Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Polska wolna od dymu tytoniowego!

30

15 listopada 2010 - ruszyła  ogólnopolska kampania medialna na temat nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, patronem kampanii jest Główny Inspektorat Sanitarny. Kampania potrwa do 31 grudnia 2010 roku, a przygotowany w jej ramach spot będzie emitowany w większości stacji telewizyjnych w Polsce.

Celem akcji jest dostarczenie społeczeństwu informacji na temat zmian w prawie, które weszły w życie z dniem 15 listopada. Zgodnie z artykułem 5 znowelizowanej ustawy antytytoniowej, strefy wolne od dymu tytoniowego obowiązują między innymi:
• w zakładach pracy
• w przedszkolach, szkołach, na uczelniach
• w przychodniach, szpitalach, ośrodkach zdrowia
• lokalach gastronomiczno - rozrywkowych
• w kinach, teatrach, domach kultury
• w miejscach przeznaczonych do zabaw dzieci
• na przystankach komunikacji publicznej 
• w środkach  pasażerskiego transportu  publicznego oraz  w obiektach służących obsłudze podróżnych
• w innych pomieszczeniach dostępnych  do użytku publicznego

Na właścicielu lub zarządzającym obiektem lub środkiem transportu, w którym obowiązuje zakaz palenia tytoniu, ciąży obowiązek umieszczenia informacji słownej i graficznej o zakazie palenia tytoniu. Za łamanie zakazu  palenia grozi kara grzywny do 500 złotych;  za nieumieszczenie  informacji o zakazie palenia  tytoniu właścicielowi  lub zarządzającemu obiektem grozi kara  do 2000 zł.
       
Zakaz palenia wprowadzony ustawą zmierza do ochrony społeczeństwa przed niebezpiecznymi skutkami biernego palenia. Bierny palacz, wdychając dym tytoniowy, otrzymuje potężną dawkę ponad 4000 toksycznych środków chemicznych, z których ponad 40  jest rakotwórczych. W wyniku biernego palenia w Europie umiera 79 tys. osób rocznie, w Polsce około 8 tys. Według badań GATS z 2009 roku, w Polsce codziennie pali tytoń prawie 9 milionów ludzi  - 5,2 miliona mężczyzn i 3,5 miliona kobiet.  14 milionów Polaków jest  narażonych na wdychanie  dymu tytoniowego w domu.
   
Jest już ponad 20 państw w Europie, w których  zakaz palenia w miejscach publicznych  został uregulowany prawnie. Z dniem 15 listopada 2010 roku Polska dołącza do grona państw europejskich skutecznie chroniących zdrowie swoich obywateli.

Pełny tekst ustawy dostępny jest na stronach www.gis.gov.pl oraz w zakładce tytoń na stronie: www.mz.gov.pl.


PSSE Jaslo

Reklama

Komentarze: 30

Dodaj komentarz Widok:
0
@ palacz
dnia 22.11.2010, 12:36 · Zgłoś
Ustawa jest ok ale ja palę 25 lat i to moja sprawa czy to robię i truje się na własne życzenie.W 90% miejsc których dotyczy ustawa i tak nie paliłem ale jeśli chodzi o knajpy to chore,to właściciel lokalu powinien decydować czy chce dym i ludzi w lokalu czy nie i za miesiąc zamknie lokal i wywiesi szyld "ZAKAZ PALENIA" "SPLAJTOWAŁEM"
Odpowiedz
0
@ ?
dnia 18.11.2010, 21:25 · Zgłoś
dlaczego nie spacerujesz z przodu tego osobnika
Odpowiedz
0
@ TEN ZAWSZE Z TYŁU
dnia 18.11.2010, 14:06 · Zgłoś
Jak sobie spaceruję za takim osobnikiem co dzierży fajkę w łapce to jakbym jechał za MKSem 20 letnim. Dym dusi a [...] powala. Jestem za ustawą ! koniec smrodków :)
Odpowiedz
0
@ palacz
dnia 18.11.2010, 12:41 · Zgłoś
Za niedługo to już w tej Polsce nie będzie można robić !!!
Odpowiedz
0
@ Laura Diaz
dnia 17.11.2010, 20:21 · Zgłoś
No i bardzo dobrze. Jak się chcecie truć, to się trujcie sami, niepalących w to nie mieszajcie. Powinni byli już dawno taki zakaz wprowadzić.
Odpowiedz
0
@ kris79
dnia 17.11.2010, 20:16 · Zgłoś
No to teraz czekamy na zakaz krzywego chodzenia po ulicach! Wiecie że w [...] jest dyrektywa nakazująca schodzenie z drabiny tyłem ? I te złodzieje 'obradują' za moje pieniądze z podatków. Scyzoryk się otwiera.
Odpowiedz
0
@ EkoNom
dnia 17.11.2010, 19:41 · Zgłoś
Brawo!! Nareszcie rozsądna ustawa :)
Odpowiedz
0
@ jaaa
dnia 17.11.2010, 19:19 · Zgłoś
zakazany owoc smakuje najlepiej ;D teraz aby zrobić na złość naszej władzy tzn nie tyle na złość to na przekór nowym ustawom ludzie którzy [...] palić bedą nadal i to jeszcze wiecej i wszędzie gdzie się da i ja im swię nie dziwie ;) w końcu podobno żyjemy w wolnym kraju tylko co to za kraj w ktorym pierwsze się walczy o wolność żeby potem ją ktoś odbierał człowiekowi??
Odpowiedz
0
@ palę :):):)
dnia 17.11.2010, 19:02 · Zgłoś
niby nie wolno palić ,ale jak to mówią "ZAKAZY SĄ PO TO ZEBY JE ŁAMAĆ"hehe
Odpowiedz
0
@ aaa
dnia 17.11.2010, 17:34 · Zgłoś
idac ulica mozna palic, nie mozna w knajpach, na przystankach, w szpitalach, szkolach, itp...
Odpowiedz
0
@ hehe
dnia 17.11.2010, 17:06 · Zgłoś
To teraz czekamy na godzinę policyjną i towar na karteczki i wszystko będzie po staremu ;)
Odpowiedz
0
@ elo520
dnia 17.11.2010, 16:22 · Zgłoś
ale przeżywacie..
Odpowiedz
0
@ jaślak
dnia 17.11.2010, 16:16 · Zgłoś
i bardzo dobrze jak chce ktoś zapalić to do lasu he he popieram w 100%
Odpowiedz
0
@ XYZ
dnia 17.11.2010, 16:02 · Zgłoś
NARESZCIE !!! W końcu ktoś pomyślał !!!
Odpowiedz
0
@ jas
dnia 17.11.2010, 15:50 · Zgłoś
Ale rzetelne dziennikarstwo! Cytuje się gdzie nie wolno a zapomina o takich zapisach jak:
"Art. 5a.3. Właściciel lub zarządzający może wyznaczyć palarnię :
1) w domach pomocy społecznej lub domach spokojnej starości,
2) w hotelach,
3) w obiektach służących obsłudze podróżnych,
4) na terenie uczelni,
5) w pomieszczeniach zakładów pracy,
6) w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych."

Na ulicy oczywiście można palić bo ulica nie jest pomieszczeniem.
Odpowiedz
0
@ i
dnia 17.11.2010, 15:05 · Zgłoś
palenie przeszkadza a po zimie znowu na chodnikach będzie wielkie g[...] po psach czy to nie jest dyskryminacja ludzi palących
Odpowiedz
0
@ nie skuteczny zakaz
dnia 17.11.2010, 13:22 · Zgłoś
odkąd weszła ustawa w zycie, ludzie nie wiele się ję przejęli. Idąc przez miasto co kawałek widzę spacerującą osobę z [...] w ręku... no to jak to ??!
Odpowiedz
0
@ nnn
dnia 17.11.2010, 12:53 · Zgłoś
NIE!!!
Odpowiedz
0
@ nitro
dnia 17.11.2010, 12:33 · Zgłoś
W knajpach sie zgodze ale na przystankach?! kolejny przepis żeby umożliwić pieską wpisywanie mandatów...Jeżeli byłby zakaz chodzenia w czerwonych kurtkach to inteligenci wypisywali by blankiety bo nie używaja rozumu za czesto;)
Odpowiedz
0
@ weni
dnia 17.11.2010, 12:00 · Zgłoś
do...NIE PALĘ
oczywiście że NIE MOŻNA
Odpowiedz
0
@ zuzia
dnia 17.11.2010, 11:08 · Zgłoś
Jak to dobrze, że teraz niepalący będą zdrowi umierać, bo już ich dym tytoniowy w chorobę nie wpędzi :P
Odpowiedz
0
@ nie palę ...
dnia 17.11.2010, 09:35 · Zgłoś
Czy wolno palić [...] spacerując po ulicy ???czy ktoś wie?
Odpowiedz
0
@ Jaślak
dnia 17.11.2010, 09:31 · Zgłoś
Bardzo ucieszyło mnie to że w końcu jest taki zakaz! Jestem osobą niepalącą i nie chciał bym wdychać jak do tej pory dym z [...] jak jestem ze znajomymi w restauracji czy pubie. Palacze niestety wam będzie z pewnością gorzej ale to wszystko dla naszego zdrowia a juz z pewnością dla zdrowia tych którzy z [...] maja niewiele do czynienia. Tak drastyczne środki jak mandaty 500 złotowe to niestety wielki ból dla portfela ale jakoś trzeba zmusić społeczeństwo do przynajmniej ograniczenia palenia. Jak ktos chce sie świadomie truć to ok, ale nie innych przy okazji...
Kampanie, która jest teraz w tv popieram jak każdą inną mającą na celu zmusić, choćby mały procent społeczeństwa do myslenia i zastanowienia się co robi ze swoim i innych (często bliskich osób) zdrowiem.
Odpowiedz
-1
@ anty
dnia 17.11.2010, 09:05 · Zgłoś
Koniec z tym [...] z [...], nie rozumiem ludzi palących.
Jak można takie świństwo kupować i palić. Nie dość że siebie trują, to jeszcze nas narażają na ten odór dymu papierosowego.
Odpowiedz
-1
@ karaaaaaeeee
dnia 17.11.2010, 07:04 · Zgłoś
i tak powinno być najlepiej jak by ich wcale nie produkowali bo to jest trucizna
Odpowiedz
0
@ jks
dnia 17.11.2010, 03:44 · Zgłoś
chyba zartujecie xd
Odpowiedz
0
@ kris79
dnia 16.11.2010, 23:21 · Zgłoś
Urzędnicy ciągle chcą naszego dobra, a my mamy go już tak mało ....
Odpowiedz
0
@ hfgjfd
dnia 16.11.2010, 23:16 · Zgłoś
co za farmazony.."Polska dołącza do grona państw europejskich skutecznie chroniących zdrowie swoich obywateli" [...]prawda bylem w tych krajach ktore SKUTECZNIE chronia i w kazdej knajpie dym ze sikiera mozna ciac (oczywiscie te w ktorych byl zakaz)
Odpowiedz
0
@ xxxo19
dnia 16.11.2010, 22:55 · Zgłoś
Porażka!!! Nawet zajarać już sobie spokojnie nie można :/
Ciekawe jak to teraz bedzie w jaśle w knajpach bo ciężko to sobie wyobrazić, że nagle powstaną palarnie lub jakieś specjalne pomieszczenia dla palaczy !
Odpowiedz
1
@ bo tak jest
dnia 16.11.2010, 22:51 · Zgłoś
a ja se i tak palił będę i to 2x więcej
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.