Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Nowe zasady kontroli drogowej - Policjanci sprawdzają stan licznika

18

Zgodnie z nowelizacją przepisów, od 1 stycznia policjanci sprawdzają i spisują stan licznika w kontrolowanych samochodach. Zebrane dane przesyłają do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Już w pierwszym tygodniu obowiązywania nowych przepisów, rzeszowscy funkcjonariusze ujawnili ponad 20 przypadków ingerencji we wskazania drogomierza. W myśl artykułu 306a kodeksu karnego jest to przestępstwo ścigane z urzędu, prokuratura wszczyna w takich sprawach śledztwo.

Od 1 stycznia 2020 roku, zaczął obowiązywać przepis znowelizowanego rozporządzenia w sprawie kontroli ruchu drogowego. Zgodnie z paragrafem 12 tego rozporządzenia, policjanci obligatoryjnie spisują stan licznika w kontrolowanych pojazdach. Wskazania drogomierza przesyłane są do Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Wskazanie licznika jest porównywane ze stanem wprowadzonym do Centralnej Ewidencji Pojazdów podczas ostatniego badania technicznego, bądź kontroli drogowej. Zgodnie ze przepisami kodeksu karnego wprowadzonymi w maju 2019 r., ingerencja we wskazania liczników w samochodach czy motocyklach jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Jeżeli policjanci stwierdzą rozbieżności pomiędzy wskazaniem bieżącym, a tym wprowadzonym do CEP, to w związku z podejrzeniem przestępstwa, wszczynane jest śledztwo. Policjanci podejmują wstępne czynności, a zebrane materiały przekazują do prokuratury.

Odpowiedzialność wynikającą z treści przepisu ponosi osoba, która dokonała ingerencji we wskazanie licznika bądź ją zleciła. Jeżeli okaże się, że „cofnięcie” licznika zostało dokonane w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, oprócz konsekwencji wynikających z ingerencji we wskazanie licznika, osobie takiej może grozić odpowiedzialność za oszustwo. To również przestępstwo ścigane z urzędu i zagrożone karą do 8 lat pozbawienia wolności.

Artykuł 306a kodeksu karnego mówi o zmianie wskazań drogomierza. Dotyczy to więc sytuacji nie tylko cofnięcia, ale również zawyżenia jego wskazań. Może to być związane z chęcią zaniżenia wartości pojazdu i obniżeniem cła. W takim przypadku sprawcy może grozić dodatkowa odpowiedzialność karnoskarbowa.

Zawsze w przypadku ujawnienia takiej sytuacji, kierujący czy właściciel samochodu naraża się na nieprzyjemności związane z koniecznością przeprowadzenia odpowiedniego postępowania. Ujawnienie takiego przestępstwa daje nawet możliwość zatrzymania i odholowania pojazdu.

Policjanci apelują do osób kupujących pojazdy z tzw. drugiej ręki, aby dokładnie sprawdzały dokumenty i historię nabywanego pojazdu. Można to zrobić samodzielnie na stronie www.cepik.gov.pl w zakładce historia pojazdu. Wystarczy znać numer rejestracyjny, numer VIN i datę pierwszej rejestracji. Wśród danych pojazdu jest również ostatni zarejestrowany stan licznika.

 KWP w Jaśle

Napisany dnia: 13.01.2020, 09:35
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Człowiek z lasu@@
dnia 13.01.2020, 10:10
Ocena
komentarza:
26
Niech pierwsze sprawdza handlarzy aut
@ fd
dnia 13.01.2020, 11:41
Ocena
komentarza:
19
sprawdzajcie tych pseudo handlarzy z Jasla i okolic,jezdza nieprzerejstowanymi samochodami stawiaja gdzie popadnie i oszukuja fiskusa
@ Hmm
dnia 13.01.2020, 17:15
Ocena
komentarza:
0
Ponoc w Kolaczycach był nalot policji na jakiegoś cofacza.
@ On
dnia 14.01.2020, 01:31
Ocena
komentarza:
-6
Chore panstwo, chore prawo
@ Ehh...
dnia 14.01.2020, 19:16
Ocena
komentarza:
8
Masz jakiś problem z tym,że sprawdzają liczniki oszustów? Żenada
@ Olo
dnia 15.01.2020, 10:13
Ocena
komentarza:
8
I bardzo dobrze robią do paki z takimi brawo policja.
@ do On
dnia 15.01.2020, 15:28
Ocena
komentarza:
-1
Już nie możesz brak kasy za oszustwo?
@ Aso
dnia 15.01.2020, 20:20
Ocena
komentarza:
3
A co zrobią i komu jak licznik cofnęli np. W Niemczech przed przywieziem do Polski? To jest chyba problem
@ Bury
dnia 17.01.2020, 08:46
Ocena
komentarza:
2
Ja mam bo to jest mój samochód kupiony za ciężko zarobione pieniądze jak będę sprzedawał to niech sobie sprawdzają. To jest problem kupującego więc niech sobie za swoją kasę sprowadzi policję. Funkcjonują z naszych podatków więc niech pilnują bezpieczeństwa w końcu każdy samochód przechodzi badania są wątpliwości niech skieruje na powtórne badanie jeżeli przejdzie powtórne to płacą służby które skierował.
@ Driver
dnia 14.01.2020, 09:28
Ocena
komentarza:
1
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
@ MusiPisOdejść
dnia 16.01.2020, 10:00
Ocena
komentarza:
5
Czyli że jak? Kupiłem auto, które miało cofnięty licznik, nie wiedziałem o tym
i co dalej? Ja mam za to odpowiadać, martwić się że mi auto na parking strzeżony zabiorą, i mandat dadzą.
Co jeśli auto które kupiłem od kogoś, a ten ktoś już nie żyje. To wtedy co?
@ Kaska
dnia 19.01.2020, 13:24
Ocena
komentarza:
1
Spisz sobie na umowie stan licznika
@ swojak
dnia 16.01.2020, 13:30
Ocena
komentarza:
3
Brać się za swych kolegów co nich handluje znaczna część Waszej Formacji.
@ Do tegoż qwerty
dnia 17.01.2020, 04:49
Ocena
komentarza:
9
Ormowcy też sprawdzali jeszcze paru żyje. Ci nowi nie lepsi. Polska to państwo policyjne do kontroli uczciwych Polaków złodziei z wyrokami i z grubymi milionami nie ruszają zapomniałem polityków szczególnie chronią.
@ Stary
dnia 17.01.2020, 10:29
Ocena
komentarza:
2
Dla czego nie sprawdzają Stanów licznika jakie były przed przywozem za granicy ?? Chandlarze cofaja przed przeglądem w Polsce i oszukany nabywca ma za to odpowiadać ??
@ staszek
dnia 17.01.2020, 18:55
Ocena
komentarza:
0
dwóch handlarzy z biezdziedzy tez podobno cofa liczniki
@ Zynek
dnia 19.01.2020, 15:39
Ocena
komentarza:
2
kupiles cofniete i dales zarobic pajacowi handlarzowi
@ Jusek
dnia 20.01.2020, 18:32
Ocena
komentarza:
0
Masz dowód cofania licznika to zgłoś do prokuratury, jeśli nie masz to jesteś oszczerca!
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Technikum Ekonomiczne w Jaśle w pierwszej 100 najlepszych

  W rankingu najlepszych szkół ponadpodstawowych w Polsce najwyższą pozycję w Jaśle zajęło Technikum Ekonomiczne nr 4. Na Podkarpaciu znalazło się na 4 miejscu.

 • BFG rozpoczął przymusową restrukturyzację banku PBS

  Bankowy Fundusz Gwarancyjny przejął kontrolę nad Podkarpackim Bankiem Spółdzielczym z siedzibą w Sanoku. Jego klienci stali we wtorek w długich kolejkach, aby wypłacić swoje oszczędności. W trudnej sytuacji znalazły się również jednostki samorządu terytorialnego, duże firmy i inne podmioty nieobjęte gwarancjami...

   

 • Odkryto kolejne szczątki ludzkie na placu budowy drogi. Tam mógł znajdować się cmentarz

   

  Na placu budowy nowego odcinka drogi wojewódzkiej 992 pomiędzy rondami ujawniono kolejne ludzkie szczątki. Wiele wskazuje na to, że na terenie przy ul. Floriańskiej, na którym prowadzone są badania archeologiczne, jednak istniał niegdyś cmentarz.

 • Internet zamiast telewizji: nadchodzi era telewizji internetowej!

   

  Telewizja internetowa cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. W porównaniu do tradycyjnej telewizji pozwala cieszyć się ulubioną rozrywką w każdym miejscu, na różnego rodzaju urządzeniach z dostępem do sieci, a także o dowolnie wybranej porze. Najwięcej możliwości zapewniają dziś platformy wideo na życzenie – tzw. VoD (Video on Demand).

 • Ma powstać parking. Sprawa stanęła w martwym punkcie

  Władze miasta i powiatu popierają pomysł budowy miejsc parkingowych przy jasielskim szpitalu. Miałby on powstać na rogu ulic Lwowskiej i Konopnickiej. Niemniej sprawa stanęła w miejscu. Czy zapowiedzi o 160 miejscach parkingowych staną się faktem, czy to tylko mrzonki samorządowców?

 • Tragiczny wypadek w Gorzycach. Nie żyje pieszy

  Dzisiaj, po godzinie 18. w miejscowości Gorzyce (DW nr 992) pod kołami samochodu osobowego zginął mężczyzna. Policja ustala przyczyny tragicznego wypadku.

 • Wygraj karnet na stok CHYROWA-SKI

 • Ucz się praktycznie i zdobądź wymarzony zawód z ŻAKiem

   

  Szkoła ŻAK w Jaśle od ponad dekady jest liderem w dziedzinie kształcenia zawodowego. 

 • Centrum podologii medycznej

   

  To miejsce, w którym oferujemy Państwu usługi z zakresu podologii medycznej – dziedziny medycyny, która w Polsce wciąż nie jest popularna. Podologia to specjalizacja zajmująca się schorzeniami i wadami stóp, które mogą prowadzić do uciążliwych dolegliwości bólowych i utrudniać poruszanie się.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105