Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Pokrzywka u niemowlaka - przyczyny, objawy i pielęgnacja

1

Najmłodsi mają szczególnie delikatną skórę, a także niedostatecznie rozwinięty układ odpornościowy. Stosunkowo często występują więc u nich różnego rodzaju zmiany dermatologiczne. Do takich należy pokrzywka, diagnozowana najczęściej u niemowląt i kilkuletnich dzieci. Objawia się ona swędzącymi bąblami, które mogą pojawić się na różnych partiach skóry i błon śluzowych. Dowiedz się więcej na temat przyczyn, symptomów i sposobów pielęgnacji skóry z takimi zmianami! 

Pokrzywka u niemowlaka – czym jest i jak się objawia ta przypadłość?

Pokrzywka jest dermatozą, która objawia się w postaci bąbli pokrzywkowych. Są one charakterystyczne i jak wskazuje nazwa tego schorzenia, przypominają poparzenie pokrzywą:

 •     zwykle mają od kilku do kilkunastu milimetrów;
 •     towarzyszy im zaczerwienienie i obrzęk;
 •     bardzo swędzą, wymuszając drapanie;
 •     skóra w ich obrębie może być ciepła, piekąca;
 •     najczęściej pojawiają się szybko, nawet w ciągu kilku minut;
 •     zanikają bez pozostawiania trwałych śladów, zwykle w ciągu kilku dni lub wcześniej.

Pokrzywkę dzieli się na ostrą (trwającą do 6 tygodni) oraz przewlekłą (z objawami utrzymującymi się powyżej 6 tygodni). Najczęściej główny objaw w postaci bąbli ustępuje szybko, ale niemowlęciu przez dłuższy czas może dokuczać zaczerwienienie i swędzenie skóry. Po wyleczeniu schorzenia konieczna jest więc pielęgnacja skóry przy użyciu nawilżających i kojących preparatów przeznaczonych do wrażliwej skóry niemowląt. Wiele informacji na temat prawidłowej dbałości o skórę niemowląt i dzieci znajdziesz na stronie: https://www.niezbednikmlodejmamy.pl/

Co zrobić przy zaobserwowaniu pokrzywki u niemowlaka?

W większości przypadków pokrzywka nie jest groźna, a jej leczenie ogranicza się do zastosowania miejscowych lub doustnych leków przeciwhistaminowych, a także odpowiedniej, ostrożnej pielęgnacji wykwitów.

Zdarza się jednak, że zmianom skórnym towarzyszą objawy wskazujące na wstrząs anafilaktyczny, czyli ostrą i groźną reakcję alergiczną. Do lekarza udaj się niezwłocznie w przypadku obrzęku gardła, problemów z oddychaniem, osłabienia, a także zawsze, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do charakteru objawów.

Co odpowiada za pokrzywkę? Możliwe przyczyny u najmłodszych

Pokrzywkę zalicza się do charakterystycznych objawów alergii. Mogą wywołać ją alergeny powietrznopochodne (np. pyłki roślin i roztocza kurzu domowego), a także kontaktowe (np. składniki kosmetyków i środków do prania) i pokarmowe. Z tego powodu nowe pokarmy u dzieci trzeba wprowadzać ostrożnie i w odstępach pomiędzy każdym kolejnym składnikiem diety. Znając czynnik uczulający, należy w przyszłości go unikać. Niekiedy jednak nie udaje się rozpoznać przyczyny.

Co więcej, powodem wystąpienia pokrzywki u niemowlaka mogą być też czynniki niealergiczne. Bąble mogą powstać na skórze dziecka pod wpływem zimna lub gorąca, mechanicznego podrażnienia skóry, infekcji górnych dróg oddechowych czy pasożytów.

Jak pielęgnować skórę niemowlęcia z pokrzywką?

Bąble pokrzywkowe raczej nie bolą, ale obszar nimi zajęty może bardzo swędzieć, nawet przez długi czas po ustąpieniu wykwitów. Świąd natomiast potęgowany jest przez suchość, dlatego ważne jest, aby systematycznie nawilżać skórę maluszka i w razie potrzeby stosować maści lub kremy przeciwświądowe wskazane przez lekarza.

Należy też unikać czynników, które mogą odpowiadać za pokrzywkę, a do takich zalicza się sztuczne dodatki do kosmetyków – konserwanty, barwniki, aromaty. Do pielęgnacji delikatnej skóry niemowlęcia wybieraj tylko bezpieczne i łagodne preparaty, odpowiednie do jego wieku.

Ulgę przy zmianach skórnych przyniesie dziecku również kąpiel z dodatkiem krochmalu. Pamiętaj, że woda musi mieć właściwą temperaturę (ok. 37 stopni). Unikaj też przegrzewania dziecka, wahań temperatury i odzieży z twardymi elementami, które mogą podrażniać skórę. Aby uniknąć rozdrapywania wysypki, regularnie obcinaj niemowlęciu paznokcie.

ATC/13771/07/23

Materiał zewnętrzny

Napisany dnia: 10.09.2023, 07:24
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Aleksandra
dnia 14.09.2023, 13:26
Ocena
komentarza:
-1
U nas synek ma alergię na roztocza i objawem jest właśnie m.in. pokrzywka. Teraz kiedy już jest pod opieką alergologa, łatwiej mu pomóc, mamy też roombę do gruntownego odkurzania i oczyszczacz powietrza.
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Cały czas trwają poszukiwania jaślanina w Tatrach na Słowacji

  Do tej pory ratownikom górskim nie udało się odnaleźć 50-letniego jaślanina, który w sobotę zaalarmował służby, że jest poszkodowany i nie może samodzielnie kontynuować wyprawy. Horska Zachranna Służba we wtorkowym komunikacie poinformowała, że dalsze działania poszukiwawcze zostaną dzisiaj wznowione.

   

 • "Proszę tylko o wielką modlitwę za ojczyznę" – wyjaśnia posłanka Maria Kurowska

  W sieci zawrzało po tym, jak posłanka Maria Kurowska w imieniu posłów z Suwerennej Polski oraz kandydatów na posłów przesłała do proboszczów pismo z prośbą o modlitwę za ojczyznę. Internauci są oburzeni i uważają, że jest to agitacja polityczna poprzez angażowanie w to duchowieństwa. - Widząc jaki jest walec propagandy lewackiej zwyczajnie w trosce o to, aby zwyciężyli ci, którzy będą prowadzić Polskę w dobrym kierunku poprosiłam o modlitwę, a jej nigdy za dużo ani ludziom prywatnym ani państwu polskiemu – mówi posłanka Maria Kurowska.

 • Czas na zmiany – jak znaleźć wymarzoną pracę?

   

  Nie tylko osoby, które dopiero wkraczają na rynek pracy, szukają wymarzonego dla siebie stanowiska. Często mając już pierwsze doświadczenia, a nawet wieloletnią praktykę w zawodzie czujemy, że nie spełniamy się na danym stanowisku i nasza praca nie przynosi nam satysfakcji. Wówczas warto podjąć kroki, dzięki którym uda nam się dokonać zmian w tym aspekcie naszego życia. Jak jednak znaleźć wymarzoną pracę? Podpowiadamy.

 • Wmurowano kamień węgielny pod rozpoczętą budowę nowego pawilonu penitencjarnego w Zakładzie Karnym w Jaśle

  Trwa rozbudowa Zakładu Karnego w Jaśle. Inwestycja opiewa na ponad 40 mln zł i jest realizowana z "Programu modernizacji Służby Więziennej na lata 2022-2025". - Jest to inwestycja w postaci nowego pawilonu mieszkalnego oraz rozbudowy dotychczas istniejącej infrastruktury m.in. budynku wielofunkcyjnego, w którym pełnią służbę funkcjonariusze naszej formacji – mówi ppłk Jacek Paśko, dyrektor Zakładu Karnego w Jaśle.

 • Samorządy dostrzegają pilną potrzebę poszerzenia drogi powiatowej w Kołaczycach w kierunku Brzysk

  W poniedziałek popołudniu w Kołaczycach odbył się briefing prasowy na temat przygotowań do rozpoczęcia realizacji inwestycji polegającej na poszerzeniu drogi powiatowej relacji Kołaczyce - Brzyska na odcinku od skrzyżowania z dk73 w stronę mostu na rzece Wisłoce. Potrzebę realizacji tego przedsięwzięcia zauważają samorządy zarówno powiatowy, jak również gminny, bowiem jest to związane z rozbudową drogi krajowej i koniecznością zorganizowania alternatywnych objazdów.

 • Szpital otrzymał ponad 7 mln zł na przebudowę i doposażenie SOR

  Dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Jaśle odebrała dzisiaj z rąk starosty Adama Pawlusia czek na kwotę ponad 7,5 mln zł. Środki przyznane na przebudowę SOR oraz pracowni diagnostycznych wraz z adaptacją pomieszczeń oraz zakup potrzebnego sprzętu pochodzą z Funduszu Medycznego. - Prace rozpoczną się niezwłocznie od zaprojektowania, a następnie wyboru wykonawcy robót – podkreśla Beata Trzop, dyrektor jasielskiego szpitala.<FOTORELACJA>

 • Pies Kudłaty – nowy salon groomerski na mapie Jasła

 • Czarni z kolejnym wysokim zwycięstwem w lidze. Jaślanie rozbili osłabione Zamczysko Odrzykoń 5:0

   

  Czarni Jasło kroczą w tym sezonie od zwycięstwa do zwycięstwa. W minioną sobotę (23 września) podopieczni trenera Mateusza Ostrowskiego zmierzyli się na własnym stadionie z Zamczyskiem Odrzykoń. Osłabieni kadrowo goście zainkasowali aż pięć goli. Trzy trafienia padły łupem Karola Potery.

 • „To mogą być ostatnie demokratyczne wybory”

  Dzisiaj na jasielskim rynku odbyła się konferencja z udziałem polityków oraz kandydatów z listy Koalicji Obywatelskiego z okręgu 22 przemysko-krośnieńskiego do polskiego parlamentu. Wśród nich były osoby znane z Jasła, które apelowały do mieszkańców o podjęcie właściwej decyzji 15 października.

 • Szukasz legalnej pracy w Holandii? Oferty już na Ciebie czekają!

   

  Mieszkańcy Podkarpacia chętnie poszukują pracy za granicą. Dużą popularnością cieszy się wśród nich między innymi Holandia. Biura pracy Work Centre zajmujące się pośrednictwem pracy u pracodawców, w tym właśnie kraju, poszukują obecnie pracowników do niemal każdej branży, w szczególności jednak na produkcji przy rybach. Z aktualnymi ofertami można zapoznać się w biurach w Jaśle, Tomaszowie Lubelskim i Opolu.

 • W Jaśle powstaną dwa zielone przystanki

  W centrum Jasła powstaną dwa zielone przystanki. Zadanie jest realizowane przez Związek Gmin Dorzecza Wisłoki w Jaśle w ramach projektu „Realizacja inwestycji w zakresie zielononiebieskiej infrastruktury na terenie gmin należących do Związku Gmin Dorzecza Wisłoki".

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657