Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Poręba: Apeluję do Komisji Europejskiej o ochronę miejsc pracy osób niepełnosprawnych w Polsce

50

Tomasz Poręba zwrócił się z interpelacją do Komisji Europejskiej w sprawie nowego rozporządzenia dotyczącego m.in. dofinansowania miejsc pracy osób niepełnosprawnych.

Nowe rozporządzenie, które początkowo miało wejść w życie 1 stycznia 2014 roku, wprowadzało m.in. przepis zakładający limity kwotowe pomocy publicznej przeznaczonej na jeden program w ciągu roku. Zgodnie z propozycją KE miałyby one wynosić 0,01 proc. PKB państwa członkowskiego lub kwotę stanowiącą równowartość 100 milionów euro. W przypadku Polski kwoty te wynosiłyby zatem 150 mln zł lub 420 mln zł. Tymczasem dziś roczne wydatki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznaczane na dofinansowanie miejsc pracy osób niepełnosprawnych wynoszą 3 mld 750 mln zł.

Rozporządzenie nie wejdzie jednak w życie z początkiem nowego roku - KE zapowiedziała zmiany a czas obowiązywania obecnych przepisów wydłużono do czerwca. W listopadzie miał zostać przedstawiony projekt nowego rozporządzenia ws. wyłączeń blokowych, jednakże jak sygnalizuje m.in. Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, do tej nie został on podany do wiadomości publicznej.

Tomasz Poręba zwrócił się do Komisji Europejskiej z prośbą o przedstawienie nowego projektu rozporządzenia. Europoseł PiS liczy, że KE zmieni niekorzystne zapisy, które jego zdaniem oznaczają de facto dyskryminację niepełnosprawnych pracowników na rynku pracy.

- Pierwotna wersja rozporządzenia była nie do przyjęcia. Oznaczała tak naprawdę utratę pracy przez kilkaset tysięcy osób niepełnosprawnych" - mówi europoseł PiS, przypominając, iż zwracał już na to uwagę w interpelacji skierowanej w tej sprawie pół roku temu. "Mam nadzieję, że Komisja Europejska gruntownie przeanalizowała sprawę i uwzględniła skutki społeczne, jakie będzie niosło ze sobą proponowane rozporządzenie - dodaje Poręba.

 Biuro prasowe EKR

Reklama

Komentarze: 49

Dodaj komentarz Widok:
0
@ Kondzio
dnia 14.01.2014, 23:35 · Zgłoś
Panowie ja jestem osobom niepełnosprawnom to nie jest nasza wina że nas przyjmują do pracy niech dadzom rente bo unasz dostają [...] co nigdzie nie pracowali albo na komisie na rente bez głowy problem jest z emerytami policjant' [...]; żołnierz oni majom emerytury po 3 tysiące j wam prace zabierają a niepełnosprawny pracuje jak biały [...] pozdrawiam
Odpowiedz
0
@ Amon_Ra
dnia 10.11.2013, 12:53 · Zgłoś
Mam nadzieję, ch ..., porębo że ... że nawet te pieniądze ci nie pomogą !!! [...] (miałem napisać że zarabiasz, ty chu... nic nie robisz więc nie zarabiasz), ty ... dostajesz miesięcznie tyle ile ja ZARABIAM przez ROK. Niech ciebie i tobie podobnych ... ...
Odpowiedz
3
@ wac [...]..
dnia 08.11.2013, 18:35 · Zgłoś
widze panowie że nie jesteście na bierząco obecnie aby znaleść jakąś prase ta już nie wystarczy niepełnosprawnaść ostpniu umiarkowanym lesz pracodawcy firmy ochroniarskie potrzebują ludzi pracowników ochrony z chorobami umysłowymi , depresjami bo mają większe dofinansowanie jest to chore prawo może jakiś ktoś znjdzie się żeby to wreście zmienić...
Odpowiedz
-3
@ wrrrrr
dnia 08.11.2013, 15:11 · Zgłoś
ludzie ...cosie zwami dzieje...to przypomina stado wsciekłych psow...
Odpowiedz
2
@ Amon_Ra
dnia 09.11.2013, 11:32 · Zgłoś
wrrrrr: konkrety ... !! konkrety ... !! Jesteś jedym z tych któremu poręba ... !!??
Odpowiedz
9
@ [...]
dnia 08.11.2013, 08:57 · Zgłoś
A ja apeluję do organów ścigania, żeby zajęły się oświadczeniem majątkowym Pana Europosła!!!
Odpowiedz
5
@ jky
dnia 08.11.2013, 08:18 · Zgłoś
panie poręba to dofinansowanie rodzi patologię! Niech pan porozmawia z prostymi ludzmi z Jasła to zobaczy pan jak to działa!
Odpowiedz
4
@ Trzepie kase ten poreba
dnia 08.11.2013, 04:10 · Zgłoś
3
@ Amon_Ra
dnia 07.11.2013, 23:00 · Zgłoś
Podobnie jak wy ... rał "pan" to: http://www.youtube.com/watch?v=iOuPTb71LQg
Odpowiedz
13
@ Amon_Ra
dnia 07.11.2013, 22:50 · Zgłoś
Nie wspomniał "pan" również o tym "Do tego dojdzie też ok. 12 tys. euro miesięcznie na prowadzenie biur i pensje asystentów. Jako jurnyosioł (ojroposeł) będzie "pan" mógł korzystać z dofinansowywania organizowanych przez siebie różnego rodzaju konferencji, seminariów itp. imprez oraz dotować swoje broszury, ulotki tudzież inne wydawnictwa o tematyce europejskiej.
Odpowiedz
11
@ Amon_Ra
dnia 07.11.2013, 22:46 · Zgłoś
"panie" poręba wybory do koryta się zbliżają (maj 2014), i jak zawsze "troszczy" się "pan" o Polaków, to te kilkadziesiąt tysięcy głosów (otrzymanych od tych o których się "pan" tak "troszczy" (wiadomo wśród niepełnosprawnych są również idio...), pozwoli "panu" utrzymać się przy tym korycie. Dlaczego nie powie "pan" ludziom: "Dwie kadencje w PE i 11.000 dodatku do polskiej emerytury po 63 roku życia gwarantowane. Fajnie, prawda? Dlaczego nie wspomni "pan" również o tym: "Jeśli się dostanie, od czerwca będzie zarabiał ponad 7 tys. euro z tytuły bycia europosłem. Od nowej kadencji wchodzą bowiem w życie nowe zasady naliczania zarobków deputowanych do PE – i to już nie poszczególne kraje decydują o wysokości pensji. Europarlamentarzyści sami sobie będą ją teraz wyznaczać".
Odpowiedz
7
@ Amon_Ra
dnia 07.11.2013, 22:30 · Zgłoś
Polskie poje ... bane prawo napisane przez równie poje ... banych prawotwórców (i przyklaskujących im "pracodawców" z zpch); orzeczenie : "osoba całkowicie niepełnosprawna i niezdolna do samodzielnej egzystencji" - ŻYCIE: osoba ta pracuje właśnie w ZPCH, dostaje dotacje na zakup SAMOCHODU, DOTACJE DO czynszu mieszkaniowego, paczki z mopsu, paczki z pfronu, DOTACJE DO KURSU NA PRAWO JAZDY (SIC!), KOMPUTER GRATIS, DOTACJE DO WYJAZDÓW NA "rehabilitacje" - dwa w roku wyjazdy na [...] ... sie po polskich sanatoriach i oprócz tego z TYTUŁU CAŁKOWITEJ NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI I NIEZDOLNOŚCI DO SAMODZIELNEJ EGZYSTENCJI -- RENTĘ !!! Prócz tego, zatrudniający taką ... otrzymuje z NASZYCH PODATKÓW 4000 zł z czego tej osobie, (siedzącej w domu przed komputerem i ...), daje 1300 zł. Natomiast ZDROWY FACET, nie mający zamiaru wyjeżdżać z Polski i mający na utrzymaniu żonę z dwójką dzieci OTRZYMUJE od zatrudniającego 1500 zł (za 200 h w miesiącu [...]... - na zimę wysyłaja go na bezpłatny albo CHOROBOWE). To jest [...] państwo PRAWA !!!
Odpowiedz
13
@ qq
dnia 07.11.2013, 21:01 · Zgłoś
W sumie każdy z Nas jest niepełnosprawny- bo kto normalny jeszcze by wytrzymał w takim padole ;]
Odpowiedz
17
@ JESTEM ZDROWY
dnia 07.11.2013, 20:14 · Zgłoś
będę sobie musiał [...] ręce aby mnie przyjęli do roboty
tylko czym ja będę robił ???
Odpowiedz
7
@ Sven
dnia 07.11.2013, 20:53 · Zgłoś
dobrymi chęciami
Odpowiedz
0
@ s
dnia 07.11.2013, 19:30 · Zgłoś
iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii tttttttttttttttyyyyyyyyyyyyyyyyyllllllllllllllll
Odpowiedz
12
@ olin
dnia 07.11.2013, 19:29 · Zgłoś
chory z grupa do roboty a zdrowy do mopsu by zylo sie lepiej
Odpowiedz
14
@ Karabela
dnia 07.11.2013, 19:09 · Zgłoś
Autentyczna rozmowa Kierownika (przełożonego) z firmy Ka..ela ... Panie Kowalski jak Pan sobie załatwi grupe to prosze przyjść to Pana przyjmiemy tylko najlepiej jak by Pan sobie załatwił 2 grupe ...
i kto natym zarabia po pierwsze lekarze i oczywiście wielkie firmy ochroniarskie doją z Państwa kase !
A Pan Poręba troszke nie w temacie ... no ale są układy i układziki , zbliżają się Wybory i co tu dużo pisać . Niech załatwi na Podkarpaciu lepiej jakiegoś dobrego lekarza dla tego Pana co podłożonym ładunkiem wybuchowym ( zamachem ) się zajmuje tyle miesięcy i wstyd przynosi nam Polakom .
Odpowiedz
12
@ jaslanka
dnia 07.11.2013, 15:10 · Zgłoś
zdrowy nie ma pracy , bo przyjmują chorych. przyjdzie taki do pracy i pracuje raptem 4do 5 godzin dziennie , bo ma przywileje i na każdym kroku stawia swoje warunki (krzesło złe,wychodzenie co drugi dzień do specjalisty),a bardziej chorzy nie mają grupy, bo nie mają znajomości i muszą za takiego lesera pracować. Chory kraj.
Odpowiedz
0
@ Sven
dnia 07.11.2013, 15:06 · Zgłoś
Byłbym zapomniał ten koleś ,,martwi się'' o zatrudnienie dla niepełnosprawnych ALE [...] niech wspomni o przestępstwach i defraudacji środków publicznych o nazwie ,,Komisja do spraw zwrot majątków kościelnych'' mówię tu o miliardach po,które się sięgnęło polskiemu obywatelowi Komisja ponadpaństwowa do spraw majatków kościelnych nie wiedziałem,że może być coś ponad konstytucją to tak jakbym produkował i sprzedawał autobusy bez zezwolenia i homologacji albo utworzył sobie swoje wojsko w Polsce---OTO KLASYCZNY PRZYKŁAD PAŃSTWA PRAW RZECZPOSPLITEJ >ÓWNO WARTEJ>
Odpowiedz
21
@ stary
dnia 07.11.2013, 13:59 · Zgłoś
jednak głupota nie boli,ten poseł nie wie że zdrowi nie maja pracy a cały ten cyrk z zatrudnianiem nie pełnosprawnych to nabijanie kasy kapitalistom którzy doją z pefronu a ludzi traktują jak niewolników wymuszając aby na siłę załatwiali sobie grupy niepełnosprawności.
Odpowiedz
0
@ Amon_Ra
dnia 09.11.2013, 11:28 · Zgłoś
Nie doją z "pefronu" - doją [...] z PODATKÓW pracujących w tym ... bo kto daje pieniądze na "pefron" !!??
Odpowiedz
15
@ dragoness
dnia 07.11.2013, 13:45 · Zgłoś
Tutaj wpisz treść Twojego komentarzaPrzecież większość ofert pracy jest dla osób z grupą inwalidzką. Proszę, panie pośle, zająć się zdrowymi, którzy nie moga znaleźć pracy.
Odpowiedz
5
@ asasasa
dnia 07.11.2013, 20:18 · Zgłoś
a jeśli chory naprawdę to dać mu rentę ///taniej wyjdzie///
Odpowiedz
12
@ qq
dnia 07.11.2013, 12:53 · Zgłoś
Przykro to mówić, ale w obecnych czasach człowiek zamiast cieszyć się zdrowiem to żałuje że nie jest inwalidą, bo wszędzie do pracy biorą z grupą.
Odpowiedz
21
@ związkowiec
dnia 07.11.2013, 12:35 · Zgłoś
A ja apeluję do eurodeputowanego, żeby odkupił Gamrat i przekazał pracownikom, którzy jeszcze zostali.
Odpowiedz
8
@ yyy
dnia 07.11.2013, 12:18 · Zgłoś
Sven odstawił leki. Znowu:(
Odpowiedz
-6
@ Sven
dnia 07.11.2013, 12:15 · Zgłoś
[komentarz nie na temat.]
Odpowiedz
3
@ CHORE PAŃSTWO !!!
dnia 07.11.2013, 12:10 · Zgłoś
Ludzie - o pismach i apelach całej "klasy polityków", czy politykierów już dobrze wiedzą {przekonali się na własnej skórze co warte są ich obietnice} ---teraz czekają tylko na działania i konkretne efekty...
Odpowiedz
-1
@ Sven
dnia 07.11.2013, 11:52 · Zgłoś
APELUJE .[...] typowy polskie zachowania ,Polsk Riksdag'' kwiaty,wieńce,pomniki,cmentarze,akowcy tu byli i sie bili na koniach przeciwko czołgom CO jo bym ci kozoł na kuniu jechac z szablą na czołg mozna wkońcu przeciez uszkodzić lakier AKOCY stancie do apelu kła,kła oto słowo księdza niech wam wszystkim będzie nędza pał,pał,pał dlin,dlin przekażcie sobie znak wojny.

Z czego Polak jest dobry ? Z [...]ostwa i prymitywnej mani no i oczywiście z polskiego trybu gospodarzenia.

[...] WIRTSCHAFT w języku niemieckim występuje jako synonim skrajnej niegospodarności ,brudu,bałaganu...ale i tak trzeba być dumny z polskości .o[...] naród z gruntu pobożny.
Odpowiedz
15
@ kierowca
dnia 07.11.2013, 11:51 · Zgłoś
a moze ktos by sie wkońcu zainteresował tez młodymi ludzmi po studiach z naszego regionu którzy sa bez pracy?
ale wiekszosc pracodawców szuka osoby do 25 roku życia po studiach i 10 lat doświadczenia i najlepiej żeby miał grupe.. śmieszne!

z całym szacunkiem dla osob niepełnosprawnych ;)
Odpowiedz
11
@ m
dnia 07.11.2013, 11:19 · Zgłoś
no tak wybory sie zblizaja:)
Odpowiedz
4
@ DANKA
dnia 07.11.2013, 10:49 · Zgłoś
Po co te wysiłki.Na [...] nic nie pomoże jak lewatywa!
Odpowiedz
19
@ Zdzich
dnia 07.11.2013, 10:47 · Zgłoś
O ile zakład pracy chronionej może być coś w rodzaju byłych Spółdzielni Inwalidów, to nijak pojąć nie mogę jak takim zakładem może być Agencja Ochrony. Takie osiłki ubrani często jak Rambo, a każdy w kieszeni ma orzeczenie o niepełnosprawności I lub II grupy, bo z III nie przyjmują..A ochroniarz powinien być wzorem zdrowia. Sokoli wzrok, sprawność fizyczna, jednym słowem - chłop jak dąb, zdrów jak ryba. a jeśli chodzi o tzw.cieciów, to niech zrobią zakład dozorców. Przecież to jawne nabijanie kasy właścicielom tychże agencji i zgodne z prawem POLSKIM rżnięcie budżetu (czyli nas wszystkich) w biały dzień.
Polecam poczytać, a może nie, bo po co się wq..wiać.
http://www.pfron.org.pl/ebi/poprzednie-wydania/numer-22012-abc-rynku/uprawnienia-pracodawco/18,dok.html
Odpowiedz
10
@ czesio
dnia 07.11.2013, 14:34 · Zgłoś
tu się nie zgodzę z tobą Zdzichu...orzeczenie niepełnosprawności w ich przypadku bardzo często nie ma związku z sprawnością fizyczną...ładny okaz zdrowia a z myśleniem to już różnie bywa...
Odpowiedz
0
@ asasasa
dnia 07.11.2013, 20:13 · Zgłoś
a moze wiecie jaka firma ochroniarska w jaśle nie ma ochroniarzy z grupą/// chyba tylko aker///
Odpowiedz
28
@ Laura Diaz
dnia 07.11.2013, 10:22 · Zgłoś
Najpierw niech się chłopak weźmie za fikcyjnych niepełnosprawnych, bo w obecnej sytuacji to pełnosprawni są dyskryminowani - większość ofert pracy wymaga orzeczenia o niepełnosprawności, ew. wyrobienia go sobie po zatrudnieniu... A jaka to niepełnosprawność u tych ochroniarzy, sprzedawców itede - widać na co dzień. PFRON daje kasę 'inwalidom', niby-przedsiębiorcy korzystają z tego ile wlezie, a na prawdziwych niepełnosprawnych nie ma nic, i to jest dopiero chore...
Odpowiedz
34
@ niepelnosprawny
dnia 07.11.2013, 10:01 · Zgłoś
ludzie czy wy nie wiecie jak niepełnosprawni [...]...ją w zakładach pracy chronionej za 1181 zł netto ,pracodawca ma na niepełnosprawnego dofinansowanie ,najchętniej przyjmuje się do pracy z II grupą niepełnosprawności ,bo są duże dfinansowania,praktycznie to pracodawca ma takiego pracownika za darmo i jeszcze mu zostanie , a zysk w całości do kieszeni ,nie ma refundowanych wczasów ,nie ma nic.
Odpowiedz
8
@ Tarzan-zan
dnia 07.11.2013, 10:52 · Zgłoś
i to jest chore... Jak chcą dofinansowywać to niech dofinansowują normalnych, zdrowych, a nie inwalidów... Inwalida robi, a zdrowy musi siedzieć na bezrobociu...
Odpowiedz
17
@ klara
dnia 07.11.2013, 09:54 · Zgłoś
Przedwyborczy lans,jak to troszczę się o tych,którzy mają gorzej
Odpowiedz
17
@ pp
dnia 07.11.2013, 09:52 · Zgłoś
Pełnosprawnym już pomógł
Odpowiedz
1
@ ja
dnia 07.11.2013, 09:31 · Zgłoś
I wreszcie ktos sie zajmie niepelnosprawnymi bo o nich nikt nie mysli, tak i o matkach ktore opiekuja sie 24godz.na dobe mogliby dac wiecej pieniedzy za ta ciezka prace bo nasze kregoslupy po paru latach siadaja
Odpowiedz
16
@ Max Szyderko
dnia 07.11.2013, 09:33 · Zgłoś
Naiwna/y jesteś aż tak czy tylko udajesz ??? Wybory się zbliżają... Jeszcze nie takie "akcje" zobaczymy...:))
Odpowiedz
26
@ Max Szyderko
dnia 07.11.2013, 09:30 · Zgłoś
Panie pośle, jak tam "oszczędzanie" ?? Uda się w tym roku zaoszczędzić 2 x tyle co się zarobiło ???
http://www.youtube.com/watch?v=iOuPTb71LQg
Odpowiedz
14
@ amivisage
dnia 07.11.2013, 11:38 · Zgłoś
Trafił 5,5 w lotto i zapomniał się pochwalić.
Odpowiedz
14
@ Szczecin 88-90
dnia 07.11.2013, 09:18 · Zgłoś
Znowu się lansuje [...].
Odpowiedz
27
@ xxx
dnia 07.11.2013, 10:17 · Zgłoś
Czas zakończyć farsę z grupami. Chcesz pracę, musisz mieć grupę. Pracodawca ciągnie kasę z Pefron-u, więc nie opłaca się zatrudnić osoby zdrowej. Najciekawsze to ochroniarze z grupą. Niemniej winno się tworzyć miejsca pracy dla naprawdę niepełnosprawnych.
Panie Poręba , komisja EU chyba właśnie taką nieprawidłowość dostrzegła.
Odpowiedz
11
@ asasasa
dnia 07.11.2013, 20:07 · Zgłoś
a moze by tak dac rente tym naprawde niepełnosprawnym na 2 grupie np. 1000zł a nie dofinansowywać 1800//a pracownjk i tak otrzyma na rękę 1200zł/// reszte weżmie pracodawca...
Odpowiedz
10
@ wynalazek
dnia 07.11.2013, 21:57 · Zgłoś
Nasz rodzimy patent: niepełnosprawny ochroniarz pilnuje np. jednostki wojskowej przed zagrożeniami zewnętrznymi. Autentyczne.
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.