Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Pół tysiąca złotych na szkolną wyprawkę?

65

Sierpień to ostatni miesiąc, kiedy uczniowie zakupują podręczniki. Prześledziliśmy ile kosztuje przygotowanie ucznia do szkoły podstawowej, gimnazjum oraz liceum.

W obliczeniach średnich cen zestawów podręczników do poszczególnych rodzajów szkół celowo pominęliśmy klasy 1 – 3. Edukacja wczesnoszkolna w myśl ministerialnego programu nie zarzuca ucznia mnogością podręczników. Prawdziwy „odkurzacz” dla portfela rozpoczyna się od 4 klasy szkoły podstawowej. Kompletny zestaw podręczników dla czwartoklasisty z „podstawówki” to koszt około 380 złotych. Do tego doliczyć trzeba plecak, zeszyty, obuwie i już po tych kalkulacjach budżet na wyprawkę czwartoklasisty przekracza 500 złotych.

Rodzice, którym wydaje się, że zakup podręczników do szkoły podstawowej to nie lada wydatek, stają przed listą podręczników do gimnazjum i po raz kolejny kalkulują. Zakup podręczników niezbędnych do kształcenia na początku gimnazjum to wstępnie koszt 450 złotych. Do tego doliczamy dodatkowe zestawy przygotowujące do egzaminu kończącego gimnazjum, zeszyty i inne przybory szkolne. Po podliczeniu jest pewne, że trzeba przygotować się na wydatek w granicach 700 złotych.

Szkoły ponadgimnazjalne to również spory wydatek. Na początek wyprawka kosztuje około 500 złotych. W późniejszych klasach dochodzą repetytoria i zestawy ćwiczeniowe, które mają pomóc żakom w przygotowaniu do matury. Nic dziwnego, że rodzice poszukują jak najtańszych możliwości zakupu podręczników. Oprócz tradycyjnych antykwariatów, gdzie można dostać używane podręczniki po niższych cenach, szkoły organizują wśród swoich uczniów tzw. „pchle targi” – młodsze roczniki odkupują książki od starszych.

W 2012 roku na dofinansowanie kosztów zakupu podręczników przez rodziców rząd przeznaczy 128 milionów złotych. To o 13 mln złotych więcej niż w zeszłym roku (2011 rok - 115 mln, 2010 rok - 103 mln). Rządowy program pomocy uczniom „Wyprawka szkolna" został 14 czerwca przyjęty przez Radę Ministrów. Dofinansowanie zakupu podręczników wyniesie: 180 zł dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej, 210 zł dla uczniów klas IV szkoły podstawowej oraz niepełnosprawnych uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej, 325 zł dla niepełnosprawnych uczniów gimnazjum, 352 zł dla uczniów klasy I szkół ponadgimnazjalnych i niepełnosprawnych uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Grzegorz Michalski
g.michalski@jaslo4u.pl

Reklama

Komentarze: 65

Dodaj komentarz Widok:
0
@ GA
dnia 22.08.2012, 14:29 · Zgłoś
nikt nie kazał robić pięciorga dzieci, wielodzietni sami sa winni sytuacji w jakich się znajdują
Odpowiedz
0
@ iga
dnia 21.08.2012, 08:03 · Zgłoś
Ten cennik jest sporo zaniżony, podręczniki plus ćwiczenia dla IV klasy szkoły podstawowej z nową podstawą programową (SP nr 6), kosztowały mnie już 580 zł, a brakuje jeszcze jednej bo nadal nie ma w księgarniach.
Odpowiedz
1
@ don casal czyli pirania z nad amazonki
dnia 18.08.2012, 16:32 · Zgłoś
Wystarczy nauczyć dzieci poszanowania plecaka piórnika i innych przyborów i od razu będzie mniej do wydania, a książki kserować tak jak się to robi na studiach, zamiast przepłacać w tych księgarniach. Ja na szczęście edukację już skończyłem
Odpowiedz
0
@ halina
dnia 17.08.2012, 20:18 · Zgłoś
polecam sp 1 tam ksiazki sa na lata i jeszcze daja dobry upust
Odpowiedz
-4
@ nowy
dnia 17.08.2012, 16:51 · Zgłoś
Te wszystkie jęczące biedaki to teraz [...] do opieki społecznej. gdyby nie ona dawno byście leżeli w [...]. żal tylko tych dzieci-one nie prosiły się na świat a nieraz żyją w takiej patologi że aż strach tylko dlatego że mamusia z [...] nie wiedzą co to gumka. Jak już się [...] to z głową!!! Sam prowadzę działalność i płacę podatki na kogo? własnie na takich jęczących "rodziców". Najprościej jest naklepać dzieci a później iść do państwa z jękiem że bieda.
PRAWDA TU FAKTYCZNIE BOLI!!!
Odpowiedz
3
@ CHORE PAŃSTWO !!!
dnia 17.08.2012, 18:29 · Zgłoś
Sam prowadzisz działalność, czy aby jednoosobową i nie korzystasz przy tym z pracy innych wykorzystywanych na maksa: pośrednio, lub bezpośrednio zatrudniasz pracowników, którym płacisz takie kokosy, że z pewnością wystarcza im na dostatnie życie w wieloosobowej rodzinie. Może to już siebie podciągnąłeś pod "elyty" i "szaraczki" Cię nie interesują - wiec lepiej byłoby, żeby Twój tata używał dętki od roweru, to teraz nie pisałbyś takich bzdur...
Odpowiedz
0
@ 13 afrodyzjak
dnia 18.08.2012, 14:46 · Zgłoś
Ty [...]!
Odpowiedz
2
@ krs
dnia 18.08.2012, 17:00 · Zgłoś
jakbyś cokolwiek prowadził a przypuszczam że stary rower a nie działalność tobyś wiedział dlaczego państwa starej europy ściągają do siebie rodziny z dziećmi...bo są podatki i rośnie nowa siła robocza ...Ale tam mają polityków co myślą głową a nie [...] jak u nas...
Odpowiedz
-9
@ ---------
dnia 17.08.2012, 11:16 · Zgłoś
nauczcie sie kochać tak aby dzieci nie robić
Odpowiedz
8
@ CHORE PAŃSTWO !!!
dnia 17.08.2012, 11:18 · Zgłoś
Szkoda, że Twoi rodzice tego nie umieli - bo nie pisałbyś teraz na forum...
Odpowiedz
-2
@ 13 afrodyzjak
dnia 18.08.2012, 14:49 · Zgłoś
Szkoda ze Twoi tez
Odpowiedz
4
@ CHORE PAŃSTWO !!!
dnia 17.08.2012, 11:00 · Zgłoś
A wiesz dlaczego utrzymanie dziecka jest drogie - bo "elyty" nie są z narodem,ale przeciwko niemu - zobacz co się dzieje w dobie: globalnego, czy krajowego kryzysu, czy oni zgodzą się, lub zrezygnują dobrowolnie ze swoich tak wygórowanych przywilejów. Zapomnieli, czyim to jest kosztem i kto na nich pracuje i ponosi obecnie największy ciężar "wywołanego kryzysu" - a żądają szacunku i poważania. Mądre kraje już zaczynają to wprowadzać. lub od dawna tak robią, tylko u nas młodych wyklucza się ze społeczeństwa i zmusza do szukania chleba za granicą, gdyż tutaj są "wyrzutkami lub [...]". Do czego doprowadzają nas obecnie - jeśli mówią , że produkcja towarów jest nieopłacalna, gdyż można je sprowadzić, a głównym źródłem dochodu budżetu państwa stał się podatek od energetyki i kosztów utrzymania - dawniej to przemysł wypracowywał dochód - a teraz co: dofinansowania z uni , które będziemy musieli zwrócić i zwracamy z nawiązką. Kto jeszcze dzisiaj utrzymuje świadczeniobiorców jak kasa ZUS-u jest pusta, Gdyż zgromadzone składki rozdysponowali pomiędzy siebie i swoich pupilków i co będzie w przyszłości...
Odpowiedz
-15
@ nowy
dnia 17.08.2012, 09:35 · Zgłoś
Wszyscy obwiniają rząd że drogo. Pytanie zasadnicze: CZY RZĄD KAZAŁ D[...] SIĘ WSZYSTKIM TYM KTÓRZY TERAZ JĘCZĄ ŻE UTRZYMANIE DZIECKA JEST DROGIE?
Jak się nadstawia [...] byle kiedy i komu popadnie to nic dziwnego że tyle dzieci się rodzi a później jęki do wszystkich że drogo i nie stać na utrzymanie dziecka. !!!
Odpowiedz
-8
@ Pola
dnia 17.08.2012, 10:23 · Zgłoś
Dokładnie, widać, że prawda w oczy kole, bo minusują Twoja wypowiedź.
Odpowiedz
-8
@ tarzan-zan
dnia 17.08.2012, 10:48 · Zgłoś
dobrze powiedział, taka prawda
nikt nikomu dzieci rodzić nie kazywał...
Odpowiedz
-10
@ ---------
dnia 17.08.2012, 11:15 · Zgłoś
nauczcie sie kochać tak aby dziedzi nie robić
Odpowiedz
0
@ ppp
dnia 19.08.2012, 22:22 · Zgłoś
Masz racje...zacznij od swojej matki...i nie zapomnij tez o sobie...
Odpowiedz
5
@ CHORE PAŃSTWO !!!
dnia 16.08.2012, 23:34 · Zgłoś
A może się tak zebrać i pójść po poradę do ratusza, czy Starostwa ; przecież tam tylu uczonych ekonomów, to pomogą rozwikłać problem: ustalą każdemu z wys, dochodów na co i ile ma wydać. Zobaczymy wtedy jak to przedstawiamy się w porównaniu do innych obywateli uni - przecież rząd ustalił i tak wycenił naszą pracę, że ma na wszystko wystarczyć na: dom i jego utrzymanie, jedzenie , ubranie, wychowanie i wykształcenie dzieci, ubezpieczenia, nie wspominając już o środkach na odpoczynek i ew, chorobę. Czas na nowy ruch społeczny stanowczo upominający się o swoje prawa...
Odpowiedz
5
@ rodzic 2 klasisty
dnia 16.08.2012, 18:57 · Zgłoś
Jezeli wyprawic dziecko w drugiej klasie nie jest kosztowne gzdie caly kompl ksiazek to koszt 300 zl samych ksiazek to ten artykół sporzadzal ktoś bez podstawowej wiedzy,albo zalezało mu na wku niu mnie.
Odpowiedz
0
@ Jaślanin..
dnia 16.08.2012, 17:14 · Zgłoś
Cały Jasielski rzad to [...] i na wisłoke z nimi!!
Odpowiedz
0
@ ppp
dnia 19.08.2012, 22:20 · Zgłoś
A ty do szkoly..nie masz pojecia jak to dziala
Odpowiedz
5
@ Jaślanin..
dnia 16.08.2012, 17:12 · Zgłoś
Cały ten nasz Jasielski rzad to [...] i na wisłoke z nimi!!! Do własnej kieszony wiedzą jak pchać! a rodzicowi nie pomoga!!
Odpowiedz
9
@ bazia
dnia 16.08.2012, 17:08 · Zgłoś
U nas w tej Polsce to jest PARODIA!!! W żadnym innym kraju tak nie ma. I dziwić się ,że ludzie psychicznie wysiadają!!! A jak tu żyć?!!! Za co? Z tych naszych tzw."WYPŁAT"??? Na WSZYSTKO NAM BRAKUJE!!! Nie dziwmy się że tyle młodzieży uciekło do innych krajów. Tam się dba o ludzi!!!
Odpowiedz
0
@ mala
dnia 16.08.2012, 17:15 · Zgłoś
masz racje! nie rozumiem dlaczego pomineli klasy 1-3. przeciez komplet ksiazek kosztuje 240zl. a to tez nie malo. na szczescie mnie to nie dotyczy, bo ucieklam z Polski i moje dzieci nie beda chodzic do polskiej szkoly!
Odpowiedz
3
@ majka
dnia 16.08.2012, 21:29 · Zgłoś
chetnie bym dołaczyła do Ciebie bo ten kraj to juz PARODIA wszedzie KORUPCJA I łapa łape myje
Odpowiedz
0
@ ppp
dnia 19.08.2012, 22:19 · Zgłoś
Uratowalas swiat...
Odpowiedz
3
@ ww
dnia 16.08.2012, 16:21 · Zgłoś
i musze kupic nowe bo nowy program
Odpowiedz
4
@ ww
dnia 16.08.2012, 16:20 · Zgłoś
tylko niestety ja mam czworo dzieci i nie mama za co kupic ksiazek do szkoly a w szkole za brak ksiazki jest 1 do wyprawki sie nie kfalifikuje gdyz przekracza mi [...] 10 zl na osobe
Odpowiedz
-1
@ Pola
dnia 17.08.2012, 09:21 · Zgłoś
To nie kupuj, proste. Na zeszyty chyba Ci starczy, skoro masz pieniądze na opłatę prądu i Internetu..
Odpowiedz
12
@ majka
dnia 16.08.2012, 15:36 · Zgłoś
napewno jakies układy maja z wydawnictwami!!! bo po jaka cholere co roku inne ksiazki wprowadzac!!! rodzenstwo jedno z drugiego nei moze miec bo juz inne! [...] z tym krajem po[...]onym!
Odpowiedz
0
@ lesmian.pl
dnia 16.08.2012, 16:01 · Zgłoś
Tak,oczywiście.Kiedyś przy uchwalaniu ustawy edukacyjnej bardzo wpływowe lobby księgarsko-nauczycielskie doprowadziło do całkowitej dobrowolności programowej. A,że jest wielu nawiedzonych wśród nauczycieli,więc ochoczo zaczęli z tej możliwości korzystać zaspokajając swoją próżność. Nie bez znaczenia są też gratyfikacje od wydawców,podobnie jak od producentów leków dla lekarzy. To jest właśnie Rzeczpospolita łapówkarsko-kombinatorska.A rodzice i dzieci ? Są tylko przedmiotem...
Odpowiedz
0
@ dragoness
dnia 20.08.2012, 07:39 · Zgłoś
Opowiedz więcej o tych gratyfikacjach od wydawnictw dla nauczycieli? Pliiiiz!
Odpowiedz
19
@ tola
dnia 16.08.2012, 15:16 · Zgłoś
Do niedawna zastanawiałam się nad powrotem do polski i tym aby moje dzieci tam ukończyły szkołe ale posłałam moje dzieci do szkoły w UK aby nie nudziły się w czasie kiedy pracuje i gdzie obecnie przebywam i powiem krótko Tutaj dzieci nie potrzebuja nic poza mundurkiem szkolnym czyli ubraniami w kolorze danej szkoły i lancz.Resztę dostają w szkole czyli ołówki ,gumka ,zeszyty,i ksero tego co aktualnie przerabiają z przedmiotów scisłych nawet ubespieczenie ucznia pokrywa szkoła nie wspominajc o darmowych lekarstwach dla dzieci itp..więc po co wracać do kraju gdzie nikt nie dba o przeciętnego podatnika..
Odpowiedz
5
@ mika132
dnia 16.08.2012, 15:40 · Zgłoś
zgadzam się w 100%
Odpowiedz
1
@ tarzan-zan
dnia 17.08.2012, 10:46 · Zgłoś
jak to nikt nie dba o podatnika...
Co chwila mu wymyślają jakieś nowe podatki nowe wydatki, dbają dbają... I ciągle pamiętają :)
Odpowiedz
0
@ Jacek
dnia 17.08.2012, 12:47 · Zgłoś
dba się o podatnika ,zapomniałeś dodać ,że ulgę prorodzinną dostaje się na każde dziecko
Odpowiedz
1
@ ppp
dnia 19.08.2012, 22:18 · Zgłoś
Mam nadzieje ze nie wrocisz...ale tez nie licz na darmowy szpital i ratowanie zdrowia za nasze. ..
Odpowiedz
0
@ tola
dnia 21.08.2012, 09:53 · Zgłoś
nie martwię się bo tutaj pracuje legalnie i mamy ubespieczenia a jadąc do innego kraju mam kartę która na terenie UE zapewnia mi darmowe leczenie..
Odpowiedz
-21
@ Sven
dnia 16.08.2012, 14:49 · Zgłoś
Ludzie jest wyjście z sytuacji by uczniowie znowu dostawali gratisowo nowe książki wystarczy wycofać religię ze szkół odebrać czarnym środki,które idą na ich pensje i inne dotacje i po problemie.
Odpowiedz
13
@ majka
dnia 16.08.2012, 15:37 · Zgłoś
idz sie lecz czlowieku [...] z ciebie na kazdym forum sidzisz stary [...] i [...] an kosciol, zeby cie tak kiedys pod płotem zakopali albo buda psa a nie na cmentarzu
Odpowiedz
-2
@ Pola
dnia 16.08.2012, 14:49 · Zgłoś
Ech.. Po co kupować cały zestaw podręczników. Jeżeli wiadomo, z kim dziecko siedzi w ławce, można się dogadać z rodzicem tegoż dziecka i kupić na pół. Przecież z jednej książki również można korzystać. A jeżeli chodzi o zadania domowe, to w necie są dostępne elektroniczne wersje książek, chociażby na Chomikuj. Ponadto, można kupić używane, w antykwariatach, od starszych kolegów. Na pewno nie zmienili wszystkich na nowe, bez przesady - nigdy tak nie było. Ja miałam przeważnie najpotrzebniejsze książki, do angielskiego, do niemieckiego, zawsze można pożyczyć, skserować.. Robicie z igły widły, ktoś jak nie ma kasy to zawsze znajdzie wyjście z sytuacji. Wy, jak widać, potraficie tylko narzekać. Później, końcem roku szkolnego okaże się, że dziecko nie korzystało z połowy książek.. Plecak nowy, piórnik nowy bla bla bla. Nauczyć dziecko szacunku do posiadanych rzeczy, to plecak wystarczy na 2,3 lata, piórnik również. Przeważnie początkiem roku szkolnego organizowane są w szkole zbiórki pieniędzy na zakup podręczników, z tego też można skorzystać, przy większej ilości zamawianych książek są upusty i książka taka nie kosztuje np. 30zł, a 22. Obuwie zmienne - halówki 10zł kosztują, chyba, że chcecie pokazać, że was stać, to kupcie oryginalne zmienne za stówkę... Pozdrawiam.
Odpowiedz
10
@ Emily
dnia 16.08.2012, 18:36 · Zgłoś
Nie zgodzę się. Reforma mojego rocznika w szkołach gimnazjalnych zmieniła wszystkie książki prócz katechizmu. W szkołach ponadgimnazjalnych jest niemal tak samo.
Odpowiedz
2
@ Pola
dnia 17.08.2012, 09:19 · Zgłoś
Takie jest życie :D Nie wy pierwsi i nie ostatni tak macie.
Odpowiedz
1
@ Emily
dnia 17.08.2012, 14:19 · Zgłoś
No z tym się zgodzę. Za jakiś czas książki kosztować będą tysiąc złotych. Wtedy to będzie.
Odpowiedz
3
@ Sven
dnia 16.08.2012, 14:47 · Zgłoś
...A narzekali na komunistów ! Pamiętam ze szkoły w latach osiemdziesiątych jak kuratorium dawało przed wakacjami każdemu uczniowi nowe książki jedynie trzeba było kupić we własnym zakresie ćwiczenia do geografii.Dzisiaj są dobrzy bo nic uczniom nie oferują jedynie modlitwę i indoktrynacje od najmłodszego rocznika by by na końcu szkoły był rzetelny piswowski [...].
Odpowiedz
4
@ ??
dnia 16.08.2012, 15:59 · Zgłoś
Chodziłem do szkoły w latach 70. i 80., i nikt mi żadnych książek za darmo nie dawał - rodzice musieli mi je kupić. Kim Ty byłeś, Sven, że dostawaleś darmowe podręczniki?
Odpowiedz
3
@ tarzan-zan
dnia 17.08.2012, 10:44 · Zgłoś
dawali dawali. U nas dawali, co prawda nie nowe, lecz używane, ale dawali... Potem dopiero jak upadła komuna to trzeba było sobie kupować...
Odpowiedz
0
@ pirania
dnia 18.08.2012, 16:25 · Zgłoś
tarzan i sven forumowi [...]
Odpowiedz
3
@ obserwator
dnia 16.08.2012, 14:18 · Zgłoś
ludzie powiedzcie ludziom platformy że niezgoda buduje mamy fajnom władze w jaśle tylko prace ludziom daje i samych kulturalnych policjiantów mamy
Odpowiedz
9
@ @@
dnia 16.08.2012, 14:11 · Zgłoś
darmowa oswiata ktora kształci z wielka łaską hehe tak to tylko w tym kraju. W USA uczniom wystarczy swoja szafka w szkole zeszyty a reszte wyklada nauczyciel ktory jest tam najwieksza skarbnica wiedzy. A tu u nas chodzi nie o poziom nauczania tylko o kase zeby jedni drugim nabijali ludzie wydawnictwom a wydawnictwa nauczycielom zeby zmienialy progtram co roku hehe i do czego to prowadzi w sumie do tego samego ze te roczniki czy wczesniejsze wiedza to samo... Porazka to cale MEN
Odpowiedz
7
@ @@
dnia 16.08.2012, 14:14 · Zgłoś
tak swoja droga zmieniajacy sie program nauczania nie wiem czemu sluzy, ze ludzki mozg co 365 dni jest pojemniejszy o ta sama wiedze??? Dobrze ze opuscilem mury szkoly 5 lat temu i jestem w pelni swiadomy tych machloji Polski
Odpowiedz
12
@ podsl
dnia 16.08.2012, 13:58 · Zgłoś
Żeby tylko pół tysiąca mój syn jak był w 1 gimnazjum musiałam wydać za same książki i ćwiczenia z głupią nową podstawą programową 600 zł a gdzie zeszyty,plecak,przybory.
Odpowiedz
26
@ matka
dnia 16.08.2012, 13:49 · Zgłoś
Nie wiem skąd szanowny redaktor bierze te cenniki- w większości są chybione, bo zaniżone... poza tym wyprawka to nie tylko podręczniki, ale również zeszyty, przybory szkolne, teczka, stroje do wf, obuwie zmienne i inne rzeczy , o których często dowiadujemy się na początku roku ..Pozdrawiam wszystkich rodziców i życzę im dużo cierpliwości w kompletowaniu wyprawki, a przede wszystkim zasobności portfela.
Odpowiedz
4
@ WWW
dnia 16.08.2012, 20:18 · Zgłoś
Wysłanie pięciolatka do "państwowego " przedszkola w zeszłym roku kosztowało mnie ponad 500 zł. nie licząc oczywiście co miesięcznego characzu w wysokości ok. 300 zł.
Jak w każdym innym przypadku, i w tym jesteśmy okradani przez nasze kochane państwo, raz płacimy w podatkach a drugi bezpośrednio z kieszeni.
I mjej tu z troje dzieci...państwo daje 1000 becikowego, a zabiera dziesiątki tysięcy na różne sposoby...
Odpowiedz
3
@ tarzan-zan
dnia 17.08.2012, 10:42 · Zgłoś
becikowe jest na becik jak sama nazwa wskazuje, a nie na uchowanie dziecka do 18tego roku życia...
Odpowiedz
-1
@ WWW
dnia 17.08.2012, 11:32 · Zgłoś
a "Janosikowe " na janoskika... nie...???
Odpowiedz
2
@ ppp
dnia 19.08.2012, 22:14 · Zgłoś
telefon kupilas dziecku...?
Odpowiedz
22
@ Ojciec...
dnia 16.08.2012, 13:38 · Zgłoś
Dołożyć nie ma kto rodzicowi! a zmienić ksiazki to wiedza jak !!!
Odpowiedz
16
@ Józef Bąk
dnia 16.08.2012, 14:11 · Zgłoś
Piszcie podziekowania do ministerstwa tam od lutego na ministerialnym stołku jest zona doradcy prezydenta Tomasza Nałecza tego samego który mowi ze w POlskiej POlityce nie ma hiPOkryzji i kumoterstwa a Polakom zyje sie lepiej .
Odpowiedz
3
@ tarzan-zan
dnia 17.08.2012, 10:40 · Zgłoś
książki trzeba zmieniać co rok, bo przecież nauka i prawa fizyki, chemii, oraz literatura i ortografia ciągle się zmieniają, dlatego w książce sprzed roku są same bzdury...
Musi zarobić księgarnia, drukarnia, autor, który pewno napisze to samo tylko trochę poprzekłada kolejność zdań, no i co najważniejsze - PAŃSTWO zgarnie VAT i interes się kręci... W dzisiejszych czasach kiedy każdy ma dostęp do internetu "książka" powinna być on-line - albo w pdf-ie - a państwo - "dbające o swój naród" powinno za to zapłacić a uczniowie w pierwszy dzień zajęć przyszli by sobie z pen drive m i wzięli książki do domu... albo pobrali z sieci...
Odpowiedz
12
@ Michał
dnia 17.08.2012, 10:46 · Zgłoś
Nasi Politycy powinni kupić wszystkim dzieciakom Tablety tak jak sobie kupili
Odpowiedz
29
@ licealistka
dnia 16.08.2012, 13:21 · Zgłoś
[...] prawda szanowna redakcjo, otóż same książki do klasy 1 liceum to koszt ok 500 - 600 zł, potrzebne są też zeszyty, a książek nie można odkupić gdyż wprowadzona została nowa podstawa programowa. Radzę się dokształcić
Odpowiedz
9
@ jaślok
dnia 16.08.2012, 21:17 · Zgłoś
nauka w polsce sie nie opłaca
Odpowiedz
8
@ Michał
dnia 17.08.2012, 10:43 · Zgłoś
to nie żadną podstawa programowa tylko utrzymywanie zakładów pracy jak byś mogla odkupywać książki to by nie było zapotrzebowania na nowe i produkcja by spadła itd.po prostu ktoś za tą ustawę wziął łapówkę a inni mają się martwić skąd wziąć pieniądze na to wszystko
Odpowiedz
5
@ ejjj
dnia 16.08.2012, 13:02 · Zgłoś
a 2,3,4 klasa szkol ponadgimnazjalnych?
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.