Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Obchody Święta Wojska Polskiego w Jaśle

30

93-lata temu na ziemiach polskich rozegrała się jedna z najważniejszych bitew. Mówi się o niej „cud nad Wisłą”. Wojska polskie odniosły wówczas zwycięstwo nad Armią Czerwoną. Dzisiaj w Jaśle oddano cześć tym, którzy walczyli o wolność Rzeczypospolitej.<<FOTOGALERIA>>

W tym roku minęła 93 rocznica „cudu nad Wisłą”, zwycięstwa armii polskiej nad Armią Czerwoną, które zaliczyć można do największych starć zbrojnych oręża polskiego w historii.

Zwycięstwo w bitwie warszawskiej (13-25 sierpnia 1920 r.) było kluczowe dla dziejów nie tylko państwa polskiego, lecz również całej Europy. Dzięki niemu zahamowany został pochód bolszewizmu w kierunku Europy Zachodniej. Decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej pozwoliła przede wszystkim na zachowanie niepodległości odradzającej się Rzeczypospolitej.

Klęska oznaczałaby podporządkowanie Polski Moskwie oraz wprowadzenie niemożliwego do zaakceptowania systemu społeczno-politycznego. Kiedy wojska Michaiła Tuchaczewskiego i Aleksandra Jegorowa zajmowały coraz szersze połacie ziem polskich wśród społeczeństwa polskiego coraz mocniej ujawniały się postawy patriotyczne. Nastroje te wzmagały hasła rzucane przez Rząd Obrony Narodowej jak choćby: „Ojczyzna w niebezpieczeństwie”. Słowa otuchy były niezwykle potrzebne będącej w odwrocie armii polskiej.

Społeczeństwo wspierało mobilizację moralnie, materialnie dostarczając także ochotników, którzy ramię w ramię wspólnie z żołnierzami walczyli z „czerwoną nawałą”. W sierpniu 1920 r. siły polskie przygotowywały się do kontrofensywy przeciwko zbliżającym się do Warszawy siłom bolszewickim. Józef Piłsudski pełniący wówczas funkcję wodza naczelnego przyjął koncepcję uderzenia w lukę pomiędzy frontami nieprzyjaciela i wyjścia na tyły wojsk dowodzonych przez Tuchaczewskiego. Zakładała ona stoczenie bitwy obronno-zaczepnej. Manewr okazał się skuteczny. 16 sierpnia rozpoczęło się kontruderzenie wojsk polskich znad Wieprza. Następnego dnia wojska bolszewickie rozpoczęły odwrót.

Zwycięstwo w bitwie warszawskiej porównywalne może być jedynie z zwycięstwem spod Grunwaldu (1410) czy pod Wiedniem (1683).

- Zwycięstwo to było tak spektakularne, że bitwę tę uważa się za jedną z 18 najważniejszych bitew w dziejach świata. My mówimy o niej krótko – „cud nad Wisłą”. 15 sierpnia ustanowiony został oficjalnym Świętem Wojska Polskiego już 3 lata po bitwie. Pamiętajmy przede wszystkim o tych, którzy w dniu dzisiejszym pełnią czynną służbę wojskową w kraju i poza jego granicami. Im należy się wielka chwała, honor i cześć – powiedział podczas dzisiejszych obchodów Andrzej Czernecki, burmistrz miasta Jasła.

Delegacje władz miasta, powiatu jasielskiego, polityków, służb mundurowych, pracowników jasielskich instytucji kultury, jak również jaślan złożyły wiązanki kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Nie można zapomnieć również o drużynie sztandarowej Hufca ZHP 139. Drużynie Harcerskiej "Lisy" działającej przy Gimnazjum nr 2 w Jaśle, kosynierach z Cieklina oraz Szwadronie Podkarpackim 20. Pułku Ułanów im. króla Jana III Sobieskiego i Miejsko-Kolejowej Orkiestrze Dętej, którzy rok rocznie uświetniają obchody rocznicowe.

(Red.)

Reklama

Komentarze: 29

Dodaj komentarz Widok:
3
@ bosa
dnia 19.08.2013, 11:30 · Zgłoś
Najładniej wyglądają tzw. utrwalacze z KBW czy też byli funkcjonariusze [...] utrwalający władzę ludową np. w Krempnej. Jak można dopuścić do tego aby ludzie , którzy walczyli o faktycznie wolną POLSKĘ dzisiaj musieli iść obok swoich prześladowców lub ich spadkobierców. Kiedyś jeden z polskich kabareciarzy powiedział : "Już niedługo się nam ziści, że tę Polskę przepieprzymy ale my już nie komuniści". Być może że jest to taka trochę parafraza ale czy nie ku temu zmierzamy wielkimi krokami. Czyli jak w starożytnym Rzymie gdy był głód i brakowało pracy IGRZYSK i CHLEBA u nas ci dostatek . Skąd są w tak wielkim kryzysie na to pieniądze?
Odpowiedz
0
@ hm
dnia 17.08.2013, 14:00 · Zgłoś
Skąd wzięła się nazwa "cud nad Wisłą"? Sprawa prosta, niechętne Piłsudskiemu środowiska, w kilka lat po tej bitwie, nie chcąc uznać jego roli, zaczęły propagować taką nazwę. Stąd propagowana rola, nie ujmując mu odwagi, księdza Skorupki. Brał on udział w ataku 1 batalionu 236 pułku Armii Ochotniczej. Nawiasem mówiąc, żołnierze nie zauważyli kiedy zginął. Odnaleziony został na polu bitwy, po jej zakończeniu.
Odpowiedz
0
@ fdd
dnia 20.08.2013, 15:05 · Zgłoś
z tego co kojarzę to poseł z Podkarpacia - Stroński pierwszy użył określenia "cud nad Wisłą"
Odpowiedz
-3
@ Sven
dnia 17.08.2013, 00:14 · Zgłoś
front wschodni
Odpowiedz
0
@ niewazne
dnia 17.08.2013, 13:37 · Zgłoś
powtarzasz sie Sven.
Odpowiedz
-2
@ Sven
dnia 16.08.2013, 21:47 · Zgłoś
...wyślę was na front wschodni !
Odpowiedz
-3
@ Sven
dnia 16.08.2013, 21:47 · Zgłoś
Był ktoś na froncie wschodnim ? Piękna nazwa ,,Front Wschodni''

Precz wyślę pana na front wschodni to był okropny wydźwięk w uszach Niemców jeżeli któryś tam trafiał za karę.
Odpowiedz
-2
@ Sven
dnia 16.08.2013, 21:44 · Zgłoś
Co ustruj to daty wygodne dla przestępczej władzy teraz mamy rocznicę i święto wojskowe z czarnymi na czele natomiast w poprzednim ustroju święto przypadało w rocznicę bitwy pod Lenino (Petersburg) 12 październik oczywiście to,że tam goście (Polacy) ginęli albo dostawali kulki to się nic nie liczy bo nie ma tam czarnych,którzy mieli by dużo do powiedzenia...

Osobiście wybieram 12 PAŹDZIERNIK i KURICĘ !
Odpowiedz
2
@ hm
dnia 17.08.2013, 14:07 · Zgłoś
Człowieku. Opamiętaj się. Nie pisz bzdur, do tego z bykami. Lenin jest dalej miastem Lenino. O pomylenie Leningradu z Lenino świadczy o twojej znajomości historii wojny. Nie przysparzaj sobie wstydu. Włącz w Wordzie /albo Offisie/ "poprawną pisownię", bo twój ustrój, pisze się : USTRÓJ
Odpowiedz
3
@ sonia
dnia 16.08.2013, 19:15 · Zgłoś
A gdzie Kmiecik?Czyżby WOP mu nie pozwoliło?Ale to też żołnierze ale trochę inni!
Odpowiedz
1
@ Ok
dnia 16.08.2013, 18:43 · Zgłoś
Przynajmniej sie coś dzieje
Odpowiedz
1
@ Na
dnia 16.08.2013, 18:41 · Zgłoś
Pięknie jest
Odpowiedz
2
@ Max Szyderko
dnia 16.08.2013, 16:36 · Zgłoś
Na zdjęciach nie ma politologa z Brzysk, czyżby już zakończył swój lans
Odpowiedz
5
@ qwerty
dnia 16.08.2013, 15:40 · Zgłoś
Dlaczego nie jest opisany pościg policji w gminie Brzyska który się podobno skończył niepowodzeniem :-)
Odpowiedz
5
@ trotyl
dnia 16.08.2013, 16:31 · Zgłoś
sam sobie odpowiedziałeś na to pytanie
Odpowiedz
0
@ ala
dnia 16.08.2013, 16:42 · Zgłoś
jaki pościg nic nie wiem???
Odpowiedz
0
@ heheheh
dnia 16.08.2013, 21:38 · Zgłoś
jednak powodzeniem..:))
Odpowiedz
0
@ qwerty
dnia 17.08.2013, 01:32 · Zgłoś
Ja słyszałem o jakimś pościgu ale nie wiem czy kogoś złapali
Odpowiedz
1
@ niewazne
dnia 17.08.2013, 13:36 · Zgłoś
zlapali, zlapali.
niedoinformowany jestes
Odpowiedz
-3
@ SZLACHIC
dnia 16.08.2013, 13:32 · Zgłoś
9 błącz Białobrzegi LATO 07
Odpowiedz
15
@ CHORE PAŃSTWO !!!
dnia 16.08.2013, 11:47 · Zgłoś
Czy o taką Polskę walczyli ??? i kto dzisiaj cieszy się z takiej "wywalczonej demokracji" - to widać w "fotogalerii i uczestnikach"...
Odpowiedz
9
@ sss
dnia 16.08.2013, 13:58 · Zgłoś
Oni już zrobili swoje, teraz kolej na młodych a gdzie oni są? [...] niemieckim [...]kom [...] swoimi dyplomami, zamiast zmieniać życie w tym kraju na lepsze.
Odpowiedz
2
@ niewazne
dnia 16.08.2013, 14:39 · Zgłoś
[...].
niech starzy odejda na emeryture skoro juz im przysluguje a nie trzymaja sie stolkow (majac nie raz ponad 70 lat) jakby od tego zalezalo ich zycie. Gdzie Mlodzi maja pracowac skoro tu nie ma pracy?wola wyjechac niz puszczac baki w domu i nie zarabiac.
Odpowiedz
10
@ trotyl
dnia 16.08.2013, 16:32 · Zgłoś
lepiej [...] niemieckim [...]kom [...] za kilkaset euro miesięcznie niż pracować za darmo u polskiego pana
Odpowiedz
4
@ CHORE PAŃSTWO !!!
dnia 17.08.2013, 11:29 · Zgłoś
Czy oznacza to, że Ci wszyscy , którzy jak mówisz "zrobili swoje"mogą" zasłużenie korzystać z dobrodziejstw "takiej demokracji",{ w której pracownik jest tak doceniany, że nie może nawet w ciągu całego swojego życia zapracować w kraju na własne "M"}.
Jak "ci bojownicy" się czują - wiedząc {lub nie}, że na ich normalne, czy dostatnie życie pracuje "rzesza zniewolonych rodaków"{ i jak to starali się zabezpieczyć swoją przyszłość, że kasa ZUS- KRUS i innych świadczeniodawców jest pusta, a środki wypłacają ze składek obecnie pracujących}, czy jest w śród nich chociaż patriota który powiedziałby : nie potrafiłem zabezpieczyć swojej przyszłości i teraz wyciskają z was pracujących ostatnie siły abym ja mógł w miarę wygodnie żyć...???
Odpowiedz
0
@ misiaczek krempna
dnia 18.08.2013, 11:17 · Zgłoś
OSTRE SŁOWA ... Ale ogromnie prawdziwe...

przyszłość należy do MŁODYCH ... i my ja sami storzymy ... kiedy wikoszość zacznie wracac z zagranicy ... napewno bez ZUSu KRUSu i innych ZŁODZEJI !!!
Odpowiedz
0
@ misiaczek krempna
dnia 18.08.2013, 11:23 · Zgłoś
jesli nalezysz do starego pokolenia prl to na takie hasła szkoda reagowac ... popleczniki zusu i krusu i innych złodzieji

notomiast jesli jestes w marginesie młodej polski to nie znasz raliów jakie wystepuja obecnie w kraju z starszyzna prl bo widzisz dziecka nie nakarmisz obieticami - obietnicami swojego "m" nie kupisz - obietnicami dziecka nie ubierzesz za 1500 zł .

polecam ci jedno - biegnij i [...] głową w sciane moze coś do ciebie dotrze i na forum miasta nie bedzie nikt czytał takich bredni!!!
Odpowiedz
31
@ 14/88
dnia 15.08.2013, 23:49 · Zgłoś
Chwała Bohaterom!
Odpowiedz
12
@ niewazne
dnia 16.08.2013, 11:15 · Zgłoś
Cześć Ich Pamięci !
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.