Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Odwołany stan alarmowy. Prognozowane opady deszczu

15

Wczoraj  starosta jasielski oraz burmistrza Jasła ogłosili alarm pogotowia przeciwpowodziowego. Poziom rzek przekraczał stany ostrzegawcze i alarmowe w powiecie jasielskim oraz w mieście. Sytuacja obecnie się stabilizuje, jednak prognozy pogody nie są optymistyczne...


O godzinie 2. 00  w nocy w punkcie pomiarowym Wisłoka - Liwocz zanotowano najwyższy stan rzeki, który osiągnął  359 cm, przekraczający stan alarmowy o 9 cm. Od momentu ogłoszenia stanu pogotowia przeciwpowodziowego przez burmistrza Andrzeja Czerneckiego na osiedle Niegłowice, najbardziej zagrożone wystąpieniem wód z brzegów, zostały zadysponowane jednostki OSP z Hankówki, Niegłowic oraz Brzyszczek.


- Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej ustawiły specjalną zaporę przeciwpowodziową na długości 150 m, w celu ewentualnego wyjścia wody z koryta i w ten sposób uchronienia budynku mieszkalnego. Jednostka OSP z Hankówki była przez całą noc na miejscu monitorując sytuację. Na obecną chwilę woda w rzekach się stabilizuje – poinformował st.bryg. mgr inż. Wiesław Latoszek, komendant  powiatowy PSP w Jaśle.

Z oficjalnych informacji dowiedzieliśmy się od inspektora Kazimierza Wiśniowskiego z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta, że woda wyszła z brzegów Wisłoki i podeszła pod osiedle Niegłowice powodując niewielkie podtopienia. - W dalszym ciągu będziemy prowadzić działania monitorujące stan rzek. Prawdopodobnie późnym popołudniem pojawią się  kolejne opady deszczu – powiedział inspektor wydziału, Kazimierz Wiśniowski.

Sytuacja w powiecie...

Najwyższy poziom rzeki Wisłoki zanotowano w punkcie pomiaru Wisłoka – Krempna, który wynosił o godzinie 19.30 ( 25.07) 436 cm. Stan alarmowy został przekroczony o 26 cm.  W kolejnych godzinach poziom wody stopniowo się obniżał.

Punkt pomiaru rzeki na wodowskazie Jasiołka – Jasło wskazywał 304 cm, czyli przekroczenie stanu ostrzegawczego o 4 cm. Na wodowskazie w punkcie pomiaru Ropa – Klęczany o godzinie 19.00 najwyższy stan wody wyniósł 311 cm, przekroczenie stanu ostrzegawczego o 51 cm.

Rzeka Ropa w punkcie pomiaru Topoliny podniosła się o godzinie 23.00 do 363 cm, przekraczając stan ostrzegawczy o 143 cm. Punkt pomiaru rzeki Wisłoki na wodowskazie w Krajowicach o 24.00 przekroczył stan ostrzegawczy o 73 cm . Stan poziomu wody wyniósł 403 cm.

- Na dzień dzisiejszy, o godzinie 10.00  starosta jasielski odwołał alarm pogotowia przeciwpowodziowego. W związku z tym stan wód mamy poniżej stanów ostrzegawczych na wszystkich rzekach w powiecie jasielskim. Największe zagrożenie spowodowane było właściwie w zlewni rzeki Wisłoki to jest w miejscowości gmina Krempna oraz gmina Nowy Żmigród. Wczoraj w godzinach od 13.00 do 17.00 opady były rzędu 60 mm/sekundę. Był to bardzo duży opad i spowodowało to znaczne straty w tych gminach w infrastrukturze drogowo-mostowej.  Pozostałe miejscowości nie uległy podtopieniom. Zlewnia rzeki Ropy była powyżej stanu ostrzegawczego, mimo to nie było żadnych informacji o zalanych budynkach mieszkalnych – wyjaśnił naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym, Tadeusz Walczyk.

Na terenie gminy Krempna, Nowy Żmigród oraz Osiek Jasielski prowadzone były działania  polegające na zabezpieczaniu budynków mieszkalnych poprzez ułożenie worków z piaskiem oraz m.in. na udrażnianiu przepustów drogowych. W miejscowości Kołaczyce oraz gminie Skołyszyn prowadzone były monitoringi lokalnych potoków. - W tej chwili poziom wód jest poniżej stanów ostrzegawczych. Przez okres nocy nie było większych opadów. Mamy nadzieję, że w najbliższych godzinach woda będzie opadać – dodaje optymistycznie komendant powiatowy PSP w Jaśle Wiesław Latoszek.

Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Jaśle tel. 013 44-86-348.

Ilona Czarnecka
[email protected]

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
0
@ asfg
dnia 31.07.2011, 06:53 · Zgłoś
wpisz sobie oki kraków w google, a potem pogodynka podest i masz wszystko.

Co do władz to są porostu śmieszne. Przy stanie ostrzegawczym ogłaszają alarm przeciw powodziowy? Taki poziom rzeki jest po jednym dniu mocniejszego deszczu. To co 30 razy do roku będą ten alarm ogłaszać? Ja nie wiem co się z nimi dzieje, chyba się im zegar biologiczny zepsuł. Do wyborów jeszcze daleko, nie ma się co tak wcześnie na wałach lansować.
Odpowiedz
0
@ Levitt
dnia 27.07.2011, 14:00 · Zgłoś
Internet nie boli, jak byś poszukał dokładnie to byś wiedział jaki jest tam przypływ i odpływ. Wujek Google.pl nie boli.
Odpowiedz
0
@ KKK
dnia 27.07.2011, 07:11 · Zgłoś
Brakuje komunikatów ze stanu pojemności rezerwy, przypływu i odpływu z Klimkówki !!!
Odpowiedz
0
@ Levitt
dnia 27.07.2011, 00:00 · Zgłoś
Do zaniepokojonego. Dlaczego siejesz panikę? Przecież jest wyżej napisane, że strażacy monitorują stan rzeki. Jeżeli było by coś nie tak to by coś zrobili. Z tego co widziałem na własne oczy Jasło dostało dużo nowego sprzętu które ma pomóc w wrazie ewentualnej powodzi. Np. jak na zdjęciach widać ; http://www.jaslo4u.pl/galeria/kategoria/691 .
Jest zapora o długości 150m która została rozmieszczona w niegłowicach. Więc po co ta panika. W tym roku będzie wszystko w porządku, teraz jest wszystko w pogotowiu a w razie jakiejkolwiek powodzi jasło jest przygotowane w 100 %. Poza tym wszelkie zbiorniki retencyjne są praktycznie puste ponieważ spodziewano się takiego stanu rzeczy. Dziękuje dobranoc i proszę nie siać paniki bo to nic nie da.
Odpowiedz
12
@ Zaniepokojony
dnia 26.07.2011, 17:43 · Zgłoś
Dużo wody w informacjach i na rzekach. Jakie wnioski wladzo na przyszlość???
Dlaczego na zdjęciach pokazuje się pierdzistołków. Pokażcie jak szybko
postępuje erozja koryta rzeki Wisloki w NIEGŁOWICACH.
Wasze informacje są bardziej propagandowe jak za czasów P.R.L-u
Informacje mają być obiektywne. Przestańcie wazelinować.
Pokażcie rzeczywistość !!!
Odpowiedz
0
@ ja
dnia 26.07.2011, 16:50 · Zgłoś
"Wczoraj w godzinach od 13.00 do 17.00 opady były rzędu 60 mm/sekundę" - 3,6 metra na minutę, 21600 metrów na godzinę, prawdziwe oberwanie chmury... <facepalm>
Odpowiedz
18
@ z Jasła
dnia 26.07.2011, 14:48 · Zgłoś
Czemu nikt nie dba o wyregulowanie rzek o poprawę wałów z zeszłej powodzi? Co sie dzieje z naszym Jasielskim rządem ?dopiero jak rzeka wyleje to w tedy się budzą ? tragedia i wstyd
Odpowiedz
13
@ KRZYSZTOF
dnia 26.07.2011, 14:43 · Zgłoś
Zamiast straszyć ludzi weżcie się do roboty.Sama stażą pożarna i urzędowaniem można zrobić gówno...To skandal,że nikt nic nie zrobił od zeszłorocznej powodzi,że zostały wyrwy w wałach,zarośla wyglądają jak dżungla...Tak oto widać,że władza zajęła się sobą,czyli traktowaniem służby jako posad...Jak długo jeszcze,Jasło latem będzie bombą zegarową,niszczącą zdrowie i mienie mieszkańców...???
Odpowiedz
-13
@ Kiks
dnia 26.07.2011, 14:32 · Zgłoś
Chwała Bogu, że stan alarmowy odwołany bo dla Jaślan zagrożenie powodziowe jest mało ważne - wszyscy zajmują się Michałem Szpakiem i tańcem z gwiazdami dla ubogich. Patrzcie z czego żyjecie!
Odpowiedz
1
@ aaaaaaaaaaaaaaa
dnia 26.07.2011, 17:44 · Zgłoś
szpaka się nie chwytaj bo co on ma do tego on nie siedzi w starostwie będzie woda to będą mieć na nowe lodowisko bo to ono jest ważniejsze i są pieniądze a na wały nie ma
Odpowiedz
5
@ zzzzzzzzz
dnia 26.07.2011, 19:02 · Zgłoś
nie wiem co ma spulnego Szpak do powodzi dajcie już spokuj jemu jak nie masz pomysłu na siebie to zastanów sie nad sobą :(
Odpowiedz
2
@ dupek
dnia 26.07.2011, 21:38 · Zgłoś
[...] pijany jesteś, nie wiesz o czym piszą???
Odpowiedz
-2
@ jojo
dnia 27.07.2011, 10:50 · Zgłoś
Szpoku w telewizorni to dla motłochu i powódź nie straszna:)
Odpowiedz
1
@ Józiek
dnia 27.07.2011, 15:12 · Zgłoś
Do Kiksa.Bóg dał człowiekowi wolną wolę i do spraw na ziemi się nie miesza.Nie uczyli Ciebie tego na religii?
Odpowiedz
0
@ Grzegorz
dnia 31.07.2011, 18:43 · Zgłoś
A ty zastanów się nad ortografią.
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657