Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Niski stan wód w rzekach. Brakuje wody w studniach

67

Największy deficyt wody podziemnej odnotowano w gminie Jasło i Brzyska w indywidualnych gospodarstwach. Gminy choć nie mają obowiązku, dostarczają wodę pitną tam, gdzie jest to konieczne. Niepokojący jest również niski poziom wód w rzekach. 

W powiecie jasielskim utrzymuje się zagrożenie suszą hydrologiczną. Jest to spowodowane brakiem ulewnych deszczy w okresie letnim od czerwca do sierpnia. Przepływ wód w głównych rzekach powiatu jest poniżej średnich niskich przepływów, ale nie osiągnął minimów.

- Według prognoz stan wody w głównych rzekach powiatu będzie się nadal obniżał. W najbliższym czasie nie ma także co liczyć na długotrwałe opady deszczu, które mogłyby znacznie poprawić sytuację w rzekach – poinformował Tadeusz Walczyk, naczelnik Wydziału ds. Koordynacji Działań Powiatowych Służb, Inspekcji i Straży.

W miesiącu wrześniu na rzece Wisłoce w Krajowicach oraz Jasiołce w Jaśle zaobserwowano obniżenie się stanu wody od dotychczasowego minimum. Opady jakie występują na terenie powiatu powodują jedynie chwilowy wzrost stanów wód w rzekach. Głównym źródłem dostarczającym wodę mieszkańcom jest rzeka Wisłoka i jej dopływy. Na chwilę obecną nie brakuje jej w wodociągach. - Mimo suszy hydrologicznej nie ma obecnie problemów z zaopatrzeniem miasta Jasła jak również pozostałych miejscowości w powiecie korzystających z wodociągów gminnych w bieżącą wodę – podkreśla naczelnik.

Większy problem z brakiem wody występuje w gospodarstwach indywidualnych, gdzie pobieranie wody oparte jest na studniach kopanych. Z tym problemem zmagają się mieszkańcy gminy Jasło oraz Brzysk. Kłopot w tym, że gminy nie stać na budowę wodociągów, których koszty sięgają 60 mln zł. - Susza, która występuje w południowo- wschodniej części kraju jest przyczyną niedoboru wody, ale rozwiązanie tego problemu przez gminę w sposób kompleksowy jest na dzień dzisiejszy nie do przeskoczenia – mówi Stanisław Pankiewicz, wójt gminy Jasło. - Nie stać gminę na zabezpieczenie wody pitnej na zasadzie dostarczenia z Jasła. Nie jesteśmy wstanie budować własnego ujęcia, ponieważ są to ogromne koszty, tym bardziej, że usytuowanie gminy, które pierścieniem zamyka miasto Jasło powoduje obszarowy rozrzut miejscowości – dodaje. Wójt zapewnia, że jeśli mieszkańcy założą spółkę wodną i podejmą się budowy studni głębinowej lokalnych ujęć, gmina wtedy dofinansuje inwestycję. - Wiem, że są gminy, w których funkcjonują takie spółki wodne i one rozwiązują problem zaopatrzenia wody w danej miejscowości np. w Korczynie czy Bieczu. W sytuacjach bardzo trudnych dostarczamy wodę na zasadzie awaryjnych potrzeb – zwraca uwagę wójt Pankiewicz.

W gminie Brzyska natomiast deficyt wody to problem trzydziestu gospodarstw domowych oraz kilku mieszkań komunalnych. Jak poinformował nas wójt Brzysk Rafał Papciak, gmina nie posiada wodociągów. Mieszkańcy mają studnie kopane, które pogłębiają bądź kopią kolejne, głębsze.

- Dla mieszkań komunalnych dostarczaliśmy wodę pitną w przeznaczonym do tego celu zbiorniku na wodę, natomiast do indywidualnych mieszkańców, dla których niezbędna jest znacznie większa ilość wody szczególnie dla celów gospodarczych (hodowla, uprawy przydomowe itp.) dowozimy ją z takim przeznaczeniem – wyjaśnia wójt Rafał Papciak.

Problem suszy hydrologicznej dotknął całego kraju. Starosta jasielski Adam Kmiecik uważa, że problem ten należy rozwiązać w sposób kompleksowy. - Wyrażam nadzieję i przekonanie, że słynny zbiornik Kąty-Myscowa wreszcie dojdzie do skutku i w znacznym stopniu to zaopatrzenie naszych terenów w wodę poprawi się – powiedział Adam Kmiecik, starosta jasielski.

Należy również podkreślić, że powodzie, które wystąpiły w 2006 i 2010 r. spowodowały pogłębienie się koryt rzek. Jest duże prawdopodobieństwo, iż ma to wpływ, jak zaznaczył inspektor Tadeusz Walczyk na obniżenie się poziomu wód podziemnych w dnach dolin.

Ilona Czarnecka

ilona.czarnecka@jaslo4u.pl

Napisany dnia: 11.10.2012, 14:47 , Tagi: Jasło, Brzyska
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ mądry człowiek
dnia 11.10.2012, 14:52
Ocena
komentarza:
-59
za mało płacicie za wode to wam wody brakuje
@ Parker
dnia 11.10.2012, 15:13
Ocena
komentarza:
-59
Racja, za wodę nie płacą po wsiach to teraz ich problem. Co może piegowatej w kunowej też brakuje ?
@ czarna
dnia 11.10.2012, 15:44
Ocena
komentarza:
116
Do Parker..a to ty sądzisz ,że na wsiach to woda z nieba leci wprost do wanien ,a może wprost do garnków i szklanek?,a niepomyślałeś ,że mieszkańcy wsi najpierw muszą studnie wykopać,potem zrobić przyłącz do domu następnie trzeba kupić zbiornik ,pompę i to nie jest za darmo ,a potem trzeba o to dbać i wrazie awarii samemu opłacić no i do tego to wszystko działa na prąd ,który też się płaci ...i co nadal sądzisz ,że wieś ma wodę gratis? Widać twoją wiedzę i inteligencję.
@ ika do czarna
dnia 11.10.2012, 16:16
Ocena
komentarza:
34
zgadzam się w 100 % a do tego jeszcze woda ze studni jest krystaliczna bez mieszanki chloru i innych świństw.
@ Do czarna
dnia 11.10.2012, 16:48
Ocena
komentarza:
-95
Czarna śmieszna jesteś a jak mieszkasz na wiosce to nie płacz tylko won do miasta. Masz w czymś problem ? .uj Ci do studni, trzeba było mieszkać w bloku to byś problemów nie miała. Jak STAĆ nie na dom to niech Cie będzie stać na wszystko co jest związane z utrzymaniem domu. Wkurza mnie WASZE prostackie pisanie i płakanie. W sumie WAM po wsiach to wszystko nie pasuje. Zawsze będziecie mieć problemy. Tak to już jest, a margines sam się rysuje.
@ dO PARKER
dnia 11.10.2012, 17:27
Ocena
komentarza:
-62
Masz rację, za wodę nie płacą to ich zmartwienie. Dzieci powracały ze szkół i widać efekty minusowania. Uczyć się !
@ kicek
dnia 11.10.2012, 18:59
Ocena
komentarza:
-8
rozumiem że twój nick to taki subtelny autoironiczny żart
@ Do kieck
dnia 11.10.2012, 20:30
Ocena
komentarza:
2
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
@ aaaaaa
dnia 11.10.2012, 21:12
Ocena
komentarza:
16
a wam w miescle to tez tak zle,kolega szukał mieszkania nie mógł znalezc gadam mu ze u nas na wsi jest dom do wynajecia za pare złotych a on, 'a to trzeba opał// a to trzeba odsnieżyc //a to trzeba trawe wykosic//a to trzeba do pracy dojechac ..itp'a potem narzekacie jak wam zle
@ solkom
dnia 12.10.2012, 06:52
Ocena
komentarza:
-1
Wszysystkiemu winny KRYZYS. Jak mawiał Gomułka W i do dziśaj trwa.
Aby zachować ciągłość dbają o to następcy. Aż im mózgi wysychają .
Od nadmiaru obłudy i zakłamań !!!
@ DO AAA PARKER
dnia 12.10.2012, 08:33
Ocena
komentarza:
1
kolego moim marzeniem jest przenieść sie na wieś z pier... miasta.
@ wnerwiony
dnia 12.10.2012, 10:26
Ocena
komentarza:
1
To, ja ciebie buraku szukam abyś pomógł mi żarówki w piwnicy naszego bloku wykręcić, bo nie ma grosza na mamrota tylko dwie puste butelki, a ty udajesz wielkiego miejskiego na forum.A, wal się w takim razie sam. Sprzedam żarówki to ci nawet łyka nie dam.
@ czarna
dnia 12.10.2012, 10:55
Ocena
komentarza:
6
Wiesz co żal mi cię ,masz rację stać mnie na dom ,na brak wody też nie mam co narzekać ,bo mam,ale napisałam prawdę ,a ty widzę nie masz pojęcia albo niechcesz mieć i uwierz ,że wieś prędzej poradzi sobie bez wody niż miasto:)pozdrawiam:)
@ czarna
dnia 12.10.2012, 11:06
Ocena
komentarza:
3
Masz rację stać mnie na dom na brak wody też niemogę narzekać ,bo mam,a pozatym napisałam tylko prawdę i wcale nie narzekałam.a tak wogóle to uwierz,że wieś bez wody poradzi sobie lepiej niż miasto.pozdrawiam:)
@ czarna
dnia 12.10.2012, 11:37
Ocena
komentarza:
3
Wiesz co żal mi cię:)ale masz rację stać mnie na piękny dom,na brak wody nie narzekam,tyle tylko że chodzi o to że ja napisałam prawdę ,a ty ,albo nie masz pojęcia albo niechcesz go mieć i jeszcze jedno uwierz ,że wieś wrazie braku poradzi sobie lepiej niż miasto.pozdrawiam:)
@ czarna
dnia 12.10.2012, 11:53
Ocena
komentarza:
3
wiesz co żal mi cię:(bo albo nie masz pojęcia o tym co napisałam ,albo nie chcesz mieć.ja napisałam tylko prawdę:),a tak nawiasem mówiąc stać mnie na piękny dom na brak wody też nie narzekam i powiem ci jeszcze coś wieś poradzi sobie lepiej w razie braku wody niż miasto:) pozdrawiam:)
@ czarna
dnia 12.10.2012, 12:09
Ocena
komentarza:
3
Wiesz co żal mi cię,bo albo nie umiesz czytać ze zrozumieniem,albo wogole ., napisałam tylko prawdę ,a tak poza tym muszę cię rozczarować:) stać mnie na piękny własny dom na brak wody nie narzekam i powiem ci jeszcze ,ze wrazue braku wody wieś poradzi sobie lepiej niż miasto .pozdrawiam:)
@ lol
dnia 12.10.2012, 13:11
Ocena
komentarza:
2
a czy za wodę w rzece lub w we własnej studni trzeba płacić... nie wiem ale piszę
@ czarna
dnia 12.10.2012, 16:31
Ocena
komentarza:
2
Do parker...wiesz żal mi cię:(albo nie umiesz czytać ze zrozumieniem,albo wogóle...bo jak inaczej wytłumaczyć bzdury jakie pleciesz...a tak dla twojej wiadomości stać mnie na swój własny dom,na brak wody nie narzekam,mam dwie studnie też własne i uwierz ,że wieś dużo lepiej poradzi sobie z brakiem wody niż miasto.pozdrawiam:)
@ Manek
dnia 12.10.2012, 17:54
Ocena
komentarza:
0
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
@ w obronie "czarnej"
dnia 12.10.2012, 18:53
Ocena
komentarza:
0
To właśnie twój komentarz jest chamski i prostacki. O prymitywnym języku nie wspomnę. Co to jest płakanie?
@ mądry człowiek
dnia 11.10.2012, 14:53
Ocena
komentarza:
-18
mi wody nie brakuje
@ KJ
dnia 11.10.2012, 19:21
Ocena
komentarza:
5
[komentarz usunięto ze względu na wulgaryzmy]
@ KJ
dnia 12.10.2012, 04:47
Ocena
komentarza:
-1
[komentarz usunięto ze względu na wulgaryzmy]
@ viva
dnia 12.10.2012, 10:36
Ocena
komentarza:
1
egoista...
@ jaslanin
dnia 11.10.2012, 15:21
Ocena
komentarza:
-1
czy tak samo na brak miejsc pracy, zerową ofertę dla młodych i inne problemy rozwiązaniem będzie zbiornik wodny, który nie jest wcale tak potrzebny? może w końcu zobaczymy jakieś działania a nie usłyszymy kolejne obietnice?
@ ek
dnia 11.10.2012, 15:32
Ocena
komentarza:
12
wystarczy zobaczyc na sejm tam ,,wode leja,,
@ jajko
dnia 11.10.2012, 16:20
Ocena
komentarza:
8
Manipulacja pogodą system HAARP, opryski z samolotów na całym świecie "chemtreils" ?
Może to jest przyczyną braku opadów ? Manipulują tym od 2005 roku czy nawet wcześniej, trzeba by w necie poszukać. Pamiętam że te deszcze przestały padać w tych latach.

Podobno w to wierzą tylko psychiczni :)

Czy ludzie na całym świecie są nienormalni którzy potrafią dostrzec te rzeczy ?

http://forum.jaslo4u.pl/viewtopic.php?f=65&t=9337&start=30#p149708
@ polaroid
dnia 11.10.2012, 16:33
Ocena
komentarza:
6
ja zainwestowalem w studnie glebionowa i problem wody mnie nie dotyczy:D
mam jej nadmiar:D z drugiej strony taka studnia kosztuje i to nie male pieniadze...
@ LIZODROPULOS
dnia 11.10.2012, 16:35
Ocena
komentarza:
0
Lepiej niech nie pada.lepiej niech wożą wodę,bo jasło nie jest przygotowane na opady deszczu...Po co kolejna tragedia powodzi!!! Dobrze,że choć przyroda ratuje zdrowie i dobytek mieszkańców jasła i okolic przed dramatem,podczas gdy władza myśli o projektowaniu projektów przez przyszłych projektantów po stażu ,po studiach... Można pić piwo,i kąpać się w mleku!
@ grabarz
dnia 11.10.2012, 16:53
Ocena
komentarza:
6
Jest i grabarz gminy Brzyska.
@ hura
dnia 11.10.2012, 18:59
Ocena
komentarza:
-1
Grabarz w Brzyskach to był ale w poprzedniej kadencji. Chyba TW Eureka czy jak.
@ viva
dnia 12.10.2012, 10:37
Ocena
komentarza:
2
glupi jestes...tamten poprzedni ...był gorszy
@ maja
dnia 11.10.2012, 17:38
Ocena
komentarza:
9
Oby TYLKO zima za szybko nie przyszła bo wtedy juz wody wcale nie zobaczymy
@ mixx
dnia 11.10.2012, 17:56
Ocena
komentarza:
3
od kiedy to zbiornik dochodzi do skutku, panie starosto? a może by tak wrócić do szkoły podstawowej spróbować i nadrobić zaległości w ojczystym języku?
@ mały człowieczku
dnia 15.10.2012, 09:58
Ocena
komentarza:
0
Mały człowieczku, jak sie podpiszesz to odpowiem ci ( mała litera jest celowa) odpowiem osobicie. Dopuszczalna jest taka forma wypowiedzi. Wypowiedź nie jest autoryzowana więc forma wypowiedzianych słów nie musi być zgodna z faktyczną wypowiedzią.
@ kicek
dnia 11.10.2012, 18:10
Ocena
komentarza:
12
zadzwońcie na Klimkówkę - niech troche spuszczą - w dwie godziny będziecie mieć wody po pachy.
@ 4nubis
dnia 11.10.2012, 18:36
Ocena
komentarza:
10
"rozlewnych deszczy" - ha, ha, ha ... "Należy również podkreślić, że powodzie, które wystąpiły w 2006 i 2010 r. spowodowały pogłębienie się koryt rzek. Jest duże prawdopodobieństwo, iż ma to wpływ, jak zaznaczył inspektor Tadeusz Walczyk na obniżenie się poziomu wód podziemnych w dnach dolin." - ha, ha, ha, ha ... Faktycznie, tak się POGŁĘBIŁY, że niedługo PRZEBIJĄ kanion Kolorado.
@ darko
dnia 11.10.2012, 19:26
Ocena
komentarza:
2
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
@ PiS-man
dnia 11.10.2012, 19:34
Ocena
komentarza:
9
Wystarczy starostę Kmiecika Adama postawić w Wisłoce i poprosić, by opowiedział o sukcesach Platformy a poziom wody się natychmiast podniesie!
@ ja
dnia 11.10.2012, 20:13
Ocena
komentarza:
4
Do parker ktoś kto takie głupoty wypisuje jest głupszy niż ustawa przewiduje
@ tu i tam
dnia 11.10.2012, 20:14
Ocena
komentarza:
5
jaslo wieksza wies
@ ruda
dnia 13.10.2012, 04:45
Ocena
komentarza:
0
zgadzam sie.
@ :)
dnia 11.10.2012, 20:30
Ocena
komentarza:
5
To już na portalu zostało tylko lanie wody. Wszyscy mają pracą, godziwe zarobki. Gminy i powiat mlekiem i miodem płynący. Po buźkach w artykule widać jak nam jest dobrze w jasełku. To pisałem Ja Jarząbek - trener drugiej klasy drużyny Barei :)
@ edison
dnia 11.10.2012, 20:50
Ocena
komentarza:
0
Wszystko wina PO ! Nawet Pan Bóg się od nich odwrócił!
@ Jewel
dnia 17.02.2019, 11:26
Ocena
komentarza:
0
Tak teraz dzięki Pisowi jeż jak w raju.Wszystko drogie bo trzeba utrzymywać nierobów, którzy nie potrafią zadbać o swoje dzieci. Płacić renty pihakom bo są chorzy. A człowiek pracował 40 lat i dostał glodową emeryturę. Dzięki za tyle dobroci.
@ Rocznik 1963
dnia 11.10.2012, 20:53
Ocena
komentarza:
4
Panie Wójcie Gminy Jasło rozwiązał Pan sprawę kanalizacji w gminie doskonale. Faktem jest, że gmina jest "pierścieniem" wokół miasta. Ujęcie wody dla miasta zostało zmodernizowane i myślę, że ma rezerwy dla zasilenia sołectw Gminy Jasło. Jareniówka, Żółków, Niegłowice są do "wpięcia" w system od zaraz. Majscowa i Zarzecze z gminy Dębowiec też maja problemy z wodą. Te problemy będą narastać. Ponad 80 mln zł idzie na 'solary" bo jest to wymuszone poprzez dyrektywę UE w zwiększenie udziału źródeł energii odnawialnej. Z mojego punktu widzenia ( trochę mam pojęcia o tym) jest to dość dyskusyjna sprawa jeśli mówimy, że ograniczy to niską emisję. Chodzi mi o analizę techniczno-ekonomiczną. Woda natomiast jest niezbędna do życia i to powinno być priorytetem.
@ pomaranczowy.
dnia 11.10.2012, 21:05
Ocena
komentarza:
0
w Jasle brakuje w studniach wody! haha przecierz przez moja miejscowosc plynie taka szeroka rzeka i nie tylko moja i wszystko do jasla maja tam raj z woda, moze niech mniej spozywaja i kapia sie raz w tygodniu! wtedy zaoszczedza. dobra woda od nas? - odp najlepsza. haha- uroki miasta!
@ gg
dnia 11.10.2012, 21:05
Ocena
komentarza:
3
ja [...].. wiekszego debilizmu niz komentarze matolowatych jaslan czlowiek nie zobaczy:D:D
@ jaślan
dnia 11.10.2012, 21:14
Ocena
komentarza:
4
Problem jest a wszyscy trzej tacy ładni i uśmiechnięci... dlaczego?
@ viva
dnia 12.10.2012, 10:38
Ocena
komentarza:
-1
poniewaz to sa stare zdjecia z poprzednich artykulow.przegladnij kilkadziesiat artykulow wstecz to zobaczysz...
jak dajesz komentarze to czytaj r egularnie
@ jaślan
dnia 12.10.2012, 10:42
Ocena
komentarza:
2
a nie sądziesz, że do treści artykułu należy dobrać odpowiednie zdjęcie? Bez sensu ta twoja wypowiedź.
@ sanepid
dnia 11.10.2012, 21:27
Ocena
komentarza:
2
nie nekaj niepotrzebnie niektorych , tylko popatrz co do studni na wsiach szczegolnie zbiorowych splywa ,jak tam nie ma kanalizacji (np w gminie grabarza -w przyszlosci bedzie zaraza).
@ J[...]
dnia 11.10.2012, 21:32
Ocena
komentarza:
-2
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
@ barbi
dnia 11.10.2012, 22:43
Ocena
komentarza:
0
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
@ Toudi
dnia 12.10.2012, 00:00
Ocena
komentarza:
-2
oni chca tylko pieniedzy a nic nie potrafia zrobic ludzie nie maja wody tylko musza kupowac ale ich to nie obchodzi bo maja to w du pie niech zrobia kanalizacje do h u j a to jest XXI wiek a POLSKA chyba dalej jest w XIX wieku tym co sie udalo to sie ciesza a to sa ...
@ majka
dnia 12.10.2012, 11:04
Ocena
komentarza:
3
W całej gminie Brzyska Brakuje wody , a nie tylko w trzydziestu gospodarstwach jak powiedział Pan Wójt Rafał. A woda jest dostarczana tylko w sąsiedztwie rodzinnego domu PANA WÓJTA. Sprawiedliwości w tej Gminie nie było, nie ma i NIE BĘDZIE!!!
@ sam
dnia 12.10.2012, 11:14
Ocena
komentarza:
2
Jaka sprawiedliwość ??? GOPS Gminy Brzyska rozdaje nierobom węgiel. Wporządku może się należy, ale nie wszystkim, ci co nie mają centralnego tylko 2 piecyki Dostali po 2 tony . Ludzie Nauczcie się dzielic po równo
@ viva
dnia 12.10.2012, 18:28
Ocena
komentarza:
1
a inni musza sie martwic aby na niego zarobic
@ wujek dobra rada
dnia 12.10.2012, 14:41
Ocena
komentarza:
0
Najzabawniejsi są zapowiadacze pogody w telewizji,a zwłaszcza te ufryzione paniusie.One są wyrażnie zasmucone gdy muszą zapowiadać opady deszczu
@ trololo
dnia 12.10.2012, 17:04
Ocena
komentarza:
1
za rządów PO to nawet wody w studniach brakuje :D
@ Jewel
dnia 17.02.2019, 11:31
Ocena
komentarza:
0
To teraz rządzi PO? Coś Ci się pomyliło albo Masz jedną szarą komórkę.
@ ruda
dnia 13.10.2012, 02:20
Ocena
komentarza:
0
urodzilem sie w tamtych stronach ,bardzo czesto brakowalo wody ,nie zapomne ile natrudzili sie rodzice aby moc napoic zwierzeta ,czytam te posty i nie moge uwierzyc ze wsrod mlodych ludzi jest tyle prostoty i zloscliwosci ..Ciesze sie tylko ze moglam uciec z miejsca gdzie wszyscy uwarzaja sie za poboznych i dobrych ludzi ,ale z boku przygladajac sie ma sie zupelnie innne wrazenie.
@ ________________________________________
dnia 13.10.2012, 20:06
Ocena
komentarza:
1
Mam pomysł !!!
Wlejmy wodę do rzeki ;D
@ .
dnia 13.10.2012, 20:07
Ocena
komentarza:
1
A może tak by ...
Nie mam pomysłu!
@ duduś
dnia 14.10.2012, 20:38
Ocena
komentarza:
0
W Harklowej brakuje wody co roku i wójt pomaga -80zł. za 2,5m3
@ Kamil
dnia 20.12.2015, 20:32
Ocena
komentarza:
0
Krosno ma 3 ujęcia wody jednio bezpośrednio z dużego zbiornika w Sieniawie. W planach budują kolejne bezpośrednie ujęcie.
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Coraz dłuższe kolejki do drive-thru. Dyrekcja szpitala wydłuża godziny pracy punktu

  Od kilku dni coraz więcej lekarzy kieruje pacjentów na testy wykrywające obecność koronawirusa w organizmie. W związku z tym zauważalne są długie kolejki ustawiające się do punktu drive-thru. Dyrekcja szpitala informuje, że od jutra wydłużą godziny wykonywanych wymazów. Już nie do 13.00 a do 16.30 będzie otwarty punkt badań drive-thru.

 • Kogeneracja działa. W jasielskiej ciepłowni ograniczono zużycie węgla kamiennego o blisko 90%

   

  W kwietniu ubiegłego roku, Jasło dołączyło do wąskiego grona miast, które mogą pochwalić się nowoczesną instalacją układu kogeneracyjnego, zasilaną gazem ziemnym. Dzięki niej, produkcja energii elektrycznej i cieplnej, miała być bardziej ekologiczna, przede wszystkim dzięki znacznemu ograniczeniu wykorzystania węgla kamiennego do produkcji ciepła. Okazuje się, że od października do grudnia 2021 r. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. w Jaśle, do produkcji energii cieplnej, zużyło o 89% mniej węgla, niż w analogicznym okresie, w roku poprzednim. Tym samym, znacznie ograniczono również emisję COdo atmosfery.

 • Emerytowany strażak z KP PSP w Jaśle uległ poważnemu wypadkowi w Holandii. Rodzina i koledzy proszą o pomoc

  Starszy sekcyjny w stanie spoczynku Bogdan Fehr z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle został potrącony przez samochód w Holandii. Jeżeli nie wróci do kraju zostanie umieszczony w domu opieki. Rodzina i strażacy z KP PSP w Jaśle proszą o pomoc dla Bogdana. Potrzebne jest 40 tysięcy złotych, aby mógł zostać przetransportowany do Polski.

 • Dzień Babci i Dziadka na wesoło. Wygraj bilety na spektakl „Gwałtu co się dzieje”

   

  Jasielski Dom Kultury zaprasza wszystkich miłośników sztuki teatralnej na spektakl pt. „Gwałtu co się dzieje”. Fredrowska komedia jest niespodzianką przygotowaną z okazji zbliżających się dni babci i dziadka. W najbliższy piątek (21 stycznia) na scenie wystąpią aktorzy młodzieżowego teatru, działającego w JDK. Wspólnie z Jasielskim Domem Kultury przygotowaliśmy dla naszych czytelników konkurs, w którym do wygrania są cztery pojedyncze bilety na to przedstawienie.

 • Postaw na grzejniki dekoracyjne SUNERZHA ze stali nierdzewnej

   

  Zastanawiasz się nad zakupem grzejnika do Twojego domu? Wbrew pozorom, wybór może okazać się bardzo oczywisty. Stawiając na dekoracyjne grzejniki wodne SUNERZHA ze stali nierdzewnej, otrzymasz gwarancję funkcjonalności, jednocześnie nadając pomieszczeniom niepowtarzalnego stylu. Grzejniki wodne , wodno-elektryczne i elektryczne, na które producent udziela 20-letniej gwarancji, znajdziesz w ofercie DOMUS Budownictwo & Łazienki w Jaśle.

 • Podczas prowadzonego pościgu radiowóz wpadł do rowu

  Wczoraj około godziny 20. na ul. Mickiewicza w Jaśle policjanci podczas prowadzonego pościgu za pojazdem, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej wpadli radiowozem do przydrożnego rowu.

 • Śledztwo w sprawie zakażeń salmonellą wśród dzieci zostało umorzone

  Końcem czerwca ubiegłego roku u dzieci ujawniono pierwsze zatrucia pokarmowe wywołane salmonellą. Objawy potwierdzono również u kilkudziesięciu innych osób. Jasielski Sanepid prowadził w tej sprawie dochodzenie epidemiologiczne, a następnie powiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa. Sprawa została umorzona...

 • Nagroda za całokształt pracy na rzecz kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” trafiła do Bajkowego Prywatnego Przedszkola w Jaśle

   

  15 grudnia br. po raz drugi w formule online ze względu na panującą pandemię odbył się uroczysty finał kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”...

 • Spółka Unimot przejmie jasielskie zakłady Lotos

  Prezes zarządu i dyrektor generalny PKN Orlen Daniel Obajtek poinformował jakim firmom zostanie sprzedana część Lotosu. Wśród czterech partnerów znaleźli się Saudi Arabian Oil Company (Saudi Aramco), Grupa MOL, Rossi Biofuel Zrt. oraz spółka Unimot. Ta ostatnia ma przejąć 100 proc. akcji Lotos Terminale, a w tym Lotos Infrastruktura Jasło i Lotos Asfalt.

 • Szkoła Podstawowa w Świerchowej do likwidacji

  Rada Gminy w Osieku Jasielskim podjęła uchwałę intencyjną w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej w Świerchowej. Obecnie do placówki uczęszcza sześcioro uczniów z trzeciej klasy, a w oddziale przedszkolnym jest troje dzieci w różnym wieku. Kolejne dane wskazują, że w przyszłym roku szkolnym nie będzie chętnych do pierwszej klasy.

 • Rząd zaprezentował tarczę antyinflacyjną. „To tarcza, która ma chronić polskie rodziny i obniża podatki” - mówił premier<

  Dzisiaj na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki przedstawił tarczę antyinflacyjną 2.0, która, jak podkreślał ma obniżyć inflację i sprawić, że w portfelach Polaków pozostanie jak najwięcej pieniędzy.

 • Czy w Bączalu Dolnym doszło do zagłodzenia psa? Sprawa została umorzona, bo autopsja wykluczyła śmierć głodową

  Końcem grudnia ubiegłego roku jasielska policja otrzymała zgłoszenie, że w Bączalu Dolnym właściciel miał zagłodzić psa. Zwierzę padło w nocy z 23 na 24 grudnia. Truchło psa zostało zabezpieczone celem wykonania sekcji. - Wyniki autopsji nie wykazały by zwierzę posiadało jakiekolwiek oznaki fizycznego znęcania, wykluczono także możliwość śmierci głodowej – wyjaśnia kom. Piotr Wojtunik, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Jaśle.

 • Wieloletni lider rynku samochodów osobowych wraca do gry !

 • KP PSP w Jaśle otrzymała dwa nowe samochody. Kolejne dwa ratowniczo-gaśnicze dotrą jeszcze w tym roku

   

  Dzisiaj na placu przy Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle przekazane zostały dwa samochody oraz sprzęt ratowniczy. St. bryg. Daniel Dryniak, zastępca podkarpackiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, europoseł Bogdan Rzońca, a także starosta jasielski Adam Pawluś i burmistrz Jasła Ryszard Pabian oficjalnie wręczyli klucze do nowych pojazdów komendantowi powiatowemu bryg. Piotrowi Śmietanie.<FOTO>

 • Około 140 kotów z Jasła trafiło do domów tymczasowych. Trwa zbiórka na ich leczenie

  W ubiegłym roku inspektorzy z OTOZ Animals z Krosna i Sanoka w asyście policjantów odebrali ponad 140 kotów hodowli kotów rasowych maine coon w Jaśle. Zwierzęta trafiły do domów tymczasowych, jednak wciąż wiele z nich wymaga opieki weterynaryjnej. Animalsi dziękują wszystkim, którzy wsparli zbiórkę na ich leczenie i apelują o dalszą pomoc.

 • Ulicami Jasła przeszedł Orszak Trzech Króli

   

  „Dzień dziś wesoły” – pod takim hasłem w całej Polsce odbyły się dzisiaj tradycyjne Orszaki Trzech Króli. Ulicami Jasła, po rocznej przerwie, przeszło dzisiaj kilka tysięcy osób, wspólnie kolędując i radując się z Bożego Narodzenia. Nie zabrakło występów artystycznych oraz żłóbka, który w tym roku, stanął przy kościele farnym.

 • Szukasz pracy za granicą? Legalna praca w Holandii czeka na Ciebie

   

  Rynki pracy państw Unii Europejskiej wciąż głodne są rąk do pracy. Praca czeka na mieszkańców Podkarpacia między innymi w Holandii. Biura pracy Work Centre zajmujące się pośrednictwem pracy u pracodawców w tym właśnie kraju poszukują obecnie pracowników do niemal każdej branży, od rolnictwa, przez logistykę, na produkcji kończąc. Z aktualnymi ofertami można zapoznać się w biurach w Jaśle, Tomaszowie Lubelskim i Opolu.

 • Miało być wesele, goście i zabawa. Wójt Gminy Jasło miesiąc przed imprezą zamknął domy ludowe

  Państwo Centlerowie z Jasła przygotowywali się do ważnego wydarzenia w życiu swojej córki Magdaleny. Wesele chcieli zorganizować w Domu Ludowym w Jareniówce, w którym salę zarezerwowali pół roku wcześniej. Wszystko dopinali już na ostatni guzik, kiedy miesiąc przed ceremonią zaślubin wójt Gminy Jasło podjął decyzję o czasowym wstrzymaniu wynajmowania sal w domach ludowych w gminie.

 • Policja bada, czy jedna z pracownic DPS w Foluszu dopuściła się fałszerstwa i oszustw na szkodę pensjonariuszy

   

  Podrabianie podpisów, nieracjonalne zakupy artykułów spożywczych i odzieżowych dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Foluszu, to tylko niektóre z wątpliwości, jakie budzi postępowanie jednej z pracownic ośrodka. Sprawą zajmuje się policja oraz prokuratura. Śledczy badają również, czy w kontekście tej wyjątkowo bulwersującej sprawy nie doszło także do niedopełnienia obowiązków przez kierownictwo placówki. Część pracowników DPS obawia się, że sprawa może zostać zamieciona pod dywan.

 • Poszukujesz nowych wyzwań zawodowych? Chciałbyś współtworzyć innowacyjną firmę w Jaśle? Trade Software & Consult szuka właśnie Ciebie!&a

   

  Trade Software & Consult tworzy innowacyjne rozwiązania IT dla branży budowlanej. Firma posiada oddziały handlowe zajmujące się sprzedażą materiałów budowlanych w internecie, sprzedając między innymi stolarkę okienną, drzwiową, beton komórkowy, meble, artykuły dla domu i ogrodu.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105