Strona główna

Patriotyczny Apel Pamięci w ZSM Nr 3

22
Napisany dnia: 19.05.2012, 15:43 , Tagi: Szkoła, Jasło

Przed Obeliskiem Katyńskim w jasielskim Zespole Szkół Miejskich Nr 3 odbyły się kolejne uroczystości patriotyczne. Nawiązywały one do drugiej rocznicy powstania tego obiektu – lokalnego Miejsca Pamięci Narodowej oraz do zasadzenia na terenie tej placówki 16 Dębów Pamięci poświęconych wywodzącym się z Jasła lub związanym z nim oficerom Wojska Polskiego, ofiarom Katynia, Charkowa i Tweru.

Po wciągnięciu flagi państwowej na maszt i odśpiewaniu hymnu, w asyście pocztów sztandarowych Szkoły i Drużyny Harcerskiej oraz warty druhen i druhów odbył się Apel Pamięci, który przeprowadził hm. Wiesław Hap wraz ze 139. DH „Lisy”. Po jego zakończeniu trójka członków Samorządu Uczniowskiego przybliżyła problematykę wojenną i katyńską fragmentami poezji i prozy. Następnie zaproszeni Goście, dyrektor Aleksandra Zajdel – Kijowska oraz przedstawiciele uczniów złożyli pod Obeliskiem Katyńskim wiązankę kwiatów oraz zapalili symboliczny znicz.

Gośćmi dyrekcji, nauczycieli, uczniów i harcerzy z Gimnazjum Nr 2 i z Integracyjnej Szkoły Podstawowej Nr 12 byli członkowie Rodzin Katyńskich: Bożena Famurat, Krystyna i Janusz Burbelkowie oraz Janina i Paweł Okulscy. Ich przedstawiciel, Paweł Okulski podziękował społeczności szkolnej za pamięć oraz odczytał specjalny, bardzo serdeczny list skierowany do zebranych od Józefa Bocheńskiego, syna zamordowanego w Katyniu kapitana WP. Głos zabrał również podkarpacki wicekurator oświaty Antoni Wydro, który m.in. powiedział: „Bardzo gorąco dziękuję, że środowisko Zespołu Szkół Miejskich Nr 3 tak bardzo ochoczo podjęło inicjatywę zasadzenia 16 Dębów Katyńskich. Niech pamięć o tych 16 jasielskich najwspanialszych mieszkańcach trwa na zawsze w tych długowiecznych Dębach”.

Części składowe uroczystości miały szerszy wymiar niż tylko oddanie honoru i hołdu zamordowanym na terenie Związku Sowieckiego pochodzącym stąd rodakom, którzy zginęli głównie za to, że byli do końca wiernymi swej Ojczyźnie. Uczestnikom uroczystości przyświecała myśl, że należy pamiętać o wymiarze i różnych aspektach zbrodni katyńskiej i innych aktach ludobójstwa, jakich w trakcie całej II wojny światowej dopuszczały się dwa totalitarne systemy – nazizm i komunizm. Podkreślono wagę i znaczenie potrzeby działań, które nie pozwolą, by powróciły do władzy zbrodnicze ideologie jakie w połączeniu z nowoczesną techniką mogą dla ludzkości dać efekt jeszcze tragiczniejszy niż z lat 1939 – 1945. Uroczystość zwieńczyły słowa Bł. Jana Pawła II: „Prawda Katynia jest stale obecna w naszej świadomości i nie może być wymazana z pamięci Europy”.

/dr/

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ Schlierenzauer
dnia 19.05.2012, 16:08
Ocena
komentarza:
12
3 zdjęcie, pierwsza od lewej w niebieskim :) za numer telefonu stawiam kratę piwa... :)
@ lennon
dnia 19.05.2012, 16:28
Ocena
komentarza:
4
HAHAHA... Mam i za kratę dam, ale nie na głównej stronie Jasła hahah
@ Romcio
dnia 20.05.2012, 14:23
Ocena
komentarza:
1
daj tutaj. pliss
@ Schlierenzauer
dnia 21.05.2012, 00:00
Ocena
komentarza:
1
02301624 napisz lennon, numer napisany jest "WSPAK"
@ niebieska
dnia 21.05.2012, 10:46
Ocena
komentarza:
2
bardzo mi miło , ze mnie ktoś ceni na kratę piwa hahaha ale wolalabym żebyście nie rozpowszechniali mojego numeru :D
@ Romcio
dnia 24.05.2012, 21:51
Ocena
komentarza:
0
A to źle, że sie komuś podobasz?
@ niebieska
dnia 29.05.2012, 18:35
Ocena
komentarza:
0
nie :D ale nie chce numeru mojego na głównej stronie jasła :D
@ lolipop
dnia 19.05.2012, 17:26
Ocena
komentarza:
5
miazga jak na pierwszy komentarz hehe :D
@ 4nubis
dnia 19.05.2012, 17:49
Ocena
komentarza:
3
"odbyły się kolejne uroczystości patriotyczne." "Części składowe uroczystości miały szerszy wymiar niż tylko oddanie honoru i hołdu zamordowanym na terenie Związku Sowieckiego pochodzącym stąd rodakom, którzy zginęli głównie za to, że byli do końca wiernymi swej Ojczyźnie. Uczestnikom uroczystości przyświecała myśl, że należy pamiętać o wymiarze i różnych aspektach zbrodni katyńskiej i innych aktach ludobójstwa, jakich w trakcie całej II wojny światowej dopuszczały się dwa totalitarne systemy "- /dr/ - POWALASZ. Kto ci to napisał ?? czyżby niejaki /ws/ ?
@ michallus
dnia 20.05.2012, 00:40
Ocena
komentarza:
3
yyy, coś nie rozumiesz dziecko?
@ asto
dnia 19.05.2012, 19:07
Ocena
komentarza:
4
ludzie przestancie o tym katyniu wazna sprawa ale ile mozna co mamy zaczac nowa wojne w chistori bardzo warzne ale co za duzo to nie zdrowo
@ Krzekorz
dnia 19.05.2012, 22:44
Ocena
komentarza:
7
weź zacznji pisać z słownikiem
@ on
dnia 19.05.2012, 21:12
Ocena
komentarza:
0
zadne patryiotyczne obchody tylko ,pisowskie propagandy cd:)
@ gumis
dnia 19.05.2012, 21:35
Ocena
komentarza:
0
[komentarz usunięto ze względu na wulgaryzmy]
@ Michał
dnia 19.05.2012, 21:32
Ocena
komentarza:
5
Dzięki Mamo i Tato za pamięć o dziadku Michale. Chociaż może to się wydaje wszystkim anachroniczne to jednak warto... Pamięć niech żyje w nas, bo jak my zapomnimy to nasze dzieci też zapomną i nic po nas nie zostanie, a wbrew pozorom warto podtrzymywać ten słaby płomyk historii.
@ gumis
dnia 19.05.2012, 21:37
Ocena
komentarza:
0
to jest piekne Polska GORA tylko durzo bledow robi
@ on
dnia 19.05.2012, 21:42
Ocena
komentarza:
0
postawili kawalek kamienia i stoja przy nim i udaja oglupialych,wciagaja w to niewinne dzieci,i facetow w sukienkach czyli harcerzy i klerow
@ ITALART74
dnia 19.05.2012, 23:08
Ocena
komentarza:
5
Osobiscie uważam ze o wiele bardziej na miejscu byloby sie pomodlic za tych ludzi,a nie robic jakies szopki przy kamieniu,Zolnierze o kturych tutaj chodzi na pirwszym miejscu mieli boga pozniej honor i ojczyzne,to pytam dlaczego ci ludzie widoczni na zdjeciach nie stoja w kosciele tylko przy jakims kamieniu, tak byloby bardziej stosowne .
@ smoleńsk S.A.
dnia 20.05.2012, 09:12
Ocena
komentarza:
5
To już jest niesmaczne tak "katować" dzieci i młodzież tym Katyniem. W podstawówce Katyń, w liceum Katyń, brakuje jeszcze dębów w przedszkolu i szkole wyższej.
@ buba
dnia 20.05.2012, 14:49
Ocena
komentarza:
1
Jeżeli w szkole raz do roku odbędzie się tego typu uroczystość patriotyczna to chyba nie jest to katowanie. Poza tym taka już rola szkoły, żeby patriotyzmu uczyć. Nie wszystko musi odbywać się w kościele. I nie rozumiem, dlaczego skojarzyła się "onemu" z PiSem. Niekoniecznie patriotą jest ten, który najgłośniej krzyczy, że nim jest. Patriotą jest przedsiębiorca, który godnie traktuje swoich pracowników; pracownik, który szanuje szefa; rodzic, który stara się dobrze wychować dzieci. Każdy ,kto stara się być życzliwy i pomocny dla innych ludzi. I nie musisz umierać za ojczyznę na wojnie, żeby być bohaterem. Może wystarczy, że powiesz proste "cześć" do kogoś z kim nikt nie rozmawia , czasem można w ten sposób uratować czyjeś życie.
@ JA
dnia 20.05.2012, 09:32
Ocena
komentarza:
0
gdyby nie było papy nie byłoby co cytować!!! moze Stalina,Lenina lub Kim Ir Sena...parodia!Powiedzcie dzieciom jak ukrywał pedofili
@ patriota
dnia 20.05.2012, 20:46
Ocena
komentarza:
6
Bardzo mi szkoda Pani dyrektor, Pana Hapa, Pana Wydro, że muszą teraz łagodzić głupoty pisioków, którzy stawiali krzyże, osadzali kamienie, sadzili dęby, a teraz stulili gęby. A gdzie są budowlańcy tego kamienia?
Stary patriota, ale nie idiota!!! JA.
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Tragedia w Szebniach. W zderzeniu motocykla z szynobusem zginął mężczyzna

  Dzisiaj, ok godz. 17. w Szebniach motocyklista wjechał wprost w szynobus. Jedna z osób podróżujących jednośladem zginęła na miejscu. Do wypadku doszło na przejeździe kolejowym z sygnalizacją przejazdową.  FOTO

 • Jasło bez ciepłej wody

  Od poniedziałku niemalże przez dwa tygodnie mieszkańcy Jasła nie będą mogli korzystać z ciepłej wody. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunalne w Jaśle przystępuje do inwestycji dotyczącej przebudowy magistrali cieplnej w rejonie ul. Konopnickiej.

 • Mówią "NIE" wycince drzew w mieście

  W Jaśle rozgorzała dyskusja na temat planowanej wycinki drzew na terenie miasta. Rozgniewani mieszkańcy nie chcą nawet słyszeć o tym nierozsądnym ich zdaniem pomyśle. Są zbulwersowani i przeciwni takim rozwiązaniom na rzecz ścieżek rowerowych...

 • Obchody Święta Policji w Jaśle

  Tegoroczne obchody Święta Policji odbyły się w środę 17 lipca w Jasielskim Domu Kultury w 100. rocznicę powołania Policji Państwowej. Z okazji tak wyjątkowego jubileuszu 58 funkcjonariuszy jasielskiej komendy zostało awansowanych na wyższe stopnie służbowe.

 • Wygraj bilety na Wesołe Miasteczko w VIVO!

   

  Do VIVO! Krosno już w najbliższy piątek zawita Wesołe Miasteczko. Spraw frajdę swojej rodzinie biorąc udział w naszym konkursie. Do wygrania jest 5 podwójnych biletów na dowolne atrakcje.

 • Czy pies umarł z głodu? Policja wyjaśnia

  We Wrocance w stodole znaleziono martwego psa przywiązanego na łańcuchu. Jak informuje OTOZ Animals Inspektorat Jasło zwierzę miało mieć cztery lata. Sprawę wyjaśnia jasielska policja, która przyjęła zawiadomienie o znęcaniu się nad zwierzęciem.

 • Wakacje z tenisem

   

  Dla wszystkich dzieci, które chciałyby aktywnie spędzić wakacje i nauczyć się grać w tenisa ziemnego Fundacja Aktywna Galicja rozpoczyna kolejną edycję Wakacyjnej Szkółki Tenisowej.

 • Wolne miejsca w „Chemiku”

   

  W jasielskim „Chemiku” na absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych wciąż czekają wolne miejsca. Wybierz najlepszy profil i obierz kierunek na rozwój. Rekrutacja trwa!

 • FOOD FESTIWAL after week w Jaśle!

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105