Oddali hołd powstańcom styczniowym
W Dębowcu odsłonięto tablicę upamiętniającą mieszkańców Dębowca, którzy na wezwanie Tymczasowego Rządu Narodowego wzięli udział w powstaniu styczniowym. Źródła historyczne podają nazwiska 19 z nich, choć mówi się o 23 ochotnikach.<<FOTOGALERIA>>
Powstanie rozpoczęło się w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 r. Zginęło w nim około 20-30 tys. powstańców. Po zbrojnym zrywie prawie 40 tys. Polaków zostało aresztowanych i zesłanych na Syberię.

Wśród wielu ofiar tamtejszych wydarzeń byli także mieszkańcy Dębowca. Dla upamiętnienia i oddania im czci odprawiona została msza święta w kaplicy cmentarnej, po której parlamentarzyści oraz prezes Stowarzyszenia Miłośników Dębowca odsłonili pamiątkową tablicę.

Na niej umieszczono nazwiska 19 ochotników powstania styczniowego. Byli to: Józef Dąbrowski, Józef Gawron, Franciszek Gądarowski, Franciszek Koczoń, Paweł Mastej, Karol Mędrek, Szczepan Pękalski, Franciszek Piątkiewicz, Feliks Wodyński, Wacław Wodyński, Antoni Gawron, Antoni Gawroński, Stanisław Jastrzębski, Wojciech Koczoń, Franciszek Mędrek, Jan Pankiewicz, Tytus Pękalski, Franciszek Szafir, Leon Wodyński i inni.

- Jesteśmy winni tym ludziom, naszym sąsiadom, krewnym tę pamięć. Musimy ich ocalić od zapomnienia. Kierowali się oni trzema zasadami: Bóg, Honor, Ojczyzna. Niektórzy zginęli, inni część życia spędzili w więzieniach i na zesłaniu. Karol Mędrek wrócił i był radnym w gminie Dębowiec – podkreśla Ryszard Lisowski, inicjator odsłonięcia tablicy.


Spośród parlamentarzystów, którzy odsłonili tablicę głos zabrał Marek Kuchciński, wicemarszałek Sejmu RP. - 150 lat temu te ziemie historycznej Małopolski nazwane przez ówczesnych zaborców Galicją, stanowiły część wielkiej Rzeczpospolitej, która uległa rozbiorom. Na tych terenach, na których nie było zaboru rosyjskiego poszła odsiecz i wsparcie na wezwanie Tymczasowego Rządu oraz wezwanie jedynego przywódcy powstania Romualda Traugutta. Wezwanie świadczy o potrzebie wspólnoty i solidarności wobec wszystkich ziem Rzeczpospolitej – zaznaczył.

Tablica jest inicjatywą mieszkańców z parafii Świętego Bartłomieja w Dębowcu.
Ilona Dziedzic
ilona.dziedzic@jaslo4u.pl
