Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Oszustwa internetowe – czy w sieci możemy czuć się jeszcze bezpieczni?

1

Treści jakie przeglądamy w Internecie, nasze hasła do skrzynek pocztowych, kont bankowych czy portali społecznościowych – to potencjalny cel ataków cyberprzestępców. Obecnie bycie w sieci anonimowym wydaje się nie możliwe, co więcej, w pewnych sytuacjach podanie własnych danych staje się koniecznością.

Często nie zdajemy sobie nawet sprawy z niebezpieczeństwa jakie wiąże się z ujawnieniem niektórych informacji w Internecie. Czy w takim razie możemy czuć się jeszcze bezpieczni? A jeśli nie, to w jaki sposób uniknąć utraty osobistych danych?

Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową swoje imię i nazwisko, aby przekonać się ile śladów pozostawiliśmy po naszej wirtualnej działalności. To najprostsze działanie, które sprowadza się do kilku kliknięć. Co jednak w przypadku, kiedy cyberprzestępca wykorzystuje najnowsze oprogramowanie do uzyskania informacji dotyczących naszej osoby?

Zdradliwe Social Media

Rosnąca popularność portali społecznościowych jest bezsprzeczna. Czy jednak zastanawiamy się nad informacjami, które udostępniamy innym użytkownikom Internetu? Nasz adres zamieszkania, telefon, miejsce pracy – czy te dane są wykorzystywane wyłącznie do identyfikacji naszego konta? A może służą one do celów handlowych? Na portalach społecznościowych nie dzielimy się swoją prywatnością wyłącznie ze znajomymi, ale i obcymi ludźmi, którzy bez jakichkolwiek konsekwencji mogą przeglądać nasz profil.

Uważajmy na każdego rodzaju ankiety, konkursy oraz obietnice wygrania smartfonów, to szybki sposób na wyciąganie od internautów danych kontaktowych i zainstalowanie szpiegującego oprogramowania – przestrzega Wojciech Materna, Prezes Stowarzyszenia Informatyka Podkarpacka.

Według ekspertów z laboratorium antywirusowego Eset, Polacy często są ofiarami podejrzanych konkursów. Użytkownik kuszony jest nowym tabletem lub telefonem komórkowym – wystarczy poświęcić kilka minut na wypełnienie formularza i podanie swoich danych. Wydaje się to bardzo proste, jednak w tym tkwi właśnie haczyk i źródło późniejszych problemów. W konsekwencji zaczynamy otrzymywać bardzo drogie smsy, a nasz adres email trafia do bazy spamerów.

Celem cyberprzestępców są wielkie firmy i osoby prywatne. Rozwój technologii sprawił, że pojawiły się również nowe rodzaje przestępczości. Coraz częściej słyszy się o internetowych włamaniach do wielkich firm i korporacji. Hakerzy wykradają poufne informacje, hasła i numery kont bankowych. Dbanie o bezpieczeństwo IT jest obecnie niezbędne, aby ustrzec się przed działaniami cyberprzestępców. Jednak na ataki narażone są również osoby prywatne, a oszuści często podszywają się pod instytucje, które darzymy dużym zaufanie np. banki. Schemat działania jest podobny jak w przypadku fałszywych konkursów. W treści e-maila znajduje się link do strony firmy, kiedy użytkownik jest przekonany o autentyczności witryny, wprowadza swoje dane. W tym momencie jest już ofiarą.

Według statystyk Laboratorium PandaLabs, w zeszłym roku liczba programów, które służą kradzieży danych osobowych lub finansowych wzrosła prawie pięciokrotnie. Niebezpieczne oprogramowanie instaluje się najczęściej i działa bez naszej wiedzy.

Czy można się przed tym bronić?

Zagrożenia związanego z serfowaniem po sieci nie można bagatelizować. Wystarczy jednak, przestrzegać kilku zasad, aby go uniknąć. Eksperci uczulają – nie odpowiadajmy na maile z obcych adresów, w których proszeni jesteśmy o podanie danych osobowych lub finansowych. Zawsze należy sprawdzać źródło informacji. Upewnijmy się, że odwiedzana strona jest bezpieczna. Adres musi rozpoczynać się od https://, a na pasku przeglądarki powinna być widoczna zamknięta kłódka – mówi Wojciech Materna.

Szczególnie warto o tym pamiętać przy logowaniu się do konta bankowego. W przypadku braku poprawnego adresu i charakterystycznej kłódki możemy założyć, że trafiliśmy na stronę oszusta. Nasze komputery zawsze powinny być zabezpieczone licencjonowanym oprogramowaniem antywirusowym. Choć wydaje się to oczywiste, nie zawsze tak jest.

Dodatkowo wielu użytkowników dla własnej wygody każe zapamiętać przeglądarce swoje hasła – do konta e-mail, banku czy sklepu internetowego. Takim działaniem ułatwiamy tylko ich przechwycenie. Podobnie jest w przypadku połączenia z siecią WI-FI, która musi być odpowiednio zabezpieczona. Hasło natomiast powinno zawsze składać się z dużych i małych liter oraz liczb. To czy jesteśmy bezpieczni w sieci, zależy przede wszystkim od nas samych. Internauta musi być czujny i z pewną dozą nieufności podchodzić do stron, które odwiedza.

Marcin Ziobro

konsultant ds. media relations

Exacto sp. z o.o.

Napisany dnia: 25.07.2013, 14:22
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ dd
dnia 29.07.2013, 17:51
Ocena
komentarza:
1
Informacje przekazywane dobrowolnie na amerykańskie portale społecznościowe np facebook czy mailowe np gmail.com są przeglądane przez systemy amerykańskich służb wywiadowczych, więc nie trzeba cyberprzestępców by takie dane były przetwarzane. Do tego dochodzą roboty śledzące i łączące powiązania pomiędzy osobami firmy google i mają pełny profil osobowy łącznie z lokalizacją (np.smartfony) takiej osoby.
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • W Łężynach pijany kierowca samochodu ciężarowego wjechał do rowu

   

  W Łężynach ok. godz. 16:40 doszło do zdarzenia drogowego z udziałem samochodu ciężarowego. Kierujący pojazdem obywatel Rumunii miał w organizmie ponad 2 promile alkoholu. Mężczyzna z obrażeniami głowy trafił do jasielskiego szpitala.

 • Zainwestuj w ciepło z firmą JanDro. Skorzystaj z mikołajkowej oferty na instalacje grzewcze

 • Mikołajki tuż, tuż. Niespodzianki filmowe od kina Helios Krosno dla młodych kinomanów

   

  Krośnieńskie kino Helios nie przestaje zaskakiwać kinomanów ciekawymi propozycjami w ramach Projektów Specjalnych. W kolejnym tygodniu repertuarowym Helios Krosno pokaże na dużym ekranie film "Silent Twins". Z okazji mikołajek, kino przygotowało także solidną porcję filmów dla najmłodszych widzów.

 • Była pracownica DPS w Foluszu stanie przed sądem. Prokuratura postawiła kobiecie 32 zarzuty

   

  Przed tygodniem, do Sądu Rejonowego w Jaśle trafił akt oskarżenia przeciwko byłej pracownicy Domu Pomocy Społecznej w Foluszu. W efekcie prowadzonego od ponad roku śledztwa, Prokuratura Rejonowa w Jaśle postawiła kobiecie łącznie 32 zarzuty. Dotyczą one przestępstw fałszowania dokumentów oraz przywłaszczenia rzeczy.

 • Podwyżka opłat za odbiór śmieci stała się faktem

   

  Radni Rady Miejskiej Jasła podjęli decyzję w sprawie wysokości opłat z tytułu odbioru odpadów komunalnych na terenie miasta. Stawka wzrośnie z 29,17 zł do 35 zł od osoby. Podwyżka nie pozwoli jednak na pełne zbilansowanie kosztów funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami. Miasto będzie musiało pokryć różnicę z dochodów własnych gminy, niepochodzących z pobranej opłaty a odbiór śmieci. Chodzi o kwotę 1 245 600 zł, którą urzędnicy muszą znaleźć w miejskiej kasie.

 • Ponowna decyzja w sprawie wysokości opłat za odbiór śmieci już jutro

   

  W ubiegłym tygodniu Rada Miejska Jasła nie zgodziła się na podniesienie opłaty za odbiór odpadów komunalnych z 29,17 zł na 39 zł od osoby. Przeciwko przyjęciu uchwały w sprawie podwyżek zagłosowało szesnastu radnych. Wszyscy mieli jednak świadomość tego, że przeprowadzone 21 listopada br. głosowanie, nie zamyka sprawy. Z istotnym dla miasta i jego mieszkańców problemem, radni zmierzą się ponownie już jutro. Tym razem magistrat zaproponował ustalenie stawki na poziomie 35 zł.

 • Niezwykła twórczość Antoniego Bolka z Załęża

   

  Miło nam Państwa poinformować, że Muzeum Regionalne im. dr. S. Kadyiego w Jaśle finalizuje projekt związany z twórczością Antoniego Bolka z Załęża. Początki pasji Antoniego Bolka sięgają lat 60. Od tego czasu, za sprawą swojej niesłabnącej pracy twórczej stał się najbardziej rozpoznawalnym rzeźbiarzem regionu jasielskiego.

 • Odwiedź Planetę Psa ze swoim pupilem i korzystaj z rabatów

   

  Salon groomerski Planeta Psa zajmuje się kompleksową pielęgnacją psów wszystkich ras. Doświadczony zespół dba o to, aby każdy pupil cieszył się piękną i odżywioną sierścią. Odwiedzając Planetę Psa oszczędzisz również pieniądze. Już przy pierwszej wizycie w salonie, każdy klient otrzyma zniżkę -5% na kompleksową usługę pielęgnacji psa.

 • Niebywały sukces Tomasza Krupy i Szymona Białego. Uczniowie jasielskich szkół muzycznych pokazali klasę na międzynarodowym konkursie w Jastr

  Uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Jaśle oraz Prywatnej Szkoły Muzycznej I i II st. w Jaśle zdobyli najwyższe laury na XIII Międzynarodowym Konkursie „Instrumenty Dęte” w Jastrzębiu Zdroju, do którego zgłosiła się rekordowa liczba 270 uczestników. 12-letni Tomasz Krupa grający na puzonie zajął I miejsce, z kolei 18-letni tubista Szymon Biały uplasował się na III miejscu...

 • Troje kandydatów walczyć będzie o urząd wójta gminy Tarnowiec

   

  Do przedterminowych wyborów wójta gminy Tarnowiec pozostało zaledwie kilka tygodni. Wyborcy pójdą do urn 8 stycznia 2023 r. O urząd ubiegać się będzie troje kandydatów.

 • Trwa remont drogi wojewódzkiej na odcinku od Kątów do Krempnej

   

  Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie, przystąpił w listopadzie do realizacji zadania inwestycyjnego polegającego na przebudowie nawierzchni odcinka DW992 od Kątów do Krempnej. Prace rozpoczęły się dwa tygodnie temu. Potrwają do 15 grudnia br. Łącznie przebudowane zostanie około 3 km drogi.

 • Wały przeciwpowodziowe ochronią mieszkańców przed wielką wodą

  W Osobnicy powstał kolejny odcinek 1,5 km wałów przeciwpowodziowych rzeki Ropy. Inwestycja została zrealizowana w ciągu 10 miesięcy i kosztowała ponad 10 mln zł. Jest to drugi etap budowy wałów przeciwpowodziowych..

 • Matka i córka na ławie oskarżonych. Rozpoczął się proces w sprawie znęcania się nad kotami

  Małgorzata i Aleksandra Sz. prowadziły hodowlę kotów rasy maine coon w Jaśle. Po tym, jak inspektorzy OTOZ-u odkryli zaniedbania kobiet wobec zwierząt sprawa trafiła do sądu. W Sądzie Rejonowym w Jaśle zapadł wyrok nakazowy, od którego odwołała się prokuratura i OTOZ. W końcu sprawa trafia przed sąd I instancji. W minioną środę rozpoczął się proces w tej sprawie.

 • Przeżyj mundialowe emocje z Jasielską Manufakturą Smaku

  Jasielska Manufaktura Smaku zaprasza do wspólnego kibicowania wszystkich fanów piłki nożnej w najlepszym, mundialowym wydaniu. Piłkarskimi emocjami możecie delektować się tutaj każdego dnia od godz. 14.

 • Licealiści zorganizowali charytatywny turniej piłkarski. Dochód z imprezy trafi na leczenie Paulinki Okarmy z Jasła

   

  Hala sportowa Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jaśle stała się dzisiaj areną piłkarskich zmagań w ramach turnieju „Football for Charity”. Chodziło jednak nie tylko o sportową rywalizację i zabawę w gronie rówieśników.

 • Mieszkańcy Jasła zapłacą wyższe podatki od nieruchomości

   

  Od 1 stycznia 2023 r. w Jaśle obowiązywać będą nowe, wyższe stawki podatku od nieruchomości. Decyzję w tej sprawie, w miniony poniedziałek, podjęła Rada Miejska Jasła. W przypadku właścicieli budynków mieszkalnych stawka wzrośnie o 25%.

 • MKS w Jaśle otrzyma wsparcie finansowe na zakup autobusów

   

  Władze samorządowe Miasta Jasła podjęły decyzję o wydatkowaniu kwoty 188 500 zł z miejskiej kasy, na podniesienie kapitału zakładowego Miejskiej Komunikacji Samochodowej Spółka z o.o. Środki te przeznaczone zostaną na zakup trzech autobusów, które zasilą tabor miejskiego przewoźnika. W sumie, spółka zamierza zakupić pięć używanych pojazdów. Zastąpią one wysłużone Autosany.

 • Jesteś seniorem? Weź udział w projekcie - „Zakątek Seniora przy INNOVO”

   

  INNOVO Innowacje w Biznesie Sp. z o.o. oraz Spółdzielnia Socjalna „Radość” zapraszają do uczestnictwa w Projekcie „Zakątek Seniora przy INNOVO”. Realizowany Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej i Budżetu Państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020.

 • Rada Miejska Jasła przeciwko znacznej podwyżce opłat za odbiór odpadów

   

  Urząd Miasta w Jaśle, będzie musiał zrewidować swoje plany w sprawie ustalenia wysokości opłat za odbiór odpadów komunalnych. Na zaproponowaną przez magistrat stawkę w wysokości 39 zł (ocenie wynosi ona 29,17 zł), nie wyraziła dzisiaj zgody Rada Miejska Jasła. Przeciwko projektowi uchwały w sprawie podwyżek zagłosowała zdecydowana większość radnych.

 • „The Humans” na dużym ekranie kina Helios Krosno

   

  Krośnieńskie kino Helios zaprasza na kolejną filmową ucztę w ramach Projektów Specjalnych. Już jutro kinomani, będą mieli okazję zobaczyć na dużym ekranie film "The Humans".

 • Strażacy ochotnicy nie zapominają o małych pacjentach onkologicznych

   

  Strażacy ochotnicy znów wkraczają do akcji, aby podarować odrobinę radości małym pacjentom Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Rzeszowie. Po raz szósty organizują więc zbiórkę zabawek, książek, gier i innych artykułów, które trafią do dzieci zmagających się z chorobami nowotworowymi.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657