Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Obserwatorium czynne od września

19

W połowie sierpnia, zgodnie z planem zostanie zakończony projekt „Karpackie niebo”. Inwestycja za ponad 3,5 mln zł powoli dobiega końca. Wczoraj na dachu I Liceum Ogólnokształcącego została zamontowana już kopuła obserwatorium astronomicznego. Od września uczniowie będą mogli już korzystać z nowo dobudowanego piętra, a zainteresowani z obserwatorium.


- Jest to jeden z punktów kulminacyjnych całej inwestycji, która jest realizowana od lutego br. i jest to uwieńczenie pewnego etapu – została postawiona kopuła i zaczną się prace w środku – cieszy się Zbigniew Waszkiel, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle.

    
Teraz pozostało tylko wyposażenie w specjalistyczny sprzęt obserwatorium oraz trzech sal lekcyjnych, dwóch informatycznych i sali konferencyjnej. W ramach projektu budynek „ogólniaka” zyska nie tylko nowy wygląd, ale również zostanie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. - Ten projekt przystosuje szkołę i obserwatorium dla osób niepełnosprawnych. Będzie zamontowana nowoczesna winda na zewnątrz budynku, dzięki której niepełnosprawni będą mogli się poruszać po terenie szkoły – mówi Adam Kmiecik, starosta jasielski.

W pracowniach będzie możliwość elektronicznego przetwarzania i obrabiania danych. - Planujemy przenosić sygnał z teleskopu na komputery w szkole, żeby młodzież miała możliwość obserwowania punktów na niebie. Myślę jednak, że przeniesiemy ten sygnał na strony internetowe, żeby można tam było oglądać widok z naszego obserwatorium – dodaje Waszkiel.

Celem „Karpackiego Nieba” jest umożliwienie młodzieży i osobom, które są zainteresowane obserwowaniem nieba skorzystania z naszego obserwatorium. - Młodzież z powiatu jasielskiego zasługuje na to, żeby mieć możliwość skorzystania z profesjonalnego obserwatorium astronomicznego. To jest nasz obowiązek, aby stworzyć taką możliwość, wskazać drogę. Na 116 tysięcy mieszkańców powiatu jasielskiego znajdą się tacy, którzy swoje zainteresowanie astronomiczne będą mogli tutaj rozwijać, zarówno te amatorskie jak i te bardziej profesjonalne – podkreśla starosta.

Obserwatorium będzie miało także wymiar turystyczny. Będą mogli korzystać z niego nie tylko uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego, ale także pozostałych placówek z terenu powiatu jasielskiego, spoza niego oraz dorośli.

Koszt całego projektu „Karpackie niebo” wynosi ponad 3,5 mln zł, z czego 2 mln 400 tys. pochodzi ze środków unijnych. Pozostała kwota to wkład własny powiatu.


(kp)


Czytaj więcej:  
Uczniowie I LO w Jaśle bliżej gwiazd
W sierpniu koniec prac przy kopule w I LO w Jaśle

Reklama

Komentarze: 19

Dodaj komentarz Widok:
0
@ zniesmaczony
dnia 06.07.2010, 14:38 · Zgłoś
Oni kasę na dachowy "kosz na śmieci" wydają a młodzież , żeby dostać się do kościoła, musi aż na drugą stronę ulicy Mickiewicza przechodzić! Jak tak można finansami rozporządzać skoro szkoła jeszcze swojej kaplicy z tylu nie ma?!
Wypadałoby też postawić kolejny krzyż- tym razem od strony gimnzajum dla zachowania symetrii.
Odpowiedz
0
@
dnia 05.07.2010, 14:21 · Zgłoś
Informacja dla autora tekstu :"też z Jasła", słowo "chaos" pisze się przez "ch".Szczęść Boże.
Odpowiedz
0
@ ktoś
dnia 03.07.2010, 00:44 · Zgłoś
taa. wydali na takie coś 3,5 ml zł. i potem gadają ze nie ma za co jasła odbudowac po powodzi...
Odpowiedz
0
@ andrzej
dnia 02.07.2010, 21:01 · Zgłoś
zdjęcie nr 1 to pic na wodę i fotomontaż
Odpowiedz
0
@ też z Jasla
dnia 02.07.2010, 08:25 · Zgłoś
Popatrzcie jak to nagle ci którzy rzucili myśl o tym obserwatorium jak również ci, ktorzy musieli przecierać szlak i musieli przekonywać wielu niedowiarków i ci którzy naprawde włożyli w tą sprawę swoje serce i zapał zniknęli albo celowo ich się pomija.PROSZĘ O PODANIE KTO Z ŻYJĄCYCH I Z TYCH KTÓRZY ODESZLI DO PANA SĄ OJCAMI TEGO SUKCESU !!!!!! Teraz głównymi bohaterami zaczynają się robić politycy i oczywiście Pan Dyrektor I LO. Znam Pana Dyrektora i wiem jak wyglada współpraca z nim : Totalny haos, pełne zamieszanie niedotrzymywanie obietnic traktowanie innych z góry. Nie liczył się nigdy i nadal nie liczy się z nikim ani z Radą Szkoły ani z Radą Rodziców ani z posczególnymi rodzicami czy osobami nawet tymi, ktore są przychylne i pomagały lub pomagają tej szkole. Niestety to nie ta kategoria którą przedstawiali sobą ś.p Pan Libucha nie mówiąc już o najwyższej kategorii którą był nieodżałowany ś.p Juliusz Jankisz- ten rozmawiał ze wszystkimi wszystkich szanował,wiele osób pomagało bezinteresownie z szacunku dla niego i Pan Juliusz potrafił być za to wdzięczny i nie mając nic innego potrafił podziękować w sposób serdeczny, był uwielbiany przez młodzież. Pan Juliusz nie starał sie i nie był spolegliwy w stosunku do tych, którzy byli u władzy , sam gdzie mógł osobiście zalatwiał pomoc i dofinansowania. Nigdy Pan Jankisz nie przypisywał osiągnięć sobie zawsze uważal, że on był tylko przystawką do innych. Znam tych ludzi i to środowisko od wielu lat gdyż wspólpracowałem z nimi. Teraz w tym zakresie zupełnie coś innego i niestety poziom nie ten i atmosfera nie ta ale dawanie laurek samym sobie na wysokim poziomie. Proponuję aby Ci o których mowa powyżej nie wpadali w euforię. Oczywiście słuszna idea ale należy otwarcie mówić, że na to miało wpływ wiele osób a nie tylko wymienieni powyżej.Tak swoją droga dziwne jest to, że wypowiada się na ten temat nauczyciel j.angielskiego i pszczelarz a nie osoby posiadajace odpowiednią wiedzę i kompetencje w zakresie astronomii. Szczęść Boże
Odpowiedz
0
@ per aspera ad astra
dnia 02.07.2010, 04:58 · Zgłoś
1 LO gratulacje,nareszczie pojawią się nowe perspektywy nie tylko dla "wybranych"
jako były uczeń szkoły miałem kiedyś sen,że lecimy ze szkołą na wycieczkę w kosmos i nie daleko nam brakuje do tego już heh
to daje dużo możliwości i mam nadzieję,że NASA dołączy też na naszej klasie:)

Kacper (prophet pl)
Odpowiedz
0
@ jaślan
dnia 01.07.2010, 23:12 · Zgłoś
"żeby mieć możliwość skorzystania "ze" profesjonalnego". Więcej czepiał się nie będę...
Odpowiedz
0
@ gwiazda niebieska
dnia 01.07.2010, 23:08 · Zgłoś
to bronek z jarkiem beda mieli gdzie [...] wypic na zgodę!!!poezja...
Odpowiedz
0
@ zzz
dnia 01.07.2010, 22:15 · Zgłoś
to jest czesc kadłuba tu-96m
Odpowiedz
0
@ aEr
dnia 01.07.2010, 20:48 · Zgłoś
Czyj to pomnik????????
Odpowiedz
0
@ zapytanie
dnia 01.07.2010, 20:09 · Zgłoś
Wogóle mówi sie tyle o tym obserwatorium ale z tego temau wynika ze każdy nawet jak nie chodzi do szkoły, może sobie oglądać gwiazdy przez teleskop?? Jaki to bedzie wogóle cennik takich usług czy to bedzie tylko dla ViPów Jasielskich ? Bo o ile wiem to Każdy by miał ochote zobaczyć chodz przez chwile jakąś gwiazde ehh;((((
Odpowiedz
0
@ awe
dnia 01.07.2010, 19:53 · Zgłoś
1 LO gites xD
Odpowiedz
0
@ ja88
dnia 01.07.2010, 19:03 · Zgłoś
co ma komentarz CHORE PAŃSTWO do tematu 1lo a tak w ogóle to premier nikomu nic pocztą nie wysłał jak nie wiesz to się nie odzywaj!!!
Odpowiedz
0
@ zocha
dnia 01.07.2010, 18:20 · Zgłoś
SUPCIO!!!
Odpowiedz
0
@ zainteresowana
dnia 01.07.2010, 17:30 · Zgłoś
Niestety umieszczone informacje są błędne, gdyż na przedstawioną inwestycję składają się dwa projekty a wymieniona wartość zadania finansowana jest z RPO. "Karpackie Niebo" to wyposażenie powstałego obserwatorium i zupełnie inna wartość zadania. Proponuję by zainteresowane osoby oraz przede wszystkim autor artykułu zasięgną poprawnych informacji!!!!!!
Odpowiedz
0
@ nadzieja
dnia 01.07.2010, 14:17 · Zgłoś
Młodym pozostaje wypatrywać nadziei w siłach niebieskich. Nadziei np. na pracę czy mieszkanie- przecież nie w programach i zapewnieniach kandydatów do stanowisk w wyborach.
Odpowiedz
0
@ CHORE PAŃSTWO !!!!
dnia 01.07.2010, 13:02 · Zgłoś
BĘDZIE SOBIE MOŻNA POOBSERWOWAĆ ZA UNIJNĄ KASĘ JAK ŻYJE PRZECIĘTNY "KOWALSKI" NA TZW. ŚCIANIE WSCHODNIEJ...
Odpowiedz
0
@ pelsta
dnia 01.07.2010, 12:58 · Zgłoś
Super. Będąc w Jaśle nie omieszkam skorzystać z obserwatorium.
Odpowiedz
0
@ kaz
dnia 01.07.2010, 12:38 · Zgłoś
super sprawa:)
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.