Polska wolna od dymu tytoniowego!
15 listopada 2010 - ruszyła ogólnopolska kampania medialna na temat nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, patronem kampanii jest Główny Inspektorat Sanitarny. Kampania potrwa do 31 grudnia 2010 roku, a przygotowany w jej ramach spot będzie emitowany w większości stacji telewizyjnych w Polsce.
Celem akcji jest dostarczenie społeczeństwu informacji na temat zmian w prawie, które weszły w życie z dniem 15 listopada. Zgodnie z artykułem 5 znowelizowanej ustawy antytytoniowej, strefy wolne od dymu tytoniowego obowiązują między innymi:
• w zakładach pracy
• w przedszkolach, szkołach, na uczelniach
• w przychodniach, szpitalach, ośrodkach zdrowia
• lokalach gastronomiczno - rozrywkowych
• w kinach, teatrach, domach kultury
• w miejscach przeznaczonych do zabaw dzieci
• na przystankach komunikacji publicznej
• w środkach pasażerskiego transportu publicznego oraz w obiektach służących obsłudze podróżnych
• w innych pomieszczeniach dostępnych do użytku publicznego
Na właścicielu lub zarządzającym obiektem lub środkiem transportu, w którym obowiązuje zakaz palenia tytoniu, ciąży obowiązek umieszczenia informacji słownej i graficznej o zakazie palenia tytoniu. Za łamanie zakazu palenia grozi kara grzywny do 500 złotych; za nieumieszczenie informacji o zakazie palenia tytoniu właścicielowi lub zarządzającemu obiektem grozi kara do 2000 zł.
Zakaz palenia wprowadzony ustawą zmierza do ochrony społeczeństwa przed niebezpiecznymi skutkami biernego palenia. Bierny palacz, wdychając dym tytoniowy, otrzymuje potężną dawkę ponad 4000 toksycznych środków chemicznych, z których ponad 40 jest rakotwórczych. W wyniku biernego palenia w Europie umiera 79 tys. osób rocznie, w Polsce około 8 tys. Według badań GATS z 2009 roku, w Polsce codziennie pali tytoń prawie 9 milionów ludzi - 5,2 miliona mężczyzn i 3,5 miliona kobiet. 14 milionów Polaków jest narażonych na wdychanie dymu tytoniowego w domu.
Jest już ponad 20 państw w Europie, w których zakaz palenia w miejscach publicznych został uregulowany prawnie. Z dniem 15 listopada 2010 roku Polska dołącza do grona państw europejskich skutecznie chroniących zdrowie swoich obywateli.
Pełny tekst ustawy dostępny jest na stronach www.gis.gov.pl oraz w zakładce tytoń na stronie: www.mz.gov.pl.
PSSE Jaslo
