Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Opony do wózka widłowego - podstawowe rodzaje

4

Opony do wózka widłowego to ważny, choć często pomijany element urządzenia. To one zapewniają stabilne przemieszczanie się wózków oraz prawidłową przyczepność do podłoża, która ma wpływ na bezpieczeństwo i operatora, i przewożonego ładunku. Więcej informacji na temat opon do wózka widłowego znajdziecie w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Odpowiedni dobór części do wózka widłowego nie zawsze jest łatwym zadaniem. Jednym z elementów, które być może przyjdzie Ci wymieniać w Twoim wózku widłowym są opony. Dlaczego właśnie opony? W trakcie jazdy i wykonywania manewrów tracą one swoją pierwotną grubość, ścierają się, przez co zmniejsza się ich przyczepność. Opony do wózków widłowych także podlegają ocenie stanu technicznego przez inspektorat Urzędu Dozoru Technicznego. W przypadku nieprawidłowości, uszkodzeń lub śladów nadmiernego zużycia opony, kontrolujący stan pojazdu urzędnicy mogą zażądać wymiany opon.

Zakup oraz montaż nowych opon do wózków może być także sugestią ze strony konserwatora, który dba o prawidłowy stan techniczny pojazdu; lub operatora - który ma z nim codziennie styczność. Zużyte opony szczególnie mogą dać się we znaki właśnie temu ostatniemu - wózek widłowy może gorzej się prowadzić, wykazywać się gorszą amortyzacją czy zmniejszona przyczepnością. Jazda na zużytych lub uszkodzonych oponach może skutkować nawet wpadnięciem w poślizg lub przewróceniem się wózka.

Podział opon do wózków widłowych

W wózkach widłowych montuje się opony dwóch typów:

 • pneumatyczne (inaczej dętkowe lub “puste”);
 • elastyczne (inaczej “pełne”).

Jak łatwo wywnioskować, dwa wskazane typu opon do wózków widłowych różnią się między sobą przede wszystkim odmienną budową. A co za tym idzie dopiero - sposobem montażu oraz zastosowaniem, wynikającym ze zwiększonych predyspozycji do wykonywania konkretnych zadań.

Każdy z wymienionych powyżej typów opon dzieli się jeszcze na dodatkowe podtypy. I tak wśród opon pneumatycznych wyróżniamy:

 • diagonalne (wyposażone w dętkę i ochraniacz)
 • oraz radialne (posiadające jedynie kołnierz uszczelniający).

Natomiast opony elastyczne możemy podzielić na:

 • dwuwarstwowe (czyli podstawowe elastyczne);
 • trójwarstwowe (czyli superelastyczne).

W dalszej części artykułu przedstawimy charakterystykę każdego powyżej wymienionego typu opon do wózków widłowych.

Opony pneumatyczne diagonalne

Diagonalne opony do wózków widłowych wypełnione są sprężonym powietrzem, przez co w środku są puste. Pod względem budowy najbliżej im do opon samochodowych. Bywają często wybierane głównie ze względu na najbardziej atrakcyjną cenę (biorąc pod uwagę wszystkie wymienione w artykule typy opon).

Opony diagonalne mogą być wymieniane samodzielnie, w miejscu pracy wózka widłowego. Ich wadą jest to, że nie nadają się do pracy na wyboistych podłożach, gdyż mogą z łatwością ulec przebiciu.

Opony pneumatyczne radialne

Opony radialne należą do tego samego typu opon, co opony diagonalne. Od swoich poprzedniczek różnią się jednak:

 • budową (posiadają kołnierz uszczelniający);
 • nieco wyższą cenę;
 • lepszą jakością i amortyzacją.

Są także nieco mniej podatne na przebicia, dzięki czemu ich żywotność jest dłuższa.

Opony elastyczne - dwuwarstwowe

Zbudowane są zupełnie inaczej niż opony pneumatyczne, gdyż w całości wypełnione są mieszanką gumową. Także z tej przyczyny nie ma możliwości przebicia opony elastycznej (choć niestety można uszkodzić ją nadal w inny sposób). Opony dwuwarstwowe wyróżnia niższa cena, jednak nieco gorsza jakość.

Opony superelastyczne - trójwarstwowe

Trójwarstwowe opony do wózków widłowych cechuje najlepsza amortyzacja oraz najdłuższa żywotność, ale jednocześnie - najwyższa cena, w myśl zasady, iż za jakość trzeba zapłacić.
Superelastyczne opony do wózków widłowych nie mogą być montowane samodzielnie, gdyż ich założenie wymaga użycia specjalistycznych pras hydraulicznych.

Z kolei ich atutem jest możliwość pracy w trybie wielozmianowym, słaba ścieralność oraz możliwość zamontowania kolców zimą, co znacząco ułatwia poruszanie się po śliskim, oblodzonym terenie.

Które opony wybrać?

Jeśli jesteś laikiem w temacie doboru opon czy innych części do wózków widłowych, masz dwa wyjścia:

1. Możesz zamówić dokładnie takie same opony, jakie do tej pory były zamontowane na wózku widłowym.

2. Możesz skorzystać z pomocy i rady profesjonalistów, którzy pomogą Ci dobrać opony do wózków widłowych dopasowane zarówno do typu maszyny, jak i charakteru i warunków pracy.

Nie wiesz, gdzie szukać pomocy? Skorzystaj z usług jednego z popularnych Serwisów Wózków Widłowych, przykładowe znajdziesz tu czy tutaj.
Zapraszamy także do zapoznania się z innymi artykułami na temat opon do wózków widłowych, np.

 • Opony do wózków widłowych - zobacz, jak ważną pełnią rolę - który znajdziecie tutaj;
 • Krótki poradnik: kiedy wymienić opony do wózków widłowych - dostępny tutaj;
 • oraz Opony do wózków widłowych - jak dobrać odpowiednie? - tutaj.
  Wymienione pozycje pozwolą nie tylko pogłębienie swojej wiedzy dotyczącej budowy i akcesoriów do wózków widłowych, ale także prześledzenie cyklu przydatności opon; wskazanie oznak sugerujących iż elementy te wymagają wymiany oraz sugestie, jak prawidłowo je dobrać.

Podsumowanie

Istnieją dwa główne typy opon najczęściej wybierane do wózków widłowych: opony pneumatyczne oraz elastyczne. Każdy z tych typów dzieli się na dalsze kategorie.

Pamiętaj, że opony do wózków widłowych powinny być dobierane zarówno do modelu urządzenia, w jakim zostaną zamontowane, ale także biorąc pod uwagę obciążenie i rodzaj nawierzchni, po jakiej będzie poruszał się wózek widłowy.

Materiał zewnętrzny

Napisany dnia: 18.03.2020, 12:40
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ fd
dnia 18.03.2020, 13:52
Ocena
komentarza:
7
matko z corka,o czym piszecie redaktorzy za 10 groszy!!!11
@ waw
dnia 19.03.2020, 09:14
Ocena
komentarza:
1
chyba pora się przebranżowić ;)
@ akronim
dnia 19.03.2020, 09:48
Ocena
komentarza:
0
Hm... to w końcu pneumatyczne czy elastyczne do spalinówki?
@ pl
dnia 20.03.2020, 11:39
Ocena
komentarza:
1
To strona reklamowa jest kilka linkow ktoś zarobil i jest artykul
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Wstrzymano przyjęcia planowe na wszystkie oddziały jasielskiego szpitala

  Wstrzymano przyjęcia planowe pacjentów na wszystkie oddziały jasielskiego szpitala aż do odwołania. Oddziały geriatryczny i diabetologiczny zostały tymczasowo przekształcone dla pacjentów zakażonych koronawirusem.

 • Zakochaj się w.... Jaśle. W niedzielę o 8.30 w TVP1

  Tomasz Bednarek z programu Zakochaj się w Polsce nie tak dawno opowiadał o pobycie w Lublinie, Warszawskiej Woli i Sochaczewie. W nowym odcinku programu przedstawione zostanie Jasło. Program będzie można obejrzeć już w najbliższą niedzielę na kanale TVP1.

 • Kolejki do punktu drive-thru

  Od tygodnia do punktu mobilnego drive-thru przy jasielskim szpitalu ustawia się długi sznur samochodów. - W piątek o 11.30 byłem pięćdziesiąty, a za mną było jeszcze piętnaście samochodów – mówi nam mieszkaniec Jasła. Dzisiaj kolejka do punktu pobrań sięgała aż do wjazdu na teren szpitala. Niektórzy zmuszeni byli czekać na drodze krajowej nr 28.

 • Szkoła Podstawowa nr 12 ma supernowoczesną pracownię językową

   

  Nowoczesne technologie doskonale służą nauczaniu. Nic więc dziwnego, że w szkołach pojawia się coraz więcej pracowni naszpikowanych nowoczesnym sprzętem, dzięki któremu dzieci i młodzież mogą uczyć się w najlepszych możliwych warunkach. Taką pracownią, będącą główną nagrodą ostatniej edycji Jasielskiej Ligi Naukowej z LOTOSEM od niedawna może pochwalić się SP nr 12. Dzisiaj została ona oficjalnie zaprezentowana.

 • Na czym polegają badania psychologiczne kierowców i operatorów?

   

  Badania psychologiczne kierowców i operatorów pozwalają na określenie sprawności psychomotorycznej, a także analizę procesów poznawczych. Badania psychotechniczne są wykonywane zarówno z zakresu medycyny pracy, jak i psychologii transportu.

 • Odszedł na wieczny spoczynek. Wójt Jan Czubik zmagał się z chorobą nowotworową

  Jan Czubik, wójt gminy Tarnowiec odszedł w wieku 72 lat. O 2 w nocy zmarł po ciężkiej chorobie. Gminą zarządzał od 6 lat. W najbliższą niedzielę odbędzie się jego ostatnie pożegnanie.

 • Malutki Kacperek potrzebuje pomocy. Zmaga się z wadą serca i rozszczepem podniebienia

  Kacperek przebył już dwie operacje, ale to nie koniec jego wizyt w szpitalu. Jego leczenie oraz rehabilitacja są bardzo kosztowne i przewyższają możliwości finansowe rodziny zastępczej, w której wychowuje się dziecko...

 • Zespół podjął decyzję o niedopuszczeniu trzech projektów do głosowania. Będą odwołania?

  Do Jasielskiego Budżetu Obywatelskiego na 2021 r. zgłoszonych zostało osiem projektów. Wszystkie zostały poddane ocenie merytorycznej. Zespół oceniający uznał, że trzy z nich nie mogą zostać dopuszczone do głosowania...

 • Rolnicy rozpoczęli protest w centrum Warszawy. Idą pod Sejm

  Dzisiaj rolnicy z całej Polski zjechali się do Warszawy, aby po raz kolejny wyrazić swój sprzeciw wobec nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Po odmówionej modlitwie i odśpiewanej „Rocie”, podzieleni na sześć grup udali się w kierunku Sejmu.

 • Weź udział w konkursie! Wygraj bilety na „Wielkie monologi w wykonaniu Jerzego Treli” WYNIKI!

   

  Wspólnie z Jasielskim Domem Kultury przygotowaliśmy konkurs dla wszystkich miłośników teatru. Do wygrania są 4 bilety na „Wielkie monologi” w wykonaniu Jerzego Treli, które na deskach sceny JDK będzie można zobaczyć już w najbliższą niedzielę. Czekamy na prawidłowe odpowiedzi na pytanie konkursowe.

 • Rolnicy jadą do Warszawy. Będą protestować

  - Poprawki nas nie interesują. Chcemy zajmować się tym co robili nasi dziadkowie i ojcowie – mówi rolnik z powiatu jasielskiego. Grupa trzydziestoosobowa z powiatu jasielskiego, Gorlic i Krosna jedzie do Warszawy na ogólnopolski protest rolników. Mówią stanowcze "nie" nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt.

 • Wstrzymano przyjęcia planowe pacjentów na dwóch oddziałach

  Czterech lekarzy oraz pracownicy administracyjni Szpitala Specjalistycznego w Jaśle są zakażeni koronawirusem. Obecnie wstrzymano przyjęcia planowe pacjentów na oddziały wewnętrzny i geriatryczny.

 • Upewnij się, że twoje auto jest sprawne. Sprawdzisz to w SKP „Łączność”

   

  Egzamin ze sprawności samochodu to nie tylko formalna konieczność, potwierdzana adnotacją w dowodzie rejestracyjnym. Od tego, czy nasz pojazd jest sprawny technicznie zależy życie nasze oraz pozostałych użytkowników dróg. Dlatego też badanie stanu technicznego auta należy powierzyć doświadczonym diagnostom, dysponującym najnowocześniejszym sprzętem.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105