Strona główna

Poświęcona Golgota Wschodu, posadzony kolejny „dąb katyński”

29
Napisany dnia: 25.05.2010, 23:09 , Tagi: Brak
Uroczystą  mszą świętą w intencji ofiar zbrodni katyńskiej rozpoczęły się obchody upamiętniające dramatyczne wydarzenia z 1940 roku. Po nabożeństwie odprawionym w kościele pw. św. Stanisława BM uczestnicy uroczystości przeszli przed budynek I Liceum Ogólnokształcącego, gdzie został poświęcony i odsłonięty pomnik „Golgota Wschodu” wraz z tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy lotniczej w Smoleńsku 10 kwietnia br.
- W 70. rocznicę mordu katyńskiego w całej Polsce przywracamy pamięć o tym, że Polacy i naród polski to nie jest kraj dziki, że to nie jest kraj, w którym nie było ludzi głoszących najpiękniejszych idei i postępujących wedle najbardziej znanych i cennych wartości życiowych. Polacy, ci którzy zginęli w Katyniu nieśli w sercach idee wolności. Ci, którzy zginęli 10 kwietnia pewnie by nie zginęli, gdyby nie wielkie zakłamanie najnowszej historii Polski – mówił Bogdan Rzońca, wicemarszałek województwa podkarpackiego. Podkreślił jednocześnie także wysiłek i starania zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego o przywrócenie godności tym, którzy zginęli 70 lat temu w lesie katyńskim. – Gdyby wyjaśniono tę kwestię kilkadziesiąt lat temu, to nie potrzeba byłoby tych uroczystości i nie potrzeba było tej kolejnej śmierci związanej z wyjazdem do Katynia – dodał Rzońca.Tuż  przy wejściu na teren szkoły posadzony został „dąb katyński”  poświęcony pamięci porucznika Antoniego Nowaka, zamordowanego w 1940 roku w Katyniu. - Porucznik Nowak był naszym absolwentem, który po ukończeniu Liceum w 1927 roku studiował w Warszawie. Bardzo zdolny człowiek, władający biegle kilkoma językami, niestety w bardzo młodym wieku został zamordowany w Katyniu. Cieszymy się, że powstał program „Dąb katyński”, którego jesteśmy uczestnikiem. Szczególnie zależało nam na tym, żeby ten dąb był poświęcony pamięci naszego absolwenta, jaślanina i to się nam udało – cieszy się Zbigniew Waszkiel, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle, szkoły która jest opiekunem pomnika.Po tej części programu zaproszeni goście udali się do szkoły, gdzie odbyła się sesja historyczna. Wykład na temat zbrodni katyńskiej w świetle międzynarodowego prawa humanitarnego wygłosił Eugeniusz Taradajko, dyrektor Zarządu Okręgowego PCK w Rzeszowie, uczestnik Rządowej Komisji Ekshumacyjno-Badawczej (Katyń-Miednoje). Uroczystościom towarzyszyła wystawa poświęcona zmarłemu tragicznie senatorowi Stanisławowi Zającowi w holu ILO. Rozstrzygnięte zostały także konkursy: literacki i plastyczny pt. „Prawda i pamięć o zbrodni katyńskiej”.

Pierwotnie uroczystości upamiętniające mord katyński planowano na 16-17 kwietnia br. Jednak po katastrofie lotniczej, do której doszło 10 kwietnia br. w Smoleńsku program obchodów został zmieniony przez Społeczny Komitet Obchodów 70. rocznicy upamiętnienia zbrodni katyńskiej, któremu przewodniczył zmarły senator Stanisław Zając. - Gdy zawiązany został komitet budowy pomnika, nigdy by mi nie przyszło do głowy, że z inicjatywy senatora Zająca propozycja budowy pomnika katyńskiego będzie miała taki finał. Wydaje mi się, że ta pamięć o tych osobach, które zostały zamordowane w 1940 roku, jak również o tych osobach, które zginęły w wypadku samolotowym będzie teraz u nas wiecznie żywa i na pewno młodzież naszej szkoły nie zapomni o ofiarach z roku 40., jak i 10 kwietnia 2010 r. – podkreśla dyrektor Waszkiel.


Katarzyna Pacwa-Wilk
Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ Cytryn Kwas
dnia 25.05.2010, 23:29
Ocena
komentarza:
0
Geniusze lokalizacji pomnika na skrzyżowaniu zakorkowali ruch i komunikację miejską - brawo! Cała "architektura" tego pomnika też robi wrażenie, ciekawe kto jest twórcą.
@ ktoś
dnia 26.05.2010, 00:55
Ocena
komentarza:
0
Bardzo ciekawe, że jak przy Gimnazjum Nr 2 zasadzono 16 dębów to nie było o tym tutaj ani słowa..
@ dąb
dnia 26.05.2010, 07:20
Ocena
komentarza:
0
najładniejsza jest ta Pani która sadzi dąb :)
@ :((
dnia 26.05.2010, 07:39
Ocena
komentarza:
0
U nas tylko golgota, martyrologia, cierpienie, pomniki, groty, święte skwerki...żyć się odechciewa w tym smutnym jak....... mieście
@ smutas
dnia 26.05.2010, 07:45
Ocena
komentarza:
0
1.Czy w Jaśle już nie ma księdza godnego poświęcenia tego pomnika a może jasielscy księża uznali zbędność tego kolejnego pomnika ?
2.Znowu propaganda przedwyborcza i znowu ci sami choć tym razem albo fotograf był niełaskaw albo też nie było naszej Pani Burmistrz ( czyżby miała jakieś kłopoty czy też obiekcje), ks. Marian też jakoś w cieniu i niewidoczny kolejny Wielki ale nieobecny Wójt Stanisław!
3.Jakoś tłumów nie było widać co może świadczyć o raczej umiarkowanej akceptacji( .................)przez mieszkańców Naszego Grodu.
4.Po co łączyć taką uroczystość z wystawą o śp. Marszałku Zającu czy nie można zrobić wystawy np w Starostwie Powiatowym w nowych pięknych ziejących pustką pomieszczeniach??
5.Czy każdemu, który zginął w czasie działań wojennych a był z Jasła lub kończył szkołe w naszym mieście będzie odsłaniana tablica lub stawiany pomnik w Jaśle?
6.Jak długo obecnie sprawujący władzę w naszym mieście i powiecie będą robili podchody jak to zrobili informyjąc opinię o demontażu ogrodzenia przy I LO z powodu nadbudowy a tu nagle postawiono krzyż i wrzucono kamienie. Czy to po katolicku i uczciwie?
Wnioski nasuwają się same niestety są one bardzo złe i pytania pozostają bez odpowiedzi!!!! DO WYBORÓW CORAZ BLIŻEJ
@ bezpartyjny
dnia 26.05.2010, 08:20
Ocena
komentarza:
0
i znowu promocja przedwyborcza, a z sadzenia 16 dębów przy Gimnazjum 2 nie przekazali relacji, bo cisza przedwyborcza - fałsz i obłuda
@ XX
dnia 26.05.2010, 08:32
Ocena
komentarza:
0
NO DOBRA !- WSZYSTKO ,PIĘKNIE ,ŁADNIE !. A CO MACIE DO ZAOFEROWANIA ZYWYM TU I TERAZ !? TYM BEZ PRACY , BEZ NADZIEJI ŻE JĄ ZNAJDĄ W JAŚLE , TYM MŁODYM CO ILE SIŁ W NOGACH UCIEKAJĄ Z JASŁA .
@ tancerz
dnia 26.05.2010, 08:53
Ocena
komentarza:
0
Może już wystarczy na razie tych imprez bo już czkawką się odbija ten przewartościowany patryiotyzm ,teraz patrz Wyborczy ,zajmijcie się rozwiązywanie problemów których nie brakuje w miescie i okolicy , cos dla ludzi
@ matrix
dnia 26.05.2010, 09:35
Ocena
komentarza:
0
Czy ktoś zauważył że na na tej uroczystości nie była obecna p. burmistrz ? dobrze się stało - obyło się bez ględzenia o jej podróżach i "wielkości" Tak trzymać ! to dobry kierunek !
@ gbur
dnia 26.05.2010, 09:46
Ocena
komentarza:
0
"Pomnik" ohydny - totalne bezguście. "Uroczystość" żenująca. Ciekawe, czy za 100 lat dalej będziemy żyli Katyniem, a może I krucjatą?
A robić nie ma komu !!!!
@ MM
dnia 26.05.2010, 10:14
Ocena
komentarza:
0
Niektórym kierowcom nawet pomnik na Górze Liwocz korkuje im zdolność prowadzenia auta w Jaśle.
@ zak
dnia 26.05.2010, 11:06
Ocena
komentarza:
0
Widzę że Bogus w lepszej formie,niż na otwarciu Orlika.
@ jaaa
dnia 26.05.2010, 12:02
Ocena
komentarza:
0
co to za dziewczyna z tą łopata ???
@ już dość
dnia 26.05.2010, 13:04
Ocena
komentarza:
0
weźcie cały las od razu posadźcie w miejsce obecnego i tak zasranego przez pieski i ptaki parku
plus tablica Cały Park Ofiar itp
czy ktoś w końcu zajmie się ważniejszymi sprawami ?
@ Kanadyjczyk
dnia 26.05.2010, 13:24
Ocena
komentarza:
0
Ty mondralo zobaczysz jak wrócisz i dowiesz się o wszystkim!Tylko czy będziesz jeszcze cytryną czy kwasem!
@ jaślan
dnia 26.05.2010, 15:20
Ocena
komentarza:
0
masz racją. posadzić las, będzie na zaś.
@ Marian
dnia 26.05.2010, 16:08
Ocena
komentarza:
0
Dlaczego uroczystosci odbyły się w takiej konspiracji.Nie było na mieście informacji o tym zdarzeniu??? Dziś ,gdy mam okazję wejść na komputer dowiaduję się,że tylko portale informowały.
Pytam,czy każdy obywatel musi codzinnie być wpatrzony w komputer.A jak go nie ma,albo nie umie obsługiwać???Przykre to jest i niesmaczne na pewno.To niech organizatorzy wezmą w przyszłości pod uwagę!!!!Chyba,że tu chodziło o coś więcej?
@ Głupota
dnia 26.05.2010, 18:46
Ocena
komentarza:
0
Nawet normalnemu człowiekowi potraficie wszystko obrzydzić;tylko katowanie się tą żałobą na okrągło,korowody księży kropiących wszystko co się da[oczywiście za niemałą kasę],przecinanie wstęg przy otwarciu byle wychodka by być widocznym działaczem,może by czasem pomyśleć o żyjących.Czy to towarzystwo znormalnieje kiedyś.Chyba już dość tego fałszu i obłudy.
@ leszcz.pl
dnia 26.05.2010, 18:53
Ocena
komentarza:
0
Cały wasz pisowski program to martyrologia,pocho-
chody,świętowanie i przecinanie wstęg z kropidłem w tle.Jasielskie społeczeństwo mówi:dość tego!Wybory samorządowe obrócą was w nicość...
@ uczeń ILO
dnia 26.05.2010, 19:37
Ocena
komentarza:
0
uważasz że pamięć o Katyniu jest nie ważna?? żal...
@ sensible
dnia 26.05.2010, 21:04
Ocena
komentarza:
0
Ile można tego chrystusowania narodu, męczenników, martyrologii, zamiast po prostu zdrowo iść do przodu
@ Sven
dnia 26.05.2010, 21:50
Ocena
komentarza:
0
Następna głupota za pieniądze nędznego podatnika.Przyczyna jest prosta faforyzuje się złe stanowisko NKWD i Rosji Sowieckiej aby kler mógł zyskać ściśle ukierunkowany lektorat dla swoich podstępnych celów to jest jak przedstawianie fałszywego skrzywdzenia (ten jest zły,a ten dobry bo jest z nami)jednak kler zapomniał o tym,że wszystkie totalitarne ustroje początek istnienia miały z ramienia prawicy,a kler w przeważającym przypadku był ich mocodawcą przykładem może tu być papież Pius XII.
@ tomek
dnia 26.05.2010, 21:58
Ocena
komentarza:
0
PiS nie zajmuje się innymi sprawami bo są niewygodne.Dowody świadczą że były naciski na pilotów by lądowali pomimo złej pogody.Kiedy Jarosław Kaczyński przeprosi za brata?
@ sandra
dnia 26.05.2010, 22:17
Ocena
komentarza:
0
Jakim prawem PiS zawłaszcza uroczystości Katyńskie.Przecież oprócz Zająca zginął też Andrzej Przewoźnik,dużo bardziej zasłużony jaślanin.
@ ;p0wodzkleska a ty
dnia 26.05.2010, 22:35
Ocena
komentarza:
0
majowka i wladza sie wyrorzniaz deby deby porodia pisuarow piekosia alicji i reszty *********** drzewka sobie sadza wimiepisuarow kaczorow po0swiecic im te krzaki w imie narodu tylko jakiego pewnie tego mocherowego ??????? hahahahahahahahahhahaha
@ agat25
dnia 27.05.2010, 09:08
Ocena
komentarza:
0
wiewiórki doniosły że kilkanaście rodzin gawronów z Jasielskiego parku zamierzają się przeprowadzić koło I LO co by systematycznie mogły obsrywać (czytaj:wypróżniać się) na tak populistyczne ,,imprezy'' kreowane przez PiSiorków. .............Z dobrze poinformowanych żródeł wiadomo że potężna grupa parkowych ,,zasrańców'' to ,zwarty i głośny elektorat PO. ........... mam nadzieję że Naród Polski po tragediach ostatnich tygodni świetnie widzi że Kaczyński to wilk w owczej skórze,a jego przetrzebiona watacha zostanie jak to powiedział Minister Sikorski ostatecznie dorżnięta przy najbliższych wyborach!
@ dragoness
dnia 27.05.2010, 09:53
Ocena
komentarza:
0
Pamięć jest ważna, bo bez niej naród traci tożsamość! Ja mam tylko cztery pytanka... Gdzie (a może u kogo) znajduje się zdemontowane ogrodzenie? Jak nazywa się "inteligent", który kazał posadzić brzózki jak żywopłot? Dlaczego uroczystości nie odbyły się w dzień wolny od pracy i zajęć szkolnych? Dlaczego nie wspomniano ani słowem o ogromnym wkładzie pracy i zaangażowaniu uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Technicznych?
@ AntySVEN
dnia 28.05.2010, 10:06
Ocena
komentarza:
0
SVENOLOGIA czyli amyślenie- inaczej rzecz ujmując bezmyślność.
Twoja teza że wszystkie totalitaryzmy miały początek na prawicy jest powtarzaniem lewackich bredni.
Faszyzm włoski-Mussolini rozpoczynał karierę we Włoskiej Partii Socjalistycznej i wszedł do komitetu wykonawczego tej partii.
Nazizm niemiecki to NSDAP czyli Narodowo Socjalistyczna Partia Niemiec.
O bolszewikach w Rosji nie piszę bo to chyba oczywiste.Gdzie ty tu widzisz Prawicę to ciężko zrozumieć.
@ spostrzegawczy
dnia 29.05.2010, 23:00
Ocena
komentarza:
0
a dyro stoi i na tyłek uczennicy patrzy. uśmiecha się - bo widok zadowalający.
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Burgery Jasło
Praca w Holandii
 • Zostań specjalistą w zakresie bezpieczeństwa! Ostatnie dni rekrutacji

 • KBBistro - ALL INCLUSIVE

   

  Wakacje dobiegły końca. Czas błogiej beztroski w nadmorskich kurortach i kąpieli słonecznych w tym sezonie minął. Żadna wakacyjna przygoda nie istnieje, jeśli nie jest podkreślona lokalną kuchnią. U nas lato nadal trwa!

 • 20-letni jaślanin w finale konkursu Mister Polski 2019

  Kamil Mierzwa z Jasła, I Wicemister Podkarpacia przeszedł do finału konkursu Mister Polski 2019. W ostatnim etapie o tytuł powalczy z 28 finalistami. Stawka jest bardzo wysoka, gdyż przez zwycięzcą otwierają się drzwi do zyskania sławy i zrobienia światowej kariery.

 • Podrzucają śmieci na działkę zakładu „Gamrat”

  Ogromna sterta śmieci została złożona na prywatnej działce zakładu „Gamrat”S.A. wzdłuż drogi powiatowej w Trzcinicy. Wśród porzuconych rzeczy są wielkogabarytowe, ale również farby, czy zabawki...

 • W Trzcinicy znaleziono szczątki kobiety

  Na terenie prywatnej posesji w Trzcinicy, gdzie przyjmowane są gruz i ziemia znaleziono kości najprawdopodobniej kobiety, łańcuszek, odzież i fragment trumny. Sprawą zajęła się prokuratura, która wszczęła dochodzenie w tej sprawie. Biegły z zakresu medycyny sądowej ma wydać opinię na temat wieku znalezionych ludzkich szczątków.

 • Uczczono pamięć ofiar stalinizmu

   

  W Jaśle odbyły się dzisiaj uroczystości Dnia Sybiraka. Przypada on w rocznicę agresji sowieckiej na Polskę. Pod pomnikiem „Golgoty Wschodu” złożono kwiaty i zapalono znicze upamiętniając ofiary zbrodniczego reżimu.

 • Co czeka pasażerów pociągu do Krynicy?

   

  Kiedy opadł już kurz po pojawieniu się informacji o próbnym kursie pociągu do Krynicy, zainteresowani skorzystaniem z tego połączenia mieszkańcy Jasła i okolic zaczęli żądać bardziej szczegółowych danych na jego temat. Pytają oni o sposób dystrybucji biletów, czy też szczegółowy rozkład jazdy. Dzisiaj na wiele z nich znamy już odpowiedzi.  

 • Droga połączy dwa ronda

  W przyszłym roku zostanie oddany do użytku nowy odcinek drogi wojewódzkiej 992 w Jaśle łączący dwa ronda na osiedlach Górka Klasztorna i Żółków. Wykonawca wszedł już na teren budowy i rozpoczął pierwsze prace geodezyjne dotyczące wytyczenia trasy oraz pasa drogowego. Inwestycja opiewa na blisko 27 mln zł.

 • Pies nie umarł z głodu. Sprawę umorzono

  W lipcu br. we Wrocance w stodole znaleziono martwego psa przywiązanego do łańcucha. Przyczyną śmieci zwierzęcia była niewydolność krążeniowo-oddechowa o charakterze przewlekłym.

 • 17-latek odpowie za potrącenie pieszego ze skutkiem śmiertelnym

  W miniony piątek do Sądu Rejonowego w Jaśle trafił akt oskarżenia przeciwko 17-letniemu Michałowi S., który w maju br. potrącił głuchoniemego mężczyznę. Pieszy z poważnymi obrażeniami ciała trafił do szpitala. Po niespełna tygodniu zmarł.

 • To już pewne! Z Jasła do Krynicy pojedziemy pociągiem

   

  Kilkumiesięczne zabiegi o uruchomienie połączenia kolejowego Jasło – Krynica przyniosły wreszcie efekt. Koleje Małopolskie sp. z o.o. zdecydowały się na próbny kurs pociągu 28 września bieżącego roku. Spółka zamierza zbadać, czy połączenie takie będzie cieszyć się zainteresowaniem podróżnych. Choć to zaledwie jeden kurs, daje on nadzieję, że w przyszłości pociągi na tej właśnie linii kursować będą regularnie.

 • Czas na laser!

   

  Dermatologia kliniczna i estetyczna ESTETMED. W naszym Gabinecie pracujemy na jednym  z najlepszych urządzeń medycznych do usuwania zbędnego owłosienia jakim jest laser diodowy LightSheer® oraz Alma Harmony Dye-VL™ nowoczesna technologia do zamykania naczyń i leczenia rumienia bez ryzyka powikłań.

 • „Muzyka to pasjonująca przygoda”

   

  Muzyka od zawsze była wielką pasją Wojciecha Lepuckiego. Teraz dzieli się nią z innymi prowadząc szkołę muzyczną YAMAHA w Jaśle i Krośnie

 • Gabinet psychoterapeutyczny dr Marek Janiak zaprasza

   

  Szanowni Państwo!
  Gabinet Psychoterapii dr Marek Janiak Cieklin-Józefów 278 będzie czynny w piątki od 8 do 22 i w soboty od 8 do 20 w wyjątkowych wypadkach w niedziele.
Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105