Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Poręba: Budowa S19 i Via Carpathia ze środków UE jest wciąż możliwa. Warunkiem inicjatywa polskiego rządu.

24

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Rzeszowie Tomasz Poręba poinformował, że z jego inicjatywy Parlament Europejski postanowił ponownie zająć się kwestią budowy szlaku Via Carpathia. "Polska dostała od unijnych instytucji zielone światło na realizację tego projektu. Teraz czas na inicjatywę wicepremier Bieńkowskiej" - podkreśla europoseł PiS.

W ubiegłym roku do Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego wpłynęła petycja od jednego z mieszkańców Stalowej Woli w sprawie budowy szlaku Via Carpathia w Polsce zwanego S19. Petycja trafiła do opinii Komisji Europejskiej, która orzekła, że możliwe jest wybudowanie tej drogi ze środków UE a z inicjatywą w tej sprawie powinien wystąpić polski rząd. Sprawę petycji od początku w PE pilotował europoseł Tomasz Poręba.

"W chwili wpłynięcia petycji do Parlamentu Europejskiego i uruchomienia procedury podjąłem niezwłoczne działania w celu wpisania jej do porządku obrad Komisji Petycji, co w rezultacie pozwoliło na rozpoczęcie procedury rozpatrywania petycji przez PE" - mówi Poręba. "Byłem referentem i obrońcą petycji i udało mi się przekonać Komisję Petycji do ponownego zajęcia się tą sprawą przez Parlament Europejski. W rezultacie Parlament zamierza wysłać na Podkarpacie specjalną misję w celu przygotowania sprawozdania dla PE na temat stanu S19" - dodaje europoseł PiS.

Tomasz Poręba, który od kilku lat zabiega w Brukseli o powstanie szlaku Via Carpathia, podkreśla, że obecnie pojawia się kolejna szansa na jego budowę ze środków europejskich.

Europoseł zaznacza jednak, że kluczowa dla skuteczności podejmowanych działań będzie inicjatywa wicepremier Bieńkowskiej, do której trafiło w tej sprawie pismo od przewodniczącej Komisji Petycji. "Przewodnicząca Mazzoni wskazuje w nim zdecydowanie, że zdaniem KE oraz komisji PE projekt ten kwalifikuje się do finansowania ze środków europejskich funduszy strukturalnych i w gestii rządu RP leży wystąpienie o finansowanie. Dlatego chciałbym z tego miejsca zaapelować do pani premier o to, by nie zwlekała z odpowiedzią i jak najszybciej wystąpiła o fundusze na rzecz budowy Via Carpathia" - apeluje Poręba.

Aby ta inicjatywa była skuteczna, potrzebne jest także wsparcie mieszkańców Podkarpacia, przez które przebiega Via Carpathia. Każdy zainteresowany może podpisać taką petycję pod adresem https://www.secure.europarl.europa.eu/aboutparliament/pl/petition.html, wpisującw treści i tytule petycji jej nr 0053/2013.

Biuro Posła do Parlamentu Europejskiego Tomasza Poręby

Napisany dnia: 12.06.2014, 10:41
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ %%% ££
dnia 12.06.2014, 10:50
Ocena
komentarza:
4
Zobaczymy jak zareaguje pani Bieńkowska. Lemingi zaczynają produkować pianę! ?
@ Ela
dnia 12.06.2014, 11:18
Ocena
komentarza:
-1
Sorry nie mam czasu
@ antypis
dnia 12.06.2014, 11:20
Ocena
komentarza:
-14
Nie dawać na ciemnogród !!! Rozwijać tylko duze miasta na zachodzie Polski gdzie są mądrzy wyborcy !
@ %%% ££
dnia 12.06.2014, 11:37
Ocena
komentarza:
7
Do antypis. Twoja wiedza powala. 1 Leming dal inteligentny głos i jak zwykle zero konkretów co i jak tylko tępe hasła lemingowego elektoratu Tuska.Jestescie tak otepiali intelektualnie.nic nie robicie a gdy ktos cos chce lub próbuje zrobic to tepy leming mowi z gory ze to mzonki lub nie realne.A sami nic nie robia tylko ciemnote wciska leming lemingowi.
@ m
dnia 12.06.2014, 10:55
Ocena
komentarza:
3
dobrze rzeczes poreba,trzeba ta droge jak powietrza!!!

jestem dwoma rencami za taka inicjatywa
@ Tarzan-zan
dnia 12.06.2014, 11:10
Ocena
komentarza:
-20
Szkoda kasy na takie głupoty... Są dużo ważniejsze wydatki...
@ orest
dnia 12.06.2014, 11:16
Ocena
komentarza:
6
Pewno że są , tylko wydatek na S19 nie odbiera wydatków na te ważniejsze cele . Takim podejściem można by połozyć lagę na wszystko i powiedzieć "są wazniejsze sprawy " . uważasz Tarzan-zan`nie że należy się zajmowac tylko najwazniejszymi sprawami a inne odpuścić ? Wymień może któr według Ciebie są najważniejsze .
@ %%% ££
dnia 12.06.2014, 11:42
Ocena
komentarza:
7
Tarzan jest lekko zwihniety umysłowo. Najmandrzejszy na kazdy temat i nie oczekuj madrej odpowiedzi to nie realne.
@ 8888
dnia 12.06.2014, 11:51
Ocena
komentarza:
7
Są ważniejsze wydatki?. Niby na co ?
Może na "winne klimaty?
@ czesio
dnia 12.06.2014, 12:23
Ocena
komentarza:
9
tarzan nie ma czasu teraz bo ma dużo petentów pod drzwiami...a po za tym musi od czasu do czasu zerknąć prze okno czy mu kto fiata nie zajumał...
@ baba
dnia 12.06.2014, 12:45
Ocena
komentarza:
1
na pomoc socjalna dla beneficejntow MOPS-u
@ T
dnia 12.06.2014, 13:18
Ocena
komentarza:
1
Nie lekko tylko mocno, jest przykładem klinicznym do ośrodka zamkniętego.
@ Tarzan-zan
dnia 13.06.2014, 12:13
Ocena
komentarza:
-3
We fiacie to mój dziadek trzyma kury które mu jajka znoszą, ja mam podobny kurnik zrobiony z pastucha B5. A przez okno spoglądam sobie na mojego Mearsia ML, ale już mi się trochę znudził bo 2 lata ma, gdyby ktoś chciał to mogę sprzedać bo planuję przesiadkę na CL65.
@ JAREMA
dnia 12.06.2014, 15:38
Ocena
komentarza:
-7
drogi Panie Tomaszu nas bardziej interesuje obwodnica Jasła!!!
@ alex
dnia 12.06.2014, 17:01
Ocena
komentarza:
2
Obwodnicy Jasła nie ma w planach dotacji unijnych do 2021 r. Chyba że burmistrz sam da. S 19 i Via Carpatia zostały bezpowrotnie wykreślone z tego samego okresu czasowego. Jest tyle dróg do zrobienia na Dolnym Śląsku w okolicach Gdańska, w Wielkopolsce. A Pan Europoseł musi obiecywać bo mu za to płacą.
@ %%% ££
dnia 12.06.2014, 17:29
Ocena
komentarza:
2
On chce a co zrobi pani Bieńkowska? to odniej bedzie zależeć jak wyzej w artykule.
@ FAN
dnia 12.06.2014, 15:46
Ocena
komentarza:
4
Pytaj starosty 8 lat piastuje ten urząd i pan Czerniecki,tam stawiaj pytania co zostało zrobione dla Jasła.Zapytaj z jaką oni wystąpili inicjatywą??.
Co do pana Poręby poczekajmy inicjatywę ma,zobaczymy co zrobi pani Bieńkowska od klimatu.
PO sie sypie i o Kwaśniewskim nasz Polski MUBARAK albo jak kto woli KADAFI
http://niezalezna.pl/56268-platforma-sie-sypie-ze-struktur-partii-tuska-odchodzi-130-dzialaczy

http://niezalezna.pl/56257-rzad-po-psl-blokuje-inwestycje-zapewniajaca-bezpieczenstwo-energetyczne-polski

http://niezalezna.pl/56294-tylko-u-nas-ernest-bejda-b-wiceszef-cba-kwasniewscy-w-oswiadczeniu-klamia

http://niezalezna.pl/56293-pis-domaga-sie-nadzwyczajnej-komisji-skarbu-ostatnim-lobbysta-acron-byl-kwasniewski
@ poka poka
dnia 12.06.2014, 19:05
Ocena
komentarza:
4
Droga redakcjo
A gdyby tak zamiast dwóch zdjęć nic nie obrazujących, chociaż jedno przypominające jak ta trasa ma przebiegać ?
...
http://www.mbpr.pl/vc.html
@ matka głupich
dnia 12.06.2014, 21:19
Ocena
komentarza:
3
Pani senator deklarowała działanie kontynuacyjne śp. senatora i zapory w Kątach jak nie było, tak nie ma, i zjazdu z autostrady jak nie było, tak nie ma! W Porębie nadzieja!!!
@ malkontent
dnia 14.06.2014, 14:23
Ocena
komentarza:
0
Panią Senator podsumowali wyborcy dając jej czerwoną kartkę, same deklartacje nie wystarczą.
@ jaślan
dnia 13.06.2014, 08:38
Ocena
komentarza:
-4
Panie Poręba, a co Jasło będzie z tego miało? Raczej nic. Nas bardzie interesuje droga na Krosno, Rzeszów, Pilzno i Biecz.
@ gbur
dnia 13.06.2014, 12:08
Ocena
komentarza:
-4
Śmieszny facecik !!!
Z jego inicjatywy - ale sobie podniósł ego !!
Buhahahahahaha
@ FAN
dnia 13.06.2014, 14:33
Ocena
komentarza:
1
A twoje lupą trzeba szukać,albo za krzakiem schowane i się czai jak Ekshibicjonizm ?
@ niezadowolony
dnia 14.06.2014, 12:22
Ocena
komentarza:
-1
wszystko to tylko obietnice i ładne słowa... Zbiornik w Kątach obiecują od x lat - cisza w temacie. Draoga S19 pogadają i ucichnie... itd. itd. Polska C do zalesienia i zrobią z nas rezerwat i to wszystko co planują !!
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Sprawcy rozboju na młodym zawodniku Czarnych Jasło w rękach policji

   

  Dwóch mężczyzn, którzy w minioną sobotę pobili 17-letniego zawodnika Czarnych Jasło oraz zerwali z niego klubową koszulkę trafiło w ręce policji. To mieszkańcy powiatu gorlickiego. Usłyszeli już zarzut rozboju, za który grozi im od 2 do 12 lat więzienia. Najbliższe dwa miesiące spędzą w areszcie.

 • Prezydenta Andrzej Duda odwiedził Jasło

   

  W ostatnim dniu kampanii wyborczej, kandydaci na urząd prezydenta RP, nie szczędzą sił w zabiegach o głosy wyborców. Andrzej Duda w piątek odwiedzi kilka miejscowości na Podkarpaciu. Rano zawitał do Jasła. W okolicach zielonego rynku prezydenta RP przywitały tłumy mieszkańców miasta i okolic.

 • Do mieszkańców Trzcinicy dotkniętej skutkami podtopień trafiły kuchenki i pralki od PGNiG S.A.

   

  Od tragedii, jaka dotknęła ponad dwieście gospodarstw domowych w Trzcinicy, minęły niemal dwa tygodnie. Powoli kończy się wielkie sprzątanie skutków nawałnic i podtopień, które stały się ich następstwem. Wiele rodzin straciło niemal cały dobytek. Do najbardziej potrzebujących trafił dzisiaj sprzęt AGD, podarowany przez PGNiG S.A.   

 • "Bitwa o wozy" w drugiej turze

  W niedzielę odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich. Gminy do 20 tys. mieszkańców z największą frekwencją otrzymają wóz strażacki wart 800 tys. zł. Do wygrania jest 49 samochodów ratowniczo-gaśniczych. W pierwszej edycji "Bitwy o wozy" promesę na zakup nowego, średniego wozu z województwa podkarpackiego otrzymała gmina Cisna.

 • Trwa zażarta walka o urząd prezydencki

  Na ostatniej prostej wyścigu o fotel prezydenta RP kampanijna retoryka staje się coraz ostrzejsza. W walce wyborczej kandydaci i ich sztaby sięgają po przeróżne formy oddziaływania na elektorat. Rywalizacja prowadzona jest nie tylko w sieci, np. przy wykorzystaniu mediów społecznościowych lecz również materiałów tradycyjnych...

 • Z pomocą kolejnym samorządom

  Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski zamierza udzielić dotacje gminom Brzyska i Kołaczyce do 200 tys. zł dla każdej z nich w związku z poniesionymi stratami w wyniku klęski żywiołowej. Decyzja o przyznaniu środków zostanie podjęta przez Radę m.st. Warszawy. Z kolei z pomocą samorządowi miejskiemu Jasła przychodzi Związek Miast Polskich...

 • Ten zawód może okazać się strzałem w dziesiątkę!

   

  W ofertach szkół ponadpodstawowych znaleźć można mnóstwo ciekawych kierunków. Sęk w tym, aby obrać taką ścieżkę, w której wybrany zawód pozwoli nam patrzeć na z optymizmem na zawodową przyszłość. Spoglądając perspektywicznie na dostępne możliwości wybór może być znacznie prostszy. Takim przyszłościowym kierunkiem jest z pewnością technik chłodnictwa i klimatyzacji w ZSUiS w Jaśle. 

 • Trwa budowa boiska przy ZSUiS

   

  Przed budynkiem Zespołu Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle trwają prace przy budowie wielofunkcyjnego boiska sportowego. Ma być ono gotowe do końca października bieżącego roku. Inwestycja o wartości blisko pół miliona złotych jest elementem realizowanego przez Starostwo Powiatowe w Jaśle zadania pn. „Budowa infrastruktury sportowej jednostek oświatowych Powiatu Jasielskiego”.

 • Pstryk i gotowe! Zobacz jak robi to fotograf Karolina Kaleta

   

  Obrazy towarzyszą nam w niemal każdym miejscu i chwili. Fotografia stała się nieodłącznym elementem naszego życia, zarówno prywatnego, jak również zawodowego. 

 • Organizujesz przyjęcie? Wybierz nową salę bankietową w Sepia Restauracja Noclegi

   

  Udane przyjęcie, to nie tylko smaczne menu, doskonała obsługa oraz przyjazna atmosfera. Sukces zależy również od miejsca, w którym zamierzamy zorganizować np. wesele, komunię, czy też spotkanie biznesowe. 

 • Pseudokibice pobili zawodnika Czarnych Jasło. 17-latek trafił do szpitala

   

  Dzisiaj, na ul. 3 Maja w Jaśle doszło do kuriozalnej sytuacji. Dwóch mężczyzn, prawdopodobnie pseudokibiców, dotkliwie pobiło zawodnika klubu JKS Czarni 1910 Jasło, który wracał do domu rowerem z meczu sparingowego swojej drużyny. Kiedy zakrwawiony 17-latek ocknął się, nie miał na sobie klubowego trykotu. Bandyci zerwali z niego koszulkę i oddali się w nieznanym kierunku.

 • „Sobota dla Rafała”. Poseł Borys Budka w Jaśle

  Przewodniczący klubu Platformy Obywatelskiej pytany o kwestie związane z funkcjonowaniem samorządu zwrócił uwagę na fakt, że niedzielne głosowanie (drugą tura odbędzie się 12 lipca) będzie wyborem pomiędzy modelem centralistycznym, preferowanym przez PiS a decentralizacją i autonomią samorządu, której zwolennikiem jest Rafał Trzaskowski.

 • Psychoterapeuta - po co?

   

  Z psychoterapii powinien skorzystać każdy, kto cierpi, czuje się samotny, porzucony, ma trudności w budowaniu satysfakcjonujących związków i relacji z ludźmi, boi się bliskości, ale równocześnie jej pragnie, przeżywa lęk, głęboki smutek, nie radzi sobie w kontrolowaniu złości, boryka się z niską samooceną, odczuwa dyskomfort w życiu i pragnie zrozumienia, zmiany swoich funkcji psychicznych, sposobów zachowania. To tylko niektóre z najczęściej występujących trudności.
 • Minister Zbigniew Ziobro z wizytą w Jaśle. Szef resortu sprawiedliwości ostro o Rafale Trzaskowskim

   

  Dzisiejszego popołudnia w Jaśle zjawił się Zbigniew Ziobro. Szef resortu sprawiedliwości, na jasielskim rynku spotkał się ze strażakami ochotnikami i samorządowcami. Wizytę zdominowały dwie kwestie. 

 • Trwa walka o głosy wyborców. W mateczniku Prawa i Sprawiedliwości posłanki PO apelowały o poparcie dla Rafała Trzaskowskiego

   

  Walka o głosy wyborców przed drugą turą głosowania w wyborach prezydenckich trwa w najlepsze. Dzisiaj, na jasielskim rynku o poparcie dla Rafała Trzaskowskiego w wyborczej dogrywce apelowały posłanki Platformy Obywatelskiej – Joanna Frydrych i Krystyna Skowrońska. 

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105