Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Patriotyczny Apel Pamięci w ZSM Nr 3

22

Przed Obeliskiem Katyńskim w jasielskim Zespole Szkół Miejskich Nr 3 odbyły się kolejne uroczystości patriotyczne. Nawiązywały one do drugiej rocznicy powstania tego obiektu – lokalnego Miejsca Pamięci Narodowej oraz do zasadzenia na terenie tej placówki 16 Dębów Pamięci poświęconych wywodzącym się z Jasła lub związanym z nim oficerom Wojska Polskiego, ofiarom Katynia, Charkowa i Tweru.

Po wciągnięciu flagi państwowej na maszt i odśpiewaniu hymnu, w asyście pocztów sztandarowych Szkoły i Drużyny Harcerskiej oraz warty druhen i druhów odbył się Apel Pamięci, który przeprowadził hm. Wiesław Hap wraz ze 139. DH „Lisy”. Po jego zakończeniu trójka członków Samorządu Uczniowskiego przybliżyła problematykę wojenną i katyńską fragmentami poezji i prozy. Następnie zaproszeni Goście, dyrektor Aleksandra Zajdel – Kijowska oraz przedstawiciele uczniów złożyli pod Obeliskiem Katyńskim wiązankę kwiatów oraz zapalili symboliczny znicz.

Gośćmi dyrekcji, nauczycieli, uczniów i harcerzy z Gimnazjum Nr 2 i z Integracyjnej Szkoły Podstawowej Nr 12 byli członkowie Rodzin Katyńskich: Bożena Famurat, Krystyna i Janusz Burbelkowie oraz Janina i Paweł Okulscy. Ich przedstawiciel, Paweł Okulski podziękował społeczności szkolnej za pamięć oraz odczytał specjalny, bardzo serdeczny list skierowany do zebranych od Józefa Bocheńskiego, syna zamordowanego w Katyniu kapitana WP. Głos zabrał również podkarpacki wicekurator oświaty Antoni Wydro, który m.in. powiedział: „Bardzo gorąco dziękuję, że środowisko Zespołu Szkół Miejskich Nr 3 tak bardzo ochoczo podjęło inicjatywę zasadzenia 16 Dębów Katyńskich. Niech pamięć o tych 16 jasielskich najwspanialszych mieszkańcach trwa na zawsze w tych długowiecznych Dębach”.

Części składowe uroczystości miały szerszy wymiar niż tylko oddanie honoru i hołdu zamordowanym na terenie Związku Sowieckiego pochodzącym stąd rodakom, którzy zginęli głównie za to, że byli do końca wiernymi swej Ojczyźnie. Uczestnikom uroczystości przyświecała myśl, że należy pamiętać o wymiarze i różnych aspektach zbrodni katyńskiej i innych aktach ludobójstwa, jakich w trakcie całej II wojny światowej dopuszczały się dwa totalitarne systemy – nazizm i komunizm. Podkreślono wagę i znaczenie potrzeby działań, które nie pozwolą, by powróciły do władzy zbrodnicze ideologie jakie w połączeniu z nowoczesną techniką mogą dla ludzkości dać efekt jeszcze tragiczniejszy niż z lat 1939 – 1945. Uroczystość zwieńczyły słowa Bł. Jana Pawła II: „Prawda Katynia jest stale obecna w naszej świadomości i nie może być wymazana z pamięci Europy”.

/dr/

Napisany dnia: 19.05.2012, 15:43 , Tagi: Szkoła, Jasło
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Schlierenzauer
dnia 19.05.2012, 16:08
Ocena
komentarza:
12
3 zdjęcie, pierwsza od lewej w niebieskim :) za numer telefonu stawiam kratę piwa... :)
@ lennon
dnia 19.05.2012, 16:28
Ocena
komentarza:
4
HAHAHA... Mam i za kratę dam, ale nie na głównej stronie Jasła hahah
@ Romcio
dnia 20.05.2012, 14:23
Ocena
komentarza:
1
daj tutaj. pliss
@ Schlierenzauer
dnia 21.05.2012, 00:00
Ocena
komentarza:
1
02301624 napisz lennon, numer napisany jest "WSPAK"
@ niebieska
dnia 21.05.2012, 10:46
Ocena
komentarza:
2
bardzo mi miło , ze mnie ktoś ceni na kratę piwa hahaha ale wolalabym żebyście nie rozpowszechniali mojego numeru :D
@ Romcio
dnia 24.05.2012, 21:51
Ocena
komentarza:
0
A to źle, że sie komuś podobasz?
@ niebieska
dnia 29.05.2012, 18:35
Ocena
komentarza:
0
nie :D ale nie chce numeru mojego na głównej stronie jasła :D
@ lolipop
dnia 19.05.2012, 17:26
Ocena
komentarza:
5
miazga jak na pierwszy komentarz hehe :D
@ 4nubis
dnia 19.05.2012, 17:49
Ocena
komentarza:
3
"odbyły się kolejne uroczystości patriotyczne." "Części składowe uroczystości miały szerszy wymiar niż tylko oddanie honoru i hołdu zamordowanym na terenie Związku Sowieckiego pochodzącym stąd rodakom, którzy zginęli głównie za to, że byli do końca wiernymi swej Ojczyźnie. Uczestnikom uroczystości przyświecała myśl, że należy pamiętać o wymiarze i różnych aspektach zbrodni katyńskiej i innych aktach ludobójstwa, jakich w trakcie całej II wojny światowej dopuszczały się dwa totalitarne systemy "- /dr/ - POWALASZ. Kto ci to napisał ?? czyżby niejaki /ws/ ?
@ michallus
dnia 20.05.2012, 00:40
Ocena
komentarza:
3
yyy, coś nie rozumiesz dziecko?
@ asto
dnia 19.05.2012, 19:07
Ocena
komentarza:
4
ludzie przestancie o tym katyniu wazna sprawa ale ile mozna co mamy zaczac nowa wojne w chistori bardzo warzne ale co za duzo to nie zdrowo
@ Krzekorz
dnia 19.05.2012, 22:44
Ocena
komentarza:
7
weź zacznji pisać z słownikiem
@ on
dnia 19.05.2012, 21:12
Ocena
komentarza:
0
zadne patryiotyczne obchody tylko ,pisowskie propagandy cd:)
@ gumis
dnia 19.05.2012, 21:35
Ocena
komentarza:
0
[komentarz usunięto ze względu na wulgaryzmy]
@ Michał
dnia 19.05.2012, 21:32
Ocena
komentarza:
5
Dzięki Mamo i Tato za pamięć o dziadku Michale. Chociaż może to się wydaje wszystkim anachroniczne to jednak warto... Pamięć niech żyje w nas, bo jak my zapomnimy to nasze dzieci też zapomną i nic po nas nie zostanie, a wbrew pozorom warto podtrzymywać ten słaby płomyk historii.
@ gumis
dnia 19.05.2012, 21:37
Ocena
komentarza:
0
to jest piekne Polska GORA tylko durzo bledow robi
@ on
dnia 19.05.2012, 21:42
Ocena
komentarza:
0
postawili kawalek kamienia i stoja przy nim i udaja oglupialych,wciagaja w to niewinne dzieci,i facetow w sukienkach czyli harcerzy i klerow
@ ITALART74
dnia 19.05.2012, 23:08
Ocena
komentarza:
5
Osobiscie uważam ze o wiele bardziej na miejscu byloby sie pomodlic za tych ludzi,a nie robic jakies szopki przy kamieniu,Zolnierze o kturych tutaj chodzi na pirwszym miejscu mieli boga pozniej honor i ojczyzne,to pytam dlaczego ci ludzie widoczni na zdjeciach nie stoja w kosciele tylko przy jakims kamieniu, tak byloby bardziej stosowne .
@ smoleńsk S.A.
dnia 20.05.2012, 09:12
Ocena
komentarza:
5
To już jest niesmaczne tak "katować" dzieci i młodzież tym Katyniem. W podstawówce Katyń, w liceum Katyń, brakuje jeszcze dębów w przedszkolu i szkole wyższej.
@ buba
dnia 20.05.2012, 14:49
Ocena
komentarza:
1
Jeżeli w szkole raz do roku odbędzie się tego typu uroczystość patriotyczna to chyba nie jest to katowanie. Poza tym taka już rola szkoły, żeby patriotyzmu uczyć. Nie wszystko musi odbywać się w kościele. I nie rozumiem, dlaczego skojarzyła się "onemu" z PiSem. Niekoniecznie patriotą jest ten, który najgłośniej krzyczy, że nim jest. Patriotą jest przedsiębiorca, który godnie traktuje swoich pracowników; pracownik, który szanuje szefa; rodzic, który stara się dobrze wychować dzieci. Każdy ,kto stara się być życzliwy i pomocny dla innych ludzi. I nie musisz umierać za ojczyznę na wojnie, żeby być bohaterem. Może wystarczy, że powiesz proste "cześć" do kogoś z kim nikt nie rozmawia , czasem można w ten sposób uratować czyjeś życie.
@ JA
dnia 20.05.2012, 09:32
Ocena
komentarza:
0
gdyby nie było papy nie byłoby co cytować!!! moze Stalina,Lenina lub Kim Ir Sena...parodia!Powiedzcie dzieciom jak ukrywał pedofili
@ patriota
dnia 20.05.2012, 20:46
Ocena
komentarza:
6
Bardzo mi szkoda Pani dyrektor, Pana Hapa, Pana Wydro, że muszą teraz łagodzić głupoty pisioków, którzy stawiali krzyże, osadzali kamienie, sadzili dęby, a teraz stulili gęby. A gdzie są budowlańcy tego kamienia?
Stary patriota, ale nie idiota!!! JA.
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Realne szanse na kolejne połączenia kolejowe z Jasła do Małopolski

   

  Starania o uruchomienie nowych połączeń kolejowych z Jasła w kierunku zachodnim mogą zmaterializować się już wiosną 2020 r. Głosy, domagające się uwzględnienia w rozkładach jazdy pociągów do Krynicy, czy też Stróż zdają się wreszcie przynosić wymierne efekty.

 • Więcej miejsc parkingowych w Jaśle!

 • W Pielgrzymce oddano do użytku nowe mosty

   

  Na drodze wojewódzkiej 993 w Pielgrzymce oddano do użytku dwa mosty na tamtejszych potokach. Wartość inwestycji przekracza kwotę 6 mln zł. Budowa i przebudowa mostów w zamyśle inwestorów stanowić ma jeden z elementów modernizacji ciągu komunikacyjnego łączącego województwo podkarpackie z małopolskim.

 • Fascynujący sposób na przekraczanie granic wyobraźni

   

  Gry fabularne są wielką pasją Jakuba Węgrzynowicza. Już niebawem na rynku pojawi się pierwszy tytuł jego autorstwa. Jaślanin ma nadzieję, że w dobie renesansu gier RPG sięgać będzie po nie coraz więcej osób.

 • Jasielski szpital ma nowy ambulans

   

  Jasielski szpital ma nową kartkę. Trafiła ona do jasielskiej lecznicy w ramach rządowego programu wymiany ambulansów. Jego zakup w znacznej mierze sfinansowany został ze środków Skarbu Państwa. Wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt medyczny służyć będzie ratowaniu życia i zdrowia mieszkańców powiatu jasielskiego.

 • Dom w krótkim czasie, tani w utrzymaniu? Teraz to możliwe.

   

  Twoje wymarzone miejsce do życia to dom z ogródkiem? To marzenie nie jednego z nas. Bardzo wiele osób po kilku latach życia w mieście zaczyna marzyć o własnym domu. Niestety nadal wygrywa przekonanie, że luksus posiadania i zbudowania własnego domu wiąże się  z bardzo odległym czasem i kosztami jego utrzymania. Prawdą jest że budowa nie musi ciągnąć się latami.

 • Budowa mostu na Gądkach coraz bliżej. Miasto wybrało wykonawcę.

   

  Rozstrzygnięto przetarg na budowę mostu na osiedlu Gądki. Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma REMOST Sp. z o.o. z Dębicy. Wartość inwestycji przekracza kwotę 8 mln zł.

 • Powiat podejmie się budowy prawoskrętu

  Radni powiatowi popierają inwestycję związaną z przebudową ul. Kasprowicza i wiążącą się z tym budową prawoskrętu między drogami wojewódzką nr 992 a krajową nr 28. Na wczorajszej sesji wyrazili zgodę na przeznaczenie 50 tysięcy złotych na przygotowanie dokumentacji techniczno-projektowej w 2020 r.

 • Nowy klip Mateusza Mijala już we wtorek!

  "W Zakopanem Cię poznałem" to najnowsza piosenka Mateusza Mijala, którą będziemy mieli okazję po raz pierwszy usłyszeć już w najbliższą sobotę po godzinie 19. w Radiu Wawa. Klip do utworu pojawi się we wtorek...

 • "OSP by chciała nowe auto"

  Strażacy ochotnicy z Myscowej znaleźli się w patowej sytuacji. Ich jedyny, a zarazem najstarszy w gminie Krempna samochód ratowniczo-gaśniczy jest niezdatny do wyjazdów. Swój dotychczasowy wóz chcą im przekazać strażacy z województwa warmińsko-mazurskiego. Aby samochód mógł trafić do Myscowej potrzebne jest 6 tys. zł.

 • Wpadnij do nas na „Szamkę”

 • Powinniśmy starzeć się w zdrowiu

   

  Polskie społeczeństwo starzeje się. Żyjemy coraz dłużej. Jakie jednak mamy szanse na to, aby u schyłku życia cieszyć się dobrym zdrowiem? Na to i wiele innych kluczowych z punktu widzenia pacjentów w podeszłym wieku pytań starano się odpowiedzieć podczas zorganizowanej w Jaśle konferencji medycznej „Interdyscyplinarne aspekty geriatrii”.

 • Nie pozwól, aby mróz Cię zaskoczył

 • Rozpoczynają się prace remontowe na chirurgii

  W jasielskim szpitalu rusza przebudowa męskiej części oddziału chirurgii ogólnej i onkologicznej. Prace mają zakończyć się wiosną przyszłego roku...

 • Pomagają dzieciom chorym na raka

   

  Strażacy ochotnicy znów zwierają szeregi w ramach akcji „Paczka dla dzieciaka na święta od strażaka”. Tym razem jednak oprócz zbiórki zabawek, artykułów szkolnych i innych dla dzieci z chorobą nowotworową zachęcać będą również do oddawania krwi. Machina już ruszyła. Każdy może stać się jej małym a zarazem niezwykle istotnym trybikiem.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105