Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Nowy RTG dla szpitala już za trzy miesiące

17

Kwotę 200 tys. zł przeznaczyli radni Rady Miejskiej Jasła na zakup nowego aparatu RTG dla Szpitala Specjalistycznego w Jaśle. Całkowity koszt urządzenia wynosi ok. 600 tys. zł, ale szpitala nie stać na taki wydatek. Narodowy Fundusz Zdrowia do tej pory nie zapłacił jasielskiej placówce ponad 8 mln zł za tzw. nadwykonania za lata 2008, 2009 oraz I półrocze bieżącego roku. Stąd apel dyrekcji placówki wystosowany m.in. do władz miasta.


Aparat RTG, który od 16 lat obsługiwał jasielski szpital uległ poważnej awarii. Pacjenci z Jasła kierowani są teraz do sąsiednich miast: Krosna lub Gorlic. Dyrekcja placówki szukając środków finansowych zwróciła się także o pomoc do Rady Miejskiej Jasła. W jej imieniu ze stosownym wnioskiem wystąpił Marek Barański, radny oraz chirurg jasielskiego szpitala. - Szpital nie może sobie pozwolić na to z własnych środków. To jest podstawowy sprzęt, często ratujący życie ludzkie, którego każdy z nas może potrzebować. Każdy z nas może ulec wypadkowi i potrzebować wykonania specjalistycznych zdjęć rentgenowskich. Zwracamy się więc z apelem do władz miasta, instytucji oraz większych zakładów pracy w Jaśle o pomoc w zakupie tego sprzętu – tłumaczył radnym Barański.


Radny Krzysztof Czeluśniak domagał się bardziej szczegółowych informacji na temat tej pomocy m. in. ze strony powiatu. - Szukano zarówno w starostwie, jak i zakładach pracy. Z tego co wiem, część tych środków być może się znajdzie – wyjaśniał Barański.

Okazuje się, że starostwo jako organ założycielski co roku przeznacza na potrzeby szpitala ok. 1 do  2 mln zł. - W tym roku poszły już środki na szpital, a że dyrekcja przeznaczyła je na coś innego to jej wybór. My nie możemy zaspokoić wszystkich potrzeb, bo nas na to nie stać – tłumaczy starosta Adam Kmiecik.

Po burzliwej dyskusji radni podjęli uchwałę, w której przyznali wnioskowaną przez Marka Barańskiego kwotę 200 tys. zł. - Biorąc pod uwagę możliwości jakie miasto w tej chwili posiada zaproponowaliśmy radzie podjęcie uchwały w kwocie 200 tys. zł. – tłumaczy wiceburmistrz Ryszard Pabian.

Dr Szymon Niemiec, zastępca dyrektora ds. lecznictwa nie ukrywa jednak, że spodziewał się większej kwoty. - Liczyliśmy na 300 tys. zł, ponieważ zakup aparatu do zdjęć radiologicznych metodą cyfrowej obróbki obrazu jest bezwzględnie konieczny. Resztę musimy jakoś zdobyć i kupić ten aparat, bo będą z niego korzystać pacjenci ze wszystkich oddziałów. Ale te pieniądze, które przyznała nam dzisiaj RMJ  pozwolą uruchomić procedurę przetargową - cieszy się Niemiec. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem to za dwa, trzy miesiące szpital wzbogaci się o nowoczesny rentgen.
    
Starosta uważa jednak, że decyzja radnych nie jest niczym nadzwyczajnym. - Ja bym tak bardzo tych pieniędzy, które dało miasto nie przeceniał, bo są miasta, które zwalniają szpitale z podatku. Jeżeli szpital musi miastu zapłacić podatek, a później oddaje się to w jakiejś formie to wychodzimy na zero. Docenia jednak gest radnych. - Podziękowania wielkie dla radnych, że przeznaczyli tę kwotę, bo mogli tego nie zrobić – dodaje Kmiecik.


Katarzyna Pacwa-Wilk

k.pacwa@jaslo4u.pl

Reklama

Komentarze: 17

Dodaj komentarz Widok:
0
@ [...]ek
dnia 29.07.2010, 12:17 · Zgłoś
a tak na boku zdjecia samych inteligentnych ludzi i miedzy nimi dyzio to albo pomylka albo naprawde dyzio ma wtyki na jaslo4u i pokazuja go gdzie tylko mozna
Odpowiedz
0
@ [...]ek
dnia 29.07.2010, 12:15 · Zgłoś
ludziska czytajcie ze zrozumieniem chodzi o zakup cyfrowego aparatu rentgenowskiego to taki ktory wyswietla obraz na ekranie monitora obraz mozna powiekszac i obrabiac cyfrowo i jest duzo dokladniejszy od zwyklego analoga ktory robi zdjecia na kliszach zwyklycy analogow jest w jasle kilka i nie trzeba nigdzie jezdzic ze zlamaniem ,cyfrowy aparat to sprzet specjalistyczny w niektorych skomplikowanych przypadkach potrzebny do postawienia wlasciwej diagnozy
Odpowiedz
0
@ Ratownik
dnia 28.07.2010, 21:11 · Zgłoś
Ciekawe, czy |Miasto dało chociaż złotówkę na swój obiekt tj. BASEN, który stoi sobie bezczynny, bo go zalała powódź?
Odpowiedz
0
@ Gizmo
dnia 28.07.2010, 10:51 · Zgłoś
Nic dobrego tego miasta nie czeka... i to przede wszystkim przez mentalność mieszkańców, których [...] można przeczytać pod różnymi artykułami zamieszczanymi na tym portalu... To efekt internetowej anonimowości i związanej z tym patogennej ekspresji czy po prostu całokształt natury przeciętnego Jaślanina... pozdrawiam serdecznie i życzę mocnego postanowienia poprawy!
Odpowiedz
0
@ xx
dnia 28.07.2010, 10:38 · Zgłoś
niech Miejska porozstawia przez tydzień radary po mieście i już będzie kasa na rentgena
Odpowiedz
0
@ M
dnia 27.07.2010, 23:01 · Zgłoś
Dlaczego powstanie nowej Biedronki wywołuje takie pozytywne [...] wśród lokalnej społeczności, a zakup nowego aparatu , którym ludzie będą lepiej diagnozowani wzbudza tyle negatywnych emocji? Czy już na zawsze cool to znaczy opluć anonimowo wszystkich naokoło , a passe jest powiedzieć coś miłego lub przynajmniej neutralnie. Jasielskie piekiełko, to my go tworzymy...
Odpowiedz
0
@ Ewa
dnia 27.07.2010, 17:26 · Zgłoś
Może pani senator pomoże.Po wyborze zapowiadała, że będzie dbała o zdrowie mieszkańców Jasła.Jakoś ucichła po ślubowaniu.Obowiązki przerosły? Nie dajemy rady?
Odpowiedz
0
@ Sven
dnia 27.07.2010, 16:22 · Zgłoś
Może by [...] coś sfinansował tyle lat słyszałem o nim jakie to nieskończone dobro...Zawsze się zastanawiam skąd zakonnice maję takie luksusy chyba z tych serwetek,które przez przerwy szyją-prawda ale z drugiej strony [...] przecież duża śmiertelność jest na rękę zarobek jest bez przerwy.
Odpowiedz
0
@ przyjaciel slon
dnia 27.07.2010, 11:12 · Zgłoś
Po co to prezentować znów zacną postac rajcy wielkiego Krzysztofa,co on tu ma do ustalania,widac dobre uklady wiążą go z jaslo4,wspólredaguje nawet moze???No ale wśród znanych postaci dobrze jet sie znależć,chocby nic nie znaczyc!!!
Odpowiedz
0
@ [...]
dnia 27.07.2010, 10:54 · Zgłoś
Czy radni to przeznaczyli z włąsnych pensji i oszczędności, czy ze wspólnych pieniędzy obywateli?? Bo ze wspólnego to łatwą ręką się wydaje, gorzej jak sobie trzeba coś odmówić.
Odpowiedz
0
@ jaślanka
dnia 27.07.2010, 09:53 · Zgłoś
To w takim układzie do pana Kmiecika to co by zrobili z tymi pieniędzmi?Może na kolejny dreptaczek lub beznadziejną fontannę, ludzie całe życie opłacają składki na ubezpieczenia zdrowotne a teraz ze złamaniem czy inną dolegliwością muszą do innego miasta jechać!!!!
Wstyd a gdzie są pieniądze tych którzy nie korzystali z żadnej specjalistycznej pomocy,
a składki opłacali?Zaczekajmy do nowego roku nie łammy kości to może pan Jurek Owsiak dorzuci po orkiestrze.Jeszcze chciałam dodać dajcie naszym lekarzom spokojnie pracować bo naprawdę mamy niektórych bardzo dobrych specjalistów którzy samymi słuchawkami bez specjalistycznego sprzętu nie mogą leczyć!!!!
Odpowiedz
0
@ monia
dnia 27.07.2010, 09:34 · Zgłoś
Wziąść po tysiaczku od lekarzy i będzie jak znalazł na aparacik:)
Odpowiedz
0
@ normalny
dnia 27.07.2010, 09:08 · Zgłoś
Posluchaj [...] [...] Nie ma glupich zdjec Zdjecia so robione w Jasle chyba ze Ty masz taki duzy leb ze zawiezli Cie do gorlic na zrobienie RTG czaszki Wodoglowie
Odpowiedz
0
@ joj
dnia 27.07.2010, 00:41 · Zgłoś
oby było tak jak piszą
Odpowiedz
0
@ joj
dnia 27.07.2010, 00:39 · Zgłoś
" W tym roku poszły już środki na szpital, a że dyrekcja przeznaczyła je na coś innego to jej wybór". Wiadomo na co!!! Podwyżki dla lekarzy. A na IP czeka się ładny czas, można kite odwalić znaim przyjdzie ktoś niechcąco obudzony. Pozdro.
Odpowiedz
0
@ mokra ciba
dnia 27.07.2010, 00:17 · Zgłoś
a to jak to? teraz ze złamaną ręką jeździmy zrobić [...] zdjęcie do gorlic ze szpitalka w jaśle?
Odpowiedz
0
@ mokra ciba
dnia 27.07.2010, 00:14 · Zgłoś
a to jak to? teraz ze złamaną ręką jeździmy zrobić [...] zdjęcie do gorlic ze szpitalka w jaśle?
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.