Strona główna

Patriotyczny Apel Pamięci w ZSM Nr 3

22
Napisany dnia: 19.05.2012, 15:43 , Tagi: Szkoła, Jasło

Przed Obeliskiem Katyńskim w jasielskim Zespole Szkół Miejskich Nr 3 odbyły się kolejne uroczystości patriotyczne. Nawiązywały one do drugiej rocznicy powstania tego obiektu – lokalnego Miejsca Pamięci Narodowej oraz do zasadzenia na terenie tej placówki 16 Dębów Pamięci poświęconych wywodzącym się z Jasła lub związanym z nim oficerom Wojska Polskiego, ofiarom Katynia, Charkowa i Tweru.

Po wciągnięciu flagi państwowej na maszt i odśpiewaniu hymnu, w asyście pocztów sztandarowych Szkoły i Drużyny Harcerskiej oraz warty druhen i druhów odbył się Apel Pamięci, który przeprowadził hm. Wiesław Hap wraz ze 139. DH „Lisy”. Po jego zakończeniu trójka członków Samorządu Uczniowskiego przybliżyła problematykę wojenną i katyńską fragmentami poezji i prozy. Następnie zaproszeni Goście, dyrektor Aleksandra Zajdel – Kijowska oraz przedstawiciele uczniów złożyli pod Obeliskiem Katyńskim wiązankę kwiatów oraz zapalili symboliczny znicz.

Gośćmi dyrekcji, nauczycieli, uczniów i harcerzy z Gimnazjum Nr 2 i z Integracyjnej Szkoły Podstawowej Nr 12 byli członkowie Rodzin Katyńskich: Bożena Famurat, Krystyna i Janusz Burbelkowie oraz Janina i Paweł Okulscy. Ich przedstawiciel, Paweł Okulski podziękował społeczności szkolnej za pamięć oraz odczytał specjalny, bardzo serdeczny list skierowany do zebranych od Józefa Bocheńskiego, syna zamordowanego w Katyniu kapitana WP. Głos zabrał również podkarpacki wicekurator oświaty Antoni Wydro, który m.in. powiedział: „Bardzo gorąco dziękuję, że środowisko Zespołu Szkół Miejskich Nr 3 tak bardzo ochoczo podjęło inicjatywę zasadzenia 16 Dębów Katyńskich. Niech pamięć o tych 16 jasielskich najwspanialszych mieszkańcach trwa na zawsze w tych długowiecznych Dębach”.

Części składowe uroczystości miały szerszy wymiar niż tylko oddanie honoru i hołdu zamordowanym na terenie Związku Sowieckiego pochodzącym stąd rodakom, którzy zginęli głównie za to, że byli do końca wiernymi swej Ojczyźnie. Uczestnikom uroczystości przyświecała myśl, że należy pamiętać o wymiarze i różnych aspektach zbrodni katyńskiej i innych aktach ludobójstwa, jakich w trakcie całej II wojny światowej dopuszczały się dwa totalitarne systemy – nazizm i komunizm. Podkreślono wagę i znaczenie potrzeby działań, które nie pozwolą, by powróciły do władzy zbrodnicze ideologie jakie w połączeniu z nowoczesną techniką mogą dla ludzkości dać efekt jeszcze tragiczniejszy niż z lat 1939 – 1945. Uroczystość zwieńczyły słowa Bł. Jana Pawła II: „Prawda Katynia jest stale obecna w naszej świadomości i nie może być wymazana z pamięci Europy”.

/dr/

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ Schlierenzauer
dnia 19.05.2012, 16:08
Ocena
komentarza:
12
3 zdjęcie, pierwsza od lewej w niebieskim :) za numer telefonu stawiam kratę piwa... :)
@ lennon
dnia 19.05.2012, 16:28
Ocena
komentarza:
4
HAHAHA... Mam i za kratę dam, ale nie na głównej stronie Jasła hahah
@ Romcio
dnia 20.05.2012, 14:23
Ocena
komentarza:
1
daj tutaj. pliss
@ Schlierenzauer
dnia 21.05.2012, 00:00
Ocena
komentarza:
1
02301624 napisz lennon, numer napisany jest "WSPAK"
@ niebieska
dnia 21.05.2012, 10:46
Ocena
komentarza:
2
bardzo mi miło , ze mnie ktoś ceni na kratę piwa hahaha ale wolalabym żebyście nie rozpowszechniali mojego numeru :D
@ Romcio
dnia 24.05.2012, 21:51
Ocena
komentarza:
0
A to źle, że sie komuś podobasz?
@ niebieska
dnia 29.05.2012, 18:35
Ocena
komentarza:
0
nie :D ale nie chce numeru mojego na głównej stronie jasła :D
@ lolipop
dnia 19.05.2012, 17:26
Ocena
komentarza:
5
miazga jak na pierwszy komentarz hehe :D
@ 4nubis
dnia 19.05.2012, 17:49
Ocena
komentarza:
3
"odbyły się kolejne uroczystości patriotyczne." "Części składowe uroczystości miały szerszy wymiar niż tylko oddanie honoru i hołdu zamordowanym na terenie Związku Sowieckiego pochodzącym stąd rodakom, którzy zginęli głównie za to, że byli do końca wiernymi swej Ojczyźnie. Uczestnikom uroczystości przyświecała myśl, że należy pamiętać o wymiarze i różnych aspektach zbrodni katyńskiej i innych aktach ludobójstwa, jakich w trakcie całej II wojny światowej dopuszczały się dwa totalitarne systemy "- /dr/ - POWALASZ. Kto ci to napisał ?? czyżby niejaki /ws/ ?
@ michallus
dnia 20.05.2012, 00:40
Ocena
komentarza:
3
yyy, coś nie rozumiesz dziecko?
@ asto
dnia 19.05.2012, 19:07
Ocena
komentarza:
4
ludzie przestancie o tym katyniu wazna sprawa ale ile mozna co mamy zaczac nowa wojne w chistori bardzo warzne ale co za duzo to nie zdrowo
@ Krzekorz
dnia 19.05.2012, 22:44
Ocena
komentarza:
7
weź zacznji pisać z słownikiem
@ on
dnia 19.05.2012, 21:12
Ocena
komentarza:
0
zadne patryiotyczne obchody tylko ,pisowskie propagandy cd:)
@ gumis
dnia 19.05.2012, 21:35
Ocena
komentarza:
0
[komentarz usunięto ze względu na wulgaryzmy]
@ Michał
dnia 19.05.2012, 21:32
Ocena
komentarza:
5
Dzięki Mamo i Tato za pamięć o dziadku Michale. Chociaż może to się wydaje wszystkim anachroniczne to jednak warto... Pamięć niech żyje w nas, bo jak my zapomnimy to nasze dzieci też zapomną i nic po nas nie zostanie, a wbrew pozorom warto podtrzymywać ten słaby płomyk historii.
@ gumis
dnia 19.05.2012, 21:37
Ocena
komentarza:
0
to jest piekne Polska GORA tylko durzo bledow robi
@ on
dnia 19.05.2012, 21:42
Ocena
komentarza:
0
postawili kawalek kamienia i stoja przy nim i udaja oglupialych,wciagaja w to niewinne dzieci,i facetow w sukienkach czyli harcerzy i klerow
@ ITALART74
dnia 19.05.2012, 23:08
Ocena
komentarza:
5
Osobiscie uważam ze o wiele bardziej na miejscu byloby sie pomodlic za tych ludzi,a nie robic jakies szopki przy kamieniu,Zolnierze o kturych tutaj chodzi na pirwszym miejscu mieli boga pozniej honor i ojczyzne,to pytam dlaczego ci ludzie widoczni na zdjeciach nie stoja w kosciele tylko przy jakims kamieniu, tak byloby bardziej stosowne .
@ smoleńsk S.A.
dnia 20.05.2012, 09:12
Ocena
komentarza:
5
To już jest niesmaczne tak "katować" dzieci i młodzież tym Katyniem. W podstawówce Katyń, w liceum Katyń, brakuje jeszcze dębów w przedszkolu i szkole wyższej.
@ buba
dnia 20.05.2012, 14:49
Ocena
komentarza:
1
Jeżeli w szkole raz do roku odbędzie się tego typu uroczystość patriotyczna to chyba nie jest to katowanie. Poza tym taka już rola szkoły, żeby patriotyzmu uczyć. Nie wszystko musi odbywać się w kościele. I nie rozumiem, dlaczego skojarzyła się "onemu" z PiSem. Niekoniecznie patriotą jest ten, który najgłośniej krzyczy, że nim jest. Patriotą jest przedsiębiorca, który godnie traktuje swoich pracowników; pracownik, który szanuje szefa; rodzic, który stara się dobrze wychować dzieci. Każdy ,kto stara się być życzliwy i pomocny dla innych ludzi. I nie musisz umierać za ojczyznę na wojnie, żeby być bohaterem. Może wystarczy, że powiesz proste "cześć" do kogoś z kim nikt nie rozmawia , czasem można w ten sposób uratować czyjeś życie.
@ JA
dnia 20.05.2012, 09:32
Ocena
komentarza:
0
gdyby nie było papy nie byłoby co cytować!!! moze Stalina,Lenina lub Kim Ir Sena...parodia!Powiedzcie dzieciom jak ukrywał pedofili
@ patriota
dnia 20.05.2012, 20:46
Ocena
komentarza:
6
Bardzo mi szkoda Pani dyrektor, Pana Hapa, Pana Wydro, że muszą teraz łagodzić głupoty pisioków, którzy stawiali krzyże, osadzali kamienie, sadzili dęby, a teraz stulili gęby. A gdzie są budowlańcy tego kamienia?
Stary patriota, ale nie idiota!!! JA.
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • „Musimy wzmacniać wzajemne relacje”

   

  Wczoraj, w Jaśle odbyły się obchody II Dnia Pamięci, poświęconego żydowskiej społeczności Jasła. Ich głównym punktem było odsłonięcie tablicy upamiętniającej Żydów, którzy w sierpniu 1942 r. zostali deportowani z jasielskiego getta do obozu zagłady w Bełżcu. Odsłonił ją Georges Feniger, potomek ocalonych z holokaustu.

 • Miasto zamierza zainwestować w oświetlenie

  Radni Rady Miejskiej Jasła zdecydowali o przystąpieniu do projektu modernizacji oświetlenia ulicznego. Projekt ma być realizowany przez Związek Gmin Dorzecza Wisłoki...

 • "Aktywni w Gminie Jasło"

   

  Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jaśle w partnerstwie z INNOVO Innowacje w Biznesie Sp. z o.o. zrealizował w okresie od 01.06.2017 r. do 31.01.2019 r.  projekt  „Aktywni w gminie Jasło” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

 • Jaślanie świętują wiktorię warszawską

   

  W Jaśle, odbyły się dzisiaj uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego. Ich uczestnicy przemaszerowali ulicami miasta do parku miejskiego gdzie na Grobie Nieznanego Żołnierza złożone zostały kwiaty.    

 • Piotr Śmietana zastępcą komendanta

  Wczoraj w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie wręczono nominacje na stanowisko kierownicze mł. bryg. Piotrowi Śmietanie na funkcję zastępcy komendanta powiatowego PSP w Jaśle.

 • Jasielski "Medyk" - ostatnie dni rekrutacji

   

  „Medyk” to idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą kształcić się w perspektywicznych zawodach. Teraz w ofercie szkoły znajdziesz nowe interesujące kierunki. Wybierając „Medyk” inwestujesz w swoją przyszłość.

 • Jaślanie biorą sprawy w swoje ręce i sprzątają miasto

   

  Jaślanie chcą żyć w czystym i wolnym od śmieci mieście. Kilka dni temu dwóch mieszkańców Jasła z własnej inicjatywy posprzątało okolice wałów przy ul. Piotra Skargi. Wszystkie śmieci, starannie posegregowane trafiły do worków.

 • Tak wyglądała tragiczna jesień 1939 r.

   

  Eksplozje, serie z karabinów maszynowych i łuny ognia nad „łąkami hubalowymi” towarzyszyły widowisku historycznemu, które odbyło się wczoraj w ramach tegorocznej edycji Memoriału majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Tematem przewodnim tym razem były wydarzenia z jesieni 1939 r.     

 • IX Karpacki Festiwal Archeologiczny Dwa Oblicza. Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy. 17-18 sierpnia 2019.

 • Wakacje z tenisem – edycja sierpniowa

   

  Dla wszystkich dzieci, które chciałyby aktywnie spędzić wakacje i nauczyć się grać w tenisa ziemnego Fundacja Aktywna Galicja rozpoczyna kolejną edycję Wakacyjnej Szkółki Tenisowej.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105