Strona główna

Podniosła uroczystość - „Złote gody” jasielskich małżeństw

2
Napisany dnia: 15.05.2019, 09:20 , Tagi: Brak

Siedemnastu parom z Jasła, które 50 (lub więcej) lat temu wzięły ślub, Prezydent RP Andrzej Duda przyznał Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość wręczenia odznaczeń odbyła się 8 maja br. w Jasielskim Domu Kultury.

W imieniu prezydenta małżonków odznaczył burmistrz Jasła Ryszard Pabian, który również złożył uhonorowanym parom gratulacje i życzenia, podkreślając, że jest dla niego ogromną radością spotykanie się z ludźmi, którzy mają za sobą tak długi staż małżeński, bogaty w wesołe i smutne wspomnienia, składające się na ich rodzinne historie. - Serdecznie Wam tego gratuluję. (...) Doczekaliście tej chwili, kiedy nadal wspólnie możecie przeżywać kolejne lata, i oby ich było jak najwięcej. Dziękuję Państwu za wychowanie swoich dzieci, bo przecież niektóre z nich osobiście znam i jest mi z tego powodu bardzo miło, dziękuję Państwu za Państwa pracę, bo przecież za wami również lata pracy zawodowej. Gratuluję przyznanych Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, a na te lata, które są przed Państwem życzę przede wszystkim wiele zdrowia. I oby te przyszłe wspólnie przeżyte dni, dały Wam wiele, wiele szczęścia, podobnie jak te 50 lat, które jest już za Wami.

Wcześniej do dostojnych Jubilatów zwróciła się kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Jaśle Alicja Wójcik. - W czasie kilkudziesięciu lat małżeństwa przeżyli Państwo wiele chwil szczęśliwych i pięknych, ale zapewne nie zabrakło też trudnych doświadczeń, cierpienia i łez. Bowiem dzielenie życia z drugim człowiekiem jest nie lada wyzwaniem, które wymaga sztuki kompromisu oraz szczególnej cierpliwości i wyrozumiałości. Jest to również czas, w którym małżonkowie poznają się, odkrywają, szukają porozumienia, aby w końcu polubić swoje słabości i wady. Ideę miłości pięknie oddają słowa księdza Jana Twardowskiego, który powiedział, że „Kocha się nie za cokolwiek, ale pomimo wszystko. Kocha się za nic” - mówiła A. Wójcik, na zakończenie życząc Jubilatom spokoju, pomyślności, zdrowia i dobrostanu na dalsze wspólne lata życia.

Po ceremonii odznaczenia świętujących par, toaście wzniesionym przez burmistrza szampanem i „Marszu Mendelssohna”, uhonorowani małżonkowie dzielili się swoimi wspomnieniami i sposobami na osiągnięcie rodzinnego szczęścia. Jak się okazało, jednej recepty na udane małżeństwo nie ma. Jednym posłużyło to, że pobrali się po 3 tygodniach znajomości, innym, że zanim podjęli decyzję znali się 8 lat. Zabierające głos osoby wspominały, że swoje „drugie połowy” poznały na zabawach, w pracy, w szkole i podkreślały, że najważniejsza w życiu jest miłość.

Oprawę artystyczną uroczystości zapewniły solistki JDK: Zuzanna Pasiowiec, Zuzanna Niebieszczańska i Natalia Spólnik, przygotowane przez Ewę Grzebień, instruktorkę muzyki w JDK.

Pary małżeńskie odznaczone przez Prezydenta RP Medalem za Długoletnie Pożycie Małżeńskie Uczestnicy uroczystości: Danuta i Ferdynand Banachowie, Stanisława i Jan Barowie, Janina i Czesław Dylągowie, Teresa i Jan Falgerowie, Maria i Franciszek Gubałowie, Aleksandra i Józef Hendzlowie, Danuta i Stanisław Jurysiowie, Maria i Janusz Klimkowie, Bogusława i Andrzej Koziołowie, Helena i Romuald Ochwatowie, Czesława i Adam Piętowie, Teresa i Jan Ziembowie.

Pozostali odznaczeni: Zofia i Czesław Dybasiowie, Maria i Edward Filipakowie, Elżbieta i Henryk Krzakiewiczowie, Maria i Władysław Kwakowie, Krystyna i Bogdan Musiałowie.

Procedura przyznawania Medali za Długoletnie Pozycie Małżeńskie

Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyznawany jest tylko jeden raz, osobom, które przeżyły co najmniej 50 lat w jednym związku małżeńskim. Odznaczenia nadaje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

Jedną z możliwości rozpoczęcia procedury nadania mieszkającym w Jaśle jubilatom Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie jest zawiadomienie o jubileuszu Burmistrza Miasta Jasła za pośrednictwem Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Jaśle. Zgłoszenia jubileuszu mogą dokonać jubilaci lub członkowie ich rodzin (dzieci, wnuki, rodzeństwo) lub krewni i przyjaciele za zgodą jubilatów. Procedura wręczenia Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie nie podlega opłatom.

Zgłoszenia można dokonać osobiście, listownie na adres: Urząd Stanu Cywilnego w Jaśle, elektronicznie lub przysyłając wiadomość na adres e-mail: usc@um.jaslo.pl podając imiona i nazwiska jubilatów, adres ich zameldowania na pobyt stały w Jaśle informację dotyczącą daty oraz miejsca zawarcia małżeństwa, a także informację o adresie kontaktowym do dalszego powiadamiania o kolejnych etapach załatwienia sprawy.

Informacje dotyczące jubilatów i daty rocznicy zostają niezwłocznie przekazane do Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego celem sporządzenia przez Wojewodę Podkarpackiego wniosku o nadanie jubilatom Medalu za Długoletnie Pożycie Małżeńskie i przekazania go do Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Osoby zgłaszające jubileusz powinny wziąć pod uwagę, że wojewoda może przedstawić wniosek Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej o nadanie Medalu za Długoletnie Pożycie Małżeńskie nie wcześniej niż w roku kalendarzowym, w którym osoby proponowane do odznaczenia obchodzić będą 50 rocznicę zawarcia związku małżeńskiego. Jeżeli rocznica ta przypada w styczniu lub lutym danego roku, wnioski można przedstawiać począwszy od 1 listopada roku poprzedzającego. O nadaniu Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie jubilaci zostaną powiadomieni listownie bezpośrednio przez kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Następnie odznaczenia wraz z legitymacjami  zostaną przekazane do Wojewody Podkarpackiego, a w dalszej kolejności do USC w Jaśle. Po otrzymaniu odznaczeń i legitymacji z Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego USC w Jaśle powiadamia jubilatów o terminie uroczystości wręczenia Medali Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.

Urząd Miasta w Jaśle

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ aga
dnia 22.05.2019, 07:54
Ocena
komentarza:
1
Wszystkiego najlepszego wszystkim parom.
@ stary
dnia 22.05.2019, 21:41
Ocena
komentarza:
0
Medale powinny być przyznawane z urzędu,a nie zgłaszane.Urząd dysponuje komputerem, któremu wystarcz wpisać odpowiednie hasło i wypisze komu się medale należą.Tego typu procedura jest krzywdzącą osoby, które niejedno krotnie nie znają . zasad i są w podeszłym wieku. Najwyższy czas Panie Burmistrzu zmienić te zasady. Życzę wszystkim odznaczonym Stu lat.
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Wandalom się upiekło!

  Końcem lutego w wielu miejscach miasta Jasła zniszczona została elewacja budynków m.in. firm, szkół oraz bloków mieszkalnych. Właściciele złożyli wnioski o ściganie sprawców, których do tej pory nie ustalono. Sprawa została umorzona.

 • Ropa i Wisłoka przekroczyły stany ostrzegawcze

   

  Prognozy synoptyków okazały się trafione. Spodziewany wzrost poziomu wody w rzekach przekroczył stany ostrzegawcze na Ropie i Wisłoce. AKTUALNE STANY.

 • Lokalne podtopienia w powiecie jasielskim

   

  Od rana w powiecie jasielskim występują intensywne opady deszczu. W wielu miejscach wody opadowe spowodowały lokalne podtopienia. Ulica Sobniowska zamieniła się w rzekę.

 • Nauczyciele stracą pracę

  W wyniku reformy oświaty kilkunastu nauczycielom ze szkół podstawowych grozi utrata pracy. Władze miasta czynią starania, aby pedagodzy mieli szansę zatrudnienia w szkołach ponadgimnazjalnych...

 • Wiosenna wyprzedaż „U Leona”. Rabaty nawet do -50%

   

  Tylko teraz w sklepie „U Leona” rabaty nawet do -50%. W wyjątkowo niskich cenach kabiny prysznicowe oraz ceramika sanitarna.

 • Z roli na salony

  W miniony piątek w Zarzeczu odbyła się premiera książki Zygmunta Szycha pt. "Bogdana Rzońcy Czas Nieutracony". To pierwsza taka publikacja opowiadająca o życiu i karierze polityka z Podkarpacia...

 • Mercedesem wjechał w słup

   

  Na ul. Jana z Dukli w Jaśle kierowca mercedesa wjechał w słup oświetleniowy. Wstępne badanie na zawartość alkoholu w organizmie potwierdziło, że mężczyzna znajdujący się w pobliżu opuszczonego pojazdu był pod wpływem alkoholu.

 • Przystanki antysmogowe, czyli pomysł na czyste miasto

  Grupa osób z powiatu jasielskiego podjęła inicjatywę budowy przystanku antysmogowego, któremu nadali nadali nazwę Przystanek – Jasło. Zaprojektowany przez nich prototyp ma na celu pokazanie nowych możliwości walki z zanieczyszczonym powietrzem. Czy władze Jasła są zainteresowane tego typu rozwiązaniem? Czy ma on szansę zostać potraktowany na poważnie? Czas pokaże.

 • Z Jasła do Krynicy pociągiem? ANKIETA!

   

  Temat uruchomienia połączenia kolejowego na trasie Jasło – Krynica Zdrój – Jasło powraca po dwóch latach nieobecności. Dziś otwiera się szansa na to, aby mieszkańcy Podkarpacia mogli odwiedzać to pełne atrakcji miasto korzystając z pociągu. 

 • Rusza inwestycja drogowo-mostowa w Dobrucowej

  W najbliższy wtorek (21 maja br.) zostanie zamknięty most na rzece Jasiołce w Dobrucowej w związku z przystąpieniem do inwestycji drogowo-mostowej. Zadaniem realizowane przez powiat obejmuje modernizację dróg dojazdowych oraz przebudowę mostu. Przedsięwzięcie opiewa na ponad 6 mln zł.

 • Praca dla prowadzącego zajęcia żeglarskie

   

  Zatrudnię prowadzącego zajęcia żeglarskie. Wynagrodzenie ok. 2000 zł.

 • Oferta edukacyjna na rok szkolny 2019/2020 dla absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów w Liceum Ogólnokształcącym w

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105