Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Oszustwa internetowe – czy w sieci możemy czuć się jeszcze bezpieczni?

1

Treści jakie przeglądamy w Internecie, nasze hasła do skrzynek pocztowych, kont bankowych czy portali społecznościowych – to potencjalny cel ataków cyberprzestępców. Obecnie bycie w sieci anonimowym wydaje się nie możliwe, co więcej, w pewnych sytuacjach podanie własnych danych staje się koniecznością.

Często nie zdajemy sobie nawet sprawy z niebezpieczeństwa jakie wiąże się z ujawnieniem niektórych informacji w Internecie. Czy w takim razie możemy czuć się jeszcze bezpieczni? A jeśli nie, to w jaki sposób uniknąć utraty osobistych danych?

Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową swoje imię i nazwisko, aby przekonać się ile śladów pozostawiliśmy po naszej wirtualnej działalności. To najprostsze działanie, które sprowadza się do kilku kliknięć. Co jednak w przypadku, kiedy cyberprzestępca wykorzystuje najnowsze oprogramowanie do uzyskania informacji dotyczących naszej osoby?

Zdradliwe Social Media

Rosnąca popularność portali społecznościowych jest bezsprzeczna. Czy jednak zastanawiamy się nad informacjami, które udostępniamy innym użytkownikom Internetu? Nasz adres zamieszkania, telefon, miejsce pracy – czy te dane są wykorzystywane wyłącznie do identyfikacji naszego konta? A może służą one do celów handlowych? Na portalach społecznościowych nie dzielimy się swoją prywatnością wyłącznie ze znajomymi, ale i obcymi ludźmi, którzy bez jakichkolwiek konsekwencji mogą przeglądać nasz profil.

Uważajmy na każdego rodzaju ankiety, konkursy oraz obietnice wygrania smartfonów, to szybki sposób na wyciąganie od internautów danych kontaktowych i zainstalowanie szpiegującego oprogramowania – przestrzega Wojciech Materna, Prezes Stowarzyszenia Informatyka Podkarpacka.

Według ekspertów z laboratorium antywirusowego Eset, Polacy często są ofiarami podejrzanych konkursów. Użytkownik kuszony jest nowym tabletem lub telefonem komórkowym – wystarczy poświęcić kilka minut na wypełnienie formularza i podanie swoich danych. Wydaje się to bardzo proste, jednak w tym tkwi właśnie haczyk i źródło późniejszych problemów. W konsekwencji zaczynamy otrzymywać bardzo drogie smsy, a nasz adres email trafia do bazy spamerów.

Celem cyberprzestępców są wielkie firmy i osoby prywatne. Rozwój technologii sprawił, że pojawiły się również nowe rodzaje przestępczości. Coraz częściej słyszy się o internetowych włamaniach do wielkich firm i korporacji. Hakerzy wykradają poufne informacje, hasła i numery kont bankowych. Dbanie o bezpieczeństwo IT jest obecnie niezbędne, aby ustrzec się przed działaniami cyberprzestępców. Jednak na ataki narażone są również osoby prywatne, a oszuści często podszywają się pod instytucje, które darzymy dużym zaufanie np. banki. Schemat działania jest podobny jak w przypadku fałszywych konkursów. W treści e-maila znajduje się link do strony firmy, kiedy użytkownik jest przekonany o autentyczności witryny, wprowadza swoje dane. W tym momencie jest już ofiarą.

Według statystyk Laboratorium PandaLabs, w zeszłym roku liczba programów, które służą kradzieży danych osobowych lub finansowych wzrosła prawie pięciokrotnie. Niebezpieczne oprogramowanie instaluje się najczęściej i działa bez naszej wiedzy.

Czy można się przed tym bronić?

Zagrożenia związanego z serfowaniem po sieci nie można bagatelizować. Wystarczy jednak, przestrzegać kilku zasad, aby go uniknąć. Eksperci uczulają – nie odpowiadajmy na maile z obcych adresów, w których proszeni jesteśmy o podanie danych osobowych lub finansowych. Zawsze należy sprawdzać źródło informacji. Upewnijmy się, że odwiedzana strona jest bezpieczna. Adres musi rozpoczynać się od https://, a na pasku przeglądarki powinna być widoczna zamknięta kłódka – mówi Wojciech Materna.

Szczególnie warto o tym pamiętać przy logowaniu się do konta bankowego. W przypadku braku poprawnego adresu i charakterystycznej kłódki możemy założyć, że trafiliśmy na stronę oszusta. Nasze komputery zawsze powinny być zabezpieczone licencjonowanym oprogramowaniem antywirusowym. Choć wydaje się to oczywiste, nie zawsze tak jest.

Dodatkowo wielu użytkowników dla własnej wygody każe zapamiętać przeglądarce swoje hasła – do konta e-mail, banku czy sklepu internetowego. Takim działaniem ułatwiamy tylko ich przechwycenie. Podobnie jest w przypadku połączenia z siecią WI-FI, która musi być odpowiednio zabezpieczona. Hasło natomiast powinno zawsze składać się z dużych i małych liter oraz liczb. To czy jesteśmy bezpieczni w sieci, zależy przede wszystkim od nas samych. Internauta musi być czujny i z pewną dozą nieufności podchodzić do stron, które odwiedza.

Marcin Ziobro

konsultant ds. media relations

Exacto sp. z o.o.

Napisany dnia: 25.07.2013, 14:22
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ dd
dnia 29.07.2013, 17:51
Ocena
komentarza:
1
Informacje przekazywane dobrowolnie na amerykańskie portale społecznościowe np facebook czy mailowe np gmail.com są przeglądane przez systemy amerykańskich służb wywiadowczych, więc nie trzeba cyberprzestępców by takie dane były przetwarzane. Do tego dochodzą roboty śledzące i łączące powiązania pomiędzy osobami firmy google i mają pełny profil osobowy łącznie z lokalizacją (np.smartfony) takiej osoby.
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Menopauza bez tabu

  W Generatorze Nauki Gen w Jaśle odbyło się kolejne spotkanie skierowane do kobiet. Niedawno specjalistki z zakresu położnictwa i dietetyki mówiły o tym, w jaki sposób uchronić się przed rakiem piersi. Tym razem tematem do dyskusji była menopauza. 60 kobiet, które wzięły udział w wykładach miały okazję dowiedzieć się, w jaki sposób w tym szczególnym okresie dbać o swoje zdrowie, ciało oraz skórę.<FOTORELACJA>

 • Na "Słodkie Andrzejki" przyszli dla Wiktorii

  9-letnia Wiktoria Hajnas cierpi na zespół Leigha, agenezję ciała modzelowatego, padaczkę oraz opóźnienie psychoruchowe. Dziewczynka potrzebuje specjalistycznego wózka do codziennego funkcjonowania, który kosztuje ponad 21 tys. zł. Jasielski "Medyk" włączył się w pomoc dla córki absolwentki ich szkoły i zorganizował "Słodkie Andrzejki".

 • Chirurdzy skazani prawomocnym wyrokiem. Nieumyślnie narazili pacjentkę na niebezpieczeństwo utraty życia

  W miniony wtorek w Sądzie Okręgowym w Krośnie zapadł prawomocny wyrok wobec lekarzy, którzy w 2019 r. podczas pełnionego dyżuru na oddziale chirurgii w jasielskim szpitalu nieumyślnie narazili pacjentkę na niebezpieczeństwo utraty życia. Sąd II instancji utrzymał w całości wyrok Sądu Rejonowego w Jaśle. Lekarze Jacek W. i Krzysztof Z. zostali skazani na karę grzywny w wysokości 20 tys. zł oraz pokrycie kosztów sądowych.

 • MKS w Jaśle wymienia tabor

  Miejska Komunikacja Samochodowa w Jaśle zakupi trzy używane niskopodłogowe autobusy za pół miliona złotych. W najbliższym czasie zostanie również ogłoszony przetarg na zakup sześciu autobusów elektrycznych, na które Miasto Jasło otrzymało dofinansowanie w kwocie 11,3 mln zł oraz pożyczkę w wysokości 3,2 mln zł z NFOŚiGW...

 • Jakub W. podejrzany o zabójstwo matki nie był pod wpływem narkotyków

  W październiku w jednym z domów jednorodzinnych w Sławęcinie doszło do makabrycznej zbrodni. Zginęła w nim 44 - letnia kobieta. Miała kilkadziesiąt ran ciętych i kłutych. Jej mąż przeżył, chodź nie wyszedł z tego bez szwanku. 46-letni mężczyzna został ugodzony nożem w szyję oraz w brzuch. Policjanci zorganizowali obławę na ich syna. 20-letni Jakub W. został zatrzymany i przebadany na zawartość alkoholu. Był trzeźwy. Nie znajdował się również pod wpływem narkotyków...

 • W Jaśle znaleźli dla siebie bezpieczną przystań. Dla wielu ukraińskich rodzin nasze miasto stało się drugim domem

   

  Wydarzenia z 24 lutego 2022 r. na zawsze zmieniły historię narodu ukraińskiego. W wyniku rosyjskiej inwazji, terytorium naszego wschodniego sąsiada opuściło kilka milionów Ukraińców, przede wszystkim kobiet i dzieci. 

 • Mała Nadia nadal przebywa w szpitalu. Jest rehabilitowana

  Kilku miesięczna Nadia, która trafiła w październiku do szpitala wojewódzkiego w Rzeszowie ze śladami znęcania się, niebawem opuści szpital. Dziewczynka przeszła badania neurologiczne. Lekarze czekają na wyniki.

 • To już ostatni dzwonek na wymianę opon! Odwiedź Centrum Serwisowe Maszyn i Pojazdów Service Point w Jaśle

   

  Zima puka do naszych drzwi, co oznacza, że nadszedł najwyższy czas na to, aby właściwie przygotować samochód do wymagających warunków, jakie już wkrótce, na dobre zapanują na polskich drogach. 

 • Szykują się podwyżki za śmieci

  Już wiadomo, że odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych i mieszanych na terenie Miasta Jasła w 2024 r. będzie kosztował mieszkańców więcej niż w mijającym roku. - Brakuje nam 1,7 mln zł na zabezpieczenie i pokrycie planowanych wydatków w 2024 r. - poinformował burmistrz Ryszard Pabian. Czy miasto dopłaci z budżetu do gospodarki odpadami i obniży mieszkańcom opłatę za śmieci?

 • Przy ul. Szajnochy w Jaśle powstał parking z 30 miejscami postojowymi

  Plac przy ul. Szajnochy w Jaśle został przebudowany w parking z 30 miejscami postojowymi. Zadanie zostało podzielone na dwa etapy. Koszt inwestycji wyniósł blisko 300 tys. zł.

 • W Jaśle jest miejsce dla młodych, kreatywnych i przedsiębiorczych ludzi

   

  Jednym z zasadniczych problemów, z jakimi, od co najmniej dwóch dekad muszą borykać się małe i średnie miasta w Polsce, są niekorzystne procesy demograficzne. Nie od dziś wiadomo bowiem, że wielu młodych, kreatywnych i przedsiębiorczych ludzi szuka swojej szansy na rozwój w większych ośrodkach miejskich. Przed władzami samorządowymi miast zagrożonych utratą funkcji społeczno-gospodarczych stoi więc mnóstwo wyzwań, jakim muszą sprostać na trudnej drodze do zwiększenia swojej konkurencyjności. 

 • Kupuj bramy segmentowe HORMANN w atrakcyjnych cenach

   

  Na remont zawsze jest dobra pora. Zasada ta dotyczy między innymi bram garażowych. Decydując się na konkretny produkt, warto postawić na bramy, które  są gwarancją trwałości i bezpieczeństwa podczas codziennego użytkowania. Wybierając markę HORMANN możemy być pewni tego, że brama garażowa posłuży nam wiele lat. Szeroki ich wybór znajdziemy w salonie HORMANN w Jaśle, który mieści się w sklepie DOMUS Łazienki & Budownictwo.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657