Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Obchody święta pszczelarzy w Jaśle

16

W dniu 5 grudnia 2010 r. Pogórzański Związek Pszczelarzy w Jaśle obchodził dzień swojego patrona św. Ambrożego. Obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą św.  w kościele p.w. św. Stanisława w Jaśle. W trakcie Liturgii pełną głębokich treści, poświęconą św. Ambrożemu i tematyce pszczelarskiej homilię wygłosił proboszcz parafii Lubla, ks. Julian Bartnik.

Po Mszy św. zaproszeni goście, na czele z  Marią Kurowską -  Burmistrz Jasła, Małgorzatą Salachą - Burmistrz Kołaczyc i Stanisławem Pankiewiczem - Wójtem Gminy Jasło  spotkali się z pszczelarzami w restauracji „Jasiel”.

Prezes Pogórzańskiego Związku Pszczelarzy Michał Wasik przywitał serdecznie zebranych gości i podziękował samorządowcom za wsparcie udzielone pszczelarzom. Podsumowania tak trudnego dla środowiska pszczelarskiego roku dokonał Pan Marian Sobel. W imieniu samorządowców podziękowania i życzenia złożyła  Pani Małgorzata Salacha. Spotkanie, przy lampce miodu pitnego, przebiegło w ciepłej i przyjaznej atmosferze. Warto na koniec przytoczyć fragment homilii ks. Juliana Bartnika, pszczelarza z zamiłowania:

Miód ból i cierpienie skróci
Miód wiarę w dobro przywróci
Miód zapewni ci zdrowie
Miód szczęcie przyniesie tobie
Miód radość w tobie rozbudzi
Miód szacunek wzbudzi u ludzi
Miód miłość na nowo rozpali
Miód zgodę i pokój utrwali
Miód zapewni dostatek
Dla ciebie i dla twoich dziatek
Miód da ci spokój sumienia
I szansę przyszłego zbawienia.
W miodzie zbawienie rodzaju ludzkiego

Dariusz Władyka

Reklama

Komentarze: 16

Dodaj komentarz Widok:
0
@ [...]
dnia 16.12.2010, 19:14 · Zgłoś
pani Kurowska nawet pszczelarzom w dzień II tury chciała sie przypodobać, ale wszystko to na nic , pan Wasik tak sie chciał władzy podlizać zaproszeniem, [...] nie utrafił, co teraz zrobi, jak osłodzi nowego burmistrza, jeden pan Sobel mi się podoba, do władzy się nie pcha, ale swoje umie i wie ,szacun ma w Jaśle, nie wiedziałam ze jest też pszczelarzem,
Odpowiedz
0
@ Amon_Ra
dnia 09.12.2010, 21:28 · Zgłoś
do do Amon ra: W jaki sposób krytykuję "ciężką pracę pszczelarza" ? Proszę się nauczyć czytać ze zrozumieniem bo samo składanie liter w wyrazy to nie wszystko. Czy można gdzieś, hm ..., zapoznać się z tą "pełną głębokich treści, poświęconą św. Ambrożemu i tematyce pszczelarskiej" homilią ? Nie widzisz tutaj, człowieku, przerostu formy nad treścią. Może skomentujesz to "Miód da ci spokój sumienia
I szansę przyszłego zbawienia.
W miodzie zbawienie rodzaju ludzkiego". Myślałem, że "Jezus Chrystus umierając na krzyżu zgładził nasze grzechy. Będąc Synem Bożym i Panem całego świata, ofiarował ciało swoje na odkupienie i zbawienie rodzaju ludzkiego." No chyba, że ksiądz porównuje miód do wina, które jak wiadomo w Liturgii jest krwią Chrystusa. Ale co ja będę z Tobą ....
Odpowiedz
-1
@ MIŚ
dnia 09.12.2010, 18:43 · Zgłoś
nie wypowiadaj się [...] jeden z drugim jak się na pszczelarstwie nie znasz !!!
Odpowiedz
0
@ koko
dnia 09.12.2010, 18:09 · Zgłoś
a gdzie wielka pszczelarka z Miasta Kołaczyc pani burmistrz
Odpowiedz
0
@ Do Amon ra
dnia 09.12.2010, 16:22 · Zgłoś
Widać ,że o ciężkiej pracy pszczelarza nie masz zielonego pojęcia.W Twojej naturze leży tylko to ,aby wszystko i wszystkich krytykować ,prawdopodobne dlatego że sam nic pożytecznego nie potrafisz zrobić .Według mojej wiedzy pan starosta Kmiecik był zaproszony w pierwszej kolejności,ale niestety mimo potwierdzenia zaproszenia nie pofatygował się przybyć.
Odpowiedz
-1
@ [...] do osa
dnia 09.12.2010, 12:37 · Zgłoś
To nie śmietanka, a rozlane skisłe mleko !!!
Odpowiedz
0
@ [...]
dnia 09.12.2010, 12:36 · Zgłoś
To się w [...] nie mieści, że pszczelarstwo w wykonaniu [...] niesie w liturgii takie ważkie treści.
Łabędzi śpiew [...] - i chwała Bogu.
Z czarny zawsze chętnie zarobi.
Odpowiedz
1
@ renia
dnia 09.12.2010, 09:06 · Zgłoś
Do Euro-można,ale móc miec miód to końcowy efekt żmudnej i sumiennej pracy w pasiece.Wiem jak to wygląda .Opiszę Ci jak zechcesz.Szacunek dla wszystkich pszczelarzy
!!
Odpowiedz
0
@ łopservatore
dnia 09.12.2010, 09:04 · Zgłoś
Za Piastów słowo pszczelarza (bartnika) było synonimem prawdy.
Pszczelarz nie musiał składać przysięgi.Był człowiekiem w ogólnospołecznym odbiorze wyłącznie prawdomównym.Ciekawe czy dzisiaj na słowie każdego pszczelarza można polegać jak i dawniej?Skoro bardzo duża część miodów jest fałszowana to czy można mówić o prawdomówności?Obserwując kto w to środowisko (tych prawdziwych pszczelarzy) koniecznie chce wejść, chociażby tylko na chwilę to [...] pusty śmiech ogarnia.Część z tych starających się o nobilitację w kręgu pszczelarzy co najwyżej [...] dobrze puszcza.A wiedzę o pszczołach czerpie z Pszczółki Mai.
Odpowiedz
-1
@ Amon_Ra
dnia 09.12.2010, 06:54 · Zgłoś
"Miód da ci spokój sumienia
I szansę przyszłego zbawienia.
W miodzie zbawienie rodzaju ludzkiego" - że też ksiądz takie rymy częstochowskie serwuje. Poza tym to jest sprzeczne z nauką "kościoła". Toż za takie stwierdzenie ekskomunika się należy !! Jeżeli nie, to PIJMY więcej miodów (ale muszą mieć co najmniej 40%, czym innym się [...]). Szczególnie kupowanych od p. Bartnika.
Odpowiedz
0
@ Amon_Ra
dnia 09.12.2010, 06:50 · Zgłoś
"W trakcie Liturgii pełną głębokich treści, poświęconą św. Ambrożemu i tematyce pszczelarskiej homilię wygłosił proboszcz parafii Lubla, ks. Julian Bartnik." - żenada. Co to za głębokie treści !? Pewnie jak to pszczółki latają z kwiatuszka na kwiatuszek. Poza tym jednym z "atrybutów" "św. Ambrożego" (oprócz ula), jest [...] - symbol walki z HEREZJAMI. Pani kurowska to pewnie nawet o tym nie wiedziała, ponieważ po jej ostatnich wypowiedziach (czyt. herezjach), jakim to szczęściem dla Jasła było jej "burmistrzowanie" pewnie by nie przybyła.
Odpowiedz
0
@ €uro
dnia 08.12.2010, 22:16 · Zgłoś
- na takim miodku można niezła kasę zarobić... hmmm €$€$
Odpowiedz
0
@ Osa
dnia 08.12.2010, 21:34 · Zgłoś
A to się zebrała śmietanka PiSowska. Nie można było nikogo więcej zaprosić?. Jak mi wiadomo to nasz starosta też osy hoduje w ulach i wielu innych też. Dlaczego artykuł dopiero teraz przecież to było trzy dni temu.
Odpowiedz
-1
@ Beta
dnia 08.12.2010, 21:10 · Zgłoś
Przyjemnie jest popatrzeć na miłe i kulturalne spotkanie pszczelarzy; ale jestem zaskoczona, że pan Sobel zna się nawet na pszczołach.
Odpowiedz
0
@ 0,0
dnia 08.12.2010, 21:05 · Zgłoś
Kurowska ma nowe hobby?
Odpowiedz
0
@ modzio
dnia 08.12.2010, 20:56 · Zgłoś
dobrze ,że był słodki miód przed klęską...
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.