Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Podkarpackie Trójmiasto Jasło-Krosno-Sanok

4

 Rozwój turystyki industrialnej, promocja Karpacko - Galicyjskiego Szlaku Naftowego - to główne tematy zakończonej 11 września w Jaśle czterodniowej konferencji organizowanej w ramach realizowanego projektu „Podkarpackie Trójmiasto. Współpraca polsko-ukraińska". Wiodącym miastem tego projektu, dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Sąsiedztwa Polska-Białoruś-Ukraina, INTERREG IIIA/TACIS CBC, jest Jasło.

W ramach realizowanego projektu zaplanowano zorganizowanie trzech czterodniowych konferencji tematycznych w Sanoku, Jaśle i Krośnie. Sanok – miasto turystyki kulturowej i przyrodniczej to tytuł wykładów i warsztatów, które odbyły się w drugiej połowie lipca w Sanoku. W trakcie spotkań odbyły się wykłady zaproszonych ekspertów w tematyce turystyki, sportu i rekreacji w Sanoku oraz możliwości współpracy w tych obszarach z Ukrainą.

Kolejna konferencja, która zorganizowana została w Jaśle, poświęcona była turystyce industrialnej. Szczegółowo omówiony został projekt „Szlak naftowy jako produkt regionalny”. Warsztaty i dyskusje na temat promocji szlaku, możliwości finansowania działań promocyjnych w tym zakresie prowadzili: dr Julian Kołodziej, przedstawiciel Polskiego Komitetu Dziedzictwa Poprzemysłowego oraz Diana Reguła-Pater z Departamentu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

Wiele miejsca poświęcono również postaci Ignacego Łukasiewicza, jego związków z Jasłem i początków przemysłu naftowego na Podkarpaciu.

Wykłady i warsztaty prowadzone były głównie pod kątem możliwych kierunków rozwoju współpracy polsko-ukraińskiej, wymiany doświadczeń i wspólnej promocji miast partnerskich.

- Projekt Trójmiasta jest dużym transgranicznym przedsięwzięciem, które ma służyć rozwojowi turystyki. Podkarpacie jest terenem, w którym turystyka jest dużą szansą na stworzenie nowych miejsc pracy i rozwój naszego regionu. Aby przyciągnąć turystów potrzebna jest nam atrakcja dużej rangi i nad tym teraz pracujemy – powiedział Ryszard Pabian, wiceburmistrz miasta Jasła.

Kolejna konferencja odbędzie się w październiku w Krośnie i poświęcona będzie współpracy kulturalnej.

Ważnym elementem projektu jest opracowanie i wydanie wspólnych materiałów promocyjnych, m.in. albumu zawierającego zdjęcia z wszystkich miast partnerskich wraz z informacjami w języku polskim, ukraińskim i angielskim oraz map prezentujących poszczególne miasta partnerskie. Planowane jest także utworzenie wspólnej witryny internetowej, która będzie zawierać informacje o wszystkich Partnerach.

Realizacja projektu odbywa się w ścisłej współpracy z partnerami ukraińskimi w ramach Programu Sąsiedztwa Polska-Białoruś-Ukraina dofinansowanego ze środków unijnych w kwocie ponad 433tys.zł.

Gośćmi jasielskiej konferencji byli min.: przedstawiciele Urzędu Miasta Sambora, dyrektor Regionalnego Parku Krajobrazowego we Lwowie, przedstawiciel Polskiego Komitetu Dziedzictwa Poprzemysłowego, członek The International Committee for the Industrial Heritage, dyrektor Gorlickiego Ośrodka Wspierania Przedsiębiorczości oraz przedstawiciele urzędów miast Jasła, Krosna i Sanoka.

Wnioski z konferencji zostaną zawarte w materiałach pokonferencyjnych, a następnie we wspólnej strategii rozwoju współpracy przygranicznej.

 

 

 


(ih)
Napisany dnia: 12.09.2007, 15:25

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
1
@ Krzysiek
dnia 04.04.2015, 15:55 · Zgłoś
Jasło skazane jest na Krosno i współpracę ze względu na bliskość. Bardzo dużo Jaślan pracuje w Krośnie, Ja z reszta też. Te wieśniaki z Krosna i miasto Krosno rozwija się znacznie szybciej potrafi pozyskiwać pieniądze unijne, buduje szerokie drogi, strefy ekonomiczne, o lotnisku nie wspomnę. Jasło niech się uczy od prezydenta z Krosna. Taka prawda... niestety.. A krośnieński nowy styl że zainwestował w Jaśle nie ma co się podniecać. Podatki i tak idą do Krosna bo tam jest siedziba firmy. Popatrzcie na jasielska i krośnieńska obwodnicę. Jasielska to wąska wiejska droga z prędkością 50 km/h w porównaniu do krośnieńskiej 70-90 km/h szeroka 2-pasmowa z pasami zieleni i drogami zbiorczymi + bezkolizyjne skrzyżowanie jak na autostradzie. A tam gdzie skrzyżowanie 4 pasy po jednej stronie.
Odpowiedz
0
@ A ja mam projekt..
dnia 16.09.2007, 22:01 · Zgłoś
Jak chcecie zrobic z jasla kurort turystyczny to na liwoczu wyciag kszeselkowy robic i blisko miasta duzy aquapark taki jak na slowacji: www.tatralandia.sk
Bedzie wtedy tak szybki wzrost gospodarczy ze sie wam w dupach poprzewraca :bigrazz:
Odpowiedz
0
@ xyz
dnia 13.09.2007, 22:25 · Zgłoś
bicie piany na dwie zmiany "ze środków unijnych w kwocie ponad 433tys.zł.":bigeek:
Odpowiedz
-1
@ kibic
dnia 13.09.2007, 10:03 · Zgłoś
JASŁO-MIELEC-NOWY SĄCZ to jest to a nie wiesniaki z Krosna i Sanoka.
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657