Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Oszukiwali oferując pracę za granicą

50

Policjanci z komisariatu w Nowym Żmigrodzie zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o szereg oszustw. Sprawcy oferowali pomoc w znalezieniu pracy za granicą. Od zainteresowanych pobierali pieniądze za załatwienie formalności. Ze swojej oferty nie wywiązali się. Łącznie usłyszeli 23 zarzuty. Grozi im do 8 lat pozbawienia wolności.

Funkcjonariusze z Nowego Żmigrodu wspierani przez policjantów z jasielskiego wydziału do walki z przestępczością gospodarczą od pewnego czasu prowadzili czynności w sprawie rzekomego pośrednictwa przy zatrudnianiu za granicą.

W toku postępowania ustalili, że dwaj mieszkańcy gminy Nowy Żmigród w wieku 29 i 33 lat oferowali pomoc w zorganizowaniu wyjazdu i załatwieniu pracy sezonowej przy zbiorach warzyw na terenie Niemiec. Od zainteresowanych osób pobierali zaliczkę w kwocie od 100 do 200 zł. Załatwieniem formalności miał się zająć młodszy z mężczyzn, który wcześniej pracował za granicą. Okazało się, że wszystkie obietnice były fikcją. 29-latek przyjął, że kwota za pośrednictwo jest na tyle mała, że wiele osób nie będzie szukało pomocy Policji.

Po zebraniu materiału dowodowego, policjanci zatrzymali podejrzanych. Funkcjonariusze ustalili, że mężczyźni zaliczki pobrali od kilkudziesięciu osób. Łącznie usłyszeli 23 zarzuty doprowadzenia pokrzywdzonych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem. Policjanci docierają do kolejnych osób, które padły ich ofiarą. Sprawa ma charakter rozwojowy.

KPP w Jaśle

Reklama

Komentarze: 46

Dodaj komentarz Widok:
1
@ Rydz Śmigły
dnia 12.10.2013, 10:42 · Zgłoś
Jak to mawiał wielki klasyk "[...] z dyplomem to ten sam [...] co wcześniej tylko teraz z pretensjami"
Odpowiedz
0
@ ciekawy
dnia 11.10.2013, 21:22 · Zgłoś
A jeden z nich to przypadkiem nie jest z Kątów?
Odpowiedz
1
@ jo
dnia 11.10.2013, 17:34 · Zgłoś
marketing i zarządzanie poszedł w [...]! Teraz do roboty kierowniki i magistry bo i doktor* nie zarobi tyle co budowlaniec, a fachowa i artystyczna wykończeniówka to wielka kasa dla tych, którzy z głową chwycą się roboty (RĘCZNEJ). Takich teraz trzeba.

*dla [...], nie mylić z lekarzem.
Odpowiedz
0
@ kociak
dnia 11.10.2013, 01:46 · Zgłoś
w polsce tak dobrze sie zyje ze kazdy orze jak moze!!!jakby nie brakowalo miejsc pracy i zmienilo sie w polsce zycie to kazdy by zyl normalnie.
szacun za pomysl!!!
Odpowiedz
4
@ keller
dnia 10.10.2013, 20:02 · Zgłoś
a co nie umiecie sobie z takimi łachami sami poradzić ?? jesteście tacy bezradni i biedni-WEŻCIE sprawy w swoje ręce.
Odpowiedz
2
@ mycha
dnia 10.10.2013, 19:23 · Zgłoś
jestem ich ofiara, ode mnie wzieli akurat 150 zl... ciekawe tylko czy poszkodowani odzyskaja te kase..
Odpowiedz
-5
@ Tarzan-zan
dnia 10.10.2013, 23:03 · Zgłoś
Ofiarą to ty jesteś, to prawda... Ale że się dałeś wrobić, a nie że ciebie oszukali... Ofiaro...
Odpowiedz
4
@ stiv
dnia 10.10.2013, 18:51 · Zgłoś
a [...]w po 300 brali nie po 200 teraz [...] umywaja
Odpowiedz
1
@ gwiazda
dnia 11.10.2013, 19:32 · Zgłoś
no wlasnie ktos chyba tez to wie
Odpowiedz
10
@ Gapi
dnia 10.10.2013, 18:48 · Zgłoś
naganiaczka do tej pracy Paulina W. info dla Policji
Odpowiedz
5
@ elka
dnia 10.10.2013, 18:55 · Zgłoś
ta z makowisk [...] ?
Odpowiedz
0
@ gwiazda
dnia 11.10.2013, 19:30 · Zgłoś
znam tez innych tez biora z ta roznica tylko ze ludzie jada ale jemu nie trzeba pracowac na tyle ludzi co on bierze
tez bez serca i muwi sie o bozej sprawiedliwosci
Odpowiedz
11
@ bat
dnia 10.10.2013, 16:44 · Zgłoś
trzeba być nie lada [...], żeby okradać ludzi w potrzebie dając złudną nadzieję na poprawę losu. gnijcie w mamrze [...]
Odpowiedz
12
@ zaufny
dnia 10.10.2013, 16:11 · Zgłoś
Tak coś takiego było i to są faceci z miejscowości Toki tak zwani [...] nie mają litości nawet naciągali rodzinę na kasę
Odpowiedz
29
@ qwertfgyhjk.
dnia 10.10.2013, 14:21 · Zgłoś
Podać ich nazwiska do publicznej wiadomości żeby nikogo więcej nie oszukali
Odpowiedz
-7
@ Sven
dnia 10.10.2013, 14:30 · Zgłoś
Dobra oto jedno z nich:

Ojciec święty Tadeusz Rydzyk---konto w złotówkach,konto w euro,konto w dolarach amerykańskich,dla wpłacających w frakach szwajcarskich winni wpisać na początku 0...

Konto kunta KUNTA KINTE ?
Odpowiedz
3
@ 3
dnia 10.10.2013, 16:44 · Zgłoś
żadnej poprawy
Odpowiedz
12
@ harnaś
dnia 10.10.2013, 19:43 · Zgłoś
sven mamusia zakładała ci za ciasną czapeczkę jak byłeś mały i mózg ci się nie rozwinął
Odpowiedz
-5
@ Sven
dnia 10.10.2013, 20:34 · Zgłoś
...A kłościelne [...] mosz ?
Odpowiedz
-1
@ Sven
dnia 10.10.2013, 20:44 · Zgłoś
"Bestia najgorsza zna nieco litości, lecz ja jej nie znam, więc nie jestem bestią"... Shakespeare.
Odpowiedz
2
@ kościelny
dnia 10.10.2013, 21:56 · Zgłoś
Wystarczy,że starzy Svena mieszkają przy kościele dlatego ich syn nie jest bestią.Ciekawe,czy się ucieszą jak się dowiedzą jakiego nicka używa ich syn?
Odpowiedz
-2
@ tak
dnia 10.10.2013, 13:57 · Zgłoś
Przyznaja sie do winy,i po sprawie.
Odpowiedz
32
@ xx
dnia 10.10.2013, 12:58 · Zgłoś
ale [...]! Dla osób które w powiecie jasielskim są bezrobotne i są zdesperowane, żeby wyjechać za granicę do ciężkiej pracy - wydanie 200zł to bardzo duży wydatek... mam nadzieję że Sąd nie będzie łaskawy i nie dostaną zawiasów tylko wsadzą ich minimum na 5 lat bezwzględnego więzienia!!! Oby media śledziły tę sprawę.
Odpowiedz
25
@ jezynka:)
dnia 10.10.2013, 13:12 · Zgłoś
Tak tak i z naszych podatków będziemy utrzymywać ,a oni będą się śmiali!!!dach nad głową,jedzenie ,telewizorek czyli darmowy wikt i opierunek.Może lepiej prace społeczne ,rowy w polach pogłębić , brzegi rzek uporządkować itp...wiele jest pracy ,która czeka ,a chętnych nie ma !!!
Odpowiedz
13
@ no tak :P
dnia 10.10.2013, 19:45 · Zgłoś
"wiele jest pracy ,która czeka ,a chętnych nie ma !!!"
Bo pieniążków za które by się można utrzymać za nią nie ma. Więźniów do prac społecznych ? Jak najbardziej. Oczywiście gwałciciele,mordercy,[...] i tego typu w obiektach zamkniętych. Co to za więzienie u nas.Telewizorek,papu,dach nad głową,lekarz na zawołanie... Właściwie tylko to,że zostałem wychowany na uczciwego obywatela i to,że liczę,że może będzie lepiej nie zachęca mnie do popełnienia przestępstwa.Bo przecież taka odsiadka to dla kryminalisty wakacje.
Tymczasem w Rosji wakacje też są - ale w kurorcie na Syberii przy wyrębie drzewa czasem może i nawet te 20 godzin dziennie 7 dni w tygodniu. U nas do takich warunków w "pracy" dla "wolnych ludzi" dążą rządzący i "pracodawcy"...

http://natablicy.pl/uczniowie-jedza-gorzej-niz-wiezniowie-sanepid-skontrolowal-stolowki-szkolne,artykul.html?material_id=4f756131b564da2441000000#zamknij

Dowcip:
"Tusk, w trakcie gospodarczej wizyty w Trójmieście, rozwiązuje problemy różnych placówek. Towarzyszący mu wierny Sławek Nowak prosi o pomoc finansową dla jego szkoły średniej. Przywódca partii i rządu przyznaje szkole z rezerwy budżetowej 300 tys. złotych. Wierny Nowak, wdzięczny za decyzję, całuje spracowane dłonie ukochanego przywódcy. Wkrótce delegacja z premierem mija duży kompleks budynków otoczony wysokim murem. Premier dowiedziawszy się, że jest to więzienie, natychmiast przydziela trzymilionową dotację. Zaskoczony, ale nieustannie wierny Nowak dziwi się, że jego szef na szkołę przyznał dziesięć razy mniej środków niż na więzienie. Sławuś – syczy Donald – a co ty sobie wyobrażasz, że jak Kaczyński dojdzie do władzy to pośle mnie do szkoły, [...]? " - coś w tym jest,no coś w tym jest...
Odpowiedz
-12
@ Ci co wyjezdzaja za granice
dnia 10.10.2013, 20:23 · Zgłoś
na dorobek,niby na 10 lat,Holandia czy Anglia.To tak naprawde [...] ktorzy nie radza sobie w swoim kraju.Nie ma sie czym szczycic ludzie!!I chwali sie potem jeden z drugim ze po 10 latach tyrania,on sobie stawia domek pod miastem,upieksza go,robi ogrodzenie ,kupuje autko.I chwali sie ze to wszystko za gotowke,bo on siedzial i zarabiał a nie tak jak my [...] za 1.200zł tutaj robimy.No i chwali sie ,chwali,kupuje buduje itd.Ale przychodzi czas że pieniazki z pracy za granica sie skonczyly i sie okazuje ze nie ma za co utrzymac domu,nie ma na prąd ,nie ma na gaz itd,Nie ma na paliwo do slicznego autka.I co wtedy??Za 1.200 zł tu robic nie pojdzie bo twierdzi że to nieludzkie,a za granice na nastepne 10 lat jechac sie nie chce,i taka jest prawda że zostaje [...] bo zaczyna wszystko sprzedawac żeby miec na chleb,zaczyna od slicznego autka a konczy byc moze na domu.tak więc zagranica to zadne rożwiązanie na dłuższą mete,jesli już to jedz tam,siedz,i nie wracaj tu bo tu pieniadze bardzo szybko uciekaja z kieszeni.Nigdy nie wracaj do tego [...]zwanego Polską.
Odpowiedz
-4
@ no tak...
dnia 10.10.2013, 21:38 · Zgłoś
"na dorobek,niby na 10 lat,Holandia czy Anglia.To tak naprawde [...] ktorzy nie radza sobie w swoim kraju"

udaczny (удачни) - szczęśliwy.Ot cała prawda o tych całych [...]. udacznikach którzy resztę wyzywają od "[...]". Jest taki [...] zwyczajnym [...] farciarzem i [...] resztę - jak to [...] wywleczone przez huragan historii z czworaków bo teraz "on pokaże","on Pan".Z reguły zresztą albo taki to [...] albo po[...]ek czy coś w ten deseń.I ja mam już po dziurki w nosie Panów udaczników i pań udaczniczek.Udaczniki - a odwalcie się od nas :P
Jakoś cuchną nawet tak z Ruska jak ci Ruscy buraczani milionerzy,bo w końcu rodowód historyczny identyczny.Za słowo "[...]" w Polsce ludzie powinni linczować,był by spokój z tymi co zwalają winy za wszystko na człowieka.Bo przecież "jest super",jest zielona wyspa itd...

A co do ludzi co wyjeżdżają - po prostu chcą naprawić/ratować swoje życie.Też myślę o tym choć na razie ciężko odłożyć na bilet z tych 1200 (niestety serio tyle zarabiam - nie w Jaśle zresztą,bo tu i na to nie ma aż takich szans !) a takim typkom jak ci omawiani w artykule i agencjom to wolę nie ufać.Nikt tak nie oszwabi Polaka w kraju i za granicą jak inny Polak... Co tu dużo mówić.Żyć w Polsce to grać w RPG zwane życiem na poziomie SUPER HARD i tyle w temacie.Może i Chińczycy zarabiają trochę mniej ale oni nie płacą takich podatków.A tak... Tak zostaje chyba Afryka dzika dla porównania.I to nie jakiś tam bogaty Gabon...
Odpowiedz
-6
@ Ci co wyjezdzaja za granice
dnia 10.10.2013, 21:56 · Zgłoś
W tych czasach każdy kto nie zaciska pasa jest [...].Ale to rząd zmusil do tego Polske i Polakow.Dziwne to,bo czasy nie powojenne,mamy 21 wiek,wszystko jest śliczne,duże,szybkie,sklepy zawalone towarami itd.A tu co roku to coraz wieksza bieda sie robi.I w sumie mnie to zaczyna smieszyc,jak [...] zaciska [...] tak,ze nawet traktorem by mu szpilki z niego nie wydarli, w sklepie,żeby jak najmniej w tym sklepiku wydac,albo ubiera sie w kurtke w domu i robi pompki ,byle tylko jak najpózniej isc [...] i rozpalic rodzinie.I to wszystko w 21 wieku,robią z nas [...]ów gorszych niz za za wojny.
Byc moze [...] to za mocne slowo,ale te magistry wszechwiedząca elita tez uciekaja,a rodzice robia im nadziej na zarobki kilkutysieczne tu w kraju,a to jest wielka sciema bo uczelnie wypluwają co roku po kilka tys magistrow i to wszytsko nie ma tu pracy,no ale wysoko głowe nosi bo n ma dyplom,a prawda jest taka ze nic ni emaja i nie umieja nawet zaprojektowac domu,to sa wlasnie neudacznicy.
Odpowiedz
7
@ jest mi cie poprostu zal!
dnia 10.10.2013, 22:44 · Zgłoś
jezeli tobie podoba sie [...] za 1200pln zycze powodzenia, za takie pieniazki moglbym pracowac na starcie jezel bylbyml ustawiony jako malolat., pewnie jestes ustawionym dzieciakim ktory siedzi na [...]***,. poszukaj sobie zajecia- jedynym minusem pracy za granica to sa poczatki gdzie nie ma dziewczyny, znajomych i rodziny, to jest najtrudniejsze. nie kazdy pracuje na czarno i chcialbys pobierac emereturke z Anglii, zreszta po co ja to pisze i tak nie zrozumiesz twoj mozg cie ogranicza, pracuj dalej sobie czarnogrodzie w Polsce ze te kilka stow tylko pierwsze proponuje konsultacje z psychiatra.ps jezeli NFZ w tym roku nie refonduje takich wizyt, napisz ja ci wysle na pierwsza wizyte mysle ze ludzi dobrej woli znajdzie cie wiecej,
Odpowiedz
2
@ jest mi cie poprostu zal!
dnia 10.10.2013, 22:47 · Zgłoś
komentarz adresowany do uzytkownika"ci co wyjezdzaja za granice"
Odpowiedz
0
@ xyx
dnia 10.10.2013, 23:07 · Zgłoś
[...], i oby się sprawdziło...
Odpowiedz
3
@ Anglia sie wam skonczy
dnia 11.10.2013, 09:02 · Zgłoś
Wszystko sie wam skonczy,nienawidza was tam.Holandia juz debatuje jak sie pozbyc obcego narodu,bo zabieracie prace ich obywatelom.W UK tez beda sprzątac,wszystko wróci tu robic za 1.200zł
Odpowiedz
3
@ rasta
dnia 11.10.2013, 09:25 · Zgłoś
I "murzyny" wrócą;) Tylko tu już zmywaki zajęte
Odpowiedz
0
@ TyleGoBylo
dnia 11.10.2013, 11:32 · Zgłoś
narzekasz, ze nie ma pracy to sie [...] Ty chyc takiej roboty
Odpowiedz
1
@ do @Anglia sie wam skonczy
dnia 11.10.2013, 12:12 · Zgłoś
Anglia kończy się - to prawda - ale nie nazwałbym tego "nienawidza was tam" - dużo więcej nienawiści jest na tym formum jak w mieście gdzie obecnie przebywam...

Kończy się pracownikom fizycznym którzy kiedyś naśmiewali się z magistrów. Zmywaki już powoli wracają, a w Polsce ciężko im będzie coś znaleźć.
Europejski rynek za to chłonie teraz specjalistów i na nich Anglia była i jest otwarta.

Nauka popłaca, i jeszcze ci którzy obnosili się swoją "zaradnością" w kraju będa cienko piszczeć. Jak jestem w Jasielskim Urzędzie i patrzę na niektóre pracownice biurowe piszące na klawiaturze metodą "szukajcie a znajdziecie" - to mi sie nóż otiwera... Ale na nie też przyjdzie czas. Tylko ciekawe kto je będzie chciał kiedyś zatrudnić. Chyba znajomi tylko.

Skończcie już z tą zaradnością i niezaradnością. Zaściankowe Jasło myśli że nam tu płacą za sam przyjazd od razu po przekroczeniu granicy. Trzeba mieć jaja żeby radzić sobie na obczyźnie, i każdy ambitny "zmywakowiec" ciężko tu [...] na swój chleb/mieszkanie.

A tak poza tym to tylko ograniczone dzieci [...] na tych co pracują i sobie radzą.
Odpowiedz
1
@ tutaj wpisz swoj pseudonim.
dnia 11.10.2013, 12:32 · Zgłoś
widze ze ty glupote wyssales rezem z mlekiem matki.
Odpowiedz
0
@ To sie wszystko bedzie zmieniac na gorsz
dnia 11.10.2013, 13:21 · Zgłoś
e.Ni eliczyl bym na jakakolwiek emeryturke,przepisy sie zmieniają co rok na gorsze.Aby uzyskać brytyjską emeryturę państwową (State Pension), wystarczy, ze:

legalnie pracujesz
gromadzisz dokumenty potwierdzające zatrudnienie (np. świadectwa pracy, paski wynagrodzeń czy zeznania podatkowe)
płacisz składki na ubezpieczenie lub pilnujesz, aby robił to za Ciebie pracodawca
uzyskasz minimalny łączny czas pracy w krajach UE: 11 lat będąc mężczyzną, lub 9 lat i 9 miesięcy jeżeli jesteś kobietą
osiągniesz obowiązujący wiek emerytalny 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet, który od 2021 roku będzie zrównany do 65 lat dla obojga płci.Nie myslcie sobie ze jak porobicie w UK 10 lat to zaraz po powrocie do Polski bedzie wam n akonto przychodzic angielska emerytura.Musicie czekac do 70-tki i tak.A w tej chwili panstwowa emerytura w UK wynosi 107,45 funtów,tak wiec szalu nie ma
Odpowiedz
0
@ Do@ To sie wszystko bedzie zmieniac na..
dnia 11.10.2013, 14:44 · Zgłoś
szalu nie ma, ale i nie było. Pytanie gdzie jest ten szał w takim razie?

10 lat to trochę mało żeby ustabilizować sobie sprawy finansowe na resztę życia, ale jeśli po 10 latach człowiek się nie rozwinął, tylko pozostał w tym samym miejscu bo tak było wygodnie... Tu przynajmniej da się rozwijać.

Pracowników fizycznych nigdy nikomu nie zabraknie. W UK tak na prawdę nawet nie dbaja już o to czy ktoś jest bardziej czy mniej wydajny. Teraz liczy się ile temu komuś NIE zapłacić, żeby mieć robotę zrobioną. Zmierzamy w tym kierunku co USA kiedyś; agresywna bezlitosna gospodarka sprawi że bogaci będa bogatsi, a [...] zamieszka w slumsach albo zacznie się bawić w GTA real life...

Dlatego się uczę. Pracuję tu głową i bardzo dużo się uczę. Wiem że mi to zaprocentuje, kiedy wszyscy "zaradni" z prowincji będą się tułać po Europie żeby urobić na podatek kastracyjny od wybudowanej w "bulu i nadziei" nieruchomości.

A wracając do artykułu podpisuję się pod kilkoma postami - do ciężkiego [...] z nierobami!
Odpowiedz
23
@ LAHTI
dnia 10.10.2013, 10:48 · Zgłoś
do mamra z [...]kami !!!
Odpowiedz
-13
@ jezynka:)
dnia 10.10.2013, 12:04 · Zgłoś
Mała szkodliwość czynu.
Odpowiedz
-2
@ I pewnie ci
dnia 10.10.2013, 19:41 · Zgłoś
Nic nie warte magistry ktore tak naprawdę nic po tych studiach nie maja ,dali sie nabrac.
Odpowiedz
-25
@ Tarzan-zan
dnia 10.10.2013, 23:04 · Zgłoś
Czyli już 23 kapusiów zakapowało na nich... Ehhh... W jakim my żyjemy społeczeństwie...
Odpowiedz
18
@ Mała
dnia 11.10.2013, 09:32 · Zgłoś
[...] w głowę !!! 23 oszukanych ludzi, którzy szukają lepszego życia ...
Właśnie tacy jak TY "psują" nam społeczeństwo...
Odpowiedz
5
@ ja
dnia 11.10.2013, 09:50 · Zgłoś
Wlasnie w takim gdzie kazdy chce kogos oszukac -Jakich kapusiow bardzo dobrze oby znaleli sie kolejni
Odpowiedz
3
@ Anglia sie wam skonczy
dnia 11.10.2013, 13:14 · Zgłoś
Polacy twierdzą, że obiecywano im 50 euro dniówki, a w ostatniej chwili bez konsultacji zmieniono ich umowy. Pracownicy dostali puste kartki do podpisania, powiedziano im, że warunki pracy zostaną nieznacznie zmienione. Ludzie podpisywali kartki, bo czekał już na nich autokar, za który każdy zapłacił 390 złotych. Nie dostali kopii umów, zabroniono im także fotografować dokumenty.

Na miejscu okazało się, że będą pracować na akord. Według nich w ten sposób zarabiają trzy euro na godzinę, ci, którzy pracują wolniej tylko dwa euro. Od tego odliczane są jeszcze opłaty za zakwaterowanie, zużywany prąd i wodę. Dodatkowo sami muszą zapewnić sobie wyżywienie. – Muszę pożyczać pieniądze albo jeść po prostu jabłka, które zbieram. Chodzimy też na grzyby (…) jemy jedną kromkę chleba dziennie, na obiad jakieś grzyby i to wszystko – mówi jeden z rozmówców reportera RMF FM.

W budynku, w którym zakwaterowano pracowników jest wilgoć, pleśń i szczury. Polacy mają do dyspozycji zbiorowe toalety w kiepskim stanie, dano im stare i [...] materace. Kiedy pada deszcz woda przecieka przez sufit w łazienkach i ubikacjach przez to ciągle jest tam błoto. Istnieje także ryzyko porażenia prądem, bo woda zalewa lampy.

Problemem jest także brak opieki lekarskiej. Przysługuje im jedna wizyta u lekarza, a potem muszą radzić sobie sami. Narzekają np. na niestabilne drabiny, z których parę osób już spadło.

Pracownicy czują się oszukani przez firmę Eurokontakt, która wysłała ich do Francji. Mówią też, że są zastraszani. Ktoś im "żartem" powiedział, że jak będą podskakiwać to będą mieć "przestrzelone kolana".

Pracownicy nie mają pieniędzy na powrót do Polski. Do tego za samowolne opuszczenie gospodarstwa grozi im kara 200 eu
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.