Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Oszczędzanie i ekologia

2

Jednym z najpopularniejszych sposobów na obniżenie kosztów energii oraz dbanie przy tym o środowisko naturalne jest montaż fotowoltaiki.

Niewątpliwie na umocnienie tego trendu wpłynie również ulga termomodernizacyjna oraz inne programy, które dofinansowują montaż instalacji. Z założenia do 2020 Polska powinna zwiększyć udział OZE z obecnych 11 % do 15%.

Energia na co dzień

Niewątpliwie dla przeciętnego konsumenta ważnym argumentem, aby zainstalować inwerter solarny, jest świadomość, ile kosztuje kwh. Technologia fotowoltaiczna pozwala pozyskać energię ze słońca. Można ją wykorzystać na własny użytek lub też odsprzedać do zakładu energetycznego. Jedyną barierą do tej pory mogła być dość duża cena całej inwestycji i fakt, że zwróci się ona po około 10 latach. Dzięki rządowym programom mikroinstalacja fotowoltaiczna będzie zdecydowanie tańsza. Sama ulga obejmuje wyłącznie termomodernizację budynków jednorodzinnych, w tym wymianę kotłów na paliwo stałe i przypomina dawną ulgę remontową.

Program dla fotowoltaiki

Program dotacji do paneli słonecznych mój prąd z pewnością skróci okres zwrotu poniesionych kosztów. Z drugiej strony sprawia, że instalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnego staje się dostępna dla większej ilości konsumentów. Z założenia ilość instalacji ma się zwiększyć o blisko 200 tysięcy. Sama dotacja w wysokości do 5000 plus może być przeznaczona tylko i wyłącznie na montaż fotowoltaiki, która służy produkcji energii elektrycznej ze słońca. Jak widać, z tego programu nie można pokryć kosztów zakupu kolektorów słonecznych, które służą do ogrzania wody.

Kto może dostać pieniądze?

Z dopłat w tym programie mogą korzystać tylko osoby fizyczne i z przeznaczeniem wyłącznie na instalacje fotowoltaiczne (przede wszystkim panele, inwertery, okablowanie, urządzenia do montażu, robocizna) o mocy od 2kW do 10 kW. Rządowa dotacja pokrywa do 50% kosztów kwalifikowanych, czyli w praktyce większość aplikujących otrzyma pełne dofinansowanie w wysokości 5 tysięcy złotych, ponieważ, jeśli interesuje nas profesjonalna fotowoltaika, cena jej zazwyczaj wynosi ponad 10 000 zł. Co istotne, sama dotacja z programu "Mój prąd" nie będzie opodatkowana podatkiem dochodowym (PIT). Dopłaty obejmują inwestycje w panele słoneczne, które zostały opłacone po 23 lipca 2019 roku, czyli po dniu ogłoszenia programu. By o nie wystąpić, należy złożyć odpowiedni wniosek. Poza tym trzeba zobowiązać się do utrzymania dotowanej instalacji słonecznej przez przynajmniej trzy lata od dnia wypłaty dofinansowania.

Materiał zewnętrzny

Napisany dnia: 07.11.2019, 03:03

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
3
@ FLIPER
dnia 11.11.2019, 09:13 · Zgłoś
W Niemczech nikt nie montuje na dachach bo promieniowanie ,tak jak by sobie dom postawić pod słupem wysokiego napięcia
Odpowiedz
1
@ Nie
dnia 10.11.2019, 18:47 · Zgłoś
Wcale nie prawda. pracuje w OZE i zwrot na tym jest 0.6 grosza za ttydzien a dofinansowanie jest bo chcą się tego pozbyć na zachodzie , bo ciężko utylizuje się to. Firmy montują to gdzie popadnie, inwerter do wymiany po kilku latach ale o tym nikt nie mówi.
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657