Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Oszustwa internetowe – czy w sieci możemy czuć się jeszcze bezpieczni?

1

Treści jakie przeglądamy w Internecie, nasze hasła do skrzynek pocztowych, kont bankowych czy portali społecznościowych – to potencjalny cel ataków cyberprzestępców. Obecnie bycie w sieci anonimowym wydaje się nie możliwe, co więcej, w pewnych sytuacjach podanie własnych danych staje się koniecznością.

Często nie zdajemy sobie nawet sprawy z niebezpieczeństwa jakie wiąże się z ujawnieniem niektórych informacji w Internecie. Czy w takim razie możemy czuć się jeszcze bezpieczni? A jeśli nie, to w jaki sposób uniknąć utraty osobistych danych?

Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową swoje imię i nazwisko, aby przekonać się ile śladów pozostawiliśmy po naszej wirtualnej działalności. To najprostsze działanie, które sprowadza się do kilku kliknięć. Co jednak w przypadku, kiedy cyberprzestępca wykorzystuje najnowsze oprogramowanie do uzyskania informacji dotyczących naszej osoby?

Zdradliwe Social Media

Rosnąca popularność portali społecznościowych jest bezsprzeczna. Czy jednak zastanawiamy się nad informacjami, które udostępniamy innym użytkownikom Internetu? Nasz adres zamieszkania, telefon, miejsce pracy – czy te dane są wykorzystywane wyłącznie do identyfikacji naszego konta? A może służą one do celów handlowych? Na portalach społecznościowych nie dzielimy się swoją prywatnością wyłącznie ze znajomymi, ale i obcymi ludźmi, którzy bez jakichkolwiek konsekwencji mogą przeglądać nasz profil.

Uważajmy na każdego rodzaju ankiety, konkursy oraz obietnice wygrania smartfonów, to szybki sposób na wyciąganie od internautów danych kontaktowych i zainstalowanie szpiegującego oprogramowania – przestrzega Wojciech Materna, Prezes Stowarzyszenia Informatyka Podkarpacka.

Według ekspertów z laboratorium antywirusowego Eset, Polacy często są ofiarami podejrzanych konkursów. Użytkownik kuszony jest nowym tabletem lub telefonem komórkowym – wystarczy poświęcić kilka minut na wypełnienie formularza i podanie swoich danych. Wydaje się to bardzo proste, jednak w tym tkwi właśnie haczyk i źródło późniejszych problemów. W konsekwencji zaczynamy otrzymywać bardzo drogie smsy, a nasz adres email trafia do bazy spamerów.

Celem cyberprzestępców są wielkie firmy i osoby prywatne. Rozwój technologii sprawił, że pojawiły się również nowe rodzaje przestępczości. Coraz częściej słyszy się o internetowych włamaniach do wielkich firm i korporacji. Hakerzy wykradają poufne informacje, hasła i numery kont bankowych. Dbanie o bezpieczeństwo IT jest obecnie niezbędne, aby ustrzec się przed działaniami cyberprzestępców. Jednak na ataki narażone są również osoby prywatne, a oszuści często podszywają się pod instytucje, które darzymy dużym zaufanie np. banki. Schemat działania jest podobny jak w przypadku fałszywych konkursów. W treści e-maila znajduje się link do strony firmy, kiedy użytkownik jest przekonany o autentyczności witryny, wprowadza swoje dane. W tym momencie jest już ofiarą.

Według statystyk Laboratorium PandaLabs, w zeszłym roku liczba programów, które służą kradzieży danych osobowych lub finansowych wzrosła prawie pięciokrotnie. Niebezpieczne oprogramowanie instaluje się najczęściej i działa bez naszej wiedzy.

Czy można się przed tym bronić?

Zagrożenia związanego z serfowaniem po sieci nie można bagatelizować. Wystarczy jednak, przestrzegać kilku zasad, aby go uniknąć. Eksperci uczulają – nie odpowiadajmy na maile z obcych adresów, w których proszeni jesteśmy o podanie danych osobowych lub finansowych. Zawsze należy sprawdzać źródło informacji. Upewnijmy się, że odwiedzana strona jest bezpieczna. Adres musi rozpoczynać się od https://, a na pasku przeglądarki powinna być widoczna zamknięta kłódka – mówi Wojciech Materna.

Szczególnie warto o tym pamiętać przy logowaniu się do konta bankowego. W przypadku braku poprawnego adresu i charakterystycznej kłódki możemy założyć, że trafiliśmy na stronę oszusta. Nasze komputery zawsze powinny być zabezpieczone licencjonowanym oprogramowaniem antywirusowym. Choć wydaje się to oczywiste, nie zawsze tak jest.

Dodatkowo wielu użytkowników dla własnej wygody każe zapamiętać przeglądarce swoje hasła – do konta e-mail, banku czy sklepu internetowego. Takim działaniem ułatwiamy tylko ich przechwycenie. Podobnie jest w przypadku połączenia z siecią WI-FI, która musi być odpowiednio zabezpieczona. Hasło natomiast powinno zawsze składać się z dużych i małych liter oraz liczb. To czy jesteśmy bezpieczni w sieci, zależy przede wszystkim od nas samych. Internauta musi być czujny i z pewną dozą nieufności podchodzić do stron, które odwiedza.

Marcin Ziobro

konsultant ds. media relations

Exacto sp. z o.o.

Napisany dnia: 25.07.2013, 14:22
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ dd
dnia 29.07.2013, 17:51
Ocena
komentarza:
1
Informacje przekazywane dobrowolnie na amerykańskie portale społecznościowe np facebook czy mailowe np gmail.com są przeglądane przez systemy amerykańskich służb wywiadowczych, więc nie trzeba cyberprzestępców by takie dane były przetwarzane. Do tego dochodzą roboty śledzące i łączące powiązania pomiędzy osobami firmy google i mają pełny profil osobowy łącznie z lokalizacją (np.smartfony) takiej osoby.
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Rusza modernizacja ponad 7 kilometrów drogi wojewódzkiej nr 993

  Dzisiaj przy Domu Ludowym w Pielgrzymce odbyło się uroczyste rozpoczęcie modernizacji drogi wojewódzkiej nr 993 na odcinku Pielgrzymka-Nowy Żmigród. Zadanie ma zostać zrealizowane do października przyszłego roku.

   

 • Givaudan sprzeda produkcję pektyn Herbstreith &Fox

   

  Spółka Givaudan oświadczyła dzisiaj, że przekazuje produkcję pektyn, stanowiącą element działalności spółki Naturex, spółce Herbstreith & Fox (Grupa H&F) – rodzinnej firmie będącej czołowym producentem pektyn, której siedziba znajduje się w niemieckim mieście Neuenbürg. 

 • Mieszkańcy ul. Łąkowej i Kwiatowej zapowiadają protest. Chcą przejścia dla pieszych na budowanej drodze wojewódzkiej 992

   

  Skarżą się, że przez budowę nowej drogi zostali niemal odcięci od świata. Mieszkańcy ul. Łąkowej i Kwiatowej w Jaśle apelują o budowę przejścia dla pieszych, aby mogli łatwo dotrzeć, tak jak było do tej pory, do kościoła, czy też szkoły. Zapowiadają organizację protestu, jeżeli ich postulaty nie zostaną uwzględnione. 

 • Petycja w sprawie drzew przy ul. Rejtana trafiła do Urzędu Miasta. Dzisiaj rozpoczęła się ich wycinka

   

  W ubiegłym tygodniu, do Urzędu Miasta w Jaśle, trafiła petycja przeciwko wycince drzew pod realizowaną budowę ścieżki rowerowej. Podpisało ją blisko 580 osób. Tymczasem, dzisiaj rozpoczęto wycinkę drzew przy ul. Rejtana. Jak przekonuje jasielski magistrat, wbrew pierwotnym założeniom, udało się ocalić 10 drzew.

 • Rozpoczęto budowę boiska wielofunkcyjnego na osiedlu Sobniów

  Wczoraj przy Zespole Szkół Miejskich nr 5 w Jaśle rozpoczęto prace budowlane związane z budową boiska wielofunkcyjnego. Inwestycja jest realizowana ze środków w ramach drugiej edycji Jasielskiego Budżetu Obywatelskiego 2020.

 • W Nowym Żmigrodzie powstał klub radnych PiS

  W radzie gminy Nowy Żmigród powstał klub radnych Prawa i Sprawiedliwości liczący siedmiu członków. Przewodniczącym nowego klubu został Grzegorz Munia.

 • "Dwójka" przeszła na zdalne nauczanie. U uczennicy potwierdzono Covid-19

  Uczniowie klas od I-III w Szkole Podstawowej nr 2 w Jaśle od dzisiaj rozpoczynają nauczanie w formie zdalnej. Starsze klasy normalnie będą się uczyć w budynku szkoły. W związku z potwierdzonym przypadkiem zakażenia koronawirusem u jednej z uczennic szkoły, na kwarantannie przebywa około 200 osób.

 • Mieszkańcy Jasła chcą płacić mniej za śmieci. Gotowi są zakładać kompostowniki. Miasto jednak nie spieszy się z wprowadzeniem stosownego rozwiązani

   

  Większość Polaków uważa, że ceny za wywóz odpadów są zbyt wysokie. Mieszkańcy Jasła, nie są w tym względzie wyjątkiem. 

 • Wrak samochodu w centrum osiedla Gamrat w Jaśle. Kto i kiedy go uprzątnie?

  Od blisko dwóch miesięcy na osiedlu Gamrat w Jaśle, w pobliżu boiska do koszykówki stoi doszczętnie zdewastowany samochód, którego właściciel nie żyje. Pojazd stał się doskonałym miejscem do zabawy przez dzieci. Okazuje się, że sprawa uprzątnięcia wraku nie będzie taka prosta..

 • Bez skrupułów nadal podrzucają wielkogabaryty

  Na osiedlu Kopernika w Jaśle po raz kolejny podrzucono śmieci pod drzewem w pobliżu przejazdu kolejowego, gdzie pojemniki śmietnikowe nie są w żaden sposób zabezpieczone. Miejsce okazało się być doskonałe do składowania odpadów wielkogabarytowych. Tym razem zalegają tam stare kanapy, lodówki, materac, a nawet opona samochodowa.

 • Szkoła języka niemieckiego - Prestiż

   

  (Mobilna) Szkoła Języka Niemieckiego Prestiż oferuje naukę języka niemieckiego dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zdaję sobie sprawę jak cenny jest czas w dzisiejszych czasach dlatego wychodząc naprzeciw potrzebą kursantów istnieje możliwość dojazdu do dzieci i młodzieży. Kursy i szkolenia dla firm odbywają się w siedzibach firm.

 • LAUDERM – nowe oblicze kosmetologii estetycznej

   

  Troska o dobrą kondycję i wygląd nie jest już postrzegana jako coś wyjątkowego, zarezerwowanego dla wąskiego grona osób. Coraz więcej kobiet poszukuje najnowocześniejszych rozwiązań, aby właściwie zadbać o swoje ciało. 

 • Catering dla firm na każdą okazję

   

  O tym, że u „Wojtka”, można zjeść smacznie i do syta, nie trzeba już nikogo przekonywać. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pyszne dania kuchni domowej, można w łatwy sposób zamówić on-line, z dostawą wprost do domu, czy też pracy. W ofercie Baru Mlecznego „Wojtek”, znajdziemy również usługi cateringowe dla firm oraz dowóz posiłków regeneracyjnych.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105