Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Parkuj z „głową” - apeluje Straż Miejska

20

Jasielscy strażnicy miejscy każdego dnia spotykają się z kuriozalnymi przypadkami łamania zasad dotyczących parkowania w naszym mieście. Na „kopercie”, na trawniku, na środku chodnika czy na przejściu dla pieszych. Trzeba przyznać, że w wyborze miejsca parkingowego kierowcom fantazji nie brakuje.

Niestety do poprawy sytuacji w zakresie parkowania nie wystarczą tylko mandaty, konieczna jest zmiana społecznego postrzegania tego rodzaju wykroczeń w ruchu drogowym. Wśród usprawiedliwień, które zdarza im się słyszeć od nieprawidłowo parkujących kierowców, stanowczo zbyt często pojawia się bezrefleksyjne stwierdzenie: „zaparkowałem tu, bo gdzie indziej nie było miejsca”.

Pozostawiając swój pojazd „na chwilę” albo „tak, jak stoją inni”, każdy kierowca powinien zadać sobie pytanie, czy nie ściąga zagrożenia na innych użytkowników drogi: pieszych, rowerzystów, kierowców? Czy nasza wygoda lub pośpiech są tu usprawiedliwieniem? Czy pozostawiając wąskie przejście uwzględniamy potrzeby osoby na wózku czy rodziców z dziećmi?

Zauważamy, że w związku z pojawieniem się nowych płatnych stref parkowania w Jaśle, kierowcy pojazdów, chcąc uniknąć opłat parkingowych, zatrzymują swoje samochody na pobliskich osiedlach w centrum miasta. Z uwagi na ilość aut parkowanych w miejscach bez opłat, nie dla wszystkich starcza miejsca. W związku z tym pojawiają się tam częściej niż zwykle naruszenia przepisów z zakresu ruchu drogowego.

Kierowcy zaczynają wykorzystywać każdy skrawek wolnej przestrzeni i coraz częściej zdarza się, że auta parkowane są na chodnikach, przejściach dla pieszych, skrzyżowaniach i trawnikach. Mieszkańcy osiedli zgłaszają także problemy związane z parkującymi wzdłuż ulic pojazdami, które utrudniają przejazd. Funkcjonariusze podejmują interwencje w związku ze zgłoszeniami, ponadto prowadzą też własne działania kontrolne w miejscach, w których pojawiają się najczęściej sytuacje problemowe. Wzmożone działania straży miejskiej będą nadal prowadzone w obszarach uznanych za najbardziej uciążliwe dla mieszkańców.

Przypominamy, że straż miejska może ukarać mandatem osobę, która nie przestrzega przepisów dotyczących parkowania. Kierowca może otrzymać mandat m.in. za niestosowanie się do znaków zakazujących parkowanie, za parkowanie na chodniku, utrudnianie ruchu czy za nieuprawnione parkowanie na miejscu dla osoby niepełnosprawnej.

Straż Miejska w Jaśle

Reklama

Komentarze: 20

Dodaj komentarz Widok:
2
@ Invalid drive specification
dnia 15.07.2022, 08:47 · Zgłoś
A mnie zawsze zastanawia, dlaczego niektórzy urzędnicy miejscy czy ze starostwa mają karty inwalidy, uprawniające do parkowania na tzw. "kopercie" dla nps-ów. Znajomości i wpływy, bo raczej na pewno nie inwalidztwo.
Odpowiedz
2
@ www.
dnia 13.07.2022, 10:37 · Zgłoś
Straż Miejska nie sprawdza się w małych miastach typu Jasło, Krosno,
Gorlice. Policja sobie poradzi.
Odpowiedz
5
@ Do zpc
dnia 06.07.2022, 10:08 · Zgłoś
Dokładnie. Każdy widzi ten bajzel w mieście. Straż miejska niech się weźmie do roboty a nie po dwóch w aucie się bujają i nic nie robią. Dość gadania straż miejska! A jak was przerasta zadanie, to zlikwidować.
Odpowiedz
4
@ Zakład Pracy Chronionej
dnia 05.07.2022, 08:16 · Zgłoś
Straż Miejska niech nie apeluje tylko niech sama weźmie się do roboty. Pierwsza sprawa to weryfikacja ilości etatów oraz samej potrzeby funkcjonowania Straży Miejskiej w Jaśle. Druga sprawa to zakres obowiązków funkcjonariuszy SM. Kolejna sprawa ilość samochodów w Straży Miejskiej!!! Czy nie ma możliwości aby SM wychodzili na piesze patrole a nie wozili się autami oglądając się za dziewczynami a nie za źle zaparkowanymi samochodami lub osobami zaśmiecającymi chodniki i ulice? Nie widzi wyprowadzających pieski przed JDK lub do parku aby załatwiły swoje potrzeby fizjologiczne? Czy SM nie widzi co dzieje się pod sklepami na chodnikach? Nie widać składowisk kartonów (jak pod motoryzacyjnym na Kościuszki) czy samochodów blokujących przejście pieszym? Wyjdźcie z aut bo koszty paliwa są coraz większe a i wam trochę ruchu się przyda bo egzaminy ze sprawności fizycznej dla SM aż się proszą. Patrząc na nich to zastanawiam się czy pokonanie biegiem 3 km w czasie na zaliczenie nie przerasta ich możliwości. Kolejny fatalny "obraz upadającego Jasła".
Odpowiedz
0
@ To ja
dnia 04.07.2022, 04:52 · Zgłoś
W PeoPey mam parking a na szybie informacj€ o parkowaniu.
Nie korztstam już z parkometrów i placę za rzeczywisty czas
parkowania nie tylko w Ja$le.
Odpowiedz
14
@ ula
dnia 03.07.2022, 17:28 · Zgłoś
Straż miejska w rynku przy sklepie złotnika parkują jak chcą a straż ich się nie czepia.Są równi i równiejsi.Koło fary prace wykonywał Trans Wiert który był zwalniany z podatków.Teraz [...] parkują G R A T I S .
Odpowiedz
7
@ ixi
dnia 03.07.2022, 13:36 · Zgłoś
2. W mieście jest mało miejsc do parkowania. Powinien być piętrowy parking w okolicach galerii, który rozwiązał by ten problem

3.Żalosna skuteczność służb typu Straż Miejska i [...] przepisy oraz generalnie "bylejakość i [...]ostwo" oraz brak kultury kierowców to największy problem.
Odpowiedz
6
@ ixi
dnia 03.07.2022, 13:33 · Zgłoś
1. Większość kierowców to [...] i ludzie pozbawieni umiejętności. Nie potrafi jeden/a z drugim zaparkować w kopercie tylko byle jak na "skos" i oczywiście na chodniku tak żeby rodzic z dzieckiem w wózku nie mogli przejść. Straż Miejska jest [...], bo mandaty powinny się sypać jak confetti. Niepokornych odblokowywać i obarczać kosztami. Może się w końcu nauczycie porządku.
Odpowiedz
9
@ Walek i Jastrząb
dnia 03.07.2022, 07:20 · Zgłoś
Czy zarośniete chodniki trawą to trawniki? Pracownicy sklepów i innych instytucji publicznych gdzie mają parkować. Dla rynkowych klientów jest parking za Farą tylko weź zaparkuj między 7 a 15 jak tam parkują obiboki urzędowe. Miasto kroi za parkingi uliczne a my przecież już raz płacimy podatek drogowy , i na chalastre urzędników. Czas towarzystwo wzajemnej adoracji przegonić. Gdyby tak wrócił rok 80 ,to byli ludzie zmobilizowani do zmian , ale jak widać wykorzystali to nam obecnie panujący. Młodzież zdolna wyjechała starym już się nie chce , a konsumenci mopsu i wszelkich przywilejów głowy nie podniosą...bo i po tych płynach pewnie jest im ciężko @.
Odpowiedz
0
@ 18cm
dnia 02.07.2022, 09:54 · Zgłoś
oczywiście ze nie wystarcza, to co seniorzy odpie... ja za kółkiem nie mieści się w żadnym kodeksie karnym ani taryfikatorze.
Odpowiedz
3
@ Radny
dnia 02.07.2022, 04:37 · Zgłoś
Powinien być całkowity zakaz wjazdu to miasta z wyjątkiem komunikacji miejskiej i rowerów..
Odpowiedz
26
@ Marcin.
dnia 01.07.2022, 18:49 · Zgłoś
Strażników zapraszam na spacer przy sądzie, tu się dopiero dzieje!!! Płatny parking pusty, ale chodniki i trawniki pełne!!! A strażnicy jeżdżą i nie widzą!!!
Odpowiedz
17
@ xxxxx
dnia 01.07.2022, 19:14 · Zgłoś
I za zusem cały chodnik zawalony
Odpowiedz
9
@ xxxxx
dnia 01.07.2022, 19:21 · Zgłoś
A co gorsze to codziennie tamtedy przejezdzaja
Odpowiedz
18
@ Zzz
dnia 30.06.2022, 19:46 · Zgłoś
Zapomnieli o autach na chodniku na ul. Grota Roweckiego
Odpowiedz
24
@ sss3
dnia 30.06.2022, 17:54 · Zgłoś
Myślę, że większość kierowców nie robi tego ze złośliwości. Większość wolałaby zaparkować normalnie, nawet trochę dalej (to "trochę" bywa różne, fakt). Ale jak w promieniu setek metrów nie ma wolnego normalnego miejsca to co mają zrobić? Krążyć pół godziny z nadzieją że ktoś wyjedzie? Pojechać zaparkować do Krosna?

Druga sprawa to nierównomierne ryzyko kary. Często widzę samochody zaparkowane w sposób zagrażający bezpieczeństwu albo mocno utrudniający ruch nie niepokojone przez strażników ani policjantów. A czasami wystarczy literalne złamanie przepisów (bez faktycznego zagrożenia czy utrudniania) i mandaty się sypią.

A w ogóle to jakby ludzie używali samochodów tylko wtedy gdy potrzebują (większe zakupy, kilka spraw do załatwienia w różnych miejscach, sprawa daleko od przystanków) a gdy tylko mają dojechać do pracy i wrócić korzystali z komunikacji zbiorowej to by się okazało, że miejsca na drogach i parkingach jest wystarczająco. Cóż, paliwo drożeje, może tak będzie...
Odpowiedz
14
@ jaas
dnia 01.07.2022, 10:40 · Zgłoś
Myślę , że większośc kierowców robi to z przekonania , że jak mam samochód to dalej jak 100 m od miejsca docelowego nie mogę zaparkować. Kierowca ma auto anie nogi do chodzenia. Nie ma miejsca to nie parkuje, a nie ładuje sie gdzie pasuje no bo gdzie ?. Brak kultury i typowe dla Polaków olewabnie przepisów
Odpowiedz
-4
@ Xtr
dnia 01.07.2022, 11:54 · Zgłoś
Wybierz sie do Monte Carlo to zobaczysz jak tam parkuja a policja nie reaguję a tu mandaty.pierwsze zabezpieczyc parkingi a nie mandaty
Odpowiedz
2
@ haha
dnia 04.07.2022, 10:10 · Zgłoś
Monte Carlo powiadasz... to co na konsoli w grze widać nie wygląda tak samo w rzeczywistości :)
Odpowiedz
6
@ Ukochany
dnia 30.06.2022, 16:29 · Zgłoś
Madziu ekstra zaparkowane :)))
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.