Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Noworoczne wznowienie „Trzcinicy – Karpackiej Troi”

13
Długooczekiwane wznowienie cieszącej się ogromnym zainteresowaniem książki Jana Gancarskiego „Trzcinica – Karpacka Troja”  jest już dostępne. Premierowy egzemplarz trafił do rąk autora jeszcze w 2009 r., na kilka godzin przed jego końcem. Ukazanie się drugiego wydania „Trzcinicy – Karpackiej Troi” na progu Nowego Roku stanowi ukoronowanie oraz klamrę spinającą ogół wysiłków i trudów podjętych przez Jana Gancarskiego w ciągu ubiegłych 12 miesięcy.„Trzcinica Karpacka – Troja” autorstwa Jana Gancarskiego – dyrektora Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, wieloletniego badacza grodziska „Wały Królewskie” w Trzcinicy, a także pomysłodawcy i realizatora koncepcji budowy pod Jasłem skansenu archeologicznego – pojawiła się na rynku wydawniczym w 2006 r. Zawierała ona opis historii badań archeologicznych w Trzcinicy oraz obecnego stanu zachowania Grodziska, wprowadzenie do problematyki osadnictwa pradziejowego i wczesnośredniowiecznego w Regionie, a także szczegółowe dane dot. wyników badań prowadzonych przez autora od 1991 r. osobno dla początków epoki brązu i wczesnego średniowiecza. Na końcu znalazł się zarys koncepcji Skansenu Archeologicznego „Karpacka Troja”, którego budowa miała się niebawem rozpocząć. Pomimo, iż wydrukowana w nakładzie 500 egzemplarzy książka zniknęła błyskawicznie z magazynu, jeszcze w grudniu 2009 r. do Muzeum wciąż trafiały zapytania o jej dostępność. To właśnie owo zapotrzebowanie było jednym z głównych powodów, które wpłynęły na decyzję o wznowieniu publikacji. Niemniej ważnym było także zakończenie budowy Skansenu w Trzcinicy. Obecnie część dotycząca „Karpackiej Troi” została rozszerzona, zwłaszcza o materiał ilustracyjny prezentujący ukończony kompleks muzealny w Trzcinicy. Czytelnicy sięgając po drugie wydanie książki będą mieć świadomość, iż rozdział traktujący o Skansenie to nie tylko seria graficznych wizualizacji, lecz rzeczywistość, którą już w maju br. można będzie na własne oczy zobaczyć i przeżyć.

Innym ważnym elementem, o który książka została wzbogacona są wyniki badań archeologicznych prowadzonych na grodzisku w Trzcinicy w ostatnich 3 latach. Dostarczyły one niezwykle istotnych informacji stanowiących kolejne cegiełki w próbie rekonstrukcji obrazu minionych czasów. Wyjątkowo owocna okazała się zwłaszcza ponad dwumiesięczna kampania w sezonie 2009, podczas której archeolodzy natrafili na pozostałości domostwa  z początków epoki brązu – jedynego tego typu obiektu po północnej stronie Karpat przypisywanego kulturze Otomani-Füzesabony – oraz tyleż unikatowe co zagadkowe znalezisko w postaci dwóch połówek brązowej siekiery zdeponowanych w dwóch osobnych naczyniach. Informacje o tych, a także całokształt zaktualizowanego stanu wiedzy  o przeszłości trzcinickiego grodziska znaleźć można w „archeologicznej” części publikacji wraz z ilustrującym odkrycia materiałem fotograficznym. Tym samym „Trzcinica – Karpacka Troja” to pozycja obowiązkowa zarówno dla osób profesjonalnie jak i hobbistycznie zajmujących się historią Regionu, a w szczególności zagadnieniem Grodziska „Wały Królewskie” w Trzcinicy.

Drugie wydanie „Trzcinicy – Karpackiej Troi”, wzorem poprzedniego, dofinansowane zostało przez Gminę Jasło. Książka została przygotowana do druku przez wydawnictwo Ruthenus w Krośnie. Informacje o publikacji znaleźć można na stronie internetowej Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, zaś książkę zamawiać można drogą emailową: 

Muzeum Podkarpackie w Krośnie
38-400 Krosno
ul. Piłsudskiego 16

tel. +48 13 4321376
fax +48 13 4324301
e-mail: promocja@muzeum.krosno.pl
internet: www.muzeum.krosno.pl        

Na najbliższy czas zaplanowano dwa spotkania z autorem publikacji, które odbędą się w Krośnie i Jaśle.  Więcej szczegółów niebawem.

 
Dawid Iwaniec
Skansen Archeologiczny „Karpacka Troja“
w Trzcinicy
Napisany dnia: 14.01.2010, 12:52
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Endomero
dnia 14.01.2010, 14:00
Ocena
komentarza:
0
Rzeczywiście cała ta Trzcinica i te tereny to Troja i zaścian. zamiast pisać książki o rozwoju, to takie uwstecznianie się do pradziejów. Weźcie wreszcie napiszcie, że powstaje tutaj nowa świetna i świetlna cywilizacja - kolejna np.fabryka żarówek, narzędzi itp... A nie tylko bieda, syf i totalne ubóstwo /jedynie tylko wyjazdy zagraniczne "za chlebem" trzymają te tereny/. Z nadzieją...
@ ace
dnia 14.01.2010, 17:25
Ocena
komentarza:
0
Jaka jest cena książki, skoro podali formularz ofertowy.
@ dragoness
dnia 14.01.2010, 17:36
Ocena
komentarza:
0
do Endomero: Naród, który nie pamięta o swojej przeszłości, nie zasługuje, aby mieć jakąkolwiek przyszłość.
@ Dociekliwy.
dnia 14.01.2010, 18:21
Ocena
komentarza:
0
Może dla Was to pytanie jest głupie, ale mnie trapi od dłuższego czasu -
- Dlaczego to się nazywa "TROJA" ??

Czytałem coś o Troi, tej oryginalnej - wiecie, Achilles, Helena, drewniany koń, itp., ale jak to się ma do Trzcinicy ?

Może wiecie coś na temat wojen, podstępów, forteli, które spowodowały, że nasze grodzisko nazwano Troją ?
@ Pajak
dnia 14.01.2010, 20:34
Ocena
komentarza:
0
do dociekliwy -- jest drewniana ... jak koń
@ ace
dnia 14.01.2010, 22:37
Ocena
komentarza:
0
@ Dociekliwy
Z tego co czytałem pozostałości w trzcinicy z epiki kultury "Otomani" są z tego okresu czasowego, kiedy rozgrywała się równolegle (w tym samym czasie) walka o mitologiczną Troję. Więc związek jedynie chronologiczny, bo nie wiem czy w trzcinicy też był koń , lub królik trojański:)
@ Obserwator
dnia 14.01.2010, 23:13
Ocena
komentarza:
0
Dokładnie tak jest dragoness.
@ jaś
dnia 15.01.2010, 07:51
Ocena
komentarza:
0
Czy ktoś potrafi odpowiedzieć dlaczego obiekt w Trzcinicy podlega pod Muzeum w Krośnie a nie pod Muzeum w Jaśle? Dlaczego promujemy muzeum krośnieńskie używając do tego obiektów znajdujących się na terenie Gminy Jasło a zwanych Karpacka Troja? Kto za takim usytuowaniem prawnym stoi ?
@ Lenin Włodzimierz
dnia 15.01.2010, 08:22
Ocena
komentarza:
0
Trzcinicki pomnik socjalizmu ma uwiarygodnić teorie że jeszcze przed podpisaniem umowy społecznej ludowi żyło sie dobrze - wszystko mieli wspólne etc.
Po co burżuje mają budować kolejne fabryki gdzie będą uciskać chłopo-robotnika????
@ do jaś
dnia 15.01.2010, 17:07
Ocena
komentarza:
0
Ponieważ nikt z jasielskiego muzeum nie raczył nawet się zainteresować tą sprawą.
@ OGŁOSZENIE
dnia 15.01.2010, 22:51
Ocena
komentarza:
0
Domy do wynajęcia na terenie skansenu.Od przyszłych lokatorów wymagana jest umiejętność lepienia garnków , strzelania z łuku a przede wszystkim rozniecania ognia poprzez pocieranie dwóch kawałków drewna.
@ wiedzący
dnia 15.01.2010, 23:34
Ocena
komentarza:
0
o co do jaś: Ty chyba nie wiesz co mówisz!!! Czy to jest podobnie na takiej zasadzie, że w Jaśle nie było kandydata na dyrektora JDK i przywieziono w teczce z Krosna bo tak kazał wódz?
@ Obserwator
dnia 17.01.2010, 21:28
Ocena
komentarza:
0
Badania podjął i prowadził Jan Garncarski i to on wymyślił nazwę, Karpacka Troja. Najpierw był pracownikiem jasielskiego muzeum i badał jasielski gródek. Badania okolic Jasła kontynuował będą już pracownikiem Muzeum w Krośnie. I chwała mu za to. Od tego odkrycia studenci archeologi będą się uczyć o Trzcinicy i przyjeżdżać do Jasła i Trzcinicy, a za nimi turyści. Jest to przełom w odkrywaniu pradziejów ziem polskich. Biskupui na tylko 2500 lat, a Trzcinica aż 4000. Tak jak odkrycia Heinricha Schliemanna w starożytnej Troi zmieniły całą naukę archeologii, tak i odkrycia w Trzcinicy zmienią naszą europejską naukę. Przecież dla nas i Jasła to nobilitacja.
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • „Nie oddamy ratowników”. Blisko sto osób zamanifestowało solidarność z jasielskimi ratownikami medycznymi

   

  Przy jasielskim szpitalu zebrało się dzisiaj blisko sto osób, aby zamanifestować swoją solidarność z pracownikami Zespołu Ratownictwa Medycznego w Jaśle. Przez przyległy do szpitalnych budynków teren niosły się okrzyki – „Nie oddamy ratowników”. Jasielscy ratownicy medyczni nie zgadzają się z planowaną reorganizacją funkcjonowania państwowego ratownictwa medycznego, która w ich przypadku oznaczać będzie nieuchronną redukcję etatów.

 • Doszło do awarii sieci ciepłowniczej Jaśle

   

  Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Jaśle poinformował rano o awarii sieci ciepłowniczej w rejonie Przychodni Specjalistycznej przy ul. Szopena 38. Z uwagi na wysokie ciśnienie wyłączono zasilanie z sieci ciepłowniczej dla wszystkich odbiorców. 

 • Giganci programowania – Rozpoczęły się zapisy na kolejny semestr

   

  Wystartowały zapisy na kursy programowania dla dzieci i młodzieży w semestrze letnim.

 • Strażacy ochotnicy obdarowali prezentami małych pacjentów Kliniki Onkohematologii Dziecięcej w Rzeszowie

   

  Wczoraj, druhowie z kilku jednostek OSP w powiecie jasielskim odwiedzili Klinikę Onkohematologii Dziecięcej w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie. Do jej pacjentów nie udali się pustymi rękami. Dzieci otrzymały prezenty w ramach czwartej edycji akcji pn. „Paczka dla Dzieciaka na Święta od Strażaka”.

 • Kapliczka sposobem na walkę z locdkdownem?

   

  Grzegorz Schabiński, jasielski restaurator znany jest z niekonwencjonalnych pomysłów i koncepcji na funkcjonowanie biznesu w dobie pandemii koronawirusa. Tym razem postanowił walczyć z konsekwencjami zamrożenia gospodarki budując kapliczkę na terenie stoku narciarskiego Chyrowa-Ski w Chyrowej. Zaprasza do odwiedzania miejsca, w którym ona powstaje. Wystarczy zakupić specjalną cegiełkę.

 • Straż Miejska w Jaśle ma nowy samochód oznakowany

   

  Na wyposażeniu Straży Miejskiej w Jaśle znalazł się nowy samochód oznakowany Ford Transit Custom. Zastąpi on wysłużonego Peugeota, który jasielskim strażnikom miejskim służy od 2005 r. Zaletą nowego pojazdu jest jego wszechstronność. Może być on wykorzystywany do przeprowadzania różnego rodzaju interwencji, w tym przewożenia osób.

 • Super promocja w salonie Visionoptyk z okazji Dnia Babci i Dziadka!

   

  Osoby starsze, które odwiedzają salon optyczny, zgłaszają najczęściej dolegliwości układu wzrokowego. Często samo badanie wzroku pod kątem doboru okularów korekcyjnych nie jest ostatecznym rozwiązaniem. Osoby te narażone są bowiem na występowanie chorób układu wzrokowego, które występują wraz z wiekiem.

 • Do OSP Trzcinica trafił sprzęt o wartości 90 tys. zł

   

  Do kolejnych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w gminach powiatu jasielskiego trafia sprzęt zakupiony ze środków Funduszu Sprawiedliwości. Dzisiaj zaprezentowano nowe wyposażenie, które służyć ma strażakom ochotnikom z Trzcinicy. Na jego zakup przeznaczono kwotę 90 tys. zł.

 • Jak to jest z lodowiskami? Sanepid nie pozostawia złudzeń

   

  Lodowisko MOSiR w Jaśle pozostaje nieczynne od 28 grudnia ubiegłego roku. To efekt obowiązywania wprowadzonych przez rząd obostrzeń w związku z trwającą epidemią koronawirusa. W tej formie będą one obowiązywać do 17 stycznia bieżącego roku. Tymczasem są obiekty, na których bez problemu można szusować na łyżwach, z czego korzystają między innymi mieszkańcy Jasła. Sanepid stawia jednak sprawę jasno. Z lodowiska nie mogą korzystać klienci indywidualni.  

 • Ważą się losy jasielskich ratowników medycznych

  Ratownicy medyczni zatrudnieni w Szpitalu Specjalistycznym w Jaśle stracili nadzieję na osiągnięcie porozumienia z dyrektorem SPPR w Krośnie. Prowadzone w ostatnich dniach negocjacje nie przyniosły żadnej ze stron oczekiwanego kompromisu. Ratownicy z Jasła nie zwolnią się z pracy, bo jak twierdzą ich przyszłość jest niepewna.

 • Przedszkolaki zalogowały się… do ferii z SP1!

   

  Ferie w czasie pandemii to dla wielu dzieci – oraz ich rodziców – prawdziwe wyzwanie. Jak bowiem kreatywnie spędzić czas, połączyć wartościowe aktywności z zabawą i zapewnić taką ich różnorodność, aby maluchy nie odczuwały nudy? Z pomocą spieszy Szkoła Podstawowa nr 1 w Jaśle, która postanowiła bezpłatnie zaprosić wszystkie jasielskie przedszkolaki na kreatywne spotkania ze sztuką, językami obcymi oraz szachami.

 • Dyrektor jasielskiego szpitala Michał Burbelka złożył wypowiedzenie z pracy

   

  31 grudnia 2020 r. Michał Burbelka złożył rezygnację ze stanowiska dyrektora Szpitala Specjalistycznego w Jaśle. Swoje obowiązki będzie pełnił do końca marca br. Jasielską lecznicą kierował niespełna 8 lat.

 • Dr Marek Janiak. Psychoterapeuta dzieci, młodzieży i dorosłych

   

  Z psychoterapii powinien skorzystać każdy, kto cierpi, czuje się samotny, porzucony, ma trudności w budowaniu satysfakcjonujących związków i relacji z ludźmi, boi się bliskości, ale równocześnie jej pragnie, przeżywa lęk, głęboki smutek, nie radzi sobie w kontrolowaniu złości, boryka się z niską samooceną, odczuwa dyskomfort w życiu i pragnie zrozumienia, zmiany swoich funkcji psychicznych, sposobów zachowania.

 • 1600 osób zgłosiło się do szczepienia w etapie „0”

  Końcem grudnia jasielski szpital rozpoczął szczepienia przeciwko Covid-19. Choć początkowo niewiele osób zgłosiło się do szczepienia to niedługo po tym  liczba zainteresowanych wzrosła z 200 do 1600. Wśród nich są mieszkańcy Krosna, Miejsca Piastowego, a nawet Krakowa.

 • Pomagają potrzebującym dzieciom dzieląc się swoją wielką pasją i sercem

   

  Pole dance jest ich pasją, sposobem na zachowanie dobrej kondycji fizycznej. Grupa kobiet postanowiła wykorzystać rosnącą popularność tej dyscypliny sportu, aby pomóc potrzebującym dzieciom, organizując akcję charytatywną. Zdecydowały się więc wziąć udział w sesji fotograficznej...

 • OSP Dobrucowa ma serce dla Honoraty

  Strażacy ochotnicy z Dobrucowej zawsze gotowi są do pomocy drugiemu człowiekowi. Tym razem postanowili wesprzeć 16-letnią Honoratę, która kilka lat temu uległa wypadkowi. Dzisiaj potrzebuje rehabilitacji. Druhowie z Dobrucowej pomagają jej w zbiórce nakrętek, dzięki którym będzie mogła mieć sfinansowany turnus.

 • W 24 placówkach w powiecie jasielskim można przyjąć szczepienie przeciw koronawirusowi

   

  Rząd opublikował listę punktów, gdzie możliwe jest realizowanie szczepień przeciw koronawirusowi. Na Podkarpaciu jest ich 393, z czego 24 w powiecie jasielskim. Obecnie trwają szczepienia m.in. personelu medycznego i niemedycznego szpitali.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105