Ponad 300 wolontariuszy kwestowało na ulicach miasta
Ruszył 22. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wolontariusze zebrali już ponad 35 tysięcy złotych! Czy pobity zostanie rekord sprzed roku? O tym dowiemy się już wkrótce! Zobaczcie, co działo się na jasielskim rynku.<<FOTOGALERIA>>


W tegoroczną akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zaangażowały się dwa sztaby, jeden, który organizuje Jasielskie Stowarzyszenie CONSENSUS i drugi powołany przy Młodzieżowym Domu Kultury w Jaśle. Dzięki ich zaangażowaniu oraz chęciom zwiększyła się liczba wolontariuszy o 120 ankiet. Pomimo iż chętnych było ponad 400 osób to 310 mogło kwestować na terenie Jasła i powiatu jasielskiego.

- Jest dużo nowych osób, ale są również takie, które zbierają od wielu lat. Nawet studenci przyjeżdżają do Jasła specjalnie na finał, po to tylko, by kwestować. Jesteśmy praktycznie w każdej wsi, przy kościołach, sklepach, w miejscach, gdzie spotyka się najwięcej osób – powiedział Aleksander Chwedeńczuk, szef sztabu WIOŚP przy MDK w Jaśle.
Na godzinę 15.00 zebrano 8 tysięcy 200 złotych, a trzy godziny później już było 35 tysięcy złotych. Za zebrane pieniądze zakupiony zostanie specjalistyczny sprzęt dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godnej opieki medycznej seniorów. Tegorocznym hasło finału jest „Na ratunek!”

- My zbieramy pieniądze, a fundacja przydziela sprzęt najbardziej potrzebującym szpitalom. Ze względu na to, że planowane jest otwarcie oddziału geriatrycznego w Jaśle, mamy nadzieję, że część pieniędzy będzie przeznaczona na zakup sprzętu, który trafi na ten oddział. W ubiegłym roku zebrane środki zostały podzielone po połowie pomiędzy oddziały geriatryczny, ginekologiczno-położniczy i neonatologiczny. W tym roku może być podobnie. Zobaczymy, czy uda się jakieś środki ściągnąć do Jasła – podkreśla A. Chwedeńczuk.

Od godziny 15.00 na jasielskim rynku trwał pokaz ratownictwa medycznego wykonany przez słuchaczy Medycznej Szkoły Policealnej prof. Rudolfa Weigla w Jaśle, a w auli Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle odbył się Charytatywny Maraton Zumba Fitness. Dochody z biletów przeznaczone zostaną na wsparcie akcji.


- Aleksandra Grysztar jest uczennicą Gimnazjum nr 1 w Jaśle, która postanowiła w tym roku zostać wolontariuszką pomagającą WOŚP. - Podczas kwesty miałam do czynienia z różnymi reakcjami ludzi. Niektórzy uciekają, inni wrzucają pieniądze do puszek. Jeden pan jednak na nas nakrzyczał, że zamiast chodzić do kościoła stoimy z puszkami.
Wielki finał już wkrótce. O 20.10. na scenie wystąpi gwiazda wieczoru, zespół Róże Europy!
(icz)
