Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Oszczędzanie i ekologia

2

Jednym z najpopularniejszych sposobów na obniżenie kosztów energii oraz dbanie przy tym o środowisko naturalne jest montaż fotowoltaiki.

Niewątpliwie na umocnienie tego trendu wpłynie również ulga termomodernizacyjna oraz inne programy, które dofinansowują montaż instalacji. Z założenia do 2020 Polska powinna zwiększyć udział OZE z obecnych 11 % do 15%.

Energia na co dzień

Niewątpliwie dla przeciętnego konsumenta ważnym argumentem, aby zainstalować inwerter solarny, jest świadomość, ile kosztuje kwh. Technologia fotowoltaiczna pozwala pozyskać energię ze słońca. Można ją wykorzystać na własny użytek lub też odsprzedać do zakładu energetycznego. Jedyną barierą do tej pory mogła być dość duża cena całej inwestycji i fakt, że zwróci się ona po około 10 latach. Dzięki rządowym programom mikroinstalacja fotowoltaiczna będzie zdecydowanie tańsza. Sama ulga obejmuje wyłącznie termomodernizację budynków jednorodzinnych, w tym wymianę kotłów na paliwo stałe i przypomina dawną ulgę remontową.

Program dla fotowoltaiki

Program dotacji do paneli słonecznych mój prąd z pewnością skróci okres zwrotu poniesionych kosztów. Z drugiej strony sprawia, że instalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnego staje się dostępna dla większej ilości konsumentów. Z założenia ilość instalacji ma się zwiększyć o blisko 200 tysięcy. Sama dotacja w wysokości do 5000 plus może być przeznaczona tylko i wyłącznie na montaż fotowoltaiki, która służy produkcji energii elektrycznej ze słońca. Jak widać, z tego programu nie można pokryć kosztów zakupu kolektorów słonecznych, które służą do ogrzania wody.

Kto może dostać pieniądze?

Z dopłat w tym programie mogą korzystać tylko osoby fizyczne i z przeznaczeniem wyłącznie na instalacje fotowoltaiczne (przede wszystkim panele, inwertery, okablowanie, urządzenia do montażu, robocizna) o mocy od 2kW do 10 kW. Rządowa dotacja pokrywa do 50% kosztów kwalifikowanych, czyli w praktyce większość aplikujących otrzyma pełne dofinansowanie w wysokości 5 tysięcy złotych, ponieważ, jeśli interesuje nas profesjonalna fotowoltaika, cena jej zazwyczaj wynosi ponad 10 000 zł. Co istotne, sama dotacja z programu "Mój prąd" nie będzie opodatkowana podatkiem dochodowym (PIT). Dopłaty obejmują inwestycje w panele słoneczne, które zostały opłacone po 23 lipca 2019 roku, czyli po dniu ogłoszenia programu. By o nie wystąpić, należy złożyć odpowiedni wniosek. Poza tym trzeba zobowiązać się do utrzymania dotowanej instalacji słonecznej przez przynajmniej trzy lata od dnia wypłaty dofinansowania.

Materiał zewnętrzny

Napisany dnia: 07.11.2019, 03:03
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Nie
dnia 10.11.2019, 18:47
Ocena
komentarza:
1
Wcale nie prawda. pracuje w OZE i zwrot na tym jest 0.6 grosza za ttydzien a dofinansowanie jest bo chcą się tego pozbyć na zachodzie , bo ciężko utylizuje się to. Firmy montują to gdzie popadnie, inwerter do wymiany po kilku latach ale o tym nikt nie mówi.
@ FLIPER
dnia 11.11.2019, 09:13
Ocena
komentarza:
3
W Niemczech nikt nie montuje na dachach bo promieniowanie ,tak jak by sobie dom postawić pod słupem wysokiego napięcia
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Strażnicy kontrolują czym palimy w piecach. Ośmiu funkcjonariuszy ma do tego uprawnienia

  Strażnicy miejscy podobnie jak w latach ubiegłych przeprowadzają kontrole dotyczące spalania odpadów w piecach grzewczych i paleniskach domowych. W tym roku dwukrotnie zwiększyła się liczba funkcjonariuszy uprawnionych do sprawdzania kotłów. - Nie będziemy już pouczać tak jak dawniej – podkreśla komendant Kazimierz Wiśniowski.

 • Rada parafialna, Caritas i Akcja Katolicka bronią księdza

  Mieszkaniec Tarnobrzega w jednym ze swoich wpisów na profilu facebook'owym wrócił wspomnieniami do czasów sprzed 34 lat, kiedy na lekcji religii ksiądz, który dzisiaj jest proboszczem w jednej z podjasielskich parafii miał brać dziewczynki na kolana i je dotykać. Przedstawiciele Akcji Katolickiej, Caritasu i rady parafialnej uważają, że duchowny został w perfidny sposób oczerniony i pomówiony...

 • Opłata za śmieci bez zmian dla mieszkańców Jasła. Radni o konieczności uszczelnienia systemu

   

  Miejscy radni w miniony poniedziałek podjęli decyzję w sprawie wysokości stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Jaślanie, od 1 stycznia 2021 r. zapłacą za śmieci dokładnie tyle ile płacą teraz. Władze miasta podjęły również kroki w celu uszczelnienia systemu. Odstąpiono jednak od pierwotnego projektu, w którym opłata za gospodarowanie odpadami w przypadku mieszkańców budynków wielolokalowych (bloków mieszkalnych) miałaby być obliczana w oparciu o ilość zużytej wody.

 • Pociągi z Zagórza do Krakowa przez Jasło codziennie już od grudnia

   

  W grudniu bieżącego roku, w rozkładzie jazdy pociągów pojawią się nowe połączenia, którymi będzie można dotrzeć z Jasła do Krakowa. Pociąg PKP Intercity będzie kursował na linii Zagórz – Kraków codziennie.

 • Wybory na wójta gminy Tarnowiec. Utworzono trzy komitety wyborcze

  W gminie Tarnowiec zapowiada się niezwykle interesująca rywalizacja o fotel wójta. Przedterminowe wybory wyznaczono na 10 stycznia 2021 r. Wszystko wskazuje na to, że o urząd powalczy czterech kandydatów.

 • Uczniowie pozostają na nauce zdalnej. Rząd otwiera czasowo galerie handlowe

  Premier Mateusz Morawiecki na dzisiejszej konferencji prasowej poinformował o kontynuacji nauki w systemie zdalnym, jak również o tym, że od przyszłej soboty zostaną czasowo otwarte galerie handlowe w reżimie sanitarnym...

 • Czy wytrzymasz jeden dzień bez papierosa?

   

  W 1974 amerykański dziennikarz Lynn Smith rzucił wyzwanie swoim czytelnikom. Mieli nie palić papierosów przez jeden dzień, nagrodą było zdjęcie na okładce gazety Monticello Times. Trafiło na nią 300 osób. Ale przeszło 1500 osób podjęło się wyzwania. Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem zachęcone popularnością tej akcji ustanowiło 3 czwartek listopada Światowym Dniem Rzucania Palenia.

 • Pożar w sortowni odpadów. Zapaliła się maszyna do sortowania śmieci

  Strażacy od kilku godzin dogaszają pożar, który wybuchł około godziny 5. w jednej z hal w sortowni odpadów w Wolicy. Zapaliła się maszyna do rozdrabniania śmieci.

 • Czy ksiądz dopuścił się molestowania małoletnich w latach 80.? Sprawę bada prokuratura i kuria

  W mediach społecznościowych rozgorzała dyskusja na temat księdza, który w latach 80. ubiegłego wieku sprawował posługę w jednej z tarnobrzeskich parafii. Dziś kapłan jest proboszczem w parafii pod Jasłem. Dawni jego uczniowie wystosowali wobec duchownego poważne zarzuty dotyczące molestowania małoletnich dziewczynek. Kuria przeprowadziła wstępne dochodzenie kanoniczne. Sprawę zbada również przemyska prokuratura.

   

 • "W DPS w Foluszu żaden z mieszkańców nie zmarł z powodu Covid-19" – podkreśla dyrektor Adamski

  W Domu Pomocy Społecznej w Foluszu na obecną chwilę mieszka 229 pensjonariuszy. Na 170 zatrudnionych pracowników na ten moment gotowych do pracy jest 120, z czego 85 bezpośrednio pracuje z mieszkańcami domu. Jak w tych trudnych czasach pandemii koronawirusa walczy DPS w Foluszu? Z dyrektorem placówki Karolem Adamskim rozmawia Ilona Dziedzic.

 • Już dzisiaj otwarcie nowego sklepu Stokrotka w Tarnowcu!

   

  Miło nam poinformować o powstaniu nowej Stokrotki. W czwartek, 19 listopada, otwieramy nowo wybudowaną placówkę dla naszych klientów w Tarnowcu 411. Sklep będzie czynny od poniedziałku do soboty w godzinach od 6.00-22.00 oraz w niedziele pracujące w godzinach od 8.00-20.00.

 • Ubezpieczenia – czy na pewno nie potrzebujesz?

   

  Wyobraź sobie sytuację, w której jesteś sprawcą wypadku. Okazuje się, że osoba poszkodowana  zostaje sparaliżowana, a Ty, jako sprawca, musisz pokryć koszty jego leczenia i płacić mu rentę do końca życia. Czy jesteś na to przygotowany/-a finansowo?

 • Obiad za pół ceny? Zamów i odbierz u „Wojtka”

   

  Bar mleczny u „Wojtka” przygotował dla swoich klientów specjalną promocję. Od dzisiaj do odwołania, każdego dnia serwuje on zestawy obiadowe za pół ceny! Wystarczy zamówić i odebrać dania w barze przy ul. 3 Maja 101.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105