Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Perłowy Jubileusz Caritas Diecezji Rzeszowskiej

5

8 maja 1992 r. Biskup Kazimierz Górny powołał do istnienia Caritas Diecezji Rzeszowskiej. W okolicznościowym dekrecie napisał m.in.: „Serdecznie błogosławię wszystkim, którzy podejmą współpracę i samarytańską służbę w ramach Caritas Diecezji Rzeszowskiej”. To Boże błogosławieństwo towarzyszy rzeszowskiej Caritas od 30 lat. Za owoce tego błogosławieństwa, którymi są liczne dzieła miłosierdzia – dziękowano podczas jubileuszowego świętowania – 7 maja 2022 r.

Rozpoczęło się ono Mszą św. odprawioną w kościele pw.. św. Rocha w Rzeszowie, której przewodniczył bp Jan Wątroba. W koncelebrze uczestniczył bp Kazimierz Górny oraz 30 księży, wśród nich dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej – ks. dr Piotr Potyrała oraz jego zastępcy: ks. Władysław Jagustyn i ks. Bogusław Janik, a także ks. Stanisław Słowik – dyrektor w latach 1992-2020. Przed rozpoczęciem Eucharystii Cecylia Juruś z Parafialnego Zespołu Caritas w Rożnowicach przeczytała okolicznościowy wiersz, w którym znalazły się odniesienia m.in. do zaangażowania wolontariuszy oraz pomocy Caritas uchodźcom z Ukrainy.

W homilii Biskup Jan Wątroba przypomniał, że „głoszone słowo trzeba uwiarygodnić czynami miłości wobec ubogich i chorych. Kościół to czynił i wciąż czyni, niezależnie od zmieniających się warunków zewnętrznych.” Mówił również o dobrej współpracy Caritas z wieloma środowiskami oraz o zaangażowaniu wolontariuszy. „Liczne dzieła i inicjatywy Caritas powstały dzięki bardzo dobrej współpracy Caritas z władzami państwowymi i samorządowymi i z podlegającymi im służbami, a także z różnymi instytucjami. Dziękuję wszystkim władzom i dyrekcjom. Szczególnie liczne grono współpracowników Caritas znajduje się w szkołach. Dziękuję dyrekcjom szkół, nauczycielom i wolontariuszom, którzy podejmują z radością różne inicjatywy. Dziękuję wolontariuszom z parafialnych kół Caritas i wszystkim pracownikom Caritas. Obecnie, w czasie okrutnej wojny na Ukrainie, widzimy jak działanie wolontariuszy jest potrzebne. Budujemy się ich poświęceniem i zaangażowaniem.”

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przeszli do Instytutu Teologiczno-Pastoralnego w Rzeszowie.

Licznie zebrani goście obejrzeli przedstawienie o słudze Bożym Jacku Krawczyku, przygotowane przez uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie (absolwentem tej szkoły jest Sługa Boży Jacek Krawczyk). Po odczytaniu Ewangelii o miłosiernym Samarytaninie – Biskup Rzeszowski wręczył jubileuszowe statuetki „Błogosławieni miłosierni” 61 osobom współpracującym z Caritas. Następnie dyrektor rzeszowskiej Caritas – ks. dr Piotr Potyrała podziękował całej rodzinie Caritas, a także zwrócił się z prośbą, mówiąc: „Proszę Was wszystkich – abyście na co dzień pamiętali o Caritas Diecezji Rzeszowskiej – w swojej modlitwie, w dobrym słowie, a kto może – również i w wymiarze materialnym.” Ważnym elementem uroczystości było przyznanie statuetki Miłosiernego Samarytanina ks. prał. Stanisławowi Słowikowi, który kierował rzeszowską Caritas przez 28 lat.

Po przemówieniach zaproszonych gości – spotkanie podsumował Biskup Rzeszowski. „Jak mogliśmy się dzisiaj przekonać, rodzina Caritas jest bardzo liczna i obejmuje szereg ludzi dobrej woli, ludzi wrażliwych, zaangażowanych, gotowych do poświęcenia i współpracy. Za to dzieło dziękujemy Panu Bogu, licząc na błogosławieństwo w kolejnych latach służby.”

Caritas Diecezji Rzeszowskiej pomaga również mieszkańcom Jasła i okolic – m.in. poprzez Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy dla chorych, a także przez pomoc w sytuacjach losowych: podczas powodzi, dla poszkodowanych w pożarach, przyjmując dzieci na wakacyjny wypoczynek, pomagając ubogim seniorom oraz innym ludziom w trudnej sytuacji.

Jubileuszowe świętowanie zostało zorganizowane przez Caritas Diecezji Rzeszowskiej, natomiast partnerem wydarzenia było Województwo Podkarpackie.

Caritas Diecezji Rzeszowskiej

Napisany dnia: 11.05.2022, 09:40
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ ekonomista
dnia 12.05.2022, 10:46
Ocena
komentarza:
1
Czy można dotrzeć do konkretnych danych, które odpowiedzą na pytania: Jakie są wpływy na konta Caritas i ile z tych pieniędzy trafia do potrzebujących? Ile osób pobiera wynagrodzenia oraz jakie to są kwoty? Jakie są pozostałe koszty funkcjonowania Caritas (samochody, lokale, energia, telefony itd)? Warto by było takie dane upublicznić, przecież chyba wszystko powinno być jawne. Niech darczyńcy wiedzą ile z ich pieniędzy trafia do potrzebujących a ile utrzymuje całą organizację.
@ bozydar666
dnia 12.05.2022, 14:16
Ocena
komentarza:
1
Co ty się czepiasz. Ważne że są błogosławieństwa i miłosierdzie. Reszta się nie liczy. Nie patrz na dobra doczesne ,bo to minie .
Ha ha
@ Zięć 40+
dnia 12.05.2022, 21:54
Ocena
komentarza:
0
Darczyńców to mało obchodzi, bo mają poczucie, że dając pieniądze księżom, kupują sobie miejsce w niebie. Moja teściowa w każdym razie na to liczy, dla niej sutanna to świętość i nie przyjmuje do wiadomości gorzkiej prawdy o zbrodniach kościoła. Odmóżdżona religia od dziecka.
@ bozydar666
dnia 13.05.2022, 08:25
Ocena
komentarza:
1
Od początku świata religie istniały żeby się rządzić światem. Nie ta pierwsza.
4000 lat temu teściowa wierzyła by w Zeusa i innych bogów greckich.
Za 4000 lat ,o ile ludzkość będzie istnieć,to być może nie będzie żadnej wiary.
@ Natural Born Leader
dnia 12.05.2022, 14:34
Ocena
komentarza:
3
Więcej złota niż u amerykańskich raperów.
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Znaleźli receptę na szczęśliwe życie małżeńskie. Trzynaście par odznaczono Medalem za Długoletnie Pożycie Małżeńskie

   

  Od pół wieku tworzą szczęśliwe małżeństwa. Trzynaście par z Jasła zostało uhonorowanych przez Prezydenta RP Medalem za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Dziewięć z nich odebrało je dzisiaj z rąk burmistrza Ryszarda Pabiana w sali lustrzanej Jasielskiego Domu Kultury. Nie zabrakło poczęstunku i tradycyjnego toastu.

 • „… A kultura tu podobno jest”. Krushfestu w tym roku nie będzie

   

  Fani ciężkiego brzmienia mogą czuć się rozczarowani. Krushfest, który przez ponad dekadę gościł na swojej scenie czołowe zespoły polskiej sceny rockowej, punk rockowej oraz heavy i death metalowej, w tym roku niestety się nie odbędzie...

 • Rozpoczęły się egzaminy ósmoklasistów

  Od dzisiaj przez trzy dni uczniowie klas ósmych szkół podstawowych będą rozwiązywać testy z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego. Z Miasta Jasła do egzaminów przystępuje 515 uczniów.

 • Pani Natalia schudła 24 kg

   

  Poznajcie historię naszej pacjentki, która pod okiem dietetyka Pauliny Sitek w 8 miesięcy zredukowała nadmierne kilogramy i osiągnęła wyznaczony sobie cel. 

 • Kiedy ruszy budowa nowego łącznika na osiedlu Gądki w Jaśle? Projektanci kompletują dokumenty

  Oddany w ubiegłym roku most łączący osiedle Gądki z centrum miasta przyczynił się tego, że na do niedawna spokojnej i cichej ulicy znacząco zwiększył się ruch pojazdów. Miasto przymierza się do budowy nowej alternatywnej drogi. Obecnie są na etapie projektowym.

 • Szukasz pracy za granicą? Legalna praca w Holandii czeka na Ciebie

   

  Rynki pracy państw Unii Europejskiej wciąż głodne są rąk do pracy. Praca czeka na mieszkańców Podkarpacia między innymi w Holandii. Biura pracy Work Centre zajmujące się pośrednictwem pracy u pracodawców w tym właśnie kraju poszukują obecnie pracowników do niemal każdej branży, od rolnictwa, przez logistykę, na produkcji kończąc. Z aktualnymi ofertami można zapoznać się w biurach w Jaśle, Tomaszowie Lubelskim i Opolu.

 • Zgłoś swój projekt – rusza nabór propozycji od mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego

   

  Od dzisiaj rusza nabór propozycji projektów do Jasielskiego Budżetu Obywatelskiego (JBO) na 2023 rok. Propozycję projektu może zgłosić każdy jaślanin, który ma 13 lat. Na propozycje naszych mieszkańców czekamy do końca czerwca.

   

 • Spędź dzień dziecka w Kinie Helios w Krośnie

   

  Kino Helios Krosno zaprasza na specjalne pokazy z konkursami z okazji Dnia Dziecka. Bogaty repertuar filmów dla najmłodszych, familijnych oraz przygodowych wpisują się w cykl Helios Dla Dzieci. Na specjalne pokazy kino zaprasza 28-29 maja i 1 czerwca.

 • W Sądzie Rejonowym w Jaśle zapadł wyrok w sprawie chirurga oskarżonego o przyjęcie łapówki. Wyrok jest nieprawomocny

  8 marca br. w Sądzie Rejonowym w Jaśle zapadł wyrok w sprawie chirurga oskarżonego o przyjęcie korzyści majątkowej w wysokości 500 złotych. Lekarz został skazany na 8 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. Wyrok jest nieprawomocny. Do Sądu Okręgowego w Krośnie została złożona apelacja.

   

 • Władze województwa zmieniają zdanie. Pociąg do Medzilaborec nie ominie Jasła

   

  „Wojak Szwejk” jednak nie ominie Jasła. Władze samorządowe województwa podkarpackiego zmieniły zdanie w sprawie organizacji wakacyjnego połączenia kolejowego Rzeszów – Medzilaborce. W lutym bieżącego roku UMWP w Rzeszowie poinformował o tym, że realizowane od kilku lat połączenie zostanie skrócone z pominięciem między innymi Jasła i Krosna. Plan ten spotkał się wówczas ze zdecydowaną krytyką środowisk związanych z kolejnictwem oraz poszczególnych samorządów.

 • Kolosalne ceny za budowę krytego lodowiska w Jaśle. Miasto zapowiada ogłoszenie kolejnego przetargu

  Miasto Jasło może przeznaczyć na budowę krytego lodowiska w Jaśle 5 mln zł. Oferty zaproponowane przez firmy, które stanęły do przetargu znacznie przekraczają możliwości finansowe samorządu. Cena najkorzystniejszej oferty wyniosła prawie 13,5 mln zł! Miasto unieważniło postępowanie i zapowiada ogłoszenie kolejnego przetargu.

 • Szpital Medyk w Zimnej Wodzie koło Jasła już przyjmuje pacjentów

   

  Wykwalifikowani specjaliści, nowoczesny sprzęt, zabiegi operacyjne– Centrum Medyczne Szpital Medyk w Zimnej Wodzie koło Jasła już działa i oferuje opiekę medyczną w zakresie ortopedii, urologii, laryngologii dla dzieci i dorosłych, chirurgii, a także badania USG.

 • Poszukujesz nowych wyzwań zawodowych? Chciałbyś współtworzyć innowacyjną firmę w Jaśle? Trade Software & Consult szuka właśnie Ciebie!&a

   

  Trade Software & Consult tworzy innowacyjne rozwiązania IT dla branży budowlanej. Firma posiada oddziały handlowe zajmujące się sprzedażą materiałów budowlanych w internecie, sprzedając między innymi stolarkę okienną, drzwiową, beton komórkowy, meble, artykuły dla domu i ogrodu.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657