Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Porozumienie pomiędzy Magurskim Parkiem Narodowym a gminą Nowy Żmigród

10

W czwartek 23 stycznia 2014 roku w siedzibie Gminy Nowy Żmigród podpisane zostało trójstronne porozumienie o współpracy obejmujące „działania zmierzające do zorganizowania i utrzymania w miejscowości Jaworze w budynku Domu Ludowego sali edukacyjnej z możliwością organizowania w niej przez wszystkie strony zajęć dydaktycznych lub edukacyjnych (…)”.

Porozumienie to podpisali Dyrektor Magurskiego Parku Narodowego Andrzej Czaderna, przedstawiciele Gminy Nowy Żmigród – Wójt Krzysztof Augustyn i Sołtys wsi Jaworze Stanisław Wójcik oraz Proboszcz parafii rzymskokatolickiej pw. Matki Boskiej Niepokalanej w Desznicy ks. Józef Obłoj.

Jedną z form działalności statutowej prowadzonej przez Magurski Park Narodowy jest edukacja ekologiczna - mówi Dyrektor Andrzej Czaderna. Poszukujemy możliwości prowadzenia edukacji poza terenem Parku, w jego najbliższym otoczeniu. Dlatego chętnie przystąpiliśmy do współpracy zaproponowanej nam przez Gminę Nowy Żmigród, sołtysa Jaworza i Parafię w Desznicy. Chcemy promować i rozwijać wartościową turystykę przyrodniczą połączoną z edukacją turystów i grup zorganizowanych, która daje również możliwość rozwoju społeczności lokalnych. Zależy nam na współpracy z mieszkańcami, chcemy wspierać takie inicjatywy, również po to aby pokazać, że kooperacja z parkiem narodowym daje możliwości rozwoju bez szkody dla przyrody.

W ramach porozumienia Magurski PN pomoże w przygotowaniu i wyposażeniu Sali edukacyjnej w Domu Ludowym poprzez merytoryczne opracowanie koncepcji, ale także poprzez nieodpłatne przekazanie materiałów dydaktycznych, plakatów, zdjęć itp. oraz surowca drzewnego potrzebnego do wykonania wyposażenia sali. W przyszłości w miejscu tym będzie możliwość prowadzenia zajęć edukacyjnych i prelekcji przez pracowników Parku dla turystów przebywających w okolicach Jaworza oraz dla grup zorganizowanych np. dla „Zielonych szkół”, a także innego rodzaju spotkań kulturalnych czy dydaktycznych.

Wójt Krzysztof Augustyn: Porozumienie to traktuję jako przykład bardzo dobrej współpracy pomiędzy instytucjami i środowiskami lokalnymi. Jest to ważne ze względu na specyfikę tego terenu – jego piękno, walory przyrodnicze i kulturowe. Chciałbym wyrazić podziękowanie Panu Dyrektorowi Andrzejowi Czadernie za materialne wsparcie oraz ks. Józefowi Obłojowi za udział w tej istotnej dla środowiska lokalnego inicjatywie. W 2013 r. Gmina poczyniła starania o pozyskanie środków z funduszy Unii Europejskiej na dokończenie budowy tamtejszego domu ludowego. Liczymy, iż środki te zostaną nam przyznane, a w nieodległym czasie budynek wraz z salą edukacyjną zostaną oddane do użytku.

Gmina Nowy Żmigród przygotuje kosztem i staraniem własnym pomieszczenia w domu ludowym w Jaworzu w zakresie niezbędnym do zorganizowania w nim sali edukacyjnej wraz z niezbędnym wyposażeniem. Z kolei Parafia w Desznicy w ramach niniejszego porozumienia będzie wspierać organizację tego typu spotkań poprzez udostępnienia noclegów w domu rekolekcyjnym.

Porozumienie to podpisali Dyrektor Magurskiego Parku Narodowego Andrzej Czaderna, przedstawiciele Gminy Nowy Żmigród – Wójt Krzysztof Augustyn i Sołtys wsi Jaworze Stanisław Wójcik oraz Proboszcz parafii rzymskokatolickiej pw. Matki Boskiej Niepokalanej w Desznicy ks. Józef Obłoj.

Jedną z form działalności statutowej prowadzonej przez Magurski Park Narodowy jest edukacja ekologiczna - mówi Dyrektor Andrzej Czaderna. Poszukujemy możliwości prowadzenia edukacji poza terenem Parku, w jego najbliższym otoczeniu. Dlatego chętnie przystąpiliśmy do współpracy zaproponowanej nam przez Gminę Nowy Żmigród, sołtysa Jaworza i Parafię w Desznicy. Chcemy promować i rozwijać wartościową turystykę przyrodniczą połączoną z edukacją turystów i grup zorganizowanych, która daje również możliwość rozwoju społeczności lokalnych. Zależy nam na współpracy z mieszkańcami, chcemy wspierać takie inicjatywy, również po to aby pokazać, że kooperacja z parkiem narodowym daje możliwości rozwoju bez szkody dla przyrody.
 

W ramach porozumienia Magurski PN pomoże w przygotowaniu i wyposażeniu Sali edukacyjnej w Domu Ludowym poprzez merytoryczne opracowanie koncepcji, ale także poprzez nieodpłatne przekazanie materiałów dydaktycznych, plakatów, zdjęć itp. oraz surowca drzewnego potrzebnego do wykonania wyposażenia sali. W przyszłości w miejscu tym będzie możliwość prowadzenia zajęć edukacyjnych i prelekcji przez pracowników Parku dla turystów przebywających w okolicach Jaworza oraz dla grup zorganizowanych np. dla „Zielonych szkół”, a także innego rodzaju spotkań kulturalnych 
czy dydaktycznych.
 
Wójt Krzysztof Augustyn: Porozumienie to traktuję jako przykład bardzo dobrej współpracy pomiędzy instytucjami i środowiskami lokalnymi. Jest to ważne ze względu na specyfikę tego terenu – jego piękno, walory przyrodnicze i kulturowe. Chciałbym wyrazić podziękowanie Panu Dyrektorowi Andrzejowi Czadernie za materialne wsparcie oraz ks. Józefowi Obłojowi za udział w tej istotnej dla środowiska lokalnego inicjatywie. W 2013 r. Gmina poczyniła starania o pozyskanie środków z funduszy Unii Europejskiej na dokończenie budowy tamtejszego domu ludowego. Liczymy, iż środki te zostaną nam przyznane, a w nieodległym czasie budynek wraz z salą edukacyjną zostaną oddane do 
użytku.
 

Gmina Nowy Żmigród przygotuje kosztem i staraniem własnym pomieszczenia w domu ludowym w Jaworzu w zakresie niezbędnym do zorganizowania w nim sali edukacyjnej wraz z niezbędnym wyposażeniem. Z kolei Parafia w Desznicy w ramach niniejszego porozumienia będzie wspierać organizację tego typu spotkań poprzez udostępnienia noclegów w domu rekolekcyjnym.
 
Magurski Park Narodowy
 
Zdjęcia: Agnieszka Nowak
Reklama

Komentarze: 10

Dodaj komentarz Widok:
0
@ adam
dnia 28.01.2014, 01:32 · Zgłoś
porozumienie między panem,wójtem i plebanem
Odpowiedz
0
@ paweł janusz
dnia 27.01.2014, 20:34 · Zgłoś
Czy prawdą jest jakoby Park Narodowy z najętego samolotu celowo zrzucał żmije na tereny rolnicze tak jak to zostało wskazane w tym temacie http://forum.jaslo4u.pl/viewtopic.php?f=37&t=12403&p=192594#p192594 ? Czy ktoś bada ten niezwykle ważki dla setek, jeśli nie tysięcy mieszkańców naszego województwa temat? Żmije to niebezpieczne stworzenia, których życie opiera się tylko na instynktownej nienawiści do rodu ludzkiego.
Odpowiedz
0
@ Tutaj wpisuję mój pseudonim
dnia 27.01.2014, 18:39 · Zgłoś
Wójt gm. N. Żmigród - przyszły patron domów ludowych
Odpowiedz
-2
@ Wilk
dnia 26.01.2014, 23:29 · Zgłoś
to co do tej pory było? nieporozumienie? ratunku, oj, [...], żenada
Odpowiedz
4
@ CHORE PAŃSTWO !!!
dnia 26.01.2014, 19:13 · Zgłoś
Ile razy: kopiuj, wklej, - może jeszcze z 10 razy bo, to jakoś nie kumate - brawo "redaktor"...
Odpowiedz
2
@ Miro
dnia 26.01.2014, 21:08 · Zgłoś
Rzeczywiście tekst 2 razy powtórzony.
Odpowiedz
0
@ llll
dnia 26.01.2014, 19:10 · Zgłoś
Pieniądze wyrzucone w błoto, bo mieszkańcy tej gminy z tej "inicjatywy" nie będą mieć żadnej korzyści, popieram stanowisko GELO 7
Odpowiedz
0
@ j22e
dnia 26.01.2014, 15:16 · Zgłoś
Strażacy Gminy Nowy Żmigród przygotujcie się na odparcie zalotów! Czas na zmiany !
Odpowiedz
3
@ GELO 7
dnia 26.01.2014, 14:18 · Zgłoś
po cc komu to porozumienie nam nie potrzebne tylko władzom...
Odpowiedz
1
@ gazda
dnia 26.01.2014, 13:36 · Zgłoś
brawo Padre
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.