Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

O czym pamiętać przed wyjazdem do Niemiec jako opiekunka osób starszych?

23

Jednym z głównych problemów, z jakimi borykają się europejskie kraje, jest starzejące się społeczeństwo. Z tego względu branża opieki nad osobami starszymi przeżywa rozkwit. Pracy nie brakuje zarówno w kraju, jak i za granicą. Wśród opiekunek z Polski szczególnie popularnym kierunkiem są Niemcy. Jak przygotować się do zagranicznego wyjazdu?

Jakie wymagania stawiają pracodawcy przed opiekunkami osób starszych?

Opiekunka osób starszych nie musi mieć wykształcenia medycznego, ale wymagane jest doświadczenie. Agencje pośredniczące między pracownikami a rodzinami najczęściej nie mają dużych wymagań w tym względzie – wystarczy opieka nad seniorem w swojej rodzinie. Jeżeli jednak opiekunka posiada udokumentowane doświadczenie czy wykształcenie, może liczyć na szerszy zakres obowiązków i adekwatne wyższe wynagrodzenie.

Od opiekunek wyjeżdżających do pracy do Niemiec oczekuje się co najmniej podstawowej znajomości języka niemieckiego. Powód jest prosty – ofert bez języka niemieckiego jest niewiele. Jeżeli opiekunka nie zna języka, ale jest zdeterminowana, przyspieszony i darmowy kurs niemieckiego (również online) może zapewnić jej agencja. Mile widziane jest też prawo jazdy.

Kompetencje to nie wszystko – ważne są też predyspozycje. W pracy z seniorami najlepiej odnajdują się osoby cierpliwe, troskliwe i empatyczne. Od opiekunek osób starszych wymagana jest też siła fizyczna, gdyż nie każdy senior jest sprawny – niektórzy podopieczni wymagają pomocy nawet przy podstawowych czynnościach, w tym higienie osobistej.

Jak czytać oferty pracy dla opiekunek osób starszych?

Zadowolenie opiekunki i seniora zależy przede wszystkim od dopasowania wzajemnych oczekiwań. Dzięki dobrze skonstruowanej ofercie pracy opiekunka osób starszych może poznać:

 • Zakres obowiązków. Zdarza się, że opieka nad osobą starszą jest połączona z zajmowaniem się domem, w tym sprzątaniem, gotowaniem czy robieniem zakupów.
 • Wymagania. Dotyczą one umiejętności, doświadczenia oraz kompetencji językowych, jakich rodzina seniora oczekuje od opiekunki.
 • Stan zdrowia seniora. Niektórzy podopieczni wymagają całodobowej opieki, inni z kolei głównie towarzystwa przez kilka godzin dziennie. W zakresie obowiązków opiekunki może być też dowożenie seniora na zajęcia rehabilitacyjne.
 • Miejsce zakwaterowania. Często opiekunki osób starszych w Niemczech mieszkają u podopiecznego – otrzymują pokój do swojej dyspozycji.
 • Długość kontraktu. Przeciętny wyjazd trwa 6-8 tygodni. Zdarza się jednak, że agencja proponuje opiekunce dłuższy kontrakt.

Dobre agencje opiekunek przykładają dużą wagę do tego, aby oferta była jasna i rozwiewała wątpliwości. To właśnie szczegółowe opisanie kondycji seniora i oczekiwań względem opiekunki pozwala uniknąć nieporozumień.

Z czym wiąże się wyjazd do pracy w Niemczech jako opiekunka osób starszych?

Wyjazd do pracy za granicę wiąże się z koniecznością dopełnienia formalności. Opiekunki, które wyjeżdżają na dłużej niż 6 miesięcy, powinny zgłosić swój wyjazd w urzędzie gminy. W przypadku krótszych kontraktów takiej konieczności nie ma.

Jeżeli opiekunka wybrała Niemcy jako kraj docelowy i wyjeżdża przez agencję, to pozostaje również kwestia umowy, którą powinna podpisać jeszcze na terenie Polski. Z tytułu umowy powinny być odprowadzane składki ZUS, w tym również zdrowotne. Z kolei podleganie ubezpieczeniu zdrowotnemu pozwala otrzymać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Potwierdza ona prawo opiekunki do korzystania z pomocy medycznej w innych krajach Unii Europejskiej na takich samych zasadach, na jakich korzystają z niej obywatele danego kraju. W wyrobieniu karty EKUZ może pomóc agencja opiekunek. Taką praktykę stosuje agencja Avoria, z której ofertami można zapoznać się na stronie https://avoria.com.pl/oferty-pracy-dla-opiekunek/.

Wynagrodzenie i możliwości rozwoju opiekunki osób starszych w Niemczech

Opiekunka osób starszych to zawód, który – poza satysfakcją – wiąże się z atrakcyjnymi zarobkami. Ich wysokość uzależniona jest od kilku czynników, głównie jednak stanu zdrowia seniora i długości kontraktu. Opiekunki wyjeżdżające przez sprawdzone agencje mogą liczyć też na bonusy i premie w ramach programów lojalnościowych.

Praca w charakterze opiekunki osób starszych daje szansę nabycia nowych umiejętności. Opieka nad seniorami o różnym stanie zdrowia pozwala lepiej poznać potrzeby osób starszych oraz zapewnia doświadczenie. Osoby, które chcą pracować w branży opiekuńczej, mogą podnosić swoje kwalifikacje na kursach i szkoleniach. Z kolei im lepsze przygotowanie do pracy i bogatsza praktyka, tym opiekunka ma większe szanse na atrakcyjne kontrakty.

Wyjazd za granicę do Niemiec do pracy w charakterze opiekunki pozwala poznać nowe miejsca i pogłębić zdolność komunikacji w języku niemieckim. Agencje opiekunek współpracują z rodzinami z różnych części Niemiec. To pozwala opiekunce za każdym razem wyjechać do innej miejscowości. W rezultacie opiekunka może połączyć pracę z rozwojem osobistym i nabywaniem nowych umiejętności.

Materiał zewnętrzny

Napisany dnia: 18.01.2022, 12:30
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ łodyniec
dnia 18.01.2022, 14:26
Ocena
komentarza:
0
Za 1500 łojro to niech im młode szwabki zady podcieraja !
@ keller
dnia 18.01.2022, 18:47
Ocena
komentarza:
-1
znowu wysyłacie Polaków do wycierania d..y .???
@ js
dnia 19.01.2022, 08:55
Ocena
komentarza:
3
Nikt nikogo nie wysyła, sami jadą! Widocznie wolą wycieranie dpy niż wieczne wstawanie z kolan.
@ eva
dnia 20.01.2022, 20:31
Ocena
komentarza:
1
normalna stawka z miesiąc to 3500 euro i wzwyż, ale to zależy od zgody zainteresowanych
@ ixi
dnia 19.01.2022, 00:23
Ocena
komentarza:
-2
Niewolnicy i podcieracze szwabskich d.p...kariera w sam raz dla twórcy tych bredni. Miejcie trochę samoszacunku rodacy.
@ dragoness
dnia 19.01.2022, 06:31
Ocena
komentarza:
-1
Rozumiem, że polską doopę podcierać będziesz chętnie?
@ łodyniec
dnia 19.01.2022, 08:24
Ocena
komentarza:
1
Tak wolę polską niż ssmana czy folksdojcza. Nie pracowałaś nigdy za granicą , więc się nie wypowiadaj .
@ js
dnia 19.01.2022, 08:58
Ocena
komentarza:
4
do ixi: Lepsze to niż żerowanie na socjalu kosztem polkskich podatników.
@ js
dnia 19.01.2022, 09:00
Ocena
komentarza:
4
do łodyniec: Widocznie wolą. Trzeba było się uczyć to nie jeździłbyś na saksy.
@ Red is bad
dnia 20.01.2022, 19:04
Ocena
komentarza:
2
[Komentarz nie na temat]
@ łodyniec
dnia 21.01.2022, 10:06
Ocena
komentarza:
1
Nie jeżdżę ;-)
@ Do js
dnia 22.01.2022, 10:07
Ocena
komentarza:
-1
Wy towarzysze, doprowadziliscie żerowanie do perfekcji. Od 1945..
@ js
dnia 22.01.2022, 20:18
Ocena
komentarza:
-1
W odróżnieniu od twoich koleżków z PiSuaru nigdy towarzyszem nie byłem. W porównani z wami towarzysze byli drobnymi złodziejaszkami.
@ Do ixi
dnia 25.01.2022, 11:44
Ocena
komentarza:
1
Ciebie nigdy nie będzie stać na takie usługi...żal d..sciska
@ Robson
dnia 20.01.2022, 04:25
Ocena
komentarza:
-1
Podcierac niemiecka doope upadek polaka
@ keller
dnia 20.01.2022, 18:59
Ocena
komentarza:
2
tu nie idzie o niemiecką czy inną ,tylko pytam dlaczego nie mamy pracy u siebie w kraju ,tylko władza szuka nam takich podłych zajęć za granicą . i nie ważne czy się dużo uczył ,czy mało! nie wszyscy Niemcy są docentami i profesorami i jakoś nie szukają pracy na Foluszu .
@ Konfederacja
dnia 20.01.2022, 19:06
Ocena
komentarza:
3
Bo system podatkowy jest tragiczny i biurokracja skutecznie tłamsi każdego przedsiębiorczego rodaka. Dlatego.
@ js
dnia 21.01.2022, 00:03
Ocena
komentarza:
4
Pracę mamy tylko gorzej płatną. Morawiecki obiecywał w 2015 r. że za 8-10 lat dościgniemy średnią unijną i co? Minęło 6 lat a my nie zbliżyliśmy się ani o krok. Za to przodujemy w inflacji.
@ Alanek
dnia 21.01.2022, 18:22
Ocena
komentarza:
-1
Przypomnij sobie bajkę z oslem i marchewka na kiju. Gonić to masz codziennie ale na podatki a nie żeby kogoś dogonić hahaha. Zapomnij o zachodniej europie
@ js
dnia 21.01.2022, 23:37
Ocena
komentarza:
1
Taka Irlandia ponad 30 lat temu startowała w UE z pozycji podobnej jak Polska a teraz ma PKB na głowę wyższy od średniej unijnej. W tym samym czasie liczba chodzących do kościoła spadła tam z 80 % do 20%.
@ Do js
dnia 22.01.2022, 10:08
Ocena
komentarza:
0
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
@ Hanka
dnia 23.01.2022, 08:12
Ocena
komentarza:
1
Moja siostra już 5 lat jest opiekunką, więc jak ja wyjeżdżałam na pierwszy wyjazd z laxo care to wszystko mi przekazała co i jak. Jedyne co się bałam to bariera językowa, ale z rozmówkami i translatorem jakoś szło.
@ Odyr
dnia 25.01.2022, 15:34
Ocena
komentarza:
2
Niemcy mają przecież braci arabskich w kraju dostatek...oni nie chcą takiej pracy..
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • W Sądzie Rejonowym w Jaśle zapadł wyrok w sprawie chirurga oskarżonego o przyjęcie łapówki. Wyrok jest nieprawomocny

  8 marca br. w Sądzie Rejonowym w Jaśle zapadł wyrok w sprawie chirurga oskarżonego o przyjęcie korzyści majątkowej w wysokości 500 złotych. Lekarz został skazany na 8 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. Wyrok jest nieprawomocny. Do Sądu Okręgowego w Krośnie została złożona apelacja.

   

 • Władze województwa zmieniają zdanie. Pociąg do Medzilaborec nie ominie Jasła

   

  „Wojak Szwejk” jednak nie ominie Jasła. Władze samorządowe województwa podkarpackiego zmieniły zdanie w sprawie organizacji wakacyjnego połączenia kolejowego Rzeszów – Medzilaborce. W lutym bieżącego roku UMWP w Rzeszowie poinformował o tym, że realizowane od kilku lat połączenie zostanie skrócone z pominięciem między innymi Jasła i Krosna. Plan ten spotkał się wówczas ze zdecydowaną krytyką środowisk związanych z kolejnictwem oraz poszczególnych samorządów.

 • Wszystko o pracy, edukacji i planowaniu kariery w jednym miejscu

   

  W hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jaśle odbyły się Targi Pracy, Edukacji i Kariery. Ponad trzydziestu wystawców, wśród których znalazły się przedsiębiorstwa prowadzące działalność w różnych branżach, uczelnie wyższe, czy też szkoły ponadpodstawowe miały okazję do zaprezentowania swojego potencjału, przedstawienie oferty dla osób zainteresowanych ewentualnym podjęciem pracy oraz zacieśnić wzajemną współpracę. Nie zabrakło również interesujących warsztatów.

 • Kolosalne ceny za budowę krytego lodowiska w Jaśle. Miasto zapowiada ogłoszenie kolejnego przetargu

  Miasto Jasło może przeznaczyć na budowę krytego lodowiska w Jaśle 5 mln zł. Oferty zaproponowane przez firmy, które stanęły do przetargu znacznie przekraczają możliwości finansowe samorządu. Cena najkorzystniejszej oferty wyniosła prawie 13,5 mln zł! Miasto unieważniło postępowanie i zapowiada ogłoszenie kolejnego przetargu.

 • Po raz piąty zatańczyli i zaśpiewali dla Jana Pawła II

   

  Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemicznymi ograniczeniami, na płytę jasielskiego rynku wrócił „FISHMOB - Cała Polska tańczy dla św. Jana Pawła II”. Inicjatorem wydarzenia była Jasielska Grupa Teatralna „Pod skrzydłami Anioła” działająca przy Zespole Szkół nr 4 – popularnym Ekonomiku pod kierunkiem siostry Kariny Pawłowskiej. Dla Jana Pawła II zatańczyło i zaśpiewało kilkaset osób, w przeważającej części przedszkolaków, dzieci i młodzież szkolnej.

 • Szpital Medyk w Zimnej Wodzie koło Jasła już przyjmuje pacjentów

   

  Wykwalifikowani specjaliści, nowoczesny sprzęt, zabiegi operacyjne– Centrum Medyczne Szpital Medyk w Zimnej Wodzie koło Jasła już działa i oferuje opiekę medyczną w zakresie ortopedii, urologii, laryngologii dla dzieci i dorosłych, chirurgii, a także badania USG.

 • Młodzież niszczy drzewka, tablice i urządzenia. Ogródek Jordanowskim będzie lepiej strzeżony

  W ostatnich kilku miesiącach na Ogródku Jordanowskim w Jaśle - największym i najbardziej lubianym przez dzieci i młodzież obiekcie dochodziło do kilku aktów wandalizmu. Jesienią zniszczone zostały nowe ścieżki ekologiczne oraz drzewka, a początkiem bieżącego roku nieletni dewastowali urządzenia skateparku. W celu przywrócenia ładu i porządku na ogródku będzie prowadzony większy nadzór oraz kontrole. Ponadto zwiększony zostanie obszar objęty monitoringiem miejskim. Władze Jasła mówią "dość".

 • Trwa przebudowa budynku sądu i prokuratury w Jaśle

  Przy Sądzie Rejonowym w Jaśle prowadzone są prace budowlane polegające na rozbudowie pomieszczeń archiwum oraz wejścia na parterze budynku A. Dodatkowo dobudowana zostanie winda zewnętrzna. Inwestycja opiewa na ponad 2 mln zł. Inwestycja ma zostać zakończona wiosną 2023 r.

 • Szukasz trwałych i solidnych paneli podłogowych? Wybierz Pergo

   

  Podłogi to niezwykle ważny element każdego pomieszczenia w naszych domach i mieszkaniach. Ważne, aby mogły nam służyć przez długie lata, gwarantując przy tym pożądaną estetykę danego wnętrza. Wśród produktów dostępnych na rynku znajdziemy piękne, łatwe w montażu i co najważniejsze solidne panele laminowane i winylowe Pergo. Znajdziemy je w ofercie sklepu DOMUS Łazienki & Budownictwo w Jaśle.

 • W Przysiekach oddano do użytku nowy most na Ropie

   

  Po niespełna roku od podpisania umowy z wykonawcą, z mostu na rzece Ropie w Przysiekach, kierowcy swobodnie mogą już korzystać z przeprawy. Dzisiaj odbyło się uroczyste oddanie do użytku obiektu. W Przysiekach pojawił się sam Andrzej Adamczyk – szef resortu infrastruktury w rządzie Mateusza Morawieckiego. Wartość inwestycji, której elementem była również przebudowa odcinka drogi powiatowej to ponad 9 mln zł.

 • Poszukujesz nowych wyzwań zawodowych? Chciałbyś współtworzyć innowacyjną firmę w Jaśle? Trade Software & Consult szuka właśnie Ciebie!&a

   

  Trade Software & Consult tworzy innowacyjne rozwiązania IT dla branży budowlanej. Firma posiada oddziały handlowe zajmujące się sprzedażą materiałów budowlanych w internecie, sprzedając między innymi stolarkę okienną, drzwiową, beton komórkowy, meble, artykuły dla domu i ogrodu.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657