Strona główna

Oszczędzanie i ekologia

2

Jednym z najpopularniejszych sposobów na obniżenie kosztów energii oraz dbanie przy tym o środowisko naturalne jest montaż fotowoltaiki.

Niewątpliwie na umocnienie tego trendu wpłynie również ulga termomodernizacyjna oraz inne programy, które dofinansowują montaż instalacji. Z założenia do 2020 Polska powinna zwiększyć udział OZE z obecnych 11 % do 15%.

Energia na co dzień

Niewątpliwie dla przeciętnego konsumenta ważnym argumentem, aby zainstalować inwerter solarny, jest świadomość, ile kosztuje kwh. Technologia fotowoltaiczna pozwala pozyskać energię ze słońca. Można ją wykorzystać na własny użytek lub też odsprzedać do zakładu energetycznego. Jedyną barierą do tej pory mogła być dość duża cena całej inwestycji i fakt, że zwróci się ona po około 10 latach. Dzięki rządowym programom mikroinstalacja fotowoltaiczna będzie zdecydowanie tańsza. Sama ulga obejmuje wyłącznie termomodernizację budynków jednorodzinnych, w tym wymianę kotłów na paliwo stałe i przypomina dawną ulgę remontową.

Program dla fotowoltaiki

Program dotacji do paneli słonecznych mój prąd z pewnością skróci okres zwrotu poniesionych kosztów. Z drugiej strony sprawia, że instalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnego staje się dostępna dla większej ilości konsumentów. Z założenia ilość instalacji ma się zwiększyć o blisko 200 tysięcy. Sama dotacja w wysokości do 5000 plus może być przeznaczona tylko i wyłącznie na montaż fotowoltaiki, która służy produkcji energii elektrycznej ze słońca. Jak widać, z tego programu nie można pokryć kosztów zakupu kolektorów słonecznych, które służą do ogrzania wody.

Kto może dostać pieniądze?

Z dopłat w tym programie mogą korzystać tylko osoby fizyczne i z przeznaczeniem wyłącznie na instalacje fotowoltaiczne (przede wszystkim panele, inwertery, okablowanie, urządzenia do montażu, robocizna) o mocy od 2kW do 10 kW. Rządowa dotacja pokrywa do 50% kosztów kwalifikowanych, czyli w praktyce większość aplikujących otrzyma pełne dofinansowanie w wysokości 5 tysięcy złotych, ponieważ, jeśli interesuje nas profesjonalna fotowoltaika, cena jej zazwyczaj wynosi ponad 10 000 zł. Co istotne, sama dotacja z programu "Mój prąd" nie będzie opodatkowana podatkiem dochodowym (PIT). Dopłaty obejmują inwestycje w panele słoneczne, które zostały opłacone po 23 lipca 2019 roku, czyli po dniu ogłoszenia programu. By o nie wystąpić, należy złożyć odpowiedni wniosek. Poza tym trzeba zobowiązać się do utrzymania dotowanej instalacji słonecznej przez przynajmniej trzy lata od dnia wypłaty dofinansowania.

Materiał zewnętrzny

Napisany dnia: 07.11.2019, 03:03 , Tagi: Brak
Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ Nie
dnia 10.11.2019, 18:47
Ocena
komentarza:
1
Wcale nie prawda. pracuje w OZE i zwrot na tym jest 0.6 grosza za ttydzien a dofinansowanie jest bo chcą się tego pozbyć na zachodzie , bo ciężko utylizuje się to. Firmy montują to gdzie popadnie, inwerter do wymiany po kilku latach ale o tym nikt nie mówi.
@ FLIPER
dnia 11.11.2019, 09:13
Ocena
komentarza:
3
W Niemczech nikt nie montuje na dachach bo promieniowanie ,tak jak by sobie dom postawić pod słupem wysokiego napięcia
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Zaskakujące odkrycie przy cmentarzu żydowskim

   

  Archeolodzy zakończyli badania sondażowe na terenie budowy nowego odcinka drogi wojewódzkiej 992 w Jaśle. Miały dać one odpowiedź na pytanie, czy w miejscu tym znajdował się niegdyś cmentarz żydowski, a tym samym groby? W trakcie prowadzonych prac archeolodzy natrafili na interesujące odkrycie.

 • Nie daj się cukrzycy!

  14 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Cukrzycy. Z tej okazji razem z lek. med. Piotrem Plutą, kierownikiem Oddziału Diabetologicznego jasielskiego szpitala przypominamy o tym, że cukrzyca to niebezpieczna choroba, która prowadzi do wielu powikłań. Niestety z każdym rokiem coraz więcej osób na nią zapada.

 • Rusza kolejny nabór do projektu „Twoja szansa na nowe kwalifikacje zawodowe”

   

  Uzyskaj dofinansowanie na wybrany kurs/szkolenie/studia podyplomowe. Rekrutacja odbędzie się w dniach od 18.11.2019 r. do 22.11.2019 r. w godz. 12.00-17.00.

 • Wierzą, że oddając krew mogą uratować komuś życie

   

  O tym, że krew jest niezwykle cenna dla każdego człowieka nie trzeba nikogo przekonywać. Z pewnością do grupy osób przekonanych o jej olbrzymim znaczeniu należą uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Jaśle, którzy oddali krew z myślą o tych, którym może ona uratować życie.

 • Zapalając znicze na ich grobach spłacamy dług

   

  Ulice miasta spowite są gęstą mgłą. Wszyscy tłoczą się z drzwiach autokaru, aby po chwili sennie zasiąść na swoich miejscach. Od odjazdu dzieli ich zaledwie kilka minut. Z niecierpliwością oczekują chwili, w której warkot silnika oznajmi, iż wyprawa na Ukrainę wreszcie się rozpoczyna.

 • 26-latek zniszczył osiem samochodów

  W minioną sobotę w nocy na ul Szkolnej w Jaśle doszło do dewastacji ośmiu samochodów osobowych. 26-letni mieszkaniec Jasła przyznał się do winy. Policja skierowała sprawę do sądu.

 • Obchody Narodowego Dnia Niepodległości w Jaśle

   

  W całej Polsce odbywają się dzisiaj uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości. W Jaśle uroczystości upamiętniające 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości odbyły się w Parku Miejskim, gdzie na Grobie Nieznanego Żołnierza złożono kwiaty.

 • Ceny targowe na zakup obrączek w salonach Łazur!

   

  Planujecie ślub, a nie macie jeszcze obrączek? Stoiska targowe i ich gwar Was przytłaczają?Zapraszamy do naszych salonów jubilerskich w Jaśle i Sanoku, gdzie w ciszy i spokoju wybierzecie Wasze wymarzone obrączki po targowych cenach!

 • Czarni lepsi od wicelidera. Jaślanie mistrzami jesieni

   

  Jesień należy do Czarnych Jasło. Podopieczni Ryszarda Skuby pokonali w ostatnim meczu rundy jesiennej drużynę MKS-u Arłamów Ustrzyki Dolne 2:1. Tym samym zimę spędzą na fotelu samodzielnego lidera rozgrywek klasy okręgowej.

 • Pomagają dzieciom chorym na raka

   

  Strażacy ochotnicy znów zwierają szeregi w ramach akcji „Paczka dla dzieciaka na święta od strażaka”. Tym razem jednak oprócz zbiórki zabawek, artykułów szkolnych i innych dla dzieci z chorobą nowotworową zachęcać będą również do oddawania krwi. Machina już ruszyła. Każdy może stać się jej małym a zarazem niezwykle istotnym trybikiem.

Nadchodzące wydarzenia

Posiadasz informacje o jakimś wydarzeniu?
Poinformuj nas! Pisz na adres: redakcja@jaslo4u.pl

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105