Pektowin będzie sprywatyzowany!
Jasielski Pektowin ma nowego właściciela. Od 8 czerwca br. jest nim Agencja Rozwoju Przemysłu bowiem Ministerstwo Skarbu Państwa przekazało jej aportem 100% akcji. W umowie przejęcia własności akcji ARP SA zobowiązała się do znalezienia dla Pektowinu SA inwestora i sprzedaży akcji spółki.
– Ten kierunek na prywatyzację został wreszcie precyzyjnie określony. My proponujemy strategię która ułatwi ARP sprzedaż tych akcji uznanemu, godnemu zaufania inwestorowi branżowemu – mówi Andrzej Skarbek, prezes Pektowinu.
Strategia ta zakłada m.in. wypromowanie pektyny oraz obniżenie kosztów jej wytwarzania, przede wszystkim w zakresie zmniejszenia zużycia energii. - W przyszłym tygodniu w Sankt Petersburgu odbędzie się spotkanie wszystkich producentów pektyny. Zarząd Pektowinu będzie starał się tam by z „tortu” światowej produkcji ok. 42 000 ton „wykroić” dla spółki „kawałek” nawet do tysiąca ton przyszłej sprzedaży rocznie – tłumaczy prezes Pektowinu. Obecnie spółka produkuje i sprzedaje ok. 650 ton eksportując swój sztandarowy produkt głównie na rynki wschodnie: Ukrainę oraz Rosję. Zarząd zamierza utrzymać te kierunki.
Pozostałe produkty jasielskiej spółki, zorganizowane w samodzielne wytwórnie zostaną oddzielone, prawdopodobnie na zasadach funkcjonowania odrębnych spółek. - Chcemy oddzielić produkcję pektyny od produkcji win, produkcji przetworów owocowo-warzywnych i soków oraz urządzeń dla przemysłu spożywczego. Wydzielić także w sensie samodzielnego rozrachunku gospodarczego albo kapitałowym, by w przyszłości móc sprzedać zainteresowanym zorganizowane części mienia Spółki matki albo udziały spółek-córek. Jednak tylko takim inwestorom, którzy zagwarantują dla nich rynek i rozwój. To z kolei – jak zapewnia prezes - powinno zapewnić wzrost zatrudnienia i płac.
(kp)
