Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Połączenie kolejowe między Jasłem a Krakowem: Odkryj Piękno Podkarpacia i Małopolski

20

Podróżowanie koleją jest jednym z najwygodniejszych sposobów poznawania różnorodnych zakątków kraju. Dzięki połączeniu kolejowemu między Jasłem a Krakowem, mieszkańcy obu miast mają doskonałą okazję, aby odkrywać piękno zarówno Podkarpacia, jak i Małopolski.

Codzienne połączenia Intercity Zagórz – Kraków Główny – TLK Bieszczady oraz TLK Wetlina, ruszają z Jasła w kierunku Krakowa o godzinie 6:46 oraz 17:11. Z Krakowa do Zagórza, odjeżdżają o 9:04 oraz 18:35. Czas przejazdu najszybszego kursu wynosi tylko 2 godziny i 41 minut.

Wygodna podróż

Od 1 października, każdego piątku i niedzieli, Koleje Małopolskie wprowadziły nowe połączenia "Hubal" pomiędzy Krakowem a Jasłem, korzystając z nowoczesnych pojazdów wyposażonych w Wi-Fi, klimatyzację oraz ładowarki przy każdym siedzeniu. Ilość biletów na te połączenia jest nieograniczona.

Pociąg "Hubal" rozpoczyna bieg z Krakowa w kierunku Jasła w każdy piątek o godzinie 17:48. Z kolei z Jasła do Krakowa kursuje w niedziele o godzinie 17:11. Dzięki nowym połączeniom, podróżujący między Krakowem a Jasłem mają dostęp do wygodnych warunków oraz nowoczesnych udogodnień, co znacząco ułatwia im podróżowanie. Przyjazd do celu podróży jest bardziej komfortowy i przyjemny, dzięki możliwości korzystania z Internetu, klimatyzacji oraz ładowania urządzeń elektronicznych podczas jazdy.

Ceny biletów normalnych dla pociągów Intercity i Kolei Małopolskich wynoszą odpowiednio 28,60 zł i 25,50 zł. Oba połączenia oferują również różne ustawowe ulgi, które mogą być stosowane przy zakupie biletów. Ta trasa zachęca do eksploracji fascynujących miejsc i atrakcji kulturowych.

Magiczny Kraków

Jasło, malowniczo położone miasteczko na Podkarpaciu, jest bogate w historię i tradycję. Jego mieszkańcy mają teraz możliwość wygodnej podróży do Krakowa, aby zanurzyć się w atmosferę jednego z najpiękniejszych miast w Polsce.

Krakowski Rynek Główny jest sercem miasta, pełnym życia i kultury. Spacerując po nim, można podziwiać gotycką architekturę, odwiedzić Sukiennice i zobaczyć słynny Kościół Mariacki z jego wspaniałymi wieżami. Mimo, że niektóre z tych atrakcji, takie jak Wawel, czy Smok Wawelski są już dobrze znane, warto zauważyć, że dla osób, które jeszcze ich nie widziały, są one nadal fascynującymi miejscami do odwiedzenia.

Wawel nadal zachwyca swoją historią i pięknem architektury. Zamek Królewski oferuje nie tylko możliwość zwiedzania bogato zdobionych wnętrz, które były siedzibą polskich królów przez wiele wieków, ale także turyści mają okazję zobaczyć zapierające dech w piersiach widoki na Wisłę i cały Kraków.

Smok wawelski, chociaż może być traktowany jako turystyczna atrakcja, wciąż przyciąga uwagę odwiedzających, szczególnie tych młodszych. Legenda o smoku wawelskim jest integralną częścią historii Krakowa, która z pewnością zaciekawi młodszych turystów, warto zobaczyć jego ruchomego, dymiącego odpowiednika, który czasami robi wrażenie nawet na najbardziej sceptycznych turystach.

Dzielnica Kazimierz - Kulturowe i Artystyczne Serce Krakowa

Kazimierz to nie tylko historyczna żydowska dzielnica w Krakowie, ale również centrum kulturalne i artystyczne miasta, które emanuje bogatą historią, dziedzictwem kulturowym oraz pulsującym życiem. Dzielnica ta ma długą i bogatą historię związaną z kulturą i życiem społeczności żydowskiej. Spacerując po uliczkach jej, mieszkańcy Jasła mogą odkryć piękno zabytkowych synagog, jak na przykład Stara Synagoga, czy Remuh Synagogue, które są świadectwem wielowiekowej obecności Żydów w Krakowie.

Kazimierz słynie z licznych kawiarni, restauracji i barów, które oferują autentyczną atmosferę oraz wyśmienitą kuchnię. Turyści mogą skosztować żydowskich potraw, takich jak pierogi czy żurek, w przytulnych kawiarniach i restauracjach, które otwierają drzwi do kulinarnych tradycji tego regionu.

Dzielnica ta jest również domem dla wielu galerii sztuki, pracowni artystycznych oraz sklepików z unikatowymi dziełami lokalnych rzemieślników. Mieszkańcy Jasła mogą podziwiać różnorodne formy sztuki, od tradycyjnego malarstwa po współczesne instalacje, oraz nabyć oryginalne pamiątki, które będą przypominać im o ich podróży do Krakowa.

Jest to również miejsce, gdzie odbywają się liczne wydarzenia kulturalne, festiwale i koncerty, które przyciągają zarówno lokalną społeczność, jak i turystów z całego świata, planując taką wycieczkę można natrafić na różnorodne imprezy okolicznościowe, takie jak Festiwal Kultury Żydowskiej czy Krakowska Noc Żydowska, które oferują niezapomniane wrażenia i możliwość bliższego poznania kultury tego regionu.

Kraków słynie również z bogatej oferty muzeów i galerii sztuki. Mieszkańcy Jasła mogą odwiedzić takie miejsca jak Muzeum Narodowe, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha czy Fabrykę Schindlera, aby pogłębić swoją wiedzę na temat historii i kultury Polski.

W Krakowie, odkrycie niezwykłych restauracji to często podróż przez wyobraźnię. Wśród nich znajdują się prawdziwe perełki, takie jak Dziurawy Kocioł - Restauracja Harrego Pottera, czy Restauracja Alicji w Krainie Czarów, które przenoszą gości w magiczny świat filmowych opowieści. W Dziurawym Kotle, otoczonym mistyczną atmosferą, można poczuć się jak uczniowie Hogwartu, delektując się kulinarnymi smakołykami, które mogłyby zadowolić nawet samego profesora Snape'a.

Nie brakuje także restauracji, które oferują wyśmienite dania, z malowniczymi widokami na zabytkowe miejsca, które pozwalają gościom delektować się nie tylko wyjątkowymi smakami, ale także zachwycającym widokiem na majestatyczny Kościół Mariacki, czy sam Pałac Królewski na Wawelu. Kraków oferuje także wiele możliwości aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu, takich jak wspinaczka na dwa najbardziej znane Kopce: Kopiec Piłsudskiego oraz Kopiec Kościuszki na którym nie tylko możemy podziwiać wspaniałe widoki, ale także historyczne znaczenie, będąc miejscem pochówku Tadeusza Kościuszki, polskiego bohatera narodowego. Dla osób zainteresowanych sportami strzeleckimi, można ćwiczyć swoje umiejętności lub spróbować swoich sił po raz pierwszy na różnorodnych strzelnicach.

Odkryj ciekawe miejsca w Jaśle

Z drugiej strony, to mieszkańcy Krakowa mają okazję wybrać się na wyjątkową podróż do Jasła, aby odkryć uroki Podkarpacia. Region ten słynie z malowniczych krajobrazów, bogatej historii oraz tradycji ludowej.

„Dotknij przeszłości”

Skansen Archeologiczny "Karpacka Troja" to unikatowe miejsce, które przenosi odwiedzających w fascynującą podróż przez historię i kulturę ludów zamieszkujących obszar Karpat w pradziejach. Zlokalizowany w miejscowości Trzcinica w województwie podkarpackim, skansen stanowi rekonstrukcję pradawnej osady, która istniała na tych terenach tysiące lat temu. W miejscu tym, odwiedzający mogą poznać życie ludzi zamieszkujących te tereny w czasach prehistorycznych. Rekonstruowane chaty, warsztaty rzemieślnicze, a nawet obronne umocnienia przybliżają atmosferę życia w pradawnej osadzie. Zobaczyć można, jak wyglądały codzienne zajęcia, jakimi narzędziami posługiwano się w rolnictwie, rzemiośle czy polowaniach.

Odwzorowanie budynków i przedmiotów codziennego użytku przenoszą w inny wymiar czasu, pozwalając na lepsze zrozumienie życia i zwyczajów pradziejowych społeczności. Skansen nie tylko edukuje, ale także zapewnia rozrywkę dla odwiedzających, zwłaszcza dla rodzin z dziećmi. Interaktywne prezentacje, warsztaty rzemieślnicze, czy pokazy życia codziennego w pradawnej osadzie sprawiają, że nauka staje się fascynującą przygodą dla wszystkich.

Jasło i okolice skrywają w sobie piękno

Region Podkarpacia zachwyca pięknymi krajobrazami, górami oraz malowniczymi wioskami. Mieszkańcy Krakowa mogą wybrać się na wycieczkę po Pogórzu Strzyżowskim lub odwiedzić Zalew Klimkówka, gdzie mogą cieszyć się pięknem przyrody i aktywnością na świeżym powietrzu. Można wybrać się na wędrówkę na Górę Liwocz-jeden z popularnych szczytów w regionie Podkarpacia, skąd rozpościera się przepiękna panorama na okoliczne tereny, w tym na pasma górskie i malownicze wsie. Doskonałą okazja do aktywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu jest boisko i Tor rolkowo-narciarski Rollspeed - Ski Arena przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji oraz odwiedzenie „Przystanku-Kwiatowa”.

Kompleks rekreacyjno-sportowy „Przystanek-Kwiatowa” to miejsce, które oferuje różnorodne możliwości aktywnego spędzania czasu oraz relaksu dla mieszkańców i turystów. Jest popularnym celem wycieczek dla osób poszukujących rekreacji na świeżym powietrzu.

Jedną z głównych atrakcji kompleksu jest tężnia solankowa, która opiera się na wykorzystaniu solanki, czyli wody morskiej o wysokiej zawartości soli mineralnych. Wnętrze tężni wypełnione jest mikroklimatem zbliżonym do nadmorskiego, co sprzyja poprawie kondycji dróg oddechowych oraz ogólnemu samopoczuciu.

Nowoczesne miejsce na mapie Jasła

Niezwykłym miejscem, które przyciągnie zarówno młodszych, jak i starszych miłośników nauki jest Generator Nauki w Jaśle. Jest to interaktywne centrum edukacyjne, które oferuje fascynujące eksploracje i doświadczenia z różnych dziedzin wiedzy.

Warsztaty w Generatorze Nauki GEN to nie tylko atrakcyjna forma spędzania czasu, ale także doskonała okazja do nauki w sposób interaktywny i zabawny. Zróżnicowanie tematyczne warsztatów sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Można uczestniczyć w warsztatach z różnych dziedzin, takich jak programowanie z wykorzystaniem klocków LEGO, eksperymenty chemiczne i fizyczne, zajęcia przyrodnicze a także warsztaty.

Motywem przewodnim są nauki biologiczne oraz edukacja ekologiczna. Budynek, w którym znajduje się Generator Nauki jest domem dla pszczół, kolonii mrówek żniwiarek i afrykańskich ślimaków olbrzymich. Oprócz fascynujących nauk ścisłych, oferta Generatora obejmuje również kreatywne warsztaty plastyczne typu "zrób to sam" (DIY).

Dzięki temu, uczestnicy mają możliwość poszerzania swoich horyzontów i zdobywania nowych umiejętności w różnorodnych obszarach. Warsztaty te nie tylko dostarczają wiedzy teoretycznej, ale również umożliwiają praktyczne doświadczenia, co sprawia, że nauka staje się jeszcze bardziej przystępna i atrakcyjna.

Planując swój wyjazd do Jasła w okolicach wakacji, miasto staje się miejscem wyjątkowych i kulturalnych przeżyć dla miłośników wina. Dni Wina to festiwal, który przyciąga zarówno turystów, jak i mieszkańców z okolic, pragnących poznać i celebrować bogactwo kultury, tradycji i smaków związanych z winem. Atmosfera tego wydarzenia jest niesamowicie radosna i pełna entuzjazmu, co sprawia, że jest to doskonała okazja do integracji z lokalną społecznością i odkrywania nowych przyjemności. Podczas Dni Wina organizowane są różnorodne atrakcje, w tym degustacje win, warsztaty, prelekcje i pokazy związane z produkcją wina. Oprócz tego, często okoliczne wsie oferują także kulturalne wydarzenia, takie jak koncerty, występy folklorystyczne, czy pokazy rzemieślnicze.

Warto poświęcić również czas na odwiedzenie pierwszej w Polsce miejskiej winnicy na osiedlu Na Kotlinę, która stanowi prawdziwą perełkę dla miłośników wina. Można z niej zobaczyć niezwykłe widoki na okolicę, szczególnie o zachodzie słońca, kiedy promienie oświetlają winnice i malownicze krajobrazy. Dodatkowo, Pomnik Chrystusa Króla, umiejscowiony nieopodal jest niezwykle ważnym elementem krajobrazu Jasła. To symboliczne miejsce nie tylko przypomina o wartościach duchowych i historycznych, ale również stanowi imponujący punkt widokowy, który warto odwiedzić podczas pobytu w regionie.

Wyjazd do Jasła pozwala mieszkańcom Krakowa na odkrywanie uroków Podkarpacia. Jasielska okolica oferuje malownicze krajobrazy, zabytkowe kościoły, bogatą historię oraz tradycje ludowe. Odwiedzający mogą wybrać się na wycieczkę do okolicznych wsi, gdzie mogą doświadczyć prawdziwej atmosfery życia wiejskiego. Po dniach pełnych aktywności, podróżujący mogą delektować się regionalnymi potrawami w lokalnych restauracjach oraz odpocząć od miejskiego zgiełku w przytulnych pensjonatach w okolicy.

Dzięki połączeniu kolejowemu między Jasłem a Krakowem, mieszkańcy obu miast mają okazję do odkrywania nowych miejsc, poznawania różnorodnych kultur i tradycji oraz czerpania radości z podróży przez urokliwe regiony Podkarpacia i Małopolski.

Emilia Zegarowska

Napisany dnia: 27.03.2024, 11:15

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
3
@ pol
dnia 30.03.2024, 12:56 · Zgłoś
Wyjazd wieczorny z Krakowa jest za wczesny a z Jasła poranny za pózny.
Odpowiedz
14
@ keller
dnia 30.03.2024, 12:49 · Zgłoś
dlaczego tylko dwa połaczenia ,przynajmniej w piatek,sobota,niedziela powinno być więcej.Podrużuje masa studentów do Krakowa i z powrotem .Skazani sa na firmę Barbara,która własnie podniosła ceny biletów.
Odpowiedz
-5
@ FACKOFFFUSK
dnia 28.03.2024, 17:24 · Zgłoś
Wkrotce bie będzie się oplacalo
Odpowiedz
10
@ em
dnia 28.03.2024, 14:30 · Zgłoś
Przeciętny mieszkaniec nie wie czym można dojechać na Kwiatową.Szału tam nie ma
Odpowiedz
18
@ Xyz
dnia 27.03.2024, 22:29 · Zgłoś
Może jeszcze ktoś pomysli żeby zrobić rano pociąg do Krosna,dla studentów, osób tam pracujących i uczniów szkół średnich... A tak zarabia prywatna firma... z Krosna.
Odpowiedz
-2
@ Karol
dnia 28.03.2024, 06:38 · Zgłoś
W Krośnie nic nie ma
Odpowiedz
-1
@ keller
dnia 30.03.2024, 19:59 · Zgłoś
to podaj adres ?? gdzie
Odpowiedz
-5
@ js
dnia 04.04.2024, 14:12 · Zgłoś
O "Barbarze" kolega nie słyszał - czyżby rozwój umysłowy zatrzymał się na etapie PKSów?
Odpowiedz
3
@ Zjawa
dnia 27.03.2024, 20:52 · Zgłoś
Jechanie do Jasła to strata czasu. Chyba że ktoś interesuje się postkomunistycznymi miasteczkami bez zabytków i bez bazy turystycznej i bez atrakcji . Czyli lubi zadupie ..
Odpowiedz
-1
@ Dghu
dnia 05.04.2024, 05:17 · Zgłoś
Pociąg nie tylko służy turystom. Oni są przy okazji.
Odpowiedz
13
@ Tysia
dnia 27.03.2024, 17:06 · Zgłoś
Często korzystam z tych połączeń i cieszę się, ze one są dostępne. Dziękuję bardzo.
Odpowiedz
-9
@ Człowiek…
dnia 27.03.2024, 14:04 · Zgłoś
„Tylko” 2 godziny 41 minut… Niezłe spyerdolino.
Odpowiedz
-14
@ łodyniec
dnia 27.03.2024, 12:48 · Zgłoś
Tylko 2:41h , czyli jedzie wolniej niż wąskotorowa w Bieszczadach.
Odpowiedz
1
@ Anonim13937
dnia 27.03.2024, 17:15 · Zgłoś
Tusk już buduje rxpres dla trolu bezde fajnie i uśmiechnięta polska niech żyje pis fan
Odpowiedz
2
@ js
dnia 29.03.2024, 07:54 · Zgłoś
To i tak prawie godzinę szybciej niż jeszcze kilka lat temu gdy musiały wjeżdżać do Stróż bo tak sobie zażyczył wszechwładny na kolei Solidaruch pan Kogut.
Odpowiedz
8
@ KrakowJaslo
dnia 27.03.2024, 12:43 · Zgłoś
A jaki dojazd jest z Jasła do Trzcinicy?
Odpowiedz
31
@ Lek
dnia 27.03.2024, 12:38 · Zgłoś
Szkoda tylko ze Jasło nie ma dworca. Niech będzie niewielki ale gustowny i czysty. Ceny biletów zachęcają. Czas przejazdu tez.
Odpowiedz
6
@ keller
dnia 30.03.2024, 12:53 · Zgłoś
jaki dworzec,zwykły peron i tyle. proszę zwrócić uwagę na świetlówki na dworcu pks,czarne od padłych much . masakra ,gdzie jest gospodarz.
Odpowiedz
-1
@ Mieszkaniec
dnia 27.03.2024, 11:34 · Zgłoś
Nie rozumiem czemu w opisie Krakowa zabraklo tematu o banialuce …
Odpowiedz
12
@ mb
dnia 27.03.2024, 11:26 · Zgłoś
Mała zmiana w rozkładzie...
W niedziele Koleje Małopolskie odjeżdżają do Krakowa o 19:03
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657