Nowy RTG dla szpitala już za trzy miesiące
Kwotę 200 tys. zł przeznaczyli radni Rady Miejskiej Jasła na zakup nowego aparatu RTG dla Szpitala Specjalistycznego w Jaśle. Całkowity koszt urządzenia wynosi ok. 600 tys. zł, ale szpitala nie stać na taki wydatek. Narodowy Fundusz Zdrowia do tej pory nie zapłacił jasielskiej placówce ponad 8 mln zł za tzw. nadwykonania za lata 2008, 2009 oraz I półrocze bieżącego roku. Stąd apel dyrekcji placówki wystosowany m.in. do władz miasta.

Aparat RTG, który od 16 lat obsługiwał jasielski szpital uległ poważnej awarii. Pacjenci z Jasła kierowani są teraz do sąsiednich miast: Krosna lub Gorlic. Dyrekcja placówki szukając środków finansowych zwróciła się także o pomoc do Rady Miejskiej Jasła. W jej imieniu ze stosownym wnioskiem wystąpił Marek Barański, radny oraz chirurg jasielskiego szpitala. - Szpital nie może sobie pozwolić na to z własnych środków. To jest podstawowy sprzęt, często ratujący życie ludzkie, którego każdy z nas może potrzebować. Każdy z nas może ulec wypadkowi i potrzebować wykonania specjalistycznych zdjęć rentgenowskich. Zwracamy się więc z apelem do władz miasta, instytucji oraz większych zakładów pracy w Jaśle o pomoc w zakupie tego sprzętu – tłumaczył radnym Barański.

Radny Krzysztof Czeluśniak domagał się bardziej szczegółowych informacji na temat tej pomocy m. in. ze strony powiatu. - Szukano zarówno w starostwie, jak i zakładach pracy. Z tego co wiem, część tych środków być może się znajdzie – wyjaśniał Barański.

Okazuje się, że starostwo jako organ założycielski co roku przeznacza na potrzeby szpitala ok. 1 do 2 mln zł. - W tym roku poszły już środki na szpital, a że dyrekcja przeznaczyła je na coś innego to jej wybór. My nie możemy zaspokoić wszystkich potrzeb, bo nas na to nie stać – tłumaczy starosta Adam Kmiecik.

Po burzliwej dyskusji radni podjęli uchwałę, w której przyznali wnioskowaną przez Marka Barańskiego kwotę 200 tys. zł. - Biorąc pod uwagę możliwości jakie miasto w tej chwili posiada zaproponowaliśmy radzie podjęcie uchwały w kwocie 200 tys. zł. – tłumaczy wiceburmistrz Ryszard Pabian.

Dr Szymon Niemiec, zastępca dyrektora ds. lecznictwa nie ukrywa jednak, że spodziewał się większej kwoty. - Liczyliśmy na 300 tys. zł, ponieważ zakup aparatu do zdjęć radiologicznych metodą cyfrowej obróbki obrazu jest bezwzględnie konieczny. Resztę musimy jakoś zdobyć i kupić ten aparat, bo będą z niego korzystać pacjenci ze wszystkich oddziałów. Ale te pieniądze, które przyznała nam dzisiaj RMJ pozwolą uruchomić procedurę przetargową - cieszy się Niemiec. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem to za dwa, trzy miesiące szpital wzbogaci się o nowoczesny rentgen.
Starosta uważa jednak, że decyzja radnych nie jest niczym nadzwyczajnym. - Ja bym tak bardzo tych pieniędzy, które dało miasto nie przeceniał, bo są miasta, które zwalniają szpitale z podatku. Jeżeli szpital musi miastu zapłacić podatek, a później oddaje się to w jakiejś formie to wychodzimy na zero. Docenia jednak gest radnych. - Podziękowania wielkie dla radnych, że przeznaczyli tę kwotę, bo mogli tego nie zrobić – dodaje Kmiecik.
Katarzyna Pacwa-Wilk
k.pacwa@jaslo4u.pl
