Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Podatki i opłaty lokalne bez zmian

20

W tym roku nie wzrosły stawki podatków i opłat lokalnych.  Podatek od nieruchomości, podatek od środków transportowych oraz opłata od posiadania psa pozostają na poziomie ubiegłorocznym.
Nowo wybrana Rada Miejska Jasła zdecydowała nie podejmować nowych stawek podatków i opłat lokalnych na 2011 rok. W związku z tym w bieżącym roku obowiązują stawki z roku poprzedniego.

Nowe stawki za odpady komunalne

Od 1 lutego 2011r. obowiązywać będą nowe stawki za odbiór odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości posiadających zawarta umowę z Miejskim Zakładem Gospodarki Odpadami. Stawka miesięczna od osoby stale zamieszkałej na terenie Jasła będzie wynosić 7,30 zł, a od osoby studiującej 2,50 zł.  Jednak te osoby, które zdecydują się na segregację odpadów uzyskają 10 proc. rabat. W przypadku działalności gospodarczej stawka będzie wynosić 0,21 zł za każdy litr odebranych odpadów. Stawki te zostały zatwierdzone jeszcze w 2007 r. Uchwałą Rady Miejskiej Jasła Nr XXIV/195/2007.
 
Dotychczasowe stawki obowiązywały od 1 stycznia 2009 r. i nie pokrywały całkowicie kosztów odbioru i zagospodarowania odpadów, co doprowadziło do powstania w Miejskim Zakładzie Gospodarki Odpadami w 2010 roku deficytu rzędu 180 tys. zł. Na powstanie deficytu miał również wpływ rabat w wysokości 10 proc. z tytułu selektywnej zbiórki odpadów, który został udzielony tym mieszkańcom, którzy segregują odpady oraz Jasielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej i Spółdzielni Naftowiec.

Obecny wzrost stawek spowodowany jest zwiększonymi kosztami odbioru odpadów i ich zagospodarowaniem. Od 2009 roku wzrosły ceny paliw, które mają znaczący wpływ na koszty transportu odpadów. Wzrosły także opłaty związane z zagospodarowaniem odpadów, w tym  opłata na rzecz Urzędu Marszałkowskiego za korzystanie ze środowiska, która w 2011 roku w przypadku odpadów zmieszanych wynosi 107,85 zł za każdą tonę trafiającą na składowisko. Od 1 stycznia 2011 r. wzrósł także podatek VAT, który bezpośrednio wpływa na koszty odbioru i zagospodarowania odpadów.

 Nowe stawki pozwolą na zmniejszenie deficytu, który powstanie w MZGO w 2011 roku z tytułu ponoszenia kosztów związanych z odbiorem i zagospodarowaniem odpadów. Poza tym MZGO sam będzie wprowadzał rozwiązania, które pozwolą na zmniejszenie tych kosztów. – Zamierzamy wprowadzić selektywny odbiór odpadów  z remontów  oraz odpadów „zielonych”  pochodzących głównie z utrzymania ogrodów na prywatnych posesjach. Zostanie zwiększona kontrola (Straż Miejska) osób prowadzących działalność gospodarczą, które notorycznie uchylają się od płacenia za odbiór odpadów. Będziemy likwidować również ogólnodostępne pojemniki na odpady zmieszane na osiedlach o zabudowie jednorodzinnej – w ten sposób uniemożliwimy podrzucanie odpadów tym osobom, które nie mają zawartych umów z MZGO – mówi Józef Rydarowicz, kierownik Miejskiego Zakładu Gospodarki Odpadami.

UM Jasła

Reklama

Komentarze: 20

Dodaj komentarz Widok:
0
@ lolek
dnia 25.01.2011, 16:03 · Zgłoś
Do naszego śmietnika podjeżdzają samochody z rejestracjami KGR,RZ i wrzucają .Ludzie dojezdzający do pracy robią to samo.A sklepikarze wrzucają całe pudła,2 pudła i pojemnik pełny a reszta śmieci koło pojemników i wiatr roznosi po całym mieście .Ludzie są tak leniwi że nawet klap nie zamykają po wyrzuceniu śmieci.

ludzie
Odpowiedz
0
@ marys
dnia 23.01.2011, 20:59 · Zgłoś
burmistrz jest super!!! zeby jeszcze zajał sie mieszkaniami dla rodzin które latami staraja sie o przydział mieszkania ale jak narazie widac zeby dostac mieszkanie komunalne to trzeba koniecznie nie pracowac pic i miec conajmniej jeden wyrok bo rodziny które nie [...] pracuja za najnizsza krajowa i w rodzinie jest choroba to bardzo ciezko o pomoc w tej sprawie MIEJMY NADZIEJE ZE BEDZIE LEPIEJ
Odpowiedz
0
@ janek
dnia 23.01.2011, 20:50 · Zgłoś
s[przedadza nam jasło
\
Odpowiedz
0
@ CHORE PAŃSTWO !!!!
dnia 22.01.2011, 19:21 · Zgłoś
Ile z tego otrzymuje firma wykonująca usługę wywozu odpadów - a ile liczą sobie [...] za wystawienie rachunku???
Odpowiedz
0
@ miro
dnia 21.01.2011, 12:26 · Zgłoś
do wow a podwyżki rajców czym sfinansują to tylko chwilowe odłożenie nie uniknionych podwyżek obym się mylił POzdrawiam optymistów hahaha.
Odpowiedz
0
@ dos
dnia 21.01.2011, 12:23 · Zgłoś
A oplaty za wode i kanalizacje to nie oplaty lokalne ? to ja sie [...] pytam jakie to oplaty ..kto to wypisuje takie brednie
Odpowiedz
0
@ Etr
dnia 21.01.2011, 11:14 · Zgłoś
Czy długo jeszcze mam czekać na umieszczenie mojego komentarza?
Odpowiedz
0
@ w
dnia 21.01.2011, 10:49 · Zgłoś
no to śmieci będą lądować w lesie
Odpowiedz
0
@ Neutralna
dnia 21.01.2011, 09:34 · Zgłoś
Dzięki Bogu, że wybory wygrał Czernecki.Chwała twórcom tego sukcesu tj. Baniakowi, Czerneckiemu, Górczykowi, Przetacznikowi i Zduńskiemu.
Odpowiedz
0
@ Judyt
dnia 21.01.2011, 09:21 · Zgłoś
Dziękujemy A.Czerneckiemu za podwyższenie opłaty za odpady do najwyższej górnej stawki! To świetna decyzja!!
Odpowiedz
0
@ nieprawda
dnia 21.01.2011, 08:54 · Zgłoś
A opłata za pobór wody do gips?
Odpowiedz
0
@ kasa
dnia 21.01.2011, 07:43 · Zgłoś
To do radnych należy decyzja czy zmieniać stawki podatków czy nie i to oni podejmują uchwałę a burmistrz musi tylko ją wykonać.
Odpowiedz
0
@ marian
dnia 21.01.2011, 07:36 · Zgłoś
A tak niektórzy pyskowali na Naszego Burmistrza Andrzeja, że nic tylko chce dowalić mieszkańcom. Dziękujemy Panie Burmistrzu. Wiem ,że głosując na Pana dokonałem wspólnie z rodzina dobrego wyboru.
Odpowiedz
-1
@ Beta
dnia 20.01.2011, 22:33 · Zgłoś
Podatek od posiadania psa powinien wzrosnąć i to znacznie; prawie wszyscy właściciele wyprowadzają psy aby załatwiały się na trawnikach i chodnikach a o sprzątaniu nie ma mowy. Wszędzie są psie kupy i to chyba każdy widzi, nie słyszałam aby Straż Miejska wymierzała za to mandaty.
Odpowiedz
0
@ do wow
dnia 20.01.2011, 21:06 · Zgłoś
Nie [...].
Odpowiedz
0
@ X-men
dnia 20.01.2011, 20:48 · Zgłoś
PŁACĘ KWARTALNIE 72ZŁ.CZYLI W JEDNYM ROKU WYCHODZI 288zł.ZA CZTERY OSOBY.ŚMIECI ODBIERAJĄ DWA RAZY W MIESIĄCU O WADZE OK.80 kg.CO W SKALI ROKU WYNOSI OK.JEDNEJ TONY,CZYLI MOJA OPŁATA ZA ROK 288zł.I ICH OPŁATA ZA KAŻDĄ TONĘ ŚMIECI TRAFIAJĄCĄ NA SKŁADOWISKO TZN. 288zł.-107.85 TO RÓŻNICY JEST 180.15zł. I AŻ TAK MAŁO ????
Odpowiedz
0
@ xxx
dnia 20.01.2011, 20:47 · Zgłoś
a gdzie wzrost płac !!!
Odpowiedz
0
@ nikt_specjalny
dnia 20.01.2011, 20:26 · Zgłoś
a dlaczego drobni przedsiębiorcy (jednoosobowe) muszą płacić za 210L bez możliwości rozliczania się według ilości
ja np prowadzę działalność w domu i oprócz opłaty za osoby muszę zapłacić jeszcze za firmę chociaż tak naprawdę tych odpadów firmowych "komunalnych" nie uzbieram nawet 60L/rok a tu ryczałt 210L/m-c
no i muszę bulić "podatek" a MZGO ma czysty zysk :(
Odpowiedz
0
@ etr
dnia 20.01.2011, 20:07 · Zgłoś
Na spotkaniach osiedlowych w pażdzierniku,burmistrz M.Kurowska informowała Jaślan,że nie będzie wnosić pod obrady Rady Miasta uchwały o podwyżce podatków,bo sytuacja finansowo-budżetowa Miasta jest dobra.
Tak zrobiła,bo podatki uchwalane są do grudnia,a projekt o podwyżce nie wpłynął do Biura Rady Miasta.
Dlaczego Radzie Miasta przypisuje się to czym się nie zajmowała? Czyżby nie miała się już czym się pochwalić? Czy to nie wstyd?!
Odpowiedz
0
@ wow
dnia 20.01.2011, 19:58 · Zgłoś
i super !!!!! brawo Czernecki !!!
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.