Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Polska premiera filmu „Łukasiewicz - nafciarz romantyk” odbyła się w Jaśle

6

W Jaśle odbyła się polska premiera filmu „Łukasiewicz nafciarz romantyk”. Zaproszeni przez producenta widzowie, po raz pierwszy mieli okazję zobaczyć owoce wielomiesięcznej pracy jego twórców. Fabularyzowany dokument o „królu nafty” został ciepło przyjęty przez publiczność zgromadzoną w sali widowiskowej JDK.

Film pt. „Łukasiewicz - nafciarz romantyk” jest piątym obrazem w serii „Historyczny Pejzaż Podkarpacia”. Kolejna produkcja Telewizji Obiektyw opowiada o jednej z najbardziej intrygujących a zarazem interesujących postaci w historii nie tylko Podkarpacia, lecz całej Polski. 

W miniony piątek w sali widowiskowej Jasielskiego Domu Kultury odbyła się polska premiera filmu w reżyserii Macieja Wójcika. Publiczność po raz pierwszy miała okazję zobaczyć i ocenić efekty wielomiesięcznej pracy jego twórców. Trwająca blisko godzinę produkcja zabiera widza w wyjątkową podróż do przeszłości. Jej głównym bohaterem jest Ignacy Łukasiewicz, pionier przemysłu naftowego i filantrop, w którego postać wcielił się Mariusz Bonaszewski. Akcja filmu obejmuje wydarzenia z lat 1848 – 1870, a więc od momentu, w którym młody adept farmacji rozpoczął pracę w lwowskiej aptece Piotra Mikolasha. Jego scenariusz powstał na kanwie wywiadu, jakiego Ignacy Łukasiewicz udzielił Feliksowi Janowi Szczęsnemu-Morawskiemu, krakowskiemu dziennikarzowi.

Do obejrzenia filmu zaprosił widzów Bogdan Miszczak, producent obrazu. Był to dla niego osobiście, jak również dla całego zespołu twórców wyjątkowy wieczór. Nie powinien, więc dziwić fakt, iż szef Telewizji Obiektyw nie był w stanie ukryć olbrzymich emocji. – Tylko dzisiaj w Polsce mamy trzynaście premier filmowych. Dziękuję, że przybyliście na tę, która odbędzie się w Jasielskim Domu Kultury. – mówił tuż przed projekcją.

Bogdan Miszczak

Kiedy z ekranu zniknęły napisy końcowe a salę widowiskową Jasielskiego Domu Kultury rozświetliło światło lamp, rozbrzmiały gromkie brawa. Film został ciepło przyjęty przez liczną widownię. Fabularyzowany dokument, którego bohaterem jest Ignacy Łukasiewicz bezsprzecznie stanowić będzie tę z pozycji, którą powinni obejrzeć mieszkańcy wszystkich miast i miasteczek, z którymi pionier przesyłu naftowego był związany.

Premiera filmu stała się dla jego producenta doskonałą okazją do złożenia podziękowań na ręce tych wszystkich osób oraz podmiotów i instytucji, które dołożyły swoją cegiełkę do jego powstania. Na scenie pojawili się zatem: Maciej Wójcik – reżyser; Łukasz Walczak – scenarzysta; Dagny Cipora, która wcieliła się w rolę Honoraty, żony Ignacego Łukasiewicza; Mateusz Mikoś, odtwórca roli Feliksa Szczęsnego – Morawskiego; Robert Żurek (Jan Zech); Wojciech Piękoś, który zagrał amerykańskiego przemysłowca naftowego. Na scenie pojawił się m.in. Mariusz Świątek, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle, który w filmie wystąpił w roli eksperta. 

Podziękowania nie ominęły rzecz jasna sponsorów wspierających produkcję. Pamiątkowe statuetki trafiły między innymi w ręce przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego. W gronie tym znalazł się Ryszard Pabian, burmistrz Jasła. – Gdzie, jeżeli nie w Jaśle miałaby odbyć się premiera filmu. Widzieliśmy związki Ignacego Łukasiewicza z Jasłem. Oczywiście wszyscy się nimi chwalimy, jako samorządowcy. Jego działalność w naszym regionie była bardzo szeroka, nie tylko jako nafciarza, lecz również jako aptekarza. To zupełnie naturalne. Działalność, która przybliżać będzie historię naszych miejscowości zawsze chętnie będziemy wspierać. O tym mogę zapewnić. Gratulujemy producentowi, wszystkim aktorom oraz twórcom filmu, za ten piękny obraz o Ignacym Łukasiewiczu i ziemiach, na których działał – mówił.            

Na zakończenie, twórcy filmu odpowiadając na pytania Adama Gałczyńskiego, prowadzącego wydarzenie a zarazem dziennikarza radiowego, opowiedzieli o kulisach pracy nad produkcją.

Z mikrofonem w ręku Łukasz Walczak, twórca scenariusza do filmu

Film, dzisiaj o godzinie 18:00 w Jasielskim Domu Kultury w ramach otwartego pokazu będą mogli zobaczyć mieszkańcy Jasła.     

MD

Napisany dnia: 15.04.2019, 08:00

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
3
@ Jaślak
dnia 16.04.2019, 22:09 · Zgłoś
Do "dragoness". Tak masz rację. Oczywiście chodziło mi o Zyndrama z Maszkowic. Moja pomyłka.Bardzo za nią przepraszam.
Do "cimek".Czy to był pomysł tego czy innego burmistrza, to nie ma znaczenia.Miasto nie jest,tego czy innego burmistrza. Było wystarczająco dużo czasu by tą aptekę odtworzyć. A teraz gdy ktoś nakręcił film, to się podpinamy pod cudze inicjatywy,tym bardziej,że dla Jasła tak ubogiego w zabytki byłaby to na pewno duża atrakcja.Stając w obronie naszych nieszczęsnych burmistrzów, to ty narażasz się na śmieszność, gdyż w ten sposób popierasz ich indolencję i brak zaangażowania.
Odpowiedz
3
@ kawosz
dnia 16.04.2019, 12:22 · Zgłoś
Byłem widziałem film super :-)
Odpowiedz
4
@ Jaślak
dnia 15.04.2019, 21:10 · Zgłoś
A co z apteką, która miała być w miejscu gdzie pracował I. Łukasiewicz. Wstyd Panie Burmistrzu, że w ciągu tylu lat nie można było jej odtworzyć. Nie wstyd Wam Panowie siedzieć obok ludzi, którym się chce. To ludzie z Krosna, tak naprawdę stworzyli ten film. Sprzątnęli wam też Troję, a Dyr. Muzeum w swoim uwielbieniu polecił w tym czasie swoim pracownikom oprowadzać seniorów po mieście aby zapoznali się z miastem. Mamy wielu znamienitych Jaślan. Czy nie można by było Ich poprosić, by młodzieży poopowiadali trochę o swoim życiu, historii miasta, o swoich dokonaniach. Dlaczego niektóre wystawy organizuje się w tym obskurnym dworcu kolejowym - czy nie ma miejsca w JDK.
A tak przy okazji - ciekaw jestem i wielu jaślan również co z ławeczką "DUDUSIA" i pomnikiem Zawiszy Czarnego. Podejrzewam, że taki sam los czeka je, jak aptekę Łukasiewicza. BRAWO PANOWIE BRAWO!! Naprawdę, zazdroszczę energii i zaangażowania !
Odpowiedz
2
@ dragoness
dnia 15.04.2019, 21:45 · Zgłoś
Co ma Zawisza Czarny wspólnego z Jasłem? Chyba chodziło o Zyndrama z Maszkowic, prawda?
Odpowiedz
5
@ cimek
dnia 15.04.2019, 22:09 · Zgłoś
O ile pamiętam, koncept Apteki Łukasiewicza był pomysłem poprzedniego burmistrza. Miasto wkrótce realizować będzie budowę Centrum Techniki, Kultury i Przedsiębiorczości. Znalazło się w nim miejsce dla Łukasiewicza. Obok słynnego "aptekarza" znajdziesz tam jeszcze strefy poświęcone innym wybitnym ludziom związanym z Jasłem, Hugonowi Steinhausowi i Rudolfowi Weiglowi. Zanim zaatakujesz burmistrza wypada posiąść niezbędną wiedzę, aby nie narazić się na śmieszność.
Odpowiedz
0
@ Gruby
dnia 15.04.2019, 19:07 · Zgłoś
i znów te tłumy jaślan...
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657