Strona główna

Pedagogiczna porażka prof. Markowskiego na Lekcji Czytania w I LO

6
Napisany dnia: 24.03.2010, 15:07 , Tagi: Brak
W liceum nr 1 w Jaśle odbyła się “lekcja czytania” zorganizowana przez Tygodnik Powszechny. O Leśmianie rozmawiał z młodzieżą prof. Michał Paweł Markowski.

Porażka pedagogiczna


Spotkanie poświecone było wierszowi “Poeta” Bolesława Leśmiana. Profesor rozpoczął zajęcia prostymi pytaniami skierowanymi do młodzieży. Przechodząc przez szereg wątków (Jak poeta może wykarmić swoje dzieci? Jaki jest stosunek pojęć do rzeczy? Czy “płot” jest wyrazem niepoetyckim? Czy spodnie na nogach kobiety burzą porządek patriarchalny? Dlaczego nie obawiamy się płyt CD?) uczestnicy warsztatów dotarli do kluczowego pytania: “czym jest poezja?” i próbowali udzielić na nie odpowiedzi.

Jak łatwo się domyślić, ta, którą udało się uzyskać nie wszystkich satysfakcjonowała.

- Czy czuje się Pan przekonany? - zapytał jednego z uczniów profesor.
- Nie. - odpowiedział licealista
- I tą pedagogiczną porażką zakończmy dzisiejsze spotkanie. - żartował wykładowca.

Uczniowie i profesor - zadowoleni

Uczniowie zaznaczali, że tego typu spotkania są pożyteczne, gdyż pozwalają lepiej zrozumieć przedmiot. - To uczy nas myślenia, a nie tylko rozbierania wiersza - mówiła jedna z uczennic. Zajęcia takie są przy tym atrakcyjne - Podobało nam się, ponieważ było to coś nowego - mówiły licealistki.

Sam profesor stwierdził, iż z jasielską młodzieżą pracowało mu się dobrze. - udało mi się nawiązać z uczniami mniej formalny kontakt. Dzięki temu udało nam się więcej rzeczy powiedzieć i zasugerować.

***

Lekcje czytania to projekt Tygodnika Powszechnego, którego celem jest pogłębienie sztuki czytania wśród licealistów.

Kamil Sokołowski
sokolowski@jaslo4u.pl

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ x
dnia 24.03.2010, 16:09
Ocena
komentarza:
0
podstawa to dobry tutul
@ Łukasz Kotulak
dnia 24.03.2010, 20:02
Ocena
komentarza:
0
O tak, tytuł może "zabić" bohatera artykułu.
Na szęście Pan Profesor ma poczucie humoru.
@ przecietna 13 latka
dnia 24.03.2010, 21:33
Ocena
komentarza:
0
o boże . Żal!
@ koks
dnia 24.03.2010, 21:46
Ocena
komentarza:
0
Ola.D królowa galerii ^^
@ mariusz
dnia 27.03.2010, 10:49
Ocena
komentarza:
0
ja sie modle za tych co mi dokuczajom a zato co mówiom gupoty na mnie to dziękuje bogu bo mi robiom krzyżyki a przez krzyżyki sie idzie do nieba a ci co fauszywie mówiom to gdzie pujdom do nieba też czy do piekła ja też mam poczucie chumoru i śmieje sie z tych co mi dokuczajom fauszywym słowem ty koks kto jest królem urzędu miasta
@ do mariusza
dnia 27.03.2010, 20:18
Ocena
komentarza:
0
musialbys sie zapytac o to juz w urzedzie... i moze zaczniesz chodzic na takie lekcje polskiego...przydalyby sie
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Burgery Jasło
Praca w Holandii
 • Zostań specjalistą w zakresie bezpieczeństwa! Ostatnie dni rekrutacji

 • KBBistro - ALL INCLUSIVE

   

  Wakacje dobiegły końca. Czas błogiej beztroski w nadmorskich kurortach i kąpieli słonecznych w tym sezonie minął. Żadna wakacyjna przygoda nie istnieje, jeśli nie jest podkreślona lokalną kuchnią. U nas lato nadal trwa!

 • 20-letni jaślanin w finale konkursu Mister Polski 2019

  Kamil Mierzwa z Jasła, I Wicemister Podkarpacia przeszedł do finału konkursu Mister Polski 2019. W ostatnim etapie o tytuł powalczy z 28 finalistami. Stawka jest bardzo wysoka, gdyż przez zwycięzcą otwierają się drzwi do zyskania sławy i zrobienia światowej kariery.

 • Podrzucają śmieci na działkę zakładu „Gamrat”

  Ogromna sterta śmieci została złożona na prywatnej działce zakładu „Gamrat”S.A. wzdłuż drogi powiatowej w Trzcinicy. Wśród porzuconych rzeczy są wielkogabarytowe, ale również farby, czy zabawki...

 • W Trzcinicy znaleziono szczątki kobiety

  Na terenie prywatnej posesji w Trzcinicy, gdzie przyjmowane są gruz i ziemia znaleziono kości najprawdopodobniej kobiety, łańcuszek, odzież i fragment trumny. Sprawą zajęła się prokuratura, która wszczęła dochodzenie w tej sprawie. Biegły z zakresu medycyny sądowej ma wydać opinię na temat wieku znalezionych ludzkich szczątków.

 • Uczczono pamięć ofiar stalinizmu

   

  W Jaśle odbyły się dzisiaj uroczystości Dnia Sybiraka. Przypada on w rocznicę agresji sowieckiej na Polskę. Pod pomnikiem „Golgoty Wschodu” złożono kwiaty i zapalono znicze upamiętniając ofiary zbrodniczego reżimu.

 • Co czeka pasażerów pociągu do Krynicy?

   

  Kiedy opadł już kurz po pojawieniu się informacji o próbnym kursie pociągu do Krynicy, zainteresowani skorzystaniem z tego połączenia mieszkańcy Jasła i okolic zaczęli żądać bardziej szczegółowych danych na jego temat. Pytają oni o sposób dystrybucji biletów, czy też szczegółowy rozkład jazdy. Dzisiaj na wiele z nich znamy już odpowiedzi.  

 • Droga połączy dwa ronda

  W przyszłym roku zostanie oddany do użytku nowy odcinek drogi wojewódzkiej 992 w Jaśle łączący dwa ronda na osiedlach Górka Klasztorna i Żółków. Wykonawca wszedł już na teren budowy i rozpoczął pierwsze prace geodezyjne dotyczące wytyczenia trasy oraz pasa drogowego. Inwestycja opiewa na blisko 27 mln zł.

 • Pies nie umarł z głodu. Sprawę umorzono

  W lipcu br. we Wrocance w stodole znaleziono martwego psa przywiązanego do łańcucha. Przyczyną śmieci zwierzęcia była niewydolność krążeniowo-oddechowa o charakterze przewlekłym.

 • 17-latek odpowie za potrącenie pieszego ze skutkiem śmiertelnym

  W miniony piątek do Sądu Rejonowego w Jaśle trafił akt oskarżenia przeciwko 17-letniemu Michałowi S., który w maju br. potrącił głuchoniemego mężczyznę. Pieszy z poważnymi obrażeniami ciała trafił do szpitala. Po niespełna tygodniu zmarł.

 • To już pewne! Z Jasła do Krynicy pojedziemy pociągiem

   

  Kilkumiesięczne zabiegi o uruchomienie połączenia kolejowego Jasło – Krynica przyniosły wreszcie efekt. Koleje Małopolskie sp. z o.o. zdecydowały się na próbny kurs pociągu 28 września bieżącego roku. Spółka zamierza zbadać, czy połączenie takie będzie cieszyć się zainteresowaniem podróżnych. Choć to zaledwie jeden kurs, daje on nadzieję, że w przyszłości pociągi na tej właśnie linii kursować będą regularnie.

 • Czas na laser!

   

  Dermatologia kliniczna i estetyczna ESTETMED. W naszym Gabinecie pracujemy na jednym  z najlepszych urządzeń medycznych do usuwania zbędnego owłosienia jakim jest laser diodowy LightSheer® oraz Alma Harmony Dye-VL™ nowoczesna technologia do zamykania naczyń i leczenia rumienia bez ryzyka powikłań.

 • „Muzyka to pasjonująca przygoda”

   

  Muzyka od zawsze była wielką pasją Wojciecha Lepuckiego. Teraz dzieli się nią z innymi prowadząc szkołę muzyczną YAMAHA w Jaśle i Krośnie

 • Gabinet psychoterapeutyczny dr Marek Janiak zaprasza

   

  Szanowni Państwo!
  Gabinet Psychoterapii dr Marek Janiak Cieklin-Józefów 278 będzie czynny w piątki od 8 do 22 i w soboty od 8 do 20 w wyjątkowych wypadkach w niedziele.
Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105