Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

OLED, QLED – jakie technologie mają najnowsze telewizory?

6

Rynek telewizorów jest bardzo duży. Na sklepowych półkach możemy znaleźć wiele nowoczesnych odbiorników, które przyciągają wzrok nie tylko fantastyczną jakością obrazu, ale również swoim designem. Dominują jednak telewizory, które oferują zupełnie inną technologię wyświetlania obrazu, niż stare, kineskopowe odbiorniki. Z jakimi technologiami mamy do czynienia w najnowszych telewizorach?

Telewizor prawie jak komputer

Obecnie telewizor bez dostępu do Internetu to już rzadkość. Wystarczy w przeglądarce wpisać: „telewizory Samsung 32 cale”, aby samemu przekonać się, że również w średniej oraz niższej półce cenowej koreański producent ma bardzo wiele do zaoferowania swoim klientom. Dostęp do Internetu zmienił sposób, w jaki używamy odbiornika: korzystanie z aplikacji VOD czy przeglądanie klasycznych stron internetowych jest obecnie możliwe z poziomu telewizora. O ile dostęp do sieci sprawił, że telewizory odżyły technologicznie, to praktycznie od samego początku istnienia tych urządzeń nie zmieniło się jedno: dążenie producentów do tego, aby wyświetlany obraz był idealny pod każdym względem. Obecnie dwie najpopularniejsze technologie wyświetlania obrazu to OLED i QLED.

Większość dostępnych modeli renomowanych producentów oferuje odbiorniki wyposażone właśnie w jedną z tych technologii.

OLED vs QLED niby podobne, a jednak różne

Obie technologie, choć bardzo podobne pod względem nazewnictwa, oferują jednak nieco inny sposób wyświetlania obrazu. Oczywiście każda z nich ma swoje mocne i słabe strony, jednak bez wątpienia obie oferują obraz wyświetlany w najlepszej możliwej jakości. Każda z tych nowinek ma swoich fanów, którzy będą optowali za nią, jednak na pytanie: OLED vs QLED, a dokładniej, która z nich jest lepsza, nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi.

OLED

Istotą technologii OLED jest podświetlanie każdego osobnego piksela, nie zaś, jak w przypadku klasycznych matryc LED, całości ekranu. Wszystko to sprowadza się do tego, że tam, gdzie obraz jest czarny, występuje tzw. efekt głębokiej czerni, ponieważ w tym miejscu diody zwyczajnie nie świecą. Potentatem na rynku matryc OLED jest inny koreański gigant, czyli firma LG. Warto jednak wspomnieć, że produkty z fabryki LG Display są montowane nie tylko w telewizorach koreańskiego producenta. Ogromnym plusem telewizorów z technologią OLED jest bardzo szeroka rozpiętość tonalna oraz duże kąty widzenia. Minus omawianej technologii stanowi możliwość wypalenia pikseli, jeśli dany kanał jest oglądany bardzo długo oraz mniejsza maksymalna jasność w porównaniu z klasycznym ekranem LCD.

QLED

QLED jest technologią, która została wymyślona i opatentowana przez Samsunga. Matryca QLED to matryca LCD, która jest wzbogacona o tzw. Quantum Dots, czyli kropki kwantowe odpowiedzialne za poszerzenie palety barw matrycy. Wydaje się, że technika wymyślona przez koreańskiego giganta to po prostu ulepszenie starej technologii, jednak jej zaawansowanie jest tak duże, że w niektórych wypadkach radzi sobie ona lepiej niż konkurencyjny OLED. Plusem technologii QLED jest większa jasność maksymalna ekranu – szczególnie widać to w przypadku takich rozdzielczości ekranu jak 4K oraz 8K. Na plus należy zaliczyć również dłuższą żywotność matrycy QLED. Minus tej technologii to wyświetlanie czerni, która musi być podświetlona oraz gorsze kąty widzenia.

OLED i QLED, czyli obraz prawie idealny

Obie technologie, choć bardzo zaawansowane, mają swoje wady i zalety. Jednak bez dwóch zdań są najlepszych przykładem na to, co obecni inżynierowie są w stanie zapewnić nam pod względem jakości wyświetlanego obrazu. Z każdym rokiem wszystkie technologie występujące w telewizorach są udoskonalane, dzięki czemu, pewnie już za niedługo może się okazać, że obraz prawie perfekcyjny stanie się naprawdę perfekcyjny.

Materiał zewnętrzny

Napisany dnia: 15.12.2022, 10:00
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Kleof
dnia 17.12.2022, 00:25
Ocena
komentarza:
1
Ja tam polecam bez wątpienia telewizory TCL, bez względu na standard wszystkie mają swoje zalety. No i ceny mają dobre, zwłaszcza w media expert
@ Bilgut
dnia 18.12.2022, 01:27
Ocena
komentarza:
2
O nie znałem tej firmy, ale aż z ciekawości spojrzałem i rzeczywiście cena bardzo na plus, no i mają nawet QLEDy!
@ cel inflacyjny 2,5 %
dnia 18.12.2022, 23:35
Ocena
komentarza:
1
Wszedzie bedzie tylko tvpis pomysl rzadu to jest dramat i tragedia narodowa
@ Jaco
dnia 26.12.2022, 14:22
Ocena
komentarza:
1
Ja również polecam fajnie, że można kupić model specjalnie dla gracza :D I obejrzysz sobie film w dobrej jakości i pograsz sobie, super sprawa
@ kowal
dnia 28.12.2022, 01:46
Ocena
komentarza:
1
MI pan W media expert polecał takiego tcla właśnie pod gaming. Obraz wydaje się być ostry i fajne nasycenie ma
@ Hghghghg
dnia 19.12.2022, 07:26
Ocena
komentarza:
4
TVP to odpowiedź na TVN ,skrajną walka o władzę. Media są idealne żeby być narzędziem w rękach polityków. TVN to durna lewica
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Grzechem nie sprawdzić świata zza dużych szyb. Blisko. Bliżej. Pod Maglem.

   

  Niewiele wysiłku trzeba włożyć, żeby znaleźć domek, który zachwyca swym położeniem. Można nie wychodzić z zachwytu, że po pierwsze blisko, po drugie z ceną, na którą Was stać.

 • Zderzenie trzech pojazdów w Zarzeczu. Jedna osoba została poszkodowana

   

  Dzisiaj około godziny 11. w Zarzeczu na drodze wojewódzkiej nr 992 doszło do zderzenia z udziałem trzech pojazdów. W zdarzeniu ucierpiała jedna osoba. Droga jest całkowicie zablokowana. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.

 • Bezinwazyjny lifting twarzy bez igieł, skalpela czy botoksu? Brzmi nieprawdopodobnie, a jednak…

   

  Tak, to możliwe! A wszystko dzięki japońskiej technice masażu twarzy Kobido, która zyskuje coraz większą popularność wśród osób poszukujących naturalnych metod poprawy wyglądu skóry bez konieczności poddawania się zabiegom medycyny estetycznej. 

 • W czasie niemieckiej okupacji ryzykowali życie ratując Żydów. W Jaśle upamiętniono ich pełną poświęcenia postawę

   

  Polityka zagraniczna hitlerowskich Niemiec w latach trzydziestych i czterdziestych ubiegłego wieku odcisnęła tragiczne piętno na historii wielu narodów zamieszkujących Europę. Nazistowski plan bezwzględnej eksterminacji poszczególnych grup etnicznych w sposób szczególny dotknął europejskich Żydów,

 • Oferta Edukacyjna Bajkowego Prywatnego Przedszkola w Jaśle

   

  Bajkowe Prywatne Przedszkole w Jaśle to bezpieczne miejsce stworzone specjalnie dla dzieci, w którym mogą rozwijać swoje pasje i umiejętności w komfortowych warunkach!

 • Trwa proces jasielskiego przedsiębiorcy oskarżonego o niewłaściwe postepowanie z odpadami. Biegły z Krakowa nie dopatrzył się szkody w środowisku&l

  Prokurator wnioskował o przesłuchanie biegłego z Krakowa, który wydał opinie główną i uzupełniającą w sprawie zanieczyszczenia powierzchni ziemi oraz wód podziemnych na działce w Zimnej Wodzie, na której w ubiegłym roku były składowane i zakopywane odpady. Zdaniem oskarżyciela publicznego biegły pominął istotne dla sprawy kwestie, w szczególności nie udzielił odpowiedzi, czy doszłoby do obniżenia jakości wody, gdyby do tych prac naprawczych podjętych przez oskarżonego Grzegorza S. nie doszło.

 • Policja na tropie podpalaczy

  Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Jaśle prowadzą czynności w celu ustalenia sprawców podpaleń. Pożary wiat śmietnikowych przy ul. Lenartowicza oraz Chopina, a także w podcieniu bloku przy ul. Jagiełły w Jaśle miały miejsce w krótkich odstępach czasu...

 • "UE chciałaby zrobić skansen z naszych pięknie zagospodarowanych lasów” - mówiła posłanka Maria Kurowska

  „UE chce położyć rękę na polskie lasy państwowe” - podkreśla posłanka Solidarnej Polski – Maria Kurowska. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Parku Miejskim w Jaśle mówiła o złożonym obywatelskim projekcie ustawy ws. obronie polskich lasów. Przyjęcie jej pozwoli polskiemu rządowi zachować kontrolę nad tym co się dzieje w lasach, a każde działanie podejmowane w sprawie lasów będzie przegłosowane przez Sejm. - Nic o lasach poza Sejmem – mówiła posłanka.

 • Wiosna – czas na zmiany!

   

  Zapraszamy Seniorów do aktywności. Wiosna to czas kiedy chętniej korzystamy z życia i szukamy nowych pomysłów na spędzanie wolnego czasu. Doskonałym rozwiązaniem będzie decyzja o udziale w Klubie Seniora, który funkcjonuje od niedawna  w Jaśle przy ul. Dworcowej 12  – dysponujemy jeszcze ostatnimi wolnymi miejscami !

   

 • Dwa różne spojrzenia na rewitalizację parku w Skołyszynie

  Gmina Skołyszyn otrzymała 7,7 mln zł dofinansowania na rewitalizację parku podworskiego w Skołyszynie. Niedawno rozpoczęta wycinka drzew w celu przygotowania terenu pod dalsze prace inwestycyjne została wstrzymana. Sprawie przygląda się jasielska policja i RDOŚ...

 • Helios Krosno zaprasza na kolejny tydzień repertuarowy Projektów Specjalnych

   

  Zbliżający się tydzień repertuarowy w kinie Helios Krosno pełny jest niespodzianek w ramach Projektów Specjalnych. Każdy kinoman z pewnością znajdzie dla siebie ciekawą propozycję. Na dużym ekranie będzie można zobaczyć między innymi najnowszy film Park Chan-wooka pt. "Podejrzana".

 • Chwyć za kielnię! Łap okazję cenową na bloczek komórkowy w sklepie DOMUS

   

  Wiosna to idealny czas na to, aby wrócić na budowę lub wreszcie zrealizować plany związane z remontem. Nie o samą porę roku jednak chodzi. Wiosną można natknąć się na materiały budowlane w bardzo atrakcyjnych cenach. Doskonałym przykładem jest bloczek komórkowy 24x24x59, który w sklepie DOMUS Łazienki & Budownictwo w Jaśle kosztuje dokładnie 14,29 zł. Oferta obowiązuje do końca kwietnia br.

 • Podpisano umowę na budowę drogi 5KDZ

   

  Miasto Jasło konsekwentnie inwestuje środki finansowe w rozwój infrastruktury drogowej na obszarze warzyckiej strefy inwestycyjnej. Kolejnym etapem realizacji tak nakreślonego celu jest budowa drogi 5KDZ. Po wielomiesięcznych perturbacjach związanych z rozstrzygnięciem przetargu na realizację tego zadania, w poniedziałek (20 marca br.) przedstawiciele jasielskich władz samorządowych oraz Przedsiębiorstwa Robót Drogowo-Mostowych w Jaśle, wreszcie parafowali stosowną umowę.

 • Wiercenie studni głębinowych z gminnej dotacji od A do Z

   

  Gmina Jasło uruchomiła w ubiegłym roku program dla swoich mieszkańców, w ramach, którego mogli oni składać wnioski o dofinansowanie budowy studni wierconej głębinowej dla budynków mieszkalnych. Pieniądze trafią do blisko 370 wnioskodawców. Część z nich podpisało już stosowne dokumenty. Inwestycję należy zrealizować w ciągu 6 miesięcy od zawarcia umowy. Już wcześniej warto więc wybrać doświadczonego wykonawcę. Kompleksową usługę wiercenia studni głębinowych oferuje firma WIT-WIERT.  Zadzwoń: 698 006 759.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657