Nowe autobusy już w październiku
Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem to prawdopodobnie już w październiku na ulicach Jasła pojawi się 11 nowych autobusów należących do Zakładu Miejskiej Komunikacji Samochodowej w Jaśle. Przetarg, który został ogłoszony na ich zakup zostanie rozstrzygnięty już za miesiąc. Zadanie będzie kosztować około 5 mln 400 tys. zł. Jednak w 75% zostanie dofinansowane ze środków unijnych. Pozostała kwota została zabezpieczona już w budżecie miasta.

- Szukaliśmy autobusów i parametrów, które są dostępne na rynku. Jest kilka firm, które są w stanie zaproponować takie autobusy. Już niedługo się dowiemy, która wygra – mówi wiceburmistrz Ryszard Pabian.
Już wiadomo, że będą to autobusy o długości 7-8 metrów i od 40 do 60 miejsc siedzących. Będą także przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Jednak podstawowym kryterium wyboru będzie cena. - Nie szukamy autobusów kilkunastometrowych, tylko krótkich rzędu 7-8 metrów. Nie też szukaliśmy autobusów ogromnej pojemności, biorąc pod uwagę liczbę pasażerów. Przeważnie są to autobusy od czterdziestu kilku do sześćdziesięciu kilku miejsc, a podstawowym warunkiem zakupu jest cena, przy założonych parametrach - wyjaśnia Pabian.
Decyzja o przyznaniu środków na modernizację ZMKS zapadła 19 stycznia br. Zarząd Województwa Podkarpackiego podjął uchwałę o przyznaniu na ten cel kwoty 4 610 878,55 zł z Regionalnego Programu Operacyjnego. Wniosek, ktory został złożony 11 września ubiegłego roku opiewał na kwotę 5 400 tys. zł. W projekcie przewidziano: zakup 11 autobusów przystosowanych dla osób niepełnosprawnych, modernizację 23 przystanków, utworzenie 11 nowych przystanków, uruchomienie 3 nowych linii o łącznej długości 9,5 km, zmodernizowanie 6 już istniejących linii, zakup systemu informowania pasażerów oraz zakup systemu monitoringu do autobusów.
Katarzyna Pacwa-Wilk
k.pacwa@jaslo4u.pl
