
Pokrzywka u niemowlaka - przyczyny, objawy i pielęgnacja
Najmłodsi mają szczególnie delikatną skórę, a także niedostatecznie rozwinięty układ odpornościowy. Stosunkowo często występują więc u nich różnego rodzaju zmiany dermatologiczne. Do takich należy pokrzywka, diagnozowana najczęściej u niemowląt i kilkuletnich dzieci. Objawia się ona swędzącymi bąblami, które mogą pojawić się na różnych partiach skóry i błon śluzowych. Dowiedz się więcej na temat przyczyn, symptomów i sposobów pielęgnacji skóry z takimi zmianami!
Pokrzywka u niemowlaka – czym jest i jak się objawia ta przypadłość?
Pokrzywka jest dermatozą, która objawia się w postaci bąbli pokrzywkowych. Są one charakterystyczne i jak wskazuje nazwa tego schorzenia, przypominają poparzenie pokrzywą:
- zwykle mają od kilku do kilkunastu milimetrów;
- towarzyszy im zaczerwienienie i obrzęk;
- bardzo swędzą, wymuszając drapanie;
- skóra w ich obrębie może być ciepła, piekąca;
- najczęściej pojawiają się szybko, nawet w ciągu kilku minut;
- zanikają bez pozostawiania trwałych śladów, zwykle w ciągu kilku dni lub wcześniej.
Pokrzywkę dzieli się na ostrą (trwającą do 6 tygodni) oraz przewlekłą (z objawami utrzymującymi się powyżej 6 tygodni). Najczęściej główny objaw w postaci bąbli ustępuje szybko, ale niemowlęciu przez dłuższy czas może dokuczać zaczerwienienie i swędzenie skóry. Po wyleczeniu schorzenia konieczna jest więc pielęgnacja skóry przy użyciu nawilżających i kojących preparatów przeznaczonych do wrażliwej skóry niemowląt. Wiele informacji na temat prawidłowej dbałości o skórę niemowląt i dzieci znajdziesz na stronie: https://www.niezbednikmlodejmamy.pl/
Co zrobić przy zaobserwowaniu pokrzywki u niemowlaka?
W większości przypadków pokrzywka nie jest groźna, a jej leczenie ogranicza się do zastosowania miejscowych lub doustnych leków przeciwhistaminowych, a także odpowiedniej, ostrożnej pielęgnacji wykwitów.
Zdarza się jednak, że zmianom skórnym towarzyszą objawy wskazujące na wstrząs anafilaktyczny, czyli ostrą i groźną reakcję alergiczną. Do lekarza udaj się niezwłocznie w przypadku obrzęku gardła, problemów z oddychaniem, osłabienia, a także zawsze, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do charakteru objawów.
Co odpowiada za pokrzywkę? Możliwe przyczyny u najmłodszych
Pokrzywkę zalicza się do charakterystycznych objawów alergii. Mogą wywołać ją alergeny powietrznopochodne (np. pyłki roślin i roztocza kurzu domowego), a także kontaktowe (np. składniki kosmetyków i środków do prania) i pokarmowe. Z tego powodu nowe pokarmy u dzieci trzeba wprowadzać ostrożnie i w odstępach pomiędzy każdym kolejnym składnikiem diety. Znając czynnik uczulający, należy w przyszłości go unikać. Niekiedy jednak nie udaje się rozpoznać przyczyny.
Co więcej, powodem wystąpienia pokrzywki u niemowlaka mogą być też czynniki niealergiczne. Bąble mogą powstać na skórze dziecka pod wpływem zimna lub gorąca, mechanicznego podrażnienia skóry, infekcji górnych dróg oddechowych czy pasożytów.
Jak pielęgnować skórę niemowlęcia z pokrzywką?
Bąble pokrzywkowe raczej nie bolą, ale obszar nimi zajęty może bardzo swędzieć, nawet przez długi czas po ustąpieniu wykwitów. Świąd natomiast potęgowany jest przez suchość, dlatego ważne jest, aby systematycznie nawilżać skórę maluszka i w razie potrzeby stosować maści lub kremy przeciwświądowe wskazane przez lekarza.
Należy też unikać czynników, które mogą odpowiadać za pokrzywkę, a do takich zalicza się sztuczne dodatki do kosmetyków – konserwanty, barwniki, aromaty. Do pielęgnacji delikatnej skóry niemowlęcia wybieraj tylko bezpieczne i łagodne preparaty, odpowiednie do jego wieku.
Ulgę przy zmianach skórnych przyniesie dziecku również kąpiel z dodatkiem krochmalu. Pamiętaj, że woda musi mieć właściwą temperaturę (ok. 37 stopni). Unikaj też przegrzewania dziecka, wahań temperatury i odzieży z twardymi elementami, które mogą podrażniać skórę. Aby uniknąć rozdrapywania wysypki, regularnie obcinaj niemowlęciu paznokcie.
ATC/13771/07/23
Materiał zewnętrzny
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
komentarza: -1