Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Odlot żurawi - sobotnie widowisko nad Jasłem

54

W sobotnie popołudnie mieszkańcy naszej okolicy mogli podziwiać na niebie piękne widowisko - klucze żurawi odlatujących na zimowisko.

Żurawie odlatują do północnej i wschodniej Afryki. Moment, który żurawie wybrały w tym roku jest dla nich typowy, niecodzienna jest natomiast intensywność przelotu. Jak poinformował nas dr Marian Stój, ornitolog, wiąże się ona z nagłą zmianą pogody.

- Po kilkudniowych opadach deszczu nadciągnął pogodny, lecz chłodny wyż, pojawiły się zimne noce. Przy ciepłej pogodzie odlot żurawi jest rozciągnięty w czasie i może trwać nawet do listopada. Z powodu nagłego ochłodzenia niemal wszystkie ptaki ruszyły do odlotu jednocześnie, stąd tak duża ich koncentracja w jednym dniu - wyjaśniał dr Stój, zaznaczając, że w kilkunastu kluczach żurawi naliczył ponad dwa tysiące osobników.

Charakterystyczny kształt ptasich formacji jest ich cechą wrodzoną - gatunkową. - U żurawi jest to klucz, który składa się z jednego ptaka prowadzącego całą grupę, która układa się w dwie skośne linii (dłuższą i krótszą)  odchodzące na boki. Czasem klucz pęka, tworząc chwilowo skośne szeregi. - tłumaczył Marian Stój. - W kluczu lecą tylko ptaki dużych gatunków, latające lotem aktywnym, np. gęsi i żurawie. W kluczu ptaki mają ułatwiony lot (zmniejsza się   opór powietrza). Przewodnik (ptak prowadzący) zużywa najwięcej energii i dlatego przewodnicy często zmieniają się.

Przelotowi żurawi towarzyszył charakterystyczny, wydawany przez ptaki odgłos, nazywany klangorem. Jak informował dr Stój, klangor ułatwia ptakom kontaktowanie się, zwłaszcza w nocy lub podczas lotu w gęstej mgle.

Według słów dr Stója, w najbliższych dniach możemy spodziewać się kolejnych kluczy żurawi oraz przelotów innych mniejszych gatunków, np. stad gołębi grzywaczy, drozdów (śpiewak, kos, droździk) lecących nocą, stad zięb, skowronków, grubodziobów, sikor, pliszki siwej.





Kamil Sokołowski
sokolowski@jaslo4u.pl

Reklama

Komentarze: 54

Dodaj komentarz Widok:
0
@ gryc.
dnia 27.11.2017, 09:27 · Zgłoś
dzisiaj jest 27.11.2017r. a ja słyszę i widzę spacerujące 100 metrów od mojego domu dwa piękne żurawie. Słyszę je prawie codziennie.
Odpowiedz
0
@ Danusia
dnia 24.10.2015, 12:56 · Zgłoś
Dziś też widziałam raptem 5 szt. ale jeden tak fajnie skrzeczał ze usłyszałam go w domu.
wyszłam na taras i ...ten widok majestatyczny ruch skrzydeł te dźwięki...miałam ciary i to nie z zimna.
Odpowiedz
0
@ ela
dnia 02.10.2014, 21:10 · Zgłoś
Dzisiaj leciały nad Piotrkowem Trybunalskim. Przepiękny widok.
Odpowiedz
0
@ Dora
dnia 20.10.2013, 12:41 · Zgłoś
Słubice też pożegnały klucz żurawi - piękne ale smutne widowisko - ale wrócą
Odpowiedz
1
@ viki
dnia 17.10.2013, 18:09 · Zgłoś
dzisiaj pod Bydgoszczą widziałem parkę .
Odpowiedz
0
@ onn
dnia 21.11.2012, 11:44 · Zgłoś
a kiedy odlatują bo u mnie pod domem chodzi 1
Odpowiedz
0
@ dz
dnia 09.10.2010, 23:58 · Zgłoś
to było piękne.. :)) taki obraz powodował zadumę i refleksję.. ludzie zatrzymywali się i spoglądali w niebo pełne kluczy żurawi :))
Odpowiedz
0
@ gg
dnia 07.10.2010, 09:27 · Zgłoś
no piekny widok i odglos;-)
Odpowiedz
0
@ hm
dnia 05.10.2010, 20:26 · Zgłoś
Coś mi sie nie zgadza panie Stój. Żurawie odlatują zawsze wcześniej, około 20 września. Pewno przeszkodą były deszcze, chociaż już we środę, mimo drobnego deszczu leciał jeden duży klucz. Ponadto skowronki odlatują już końcem sierpnia. Dziwne było też długie przebywanie jaskółek. Były jeszcze około 20 wrzesnia, tuż przed deszczami.
Odpowiedz
0
@ [...]
dnia 29.09.2013, 20:05 · Zgłoś
A ja dzis widziałem klucz jakieś tysiąc żurawi wiec skąd to podważaniem popini pana Stója pozdrawiam z zachodniomporskiego obszaru znad lasów Reska
Odpowiedz
0
@ PACYNA
dnia 18.02.2017, 18:26 · Zgłoś
[...] ptaszki
Odpowiedz
0
@ pppp
dnia 05.10.2010, 19:23 · Zgłoś
widziałam ;) to było cudowne;)
Odpowiedz
0
@ LEJEŃ
dnia 05.10.2010, 08:54 · Zgłoś
Latają co roku szerokim pasem wzdłuż Wisłoki kierując się na najniższe pasmo Karpat czyli Beskid Niski, zapewne by tam przekroczyć pasmo górskie (to już trzeba sprawdzić, ornitolodzy na pewno wiedzą) bo bociany np. lecą na wschód wzdłuż Karpat przez Ukrainę do linii Morza Czarnego i dalej przez Bosfor, wybrzeża Turcji (Bizancjum) i Ziemii Świętej na południe (nie wiem czy niektóre nie lecą też nad Irak do ujścia Eufratu). Kormorany chyba też zlatują się nad linię Wisłoki z linii Wisłoka przez Jasiołkę stąd są widziane w tak wielu miejscowościach, nasze rzeki wyznaczają im kierunek lotu, wiosną zaczną powracać jak zawsze, nasze ptaszki [...], wyjadacze rybek ale je lubimy bo nasze swojskie, chociaż lecą nad nami pewnie też i te z sąsiednich państw np. niektóre może ze Skandynawii lub dawnych Inflant i Litwy
Odpowiedz
0
@ ver
dnia 04.10.2010, 20:48 · Zgłoś
Rzeczywiście świetny widok ... No i ile ich było !! Nie dość, że duże klucze to na dodatek tych ptaków sporo przez moją okolicę przeleciało...
Odpowiedz
0
@ amika
dnia 04.10.2010, 20:39 · Zgłoś
A JA JE WIDZIAŁAM I NAWET SŁYSZAŁAM
Odpowiedz
-1
@ xxx
dnia 04.10.2010, 19:35 · Zgłoś
a nie [...] was hehehe
Odpowiedz
0
@ to ja
dnia 04.10.2010, 15:23 · Zgłoś
szkoda ze tak zadko doceniamy to co mamy
Odpowiedz
0
@ Mrukowa
dnia 04.10.2010, 14:49 · Zgłoś
Nad Mrukową też leciały hehehehehehehe:):)
Odpowiedz
-1
@ awe
dnia 04.10.2010, 14:04 · Zgłoś
to dzikie gęsi ;)
Odpowiedz
0
@ xcc
dnia 04.10.2010, 13:42 · Zgłoś
a mi zawsze smutno jak ptaki odlatują, znowu idzie cholerna zima :/
Odpowiedz
0
@ jas
dnia 04.10.2010, 11:01 · Zgłoś
A ja nigdzie nie lecę ! ZOSTAJĘ !
Odpowiedz
-1
@ AeR
dnia 04.10.2010, 10:37 · Zgłoś
Moim zdaniem to były bociany one tak latają!!!
Odpowiedz
0
@ jaś
dnia 04.10.2010, 10:33 · Zgłoś
a na miotle za nimi jakaś [...] leciała kto zgadnie jaka ???
Odpowiedz
-1
@ xsjas
dnia 04.10.2010, 10:21 · Zgłoś
Super to wyglądało. Szkoda tylko, że Panu Kamilowi albo zabrakło umiejętności albo sprzętu albo jednego i drugiego. Zresztą i tak większość zdjęć tutaj jest delikatnie mówiąc nie prawidłowa.

Pozdrawiam
Odpowiedz
2
@ pola
dnia 04.10.2010, 09:35 · Zgłoś
parę lat temu przebywałam w tym okresie w północnej Europie,widziałam odlatujące ptaki, słychać ich było z daleka, patrzyłam w niebo i ze łzami w oczach mówiłam do siebie-WEŹCIE MNIE ZE SOBĄ...tęskniłam tak bardzo że ilekroć widzę odlatujące kluczem ptaki przypomina mi się tamto uczucie :-)w sobotę przelatywały nad moim domem, niesamowite uczucie :-)
Odpowiedz
0
@ Ww
dnia 04.10.2010, 08:13 · Zgłoś
Piękne, patrzyłem na to z zapartym tchem........
Odpowiedz
0
@ No ja
dnia 04.10.2010, 07:08 · Zgłoś
Ale po za tym piękny widok
Odpowiedz
0
@ No ja
dnia 04.10.2010, 07:07 · Zgłoś
Ej nie wiem ale ty "Żuraw Samiec" ...Zgaduj
Odpowiedz
0
@ jaślanka
dnia 04.10.2010, 00:19 · Zgłoś
Piękna sprawa i super widok, ale niestety teraz możemy spodziewać się wczesnej zimy, lepiej jak przylatują do nas ale może doczekamy się powrotu żurawi wiosną.
Odpowiedz
2
@ entice
dnia 03.10.2010, 23:30 · Zgłoś
... strasznie głośno były i nie sposób było ich nie zauważyć :) ale wolę jak już wracają
Odpowiedz
1
@ mimoza
dnia 03.10.2010, 23:25 · Zgłoś
Nad Czeluśnicą też leciały wyglądały prześlicznie, zgodnie i razem w szyku do wspólnego celu...ach ten instynkt przetrwania, a przecież to tylko [...] ptaki ktoś powie, niektórzy ludzie powinni brać z nich przykład zwłaszcza politycy, panowie wspólnie do celu, a nie każdy sobie rzepkę skrobie!!!
Odpowiedz
-1
@ ropuszny
dnia 03.10.2010, 22:01 · Zgłoś
"Kuropatwa", brawo! hahahahah. "No ja" a co Cię [...]?:)
Odpowiedz
1
@ sigma
dnia 03.10.2010, 21:55 · Zgłoś
Czy ta jesień jest złotawa, krucha i miła ?
Odpowiedz
2
@ kris7808
dnia 03.10.2010, 21:34 · Zgłoś
PIĘKNY WIDOK NAPRAWDE.
Odpowiedz
0
@ kris7808
dnia 03.10.2010, 21:30 · Zgłoś
TEŻ LECIAŁY PRZEZ KOŁACZYCE PIEKNY WIDOK NAPRAWDE.
Odpowiedz
2
@ M.U
dnia 03.10.2010, 21:13 · Zgłoś
Super zdiecia. Tez widzielismy
Odpowiedz
1
@ traper
dnia 03.10.2010, 21:10 · Zgłoś
Widziałem je w Beskidzie Niskim po południu. Coś pięknego!!! Leciały,leciały, leciały...... i ten klangor do późnej nocy. POEZJA!!! Oj chyba niedługo będzie zima.
Odpowiedz
2
@ k
dnia 03.10.2010, 21:02 · Zgłoś
u nas też leciały
Odpowiedz
1
@ bryły
dnia 03.10.2010, 20:51 · Zgłoś
Nad Bryłami też leciały !!!!
Odpowiedz
2
@ czytelnik
dnia 03.10.2010, 20:42 · Zgłoś
nad wsią januszkowice też leciały
Odpowiedz
2
@ Żuraw Samiec
dnia 03.10.2010, 20:40 · Zgłoś
Ty...?- "No ja", aleś oziębła ptakowo, czy może płciowo...?
Odpowiedz
2
@ ktoś
dnia 03.10.2010, 20:36 · Zgłoś
widzialam :) super widok
Odpowiedz
2
@ je! je! je!
dnia 03.10.2010, 20:04 · Zgłoś
widziałem je !!!!!!!!
Odpowiedz
2
@ Dan
dnia 03.10.2010, 20:02 · Zgłoś
Tez widziałem. Robi wrażenie :) Szkoda tylko że nie miałem aparatu przy sobie
Odpowiedz
-2
@ No ja
dnia 03.10.2010, 19:46 · Zgłoś
To samo u mnie nad domem było i sie nie podniecam pffffpfff
Odpowiedz
1
@ Kuropatwa
dnia 03.10.2010, 19:27 · Zgłoś
Szkoda, że się nie załapali z nimi niektórzy z jasielskich ratuszów...Przecież tak obrośli w piórka, że ho,ho... Może w listopadzie dołączą, utworzą klucz, i odlecą tam, gdzie zimują białe niedźwiadki, i tylko w jedna stronę...hi,hi,hi
Odpowiedz
0
@ Zurawie
dnia 16.10.2017, 12:34 · Zgłoś
Mądre porównanie dziękujemy.Czas z tymi ludzkimi ptaszkami zrobić porządek.Niech lecą lecą leca
Odpowiedz
2
@ ghjkl;['oiuytr
dnia 03.10.2010, 19:17 · Zgłoś
niesamowita ta natura :)
Odpowiedz
3
@ kay
dnia 03.10.2010, 19:14 · Zgłoś
dobrze ze moj nie musi nigdzie odlatywac;]
Odpowiedz
3
@ ona
dnia 03.10.2010, 19:05 · Zgłoś
piękne ale smutne. Wolę kiedy już do nas powracają
Odpowiedz
1
@ realista
dnia 03.10.2010, 19:01 · Zgłoś
widziałem...czad...masakra...poezja...
Odpowiedz
1
@ Wojtek
dnia 03.10.2010, 18:56 · Zgłoś
nad Wysową też leciały :D
Odpowiedz
7
@ aaaaaaaaauuuuuuuuuuu
dnia 03.10.2010, 18:49 · Zgłoś
Zjawisko piękne, niepowtarzalne.
Odpowiedz
1
@ klangor
dnia 23.09.2017, 23:21 · Zgłoś
na szczęście jest to zjawisko powtarzalne
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.