Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Nowoczesne leczenie zaburzeń w narządzie ruchu człowieka

Niedostatek ruchu, siedzący tryb życia i pracy, przeciążanie kręgosłupa, ciąża i przewlekły stres są w dzisiejszych czasach największymi zagrożeniami dla kręgosłupa.

Badania wykazują, że ból kręgosłupa jest drugim, w kolejności powodem, dla którego pracownicy odwołują dzień w pracy. Każdego roku 15-45 % dorosłych odczuwa rzynajmniej raz ból w odcinku lędźwiowym. Szacuje się, że ponad 70 % mieszkańców krajów wysoko rozwiniętych będzie w przyszłości cierpieć na ból w dolnym odcinku kręgosłupa. Wyniki potwierdzają, że ból w odcinku lędźwiowym występuje u 40,9 % pracowników, ból szyi u 40 %, a ból pleców w odcinku piersiowym występuje u 22 %. Ostatnie badania pokazują, że większość poważnych dolegliwości fizycznych wywodzi się z długotrwałego przebywania w jednej pozycji bądź ciągłego powtarzania jednej czynności podczas pracy.

Konwencjonalne leczenie

Wielu pacjentów jest poddawanych długotrwałemu tzw. leczeniu zachowawczemu. Zaczyna się ono od podawania leków przeciwbólowych i zwiotczających mięśnie, a następnie wdraża się fizykoterapię, na którą pacjent niejednokrotnie czeka od kilku tygodni do kilku miesięcy, stosując w tym czasie coraz silniejsze leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Takie chaotyczne i niespójne działanie nie przynosi zadowalającego efektu.

Dlaczego leczenie farmakologiczne nie jest skuteczne?

Leczenie farmakologiczne nie likwiduje przyczyny bólu tylko je wycisza, dając choremu poczucie zdrowienia. W czasie urazu, naturalnym odruchem organizmu jest przykurcz mięśni, który ma unieruchomić uszkodzony segment kręgosłupa lub część ciała. Przykurcz mięśniowy i ból są reakcją obronna na sytuację, do której doszło, więc jeśli nie przywróci się prawidłowej pracy mięśni, powięzi lub nie odblokuje stawu, kręgosłup lub narząd ruchu zaczyna pracować nieprawidłowo, co dalej może prowadzić do nieprawidłowych wzorców ruchu i bólu. I tak w kółko.

Alternatywa

Alternatywą dla leczenia farmakologicznego są nowoczesne metody leczenia kręgosłupa i narządu ruchu – metody terapii manualnej zwanej także chiropraktyką lub osteopatią. W Polsce metoda terapii manualnej nie jest jeszcze tak powszechna, jak w innych krajach, ale stopniowo zyskuje uznanie w kręgach medycznych. Na świecie od ponad 100 lat istnieją szkoły chiropraktyki i osteopatii o profilu podobnym do polskich uczelni medycznych, jednak o programie wzbogaconym o tysiące godzin nauczania leczenia manualnego.

Czym jest medycyna manualna?

Medycyna manualna to nauka o diagnozowaniu i leczeniu czynnościowych zaburzeń narządu ruchu za pomocą rąk terapeuty.  Jest to metoda bezinwazyjna, bezbolesna i przede wszystkim bardzo skuteczna w leczeniu zaburzeń kręgosłupa oraz narządu ruchu!

Medycyna ta zajmuje się leczeniemdysfunkcji stawów, mięśni, powięzi lub więzadeł. Wszystkie dolegliwości, których przyczyna leży w zaburzeniach czynnościowych narządu ruchu, w tym przede wszystkim kręgosłupa są dolegliwościami typu odwracalnego!!! Oznacza to, że dolegliwości takie jak ból kończyn, ból mięśni, tułowia, kręgosłupa, drętwienia, ograniczenia ruchomości, zawroty głowy, migreny, można wyleczyć odpowiednim działaniem manualnym!

Leczenie manualne, czyli terapia manualna, przywraca lub poprawia zaburzoną funkcję, co objawia się ustąpieniem dolegliwości i objawów, natomiast struktura, jak np. zmiany zwyrodnieniowe, osteofity na brzegach trzonów kręgowych, wyrostków stawowych, obniżenie tarczy międzykręgowej, kręgozmyk itp. widoczne na zdjęciach adiologicznych, najczęściej pozostaje niezmieniona. Zasada jest taka, że terapia manualna nie leczy zmian zwyrodnieniowych, ale dysfunkcje im towarzyszące!  Co oznacza, że po leczeniu zmiany nadal pozostaną, ale ból i towarzyszące temu dolegliwości mogą zostać usunięte!

Jak wygląda leczenie?

Leczenie przebiega według określonych zasad: wywiad, badanie manualne, rozpoznanie oraz leczenie manualne. Medycyna manualna (terapia manualna, osteopatia, chiropraktyka) bazuje na dokładnym zbadaniu i znalezieniu przyczyn bólu. Nie koncentruje się jednak tylko na miejscu jego występowania, lecz również na zaburzeniach innych, odległych części ciała, postawie ciała, wykonywanej pracy oraz na emocjach, które bardzo często mają bezpośredni wpływ na daną dysfunkcję.Bardzo ważne są również przebyte operacje i zabiegi chirurgiczne gdzie zrosty blizny pourazowej są bardzo częstymi przyczynami dolegliwości kręgosłupa (zrost blizny po cięciu cesarskim w ciągu dwóch lat u większości pacjentek powoduje ból kręgosłupa lędźwiowo- krzyżowego oraz inne zaburzenia układu moczowo – płciowego).

Bezpieczeństwo

Terapia manualna jestobecnie najszerzej stosowaną naturalną metodą leczenia na świecie. Wcześniej określana, jako kręgarstwo, dziś urosła do rangi zawodu medycznego. Chiropraktyk (osteopata) w odróżnieniu od kręgarza (zazwyczaj znachora lub laika,często samouka czerpiącego wiedzę i umiejętności od starszych osób lub od rodziny „zdziada, pradziada”), posiada medyczne wykształcenia. Umożliwia mu to rozpoznania, ustalenie wskazań i przeciwwskazań do leczenia manualnego.

Zabieg terapii manualnej wykonany przez lekarza lub fizjoterapeutę, którzy ukończyli specjalne szkolenia z zakresu medycyny manualnej jest w pełni bezpieczny i bezbolesny.  Wykształcony i doświadczony specjalista może skutecznie pomóc tam, gdzie metody farmakologiczne działają jedynie na zasadzie usuwania skutku, a nie przyczyny problemu. Lepiej wiec unikać ludowych znachorów, samoukóworaz innych niewykwalifikowanych osób oferujących swe usługi w dziedzinie terapii manualnej.
Nieinwazyjna, bezbolesna i bardzo skuteczna metoda Poprzez odpowiednie ułożenie pacjenta na leżance, wykonuje się uciski i pchnięcia przypominające tzw. wymuszoną gimnastykę. Zabiegi te są bezbolesne, ponieważ do ich wykonania używa się niewielkiej siły. Wiele zależy od metody i umiejętności wykonującego zabieg, lecz także od samego pacjenta, który napinając mięśnie może utrudniać wykonanie danej techniki. Czasami przez dzień lub dwa po zabiegu można odczuwać nasilenie dolegliwości bólowych z powodu „rozruszania” uszkodzonych tkanek. Po zabiegu pacjent otrzymuje instruktaż ćwiczeń do wykonywania w domu oraz informacje odnośnie ergonomii pracy.

Wskazania do terapii manualnej

• Bóle kręgosłupa szyjnego, piersiowego, lędźwiowego oraz krzyżowo-guzicznego,
• Bóle głowy (migreny), zawroty głowy, bóle karku, bóle pleców, bóle klatki piersiowej,
• Bóle barków (zamrożony bark, rwa barkowa, rwa ramienna),
• Bóle przeciążeniowe kręgosłupa,
• Ograniczenia ruchomości pochodzenia czynnościowego,
• Ból międzyłopatkowy oraz podłopatkowy,
• Skrzywienia kręgosłupa, wady postawy,
• Łokieć tenisisty, łokieć golfisty, zespół cieśni nadgarstka,
• Drętwienia kończyn, palców rąk i nóg,
• Ból kręgosłupa w przebiegu ciąży i po jej rozwiązaniu,
• Stany po urazach, zwichnięciach skręceniach oraz po złamaniach,
• Stany po leczeniu operacyjnym stawów, endoprotezie biodra, kolana, artroskopii,
• Zespoły bólowe po urazach komunikacyjnych i sportowych,
• Obrzęki limfatyczne.

Przeciwwskazania do zabiegu manualnego

• Czynna choroba nowotworowa,
• Gruźlica kości,
• Świeże złamania,
• Brak współpracy chorego.

Dla medycyny konwencjonalnej (akademickiej) bóle kręgosłupa to bardzo trudny problem, który z racji swojego powszechnego występowania jest sprowadzany do normalności: "mówi się, że bóle kręgosłupa są daniną, jaką płacimy za przyjęcie pozycji wyprostowanej i nie da się ich uniknąć".

Skoro nie można uniknąć bólu kręgosłupa, to rola lekarza (często lekarza rodzinnego) sprowadza się do zbadania, przepisania leków przeciwbólowych lub rozluźniających oraz wydania skierowania na fizykoterapię lub na konsultację do neurochirurga lub ortopedy. Specjaliści neurochirurgii lub ortopedii widząc brak efektów po tzw. leczeniu zachowawczym zlecają wykonanie tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego i proponują najczęściej leczenie operacyjne, które w większości przypadków jest niepotrzebne. Szkoda, że mało kto próbuje zaproponować w odpowiednim czasie skorzystanie z medycyny manualnej, która może znacznie przyspieszyć leczenie bez potrzeby długotrwałego zażywania leków przeciwbólowych oraz ograniczyć koszty spowodowane nieobecnością
w pracy.   

Krzysztof Kieca - mgr fizjoterapii

Dodatkowe informacje udziela:
Gabinet Masażu i Terapii Manualnej
Ul. Rynek 2, 38 – 200 Jasło
Tel. 517 – 560 – 684
www.rehabilitacja_jaslo.republika.plNapisany dnia: 31.05.2011, 09:00 , Tagi: Jasło
 • Wspaniały gest Vitala Heynena! Belg oddał Kubie Procaninowi swój srebrny medal

   

  Vital Heynen z łatwością zaskarbił sobie sympatię kibiców siatkówki w Polsce. Jak się okazuje, charyzmatyczny Belg jest nie tylko doskonałym trenerem, lecz również wielkim człowiekiem. Srebrny medal Pucharu Świata postanowił bowiem oddać osobie, której historia zdoła go najbardziej poruszyć. Tą osobą okazał się Kuba Procanin z Jasła, który od kilku już lat toczy batalię z nowotworem.

 • Kuba Procanin też popłynął!

   

  454 kilometry i 350 metrów. To dystans, jaki w z soboty na niedzielę przepłynęli uczestnicy piątej edycji Nocnego Charytatywnego Pływania w Jaśle. Płynęli dla Kuby Procanina, który po amputacji ręki marzy o funkcjonalnej protezie. W zbiórce środków na jej zakup liczy się każdy grosz. Swoją cegiełkę w drodze Kuby do osiągnięcia kolejnego celu dołożyli także organizatorzy i uczestnicy imprezy.

 • Czy grozi nam śmieciowy chaos?

  Władze miasta chcą zrezygnować ze świadczenia usług odbioru i zagospodarowania odpadów z nieruchomości niezamieszkałych po nowych stawkach narzuconych przez ustawodawcę. To oznacza, że przedsiębiorcy będą zobowiązani do podpisywania umów na odbiór śmieci z firmą odbierającą odpady po cenach rynkowych...

 • Gmina Tarnowiec dołączyła do gospodarki odpadami w Krośnie

  Miejskie Przedsiębiorstwo Komunalne w Krośnie otrzymało dodatkowe środki unijne na modernizację Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów. Dzięki kolejnym ośmiu gminom, w tym jednej z powiatu jasielskiego, które dołączyły do projektu wartość inwestycji wzrosła do 86 mln zł.

 • Chemikalia w Gorlicach zagrożeniem dla ludzi i środowiska

  Na terenie byłej Rafinerii Nafty Glimar w Gorlicach leży ponad 5 tysięcy ton odpadów niebezpiecznych. Istnieje potencjalne zagrożenie dla życia lub zdrowia mieszkańców oraz obawa, że mogłoby dojść do skażenia rzeki Ropy...

 • Stop zmęczonym oczom!

   

  Pracujesz dużo przed komputerem, a do tego Twoje oczy wlepione są w ekran telefonu dłużej niż godzinę dziennie? Zdecydowanie potrzebujesz okularów ze szkłami BlueCare od JAI KUDO, które neutralizują szkodliwe dla oczu światło niebieskie, emitowane przez ekrany LED! 

 • Zaskakujące odkrycie przy cmentarzu żydowskim

   

  Archeolodzy zakończyli badania sondażowe na terenie budowy nowego odcinka drogi wojewódzkiej 992 w Jaśle. Miały dać one odpowiedź na pytanie, czy w miejscu tym znajdował się niegdyś cmentarz żydowski, a tym samym groby? W trakcie prowadzonych prac archeolodzy natrafili na interesujące odkrycie.

 • Rusza kolejny nabór do projektu „Twoja szansa na nowe kwalifikacje zawodowe”

   

  Uzyskaj dofinansowanie na wybrany kurs/szkolenie/studia podyplomowe. Rekrutacja odbędzie się w dniach od 18.11.2019 r. do 22.11.2019 r. w godz. 12.00-17.00.

 • Pomagają dzieciom chorym na raka

   

  Strażacy ochotnicy znów zwierają szeregi w ramach akcji „Paczka dla dzieciaka na święta od strażaka”. Tym razem jednak oprócz zbiórki zabawek, artykułów szkolnych i innych dla dzieci z chorobą nowotworową zachęcać będą również do oddawania krwi. Machina już ruszyła. Każdy może stać się jej małym a zarazem niezwykle istotnym trybikiem.

Nadchodzące wydarzenia

Posiadasz informacje o jakimś wydarzeniu?
Poinformuj nas! Pisz na adres: redakcja@jaslo4u.pl

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105