: Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz środków unijnych zostaną przekazane dla 14 gmin województwa podkarpackiego, w tym również dla Jasła.


Projekt pod nazwą „3x200” został opracowany przez rząd w odpowiedzi na katastrofalne skutki powodzi oraz duże potrzeby finansowe związane z ich likwidacją. - Kilkanaście poszkodowanych gmin otrzyma na usuwanie skutków powodzi 600 mln zł. 200 mln zł będzie pochodzić ze środków UE i o tyle będą zwiększone Regionalne Programu Operacyjne z przeznaczeniem na te projekty. Kolejne 200 mln zł będzie w dyspozycji wojewody na usuwanie skutków powodzi. A 200 mln zł będzie pochodziło ze środków NFOŚiGW i zostanie przeznaczone na usuwanie skutków powodzi w infrastrukturze ochrony środowiska, czyli m.in. oczyszczalnie ścieków, cieki, kanalizacja, infrastruktura wodna – wyjaśnia Władysław Majka, wiceprezes NFOŚiGW.

Środki, jakimi dysponuje budżet Funduszu zarezerwowane są na usuwanie skutków  tzw. powodzi rutynowej. Jednak ta ostatnia z pewnością do takich nie należała. Dlatego też NFOŚiGW wraz z rządem podjął decyzję o sfinansowaniu usuwaniu skutków powodzi w sposób niestandardowy. -  W tym roku finansujemy usuwanie skutków powodzi w ochronie środowiska w sposób nadzwyczajny, czyli upraszczamy procedurę. Również na tym etapie mamy nieograniczone środki, które będziemy starali się dopasować do potrzeb, a nie potrzeby do środków. NFOŚiGW zwiększy środki do takiego poziomu, do którego trzeba będzie, żeby te skutki powodzi usunąć – zapewnia szef NFOŚiGW.

 

(kp)

Napisany dnia: 19.06.2010, 09:35
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ dragoness
dnia 19.06.2010, 09:52
Ocena
komentarza:
0
Jaka część tych środków jest przeznaczona na sprzęt do osuszania? Zwykła dmuchawa pobiera 22kW/h, więc rachunki za prąd dobiją tych, co się nie potopili. Istnieją specjalistyczne firmy z odpowiednim wyposażeniem, ale to również jest drogie, więc przynajmniej część tych wydatków powinno być sfinansowane z tych środków.
@ sertka
dnia 19.06.2010, 09:58
Ocena
komentarza:
0
Szkoda że pan Majka nie powiedział jaką karę zapłaci podatnik za nie wdrożenie programu przeciwpowodziowego , Unia daje kasę którą i tak sobie odbierze . Rząd nic nie robi a zwykły człowiek za to zapłaci . Link http://tnij.org/g95g
@ Myślenie
dnia 19.06.2010, 10:08
Ocena
komentarza:
0
Zacznijcie v-ce Prezesie Majka od myślenia, bo tego nam brakuje, a skończcie na rozdawaniu pieniędzy. Przeputa się każdą kasę, tym bardziej w roku wyborczym. Każdy aktualny wadca gminy czy miasta darł będzie ku sobie prężąc pierś przed elektoratem i wydając kasę na np. na paczki, komary, środki czystości, wynagrodzenie za dyżury w sztabach kryzysowych - może jak zostanie coś to na poprawę dróg czy szkół. Przeputa się każdą kasę wołając o więcej. A gdzie wnioski i nauczka z powodzi.Za rok czy dwa powtórka z rozrywki - znowu zbiórka, Caritas, promesa, zdjęcia na tle osuwisk itp. Może by pomyśleć jak zapobiegać takim klęskom a nie imponować rozdawnictwem na likwidację szkód. Pokusa dla władców jest ogromna - mimo nieszczęscia powódź przyszła w wymarzonym czasie - można zbić na niej kapitał polityczny za pieniądze podatników.
@ XYZ
dnia 19.06.2010, 10:28
Ocena
komentarza:
-1
i widzimy problem rozwiązany.. znalazły się pieniądze na wywóz śmieci z Jasła.. w cale nie jest powiedziane i nie jest to zarazem prawdą że śmieci były i są wywożone tylko i wyłącznie do Kozodrzy..!! w większości śmieci są wywożone do Gorlic na sortownie. Jest to dużo bliżej..przecież "nie szkodzi" że to inne województwo..ale co się nie robi dla "kochanego" Jasła żeby zaoszczędzić..

A tak woli ścisłości :
KODEKS KARNY - ROZDZIAŁ XXII
Art. 183. § 1. "Kto wbrew przepisom składuje, usuwa, przetwarza, dokonuje odzysku, unieszkodliwia albo transportuje odpady lub substancje w takich warunkach lub w taki sposób, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu wielu osób lub spowodować zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach,podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. "

więc niech nikt nie ściemnia że te syfy popowodziowe które bezpośrednio zagrażały miastu i wywieziono je do Sobniowa, tamtym mieszkańcom nie zaszkodzą i nie zagrażają - BO TO CZYTA BREDNIA!!
JAŚLANIE OBUDŹCIE SIĘ BO WASZA REKA JUŻ DAWNO W NOCNIKU!!
@ PO smarowania c.d.
dnia 19.06.2010, 10:51
Ocena
komentarza:
0
PO NACIERA, KIEŁBASY ORAZ WIĘCEJ. DLA JAŚLAN Z PO NIEOGRANICZONE ŚRODKI. ODBUDUJĄ WAŁY, OSUSZĄ MIASTO, WYBUDUJĄ TAMY I ZBIORNIKI, A KAŻDY MIESZKANIEC OTRZYMA PO 100 TYS. TYTUŁEM ZADOŚĆUCZYNIENIA ZA ZŁO POWODZI .. ALE TO NIE POMOŻE - BRONEK KOMOR I TAK PRZEGRA WYBORY.
@ abc
dnia 19.06.2010, 11:51
Ocena
komentarza:
0
do xyz Dość tych mądrali którzy na cudzym nieszczęściu chcą wypłynąć w wyborach.Od dwóch tygodni mieszkamy w syfie,kurzu na XX-lecia. Przestańcie przepisywać z kodeksu przepisy prawne i weźcie się do konkretnej pracy, bo waszej nieustającej gadaniny mamy już dosyć!!!!!!
@ ljpoih
dnia 19.06.2010, 11:54
Ocena
komentarza:
0
i co z tym zrobią? Wybudują nowy deptak? Czy fontanne?
@ ona
dnia 19.06.2010, 19:16
Ocena
komentarza:
0
Szkoda, że władze nie interesują się już osuwiskiem w Bryłach - zniknęły kamery telewizyjne i dziennikarze, zdematerializowała się pani burmistrz i inni "dygnitarze". A tam ludzie od wielu dni walczą z błotem i osuwająca się ziemią, i czekają na jakies durne pozwolenia....A przedstawiciele "władz" oznajmili, że "nie opłaca się ratować" bo "koszty pomocy już przekroczyły wartość domu"...Brak słów... Domy, na które ludzie pracowali całe życie mają pójśc w przepaść bo brak jakiegoś durnego papierka? I gdzie są dziennikarze teraz, kiedy potrzeba konkretnego działania ??A w telefonach słowa "abonent czasowo niedostępny..."
@ Jaślak
dnia 19.06.2010, 22:23
Ocena
komentarza:
0
jestem ciekaw czy osoby sprawdzające wnioskodawców o odszkodowania za straty poniesione w okresie powodzi są osobami kompetentnymi... znam już kilka przykładów gdzie osoby które na oczy nie widziały w swoich domach wody powodziowej skladaja wnioski o odszkodowanie... to jedna sprawa a druga to czy my jako obywatele Jasła bedziemy mieć wgląd do rachunków rozliczających władzę z otrzymanych pieniędzy? bo jakoś nie wierzę że cała pula pieniędzy zostanie przeznaczone na pomoc tym "zwykłym" ludziom... POPRAWIĆ I UREGULOWAĆ KORYTA RZEK! WAŁY P/POWODZIOWE! wreszcie SPRAWA BOCZNYCH ULICZEK NP. 17 STYCZNIA, GDZIE WODA NIE TYLKO Z RZEKI ALE I Z GÓREK PŁYNIE WPROST POD DOMY! ULICZKI PONISZCZONE, BRAK ODPOWIEDNIEJ MELIORACJI ODPROWADZAJĄCEJ WŁAŚNIE TAKĄ WODĘ!!! PROSZĘ WŁADZ O ZAJĘCIE SIĘ TAKIMI SPRAWAMI, TO JEST WASZA PRACA! NIE KASJERKI W KINIE ANI PIEKARZA W PIEKARNI TYLKO WAS Z TEGO NALEŻY MIEDZY INNYMI ROZLICZAĆ BO TAKA WASZA ROLA... jeśli nie umiecie zarządzać to jest kilku takich co odstąpi łopatę czy inne, mniej skomplikowane stanowisko...Pozdrawiam!
@ stary
dnia 20.06.2010, 06:39
Ocena
komentarza:
0
nieograniczone tzn jakie pan majka chyba nie wie co mowi albo nie wie co sie dzieje w terenie
gdzie srodki pieniezne sa przyznawane w/g widzimisie urzednikow w zaleznosci od znajomosci i ukladow masz znajomosci masz pieniadze nie to przedstaw wysokosc zarobkow
i przynos bzdurne zaswiadczenia ,gdzie budynki gospodarcze nie podlegaja oszacowaniu bo??
takie sa wymysly urzedasow a moze pana majki
@ Nero
dnia 20.06.2010, 08:03
Ocena
komentarza:
0
Nie rozumiem. Pomimo, że odszedł poseł, marszałek, senator Zając Jasło otrzymuje jakieś pieniądze?
Przecież tyle lat przekonywano nas, że gdyby nie Pan Zając to Jasło nic by nie dostało.
@ laska
dnia 20.06.2010, 10:31
Ocena
komentarza:
0
dostaną kase na powodzian to cała śmiętanka z jasła za te pieniądze pojedzie na wakacje dwu tygodniowe
@ YHYM ? I KAZDEMU
dnia 20.06.2010, 12:36
Ocena
komentarza:
0
CIEKAWE !! JAK BEDZIEMY GCZECZNI POD MIOTELKA I NIE PYSKOWAC ? !!!
@ PROJEKT WYBORCZY !;
dnia 20.06.2010, 12:41
Ocena
komentarza:
0
A ZYCIE POKAZE !!; I OBY JAROSLAW KACZYNSKI PO W TEJ POLSCE INACZEJ NIE DA SIE !!! /BREDNIE tUSKA /wybaluszacza/;,,, i kOMORA agenta
@ Myślenia c.d.
dnia 20.06.2010, 18:04
Ocena
komentarza:
0
Myślenie jest najtańsze - nic nie kosztuje, tylko dlaczego o nie najtrudniej? Łatwiej uprawiać rozdawnictwo na likwidację szkód - rozdaje się przecież nie swoje. Do zobaczenia przy rozdawaniu nastepnych promes - może już nie w tym składzie, ale pewne jest, że pieniądze na likwidację znowu będą potrzebne - może nawet jeszcze większe.
@ Nagroda
dnia 20.06.2010, 22:19
Ocena
komentarza:
0
Przyznanie nagrody za zabezpieczenie przeciwpowodziowe miasta.
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Ostatnie pożegnanie ppłk. Mieczysława Żygłowicza. Kleeberczyk spoczął na Starym Cmentarzu w Jaśle

   

  Wczoraj, w Jaśle odbyła się uroczystość pogrzebowa zmarłego w miniony wtorek ppłk. Mieczysława Żygłowicza. Uczestnik wojny obronnej Polski 1939 r. a po wojnie wieloletni dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaśle spoczął w rodzinnym grobowcu na jasielskim Starym Cmentarzu. W ostatniej drodze towarzyszyła mu rodzina, przyjaciele oraz żołnierze, którzy z należnymi bohaterowi honorami pożegnali kleeberczyka.

 • Odśnieżanie dróg w centrum miasta jest skandaliczne - mówią mieszkańcy

  Jeszcze kilka dni temu na wielu ulicach, placach i chodnikach miasta zalegała gruba warstwa śniegu oraz lodu, choć w paru miejscach woła to nadal o pomstę do nieba. Poprawę warunków można zawdzięczać przede wszystkim pogodzie. Ciepłe promienie słońca sprawiły, że zalegający śnieg stopniał. Mieszkańcy nie szczędzą jednak gorzkich słów pod adresem władz miasta.

   

 • Aktualizacja: Młody mężczyzna spadł z drzewa. Nie żyje

  Tragiczny wypadek w Szebniach. Dzisiaj około godziny 14. podczas wycinki drzew zginął młody mężczyzna.

 • Wrak samochodu na osiedlu Gamrat został uprzątnięty. Został zabezpieczony na teren bazy MKS w Jaśle

  Pojazd, który od ponad pół roku zalegał na terenie zielonym na osiedlu Gamrat w Jaśle został przewieziony i zabezpieczony na terenie bazy Miejskiej Komunikacji Samochodowej w Jaśle. Urzędnicy ustalili spadkobierców, których powiadomią o odebraniu pojazdu. W innym przypadku sprawa trafi na drogę sądową.

 • Wypadek na drodze powiatowej w Łaskach

  Dzisiaj około godziny 13.50, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego zostali skierowani do miejscowości Łaski, gdzie według zgłoszenia doszło wypadku, w którym poszkodowane zostały dwie osoby. Mundurowi ustalili wstępnie okoliczności zdarzenia...

 • Odszedł na wieczną wartę. W wieku 101. lat zmarł ppłk Mieczysław Żygłowicz, bohater września 1939

   

  Dzisiaj w wieku 101. lat zmarł ppłk Mieczysław Żygłowicz. Śmierć bohatera wojny obronnej Polski 1939 roku, nauczyciela i wychowawcy to olbrzymi cios dla całej społeczności ziemi jasielskiej. Był wzorem patrioty, pozbawionego uprzedzeń, bez reszty oddanego służbie dla ojczyzny, której pozostał wierny do końca swoich dni.

 • Wandale znów dali o sobie znać. Farbą zniszczyli elewację budynków szkoły i bursy międzyszkolnej

   

  W nocy z piątku na sobotę nieznani sprawcy zniszczyli fragmenty elewacji budynków przy Zespole Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle. Na murach budynku szkoły oraz bursy międzyszkolnej przy ul. Staszica w Jaśle pojawiły się wulgarne napisy oraz malunki. Niektóre symbole nawiązują do ideologii nazistowskiej. Straty sięgać mogą kilku tysięcy złotych.

 • Część radnych miejskich chce budowy nowego krytego lodowiska w Jaśle. Zadanie wraca jak bumerang

  Radni miejscy z klubu PSPP złożą wniosek do władz miasta o wprowadzenie do budżetu miasta zadania związanego z budową krytego lodowiska w Jaśle.

 • Kolejna stłuczka na „stopach”

  Dzisiaj około godziny 14. w Jaśle na skrzyżowaniu ulic Szopena i Ujejskiego doszło do zderzenia się dwóch samochodów osobowych. Jedna osoba została przewieziona karetką do jasielskiego szpitala.

 • Jak poprawić swoją sylwetkę? Dowiesz się w nowym Studio Treningowym Jasło

   

  Dbałość o poprawę kondycji fizycznej, wbrew pozorom, wcale nie musi być dzisiaj wielkim wyzwaniem. Doskonałą receptą na osiągnięcie dobrej formy i sylwetki może okazać się Studio Treningowe Jasło. To wyposażone w nowoczesny sprzęt miejsce stworzone z myślą o tych, którzy chcą zmienić swój styl życia. W studio treningowym, pod okiem doświadczonych trenerów personalnych osiągnięcie ambitnych celów będzie zwykłą formalnością.  

 • Przedszkole Miejskie Nr 1 w Jaśle zaprasza!

   

  Dobra wiadomość dla wszystkich rodziców najmłodszych dzieci z Jasła i okolic. Trwa rekrutacja do Przedszkola Miejskiego Nr 1 w Jaśle. Zachęcamy do zapoznania się z bogatą ofertą naszej placówki.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105