Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Policyjne podsumowanie powodzi

16

Najważniejszym w tym roku wyzwaniem, przed jakim stanęła podkarpacka Policja, była powódź w maju i czerwcu. Policjanci pomagali w ewakuacji, organizowali komunikację, pilnowali opuszczonego dobytku, pomagali w codziennych sprawach. Nie było przypadków szabrownictwa, wszyscy zagrożeni byli w porę ewakuowani. Poniżej podsumowanie policyjnych działań powodziowych na Podkarpaciu.


To była największa od kilku lat operacja policyjna na Podkarpaciu. Zaczęła się 19 maja, dwa dni po tym, jak wezbrane wody zalały domy, pola i nieużytki w gminie Czermin. Kolejne dni to kolejne meldunki o kolejnych podtopieniach, zalaniach, uszkodzeniach, osuwiskach, trudnościach komunikacyjnych.

To właśnie policjanci byli pierwszymi, którzy przynosili mieszkańcom Podkarpacia złą wiadomość, że nadchodzi fala powodziowa. To policjanci prosili o ewakuację, uspokajali, zapewniali, że przypilnują dobytku, wskazywali miejsca zbiórek, podwozili ludzi, pomagali wyprowadzić i wywieźć zwierzęta.

Były momenty dramatyczne, bo wielu mieszkańców nie wierzyło, że i ich woda nie oszczędzi. Kiedy na ewakuację lądem było za późno, do działań włączane były policyjne śmigłowce. Ratownicy podejmowali powodzian z okien, balkonów i dachów, tak było w Sokolnikach, Furmanach i Trześni.

Policyjne patrole organizowały ruch na drogach. Zadaniem najważniejszym było zamknięcie zalanych odcinków, by nikt nie był narażony na niebezpieczeństwo. Zadaniem równie istotnym było zorganizowanie dojazdów dla ratowników i dróg ewakuacji dla ludzi. W sumie podczas powodzi nieprzejezdne były odcinki dróg krajowych nr 9, 19, 28 i 73 oraz kilkadziesiąt dróg wojewódzkich, powiatowych i lokalnych.

Kiedy tylko powodzianie opuścili swe domy, Policja odizolowała zalane tereny. Nikt bez zezwolenia policjantów nie mógł tam przebywać. zalane wsie i osiedla otoczone były policyjnymi posterunkami, po rozlewiskach pływały policyjne łodzie, okolice patrolowały śmigłowce wyposażone w kamery termowizyjne i mocne reflektory. W ten sposób policjanci zabezpieczali opuszczone mienie.

Policjanci byli do dyspozycji sztabów kryzysowych. Służyli pomocą, dowozili lekarstwa, żywność, wodę i paszę, zabierali osoby, które potrzebowały pomocy, pilotowali kolumny pojazdów ratowniczych.

Policyjne ciężarówki woziły dary dla ofiar powodzi, Podkarpacki Komendant Wojewódzki Policji przekazał kilkaset kocy i poduszek ewakuowanym, kiedy trzeba było naprędce przygotować miejsca odpoczynku.

Operacja policyjna pod kryptonimem "Maj 2010" zakończona została 11 czerwca 2010 roku, ale policjanci ciągle pomagają powodzianom.

Powódź w liczbach

    * Podczas powodzi na Podkarpaciu ucierpiało 12 885 gospodarstw domowych zamieszkiwanych przez 42 560 osób w 538 miejscowościach.
       
    * Osuwiska uszkodziły 569 budynków.
       
    * Policjanci pomagali w ewakuacji 9765 osób - najwięcej, 7460 w powiecie tarnobrzeskim.
       
    * 7083 - to ilość 8-godzinnych służb poświęconych pomocy powodzianom, pełniło je ponad tysiąc policjantów.
       
    * Policjanci używali 3 łodzi płaskodennych i ponad stu służbowych samochodów.
       
    * Nie doszło do przypadków szabrownictwa.


KWP w Rzeszowie

Reklama

Komentarze: 16

Dodaj komentarz Widok:
1
@ K-9
dnia 08.08.2010, 23:41 · Zgłoś
Policja pracuje tylko szkoda że nigdy nie docenicie ich starań.Co z tego ze zwykły policjant coś robi jak każdy rozkaz zostaje mu narzucony i są pewne procedury których nie każdy potrafi ich zrozumieć.Jesteście pracownikami którzy wykonują zleconą prace wiec oni też mają zlecenia .
Człowiek nie szanuje cudzej pracy gdyż on nie widzi sposobu jej wykonania lecz efekty które nie zawsze są zadowalające.Poznajcie pierwsze dany zawód, dane zadania a nie krytykujcie, bo nie na tym rzecz polega.
Odpowiedz
1
@ lik
dnia 08.08.2010, 21:16 · Zgłoś
Przestancie wychwalac na sile pod niebiosa policje...niech sama zapracuje na szacunek....
Odpowiedz
1
@ Mike 38
dnia 07.08.2010, 11:32 · Zgłoś
Jeszcze się taki nie urodził co by wszystkim wygodził i taka jest prawda nie inna narzekających nie brak i pewnie w tej Polsce inaczej nie będzie każdemu źle wszystkim nie wygoda i warczących jak psy na tym forum nie brakuje zamiast warczeć na innych chwycilibyście się roboty a nie narzekania nie rozumiem [...]u piszących tu i narzekających bez przerwy
Odpowiedz
-1
@ jestem z jasła :)
dnia 07.08.2010, 04:18 · Zgłoś
zastanawiam się nad ostatnim punktem "nie doszło do przypadków szabrownictwa" a osiedle XX-lecia??w radiu mówili co innego
Odpowiedz
1
@ do K-9
dnia 06.08.2010, 13:03 · Zgłoś
Brawo za komentarz , jeden z nielicznych mądrych komentarzy , który napisał jeden z nielicznych mądrych ludzi wypowiadajacych sie na forum. Żeby była jasność nie wiem kto to jest.
Odpowiedz
1
@ lesz
dnia 06.08.2010, 11:31 · Zgłoś
stali na moście i gapili się na wode. pomoc nie samowita tylko się ZACHWYCAC
Odpowiedz
1
@ K-9
dnia 06.08.2010, 11:09 · Zgłoś
Policja coś robi - źle
Nie robi nic - źle
Zastanawiam się czasem w jakim kraju żyje, na wszystko wszyscy narzekają.Każdemu coś nie pasuje.Narzekanie się nigdy nie skończy.Zaczyna mnie śmieszyć to wszystko, prezydent - zły, politycy - źli, lekarze - źli,nauczyciele - źli to powiedzcie Mi kto w tym kraju jest dobry i wywiązuje się ze swoich obowiązków i zawsze wam "dogodził" że nie ma na taką osobę złego zdania.
Odpowiedz
-1
@ hgfjg
dnia 06.08.2010, 06:32 · Zgłoś
za to maja placone z naszych podatkow ,wiec w czym sie tu zachwycac ?duza ilosc ludzi tez pomagala i to za darmo!!!!!!
Odpowiedz
2
@ ja
dnia 06.08.2010, 00:16 · Zgłoś
widzialam ich prace i pomoc naprawde byli zorganizowani i pomocni a to ze nie wpuszczali na niektore tereny to slusznie robili bo jakby nie oni bylo by okropne zamieszanie w miescie i nie piszczie glupot na ich temat jak ktos nie widzial to niech sie nie wypowiada
Odpowiedz
1
@ powodzianin...
dnia 05.08.2010, 22:59 · Zgłoś
brednie jeszcze raz brednie, też "pływałem :(", informowali ok. 3 godz przed powodzią - pytam się kiedy, za ile, jaka ma być fala powodziowa, to odpowiadali tylko - idzie fala, ewakuacja i to wszystko co można było się od nich dowiedzieć. A później cisza, nikt się nie pojawił, ani nie zapytał czy potrzebna jest woda, chleb itp, po przeszło 24 godz, może więcej pojawił się strażak i zapytał: czy macie chleb, wodę. I to wszystko. Żal i tylko żal......
Odpowiedz
-2
@ CHORE PAŃSTWO !!!!
dnia 05.08.2010, 22:49 · Zgłoś
Żadne media publiczne {regionalne}, ani służby mundurowenie nie poinformowały {o bieżącej sytuacji na rzekach w tym o przelaniu wałów} mieszkańców domów czy sklepów w dalszej odłegłośći - które jak sie okazało ucierpiały również - a można było jeszcze wiele uratować ...
Odpowiedz
-1
@ break
dnia 05.08.2010, 22:22 · Zgłoś
Nie wspomnę o mandatach za szybą samochodów, które zostały ratowane stamtąd gdzie była woda....
Odpowiedz
1
@ kaz
dnia 05.08.2010, 22:14 · Zgłoś
aha... i jeszcze 7083/8=885,375(troche brakuje do tych ponad 1 000 funkcjonariuszy/na godz)...
Odpowiedz
0
@ kaz
dnia 05.08.2010, 22:06 · Zgłoś
nalezy tez wspomniec o niektorych ktorzy miast pomagac siedzieli w biurze caly dzien ewentualnie jezdzili po wioskach i patrzyli czy czasem ktos nie pije... "dziekujemy" takim stroza prawa...
Odpowiedz
-1
@ xxx
dnia 05.08.2010, 20:33 · Zgłoś
Wszystko fajnie, tylko nikt nie wspomni o zamieszaniu przy wjeździe do miasta podczas czerwcowej powodzi, kiedy to Panowie Policjanci przy rondzie obok Biedronki jednych wpuszczali do centrum(czytaj: znajomych), a zdecydowaną większość nie. Nie interesowało ich, że w mieście są dzieci, które trzeba odebrać z przedszkola albo że trzeba jakoś dojechać do domu.
Zamieszanie było wielkie i nikt nie potrafił udzielić informacji, którą drogą można wjechać do centrum.
To się nazywa pomoc i uspokajanie mieszkańców. Ogólny chaos i dezinformacja.
Odpowiedz
-2
@ ZWYTREA
dnia 05.08.2010, 19:39 · Zgłoś
NIE MA CO POPADAĆ W ZACHWYT -0 OD TEGO PRZECIEŻ SĄ I NA TO SIE PŁACI PODATKI !!
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.