Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Opony do wózka widłowego - podstawowe rodzaje

4

Opony do wózka widłowego to ważny, choć często pomijany element urządzenia. To one zapewniają stabilne przemieszczanie się wózków oraz prawidłową przyczepność do podłoża, która ma wpływ na bezpieczeństwo i operatora, i przewożonego ładunku. Więcej informacji na temat opon do wózka widłowego znajdziecie w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Odpowiedni dobór części do wózka widłowego nie zawsze jest łatwym zadaniem. Jednym z elementów, które być może przyjdzie Ci wymieniać w Twoim wózku widłowym są opony. Dlaczego właśnie opony? W trakcie jazdy i wykonywania manewrów tracą one swoją pierwotną grubość, ścierają się, przez co zmniejsza się ich przyczepność. Opony do wózków widłowych także podlegają ocenie stanu technicznego przez inspektorat Urzędu Dozoru Technicznego. W przypadku nieprawidłowości, uszkodzeń lub śladów nadmiernego zużycia opony, kontrolujący stan pojazdu urzędnicy mogą zażądać wymiany opon.

Zakup oraz montaż nowych opon do wózków może być także sugestią ze strony konserwatora, który dba o prawidłowy stan techniczny pojazdu; lub operatora - który ma z nim codziennie styczność. Zużyte opony szczególnie mogą dać się we znaki właśnie temu ostatniemu - wózek widłowy może gorzej się prowadzić, wykazywać się gorszą amortyzacją czy zmniejszona przyczepnością. Jazda na zużytych lub uszkodzonych oponach może skutkować nawet wpadnięciem w poślizg lub przewróceniem się wózka.

Podział opon do wózków widłowych

W wózkach widłowych montuje się opony dwóch typów:

 • pneumatyczne (inaczej dętkowe lub “puste”);
 • elastyczne (inaczej “pełne”).

Jak łatwo wywnioskować, dwa wskazane typu opon do wózków widłowych różnią się między sobą przede wszystkim odmienną budową. A co za tym idzie dopiero - sposobem montażu oraz zastosowaniem, wynikającym ze zwiększonych predyspozycji do wykonywania konkretnych zadań.

Każdy z wymienionych powyżej typów opon dzieli się jeszcze na dodatkowe podtypy. I tak wśród opon pneumatycznych wyróżniamy:

 • diagonalne (wyposażone w dętkę i ochraniacz)
 • oraz radialne (posiadające jedynie kołnierz uszczelniający).

Natomiast opony elastyczne możemy podzielić na:

 • dwuwarstwowe (czyli podstawowe elastyczne);
 • trójwarstwowe (czyli superelastyczne).

W dalszej części artykułu przedstawimy charakterystykę każdego powyżej wymienionego typu opon do wózków widłowych.

Opony pneumatyczne diagonalne

Diagonalne opony do wózków widłowych wypełnione są sprężonym powietrzem, przez co w środku są puste. Pod względem budowy najbliżej im do opon samochodowych. Bywają często wybierane głównie ze względu na najbardziej atrakcyjną cenę (biorąc pod uwagę wszystkie wymienione w artykule typy opon).

Opony diagonalne mogą być wymieniane samodzielnie, w miejscu pracy wózka widłowego. Ich wadą jest to, że nie nadają się do pracy na wyboistych podłożach, gdyż mogą z łatwością ulec przebiciu.

Opony pneumatyczne radialne

Opony radialne należą do tego samego typu opon, co opony diagonalne. Od swoich poprzedniczek różnią się jednak:

 • budową (posiadają kołnierz uszczelniający);
 • nieco wyższą cenę;
 • lepszą jakością i amortyzacją.

Są także nieco mniej podatne na przebicia, dzięki czemu ich żywotność jest dłuższa.

Opony elastyczne - dwuwarstwowe

Zbudowane są zupełnie inaczej niż opony pneumatyczne, gdyż w całości wypełnione są mieszanką gumową. Także z tej przyczyny nie ma możliwości przebicia opony elastycznej (choć niestety można uszkodzić ją nadal w inny sposób). Opony dwuwarstwowe wyróżnia niższa cena, jednak nieco gorsza jakość.

Opony superelastyczne - trójwarstwowe

Trójwarstwowe opony do wózków widłowych cechuje najlepsza amortyzacja oraz najdłuższa żywotność, ale jednocześnie - najwyższa cena, w myśl zasady, iż za jakość trzeba zapłacić.
Superelastyczne opony do wózków widłowych nie mogą być montowane samodzielnie, gdyż ich założenie wymaga użycia specjalistycznych pras hydraulicznych.

Z kolei ich atutem jest możliwość pracy w trybie wielozmianowym, słaba ścieralność oraz możliwość zamontowania kolców zimą, co znacząco ułatwia poruszanie się po śliskim, oblodzonym terenie.

Które opony wybrać?

Jeśli jesteś laikiem w temacie doboru opon czy innych części do wózków widłowych, masz dwa wyjścia:

1. Możesz zamówić dokładnie takie same opony, jakie do tej pory były zamontowane na wózku widłowym.

2. Możesz skorzystać z pomocy i rady profesjonalistów, którzy pomogą Ci dobrać opony do wózków widłowych dopasowane zarówno do typu maszyny, jak i charakteru i warunków pracy.

Nie wiesz, gdzie szukać pomocy? Skorzystaj z usług jednego z popularnych Serwisów Wózków Widłowych, przykładowe znajdziesz tu czy tutaj.
Zapraszamy także do zapoznania się z innymi artykułami na temat opon do wózków widłowych, np.

 • Opony do wózków widłowych - zobacz, jak ważną pełnią rolę - który znajdziecie tutaj;
 • Krótki poradnik: kiedy wymienić opony do wózków widłowych - dostępny tutaj;
 • oraz Opony do wózków widłowych - jak dobrać odpowiednie? - tutaj.
  Wymienione pozycje pozwolą nie tylko pogłębienie swojej wiedzy dotyczącej budowy i akcesoriów do wózków widłowych, ale także prześledzenie cyklu przydatności opon; wskazanie oznak sugerujących iż elementy te wymagają wymiany oraz sugestie, jak prawidłowo je dobrać.

Podsumowanie

Istnieją dwa główne typy opon najczęściej wybierane do wózków widłowych: opony pneumatyczne oraz elastyczne. Każdy z tych typów dzieli się na dalsze kategorie.

Pamiętaj, że opony do wózków widłowych powinny być dobierane zarówno do modelu urządzenia, w jakim zostaną zamontowane, ale także biorąc pod uwagę obciążenie i rodzaj nawierzchni, po jakiej będzie poruszał się wózek widłowy.

Materiał zewnętrzny

Napisany dnia: 18.03.2020, 12:40
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ fd
dnia 18.03.2020, 13:52
Ocena
komentarza:
7
matko z corka,o czym piszecie redaktorzy za 10 groszy!!!11
@ waw
dnia 19.03.2020, 09:14
Ocena
komentarza:
1
chyba pora się przebranżowić ;)
@ akronim
dnia 19.03.2020, 09:48
Ocena
komentarza:
0
Hm... to w końcu pneumatyczne czy elastyczne do spalinówki?
@ pl
dnia 20.03.2020, 11:39
Ocena
komentarza:
1
To strona reklamowa jest kilka linkow ktoś zarobil i jest artykul
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Centrum Rehabilitacji przy ul. Kraszewskiego nieczynne

   

  Od dzisiaj do odwołania nieczynne będzie Centrum Rehabilitacji przy Ul. Kraszewskiego w Jaśle. Decyzja o jego zamknięciu ma związek z sytuacją epidemiologiczną na terenie powiatu jasielskiego. Część z personelu ośrodka przebywa w kwarantannie.

 • Jaślanka w konkursie na najpiękniejszą Polkę

  Do końca marca br. kobiety z całej Polski mogły przesyłać zgłoszenia online do castingu w Konkursie Najpiękniejsza Polka 2020. Wśród nich jest Klaudia Dybaś z Jasła. Głosowanie internetowe na kandydatki trwać będzie do końca kwietnia.

 • Szpitalne oddziały wciąż zamknięte

  Od czwartku ubiegłego tygodnia kilka oddziałów Szpitala Specjalistycznego w Jaśle nadal pozostaje zamkniętych. Część personelu medycznego znajduje się w kwarantannie. Co najmniej przez dwa kolejne dni nieczynne będą również poradnie specjalistyczne przy ul. Szopena.

 • Rozbił volkswagena jadąc na "podwójnym gazie"

   

  Na ul. Bieszczadzkiej w Jaśle doszło dzisiaj do groźnego zdarzenia drogowego. Kierowca osobowego volkswagena zjechał z jezdni, po czym wjechał wprost w betonowy cokół. Był pijany.

 • Kolejny przypadek zakażenia koronawirusem w powiecie jasielskim. W Przemyślu zmarła kobieta

   

  WSSE w Rzeszowie poinformowała o kolejnych 5 przypadkach zakażenia koronawirusem na Podkarpaciu. Wśród zakażonych jest mężczyzna w sile wieku z powiatu jasielskiego.

 • Dwa różne pomysły na walkę z epidemią. Takiej sesji Rady Powiatu w Jaśle jeszcze nie było

   

  Piątkowa sesja Rady Powiatu w Jaśle była absolutnie bezprecedensowa. Radni w maseczkach ochronnych na twarzach, z rękawiczkami na dłoniach głosowali nad przyjęciem uchwał. 

 • Dwóch młodych mieszkańców powiatu jasielskiego zakażonych koronawirusem

   

  Najnowsze dane WSSE w Rzeszowie mówią o kolejnych 8 potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem na Podkarpaciu. Dwa z nich to mieszkańcy powiatu jasielskiego.  

 • Zmarł artysta, rzeźbiarz Andrzej Tarka z Roztok

  Z głębokim smutkiem o śmierci znanego artysty rzeźbiarza Andrzeja Tarki z Roztok poinformowała za pośrednictwem mediów społecznościowych jego córka...

 • Miasto Jasło przygotowało pakiet pomocowy dla przedsiębiorców

   

  W przyszłym tygodniu jasielski magistrat ma przedstawić rozwiązania w zakresie pomocy dla przedsiębiorców w związku ze skutkami epidemii koronawirusa. Główne założenia programu ujawniamy już dzisiaj .Konkretne propozycje przedłożone zostaną Radzie Miasta Jasła, której sesja ma odbyć się w najbliższy wtorek. Posiedzenie zwołane w trybie nadzwyczajnym będzie przeprowadzone w formie zdalnej.

 • Trwa rekrutacja do projektu – „Teleanioł jasielski – usługi sąsiedzkie i teleopieka dla osób starszych niesamodzielnych"

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105