Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Poświęcona Golgota Wschodu, posadzony kolejny „dąb katyński”

29
Uroczystą  mszą świętą w intencji ofiar zbrodni katyńskiej rozpoczęły się obchody upamiętniające dramatyczne wydarzenia z 1940 roku. Po nabożeństwie odprawionym w kościele pw. św. Stanisława BM uczestnicy uroczystości przeszli przed budynek I Liceum Ogólnokształcącego, gdzie został poświęcony i odsłonięty pomnik „Golgota Wschodu” wraz z tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy lotniczej w Smoleńsku 10 kwietnia br.




- W 70. rocznicę mordu katyńskiego w całej Polsce przywracamy pamięć o tym, że Polacy i naród polski to nie jest kraj dziki, że to nie jest kraj, w którym nie było ludzi głoszących najpiękniejszych idei i postępujących wedle najbardziej znanych i cennych wartości życiowych. Polacy, ci którzy zginęli w Katyniu nieśli w sercach idee wolności. Ci, którzy zginęli 10 kwietnia pewnie by nie zginęli, gdyby nie wielkie zakłamanie najnowszej historii Polski – mówił Bogdan Rzońca, wicemarszałek województwa podkarpackiego. Podkreślił jednocześnie także wysiłek i starania zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego o przywrócenie godności tym, którzy zginęli 70 lat temu w lesie katyńskim. – Gdyby wyjaśniono tę kwestię kilkadziesiąt lat temu, to nie potrzeba byłoby tych uroczystości i nie potrzeba było tej kolejnej śmierci związanej z wyjazdem do Katynia – dodał Rzońca.



Tuż  przy wejściu na teren szkoły posadzony został „dąb katyński”  poświęcony pamięci porucznika Antoniego Nowaka, zamordowanego w 1940 roku w Katyniu. - Porucznik Nowak był naszym absolwentem, który po ukończeniu Liceum w 1927 roku studiował w Warszawie. Bardzo zdolny człowiek, władający biegle kilkoma językami, niestety w bardzo młodym wieku został zamordowany w Katyniu. Cieszymy się, że powstał program „Dąb katyński”, którego jesteśmy uczestnikiem. Szczególnie zależało nam na tym, żeby ten dąb był poświęcony pamięci naszego absolwenta, jaślanina i to się nam udało – cieszy się Zbigniew Waszkiel, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle, szkoły która jest opiekunem pomnika.



Po tej części programu zaproszeni goście udali się do szkoły, gdzie odbyła się sesja historyczna. Wykład na temat zbrodni katyńskiej w świetle międzynarodowego prawa humanitarnego wygłosił Eugeniusz Taradajko, dyrektor Zarządu Okręgowego PCK w Rzeszowie, uczestnik Rządowej Komisji Ekshumacyjno-Badawczej (Katyń-Miednoje). Uroczystościom towarzyszyła wystawa poświęcona zmarłemu tragicznie senatorowi Stanisławowi Zającowi w holu ILO. Rozstrzygnięte zostały także konkursy: literacki i plastyczny pt. „Prawda i pamięć o zbrodni katyńskiej”.

Pierwotnie uroczystości upamiętniające mord katyński planowano na 16-17 kwietnia br. Jednak po katastrofie lotniczej, do której doszło 10 kwietnia br. w Smoleńsku program obchodów został zmieniony przez Społeczny Komitet Obchodów 70. rocznicy upamiętnienia zbrodni katyńskiej, któremu przewodniczył zmarły senator Stanisław Zając. - Gdy zawiązany został komitet budowy pomnika, nigdy by mi nie przyszło do głowy, że z inicjatywy senatora Zająca propozycja budowy pomnika katyńskiego będzie miała taki finał. Wydaje mi się, że ta pamięć o tych osobach, które zostały zamordowane w 1940 roku, jak również o tych osobach, które zginęły w wypadku samolotowym będzie teraz u nas wiecznie żywa i na pewno młodzież naszej szkoły nie zapomni o ofiarach z roku 40., jak i 10 kwietnia 2010 r. – podkreśla dyrektor Waszkiel.


Katarzyna Pacwa-Wilk
Reklama

Komentarze: 29

Dodaj komentarz Widok:
0
@ spostrzegawczy
dnia 29.05.2010, 23:00 · Zgłoś
a dyro stoi i na [...] uczennicy patrzy. uśmiecha się - bo widok zadowalający.
Odpowiedz
0
@ AntySVEN
dnia 28.05.2010, 10:06 · Zgłoś
SVENOLOGIA czyli amyślenie- inaczej rzecz ujmując bezmyślność.
Twoja teza że wszystkie totalitaryzmy miały początek na prawicy jest powtarzaniem [...] bredni.
Faszyzm włoski-Mussolini rozpoczynał karierę we Włoskiej Partii Socjalistycznej i wszedł do komitetu wykonawczego tej partii.
Nazizm niemiecki to NSDAP czyli Narodowo Socjalistyczna Partia Niemiec.
O bolszewikach w Rosji nie piszę bo to chyba oczywiste.Gdzie ty tu widzisz Prawicę to ciężko zrozumieć.
Odpowiedz
0
@ dragoness
dnia 27.05.2010, 09:53 · Zgłoś
Pamięć jest ważna, bo bez niej naród traci tożsamość! Ja mam tylko cztery pytanka... Gdzie (a może u kogo) znajduje się zdemontowane ogrodzenie? Jak nazywa się "inteligent", który kazał posadzić brzózki jak żywopłot? Dlaczego uroczystości nie odbyły się w dzień wolny od pracy i zajęć szkolnych? Dlaczego nie wspomniano ani słowem o ogromnym wkładzie pracy i zaangażowaniu uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Technicznych?
Odpowiedz
0
@ agat25
dnia 27.05.2010, 09:08 · Zgłoś
wiewiórki doniosły że kilkanaście rodzin gawronów z Jasielskiego parku zamierzają się przeprowadzić koło I LO co by systematycznie mogły [...] (czytaj:wypróżniać się) na tak populistyczne ,,imprezy'' kreowane przez [...]ków. ...Z dobrze poinformowanych żródeł wiadomo że potężna grupa parkowych ,,zasrańców'' to ,zwarty i głośny elektorat PO. ... mam nadzieję że Naród Polski po tragediach ostatnich tygodni świetnie widzi że Kaczyński to wilk w owczej skórze,a jego przetrzebiona watacha zostanie jak to powiedział Minister Sikorski ostatecznie [...] przy najbliższych wyborach!
Odpowiedz
0
@ ;p0wodzkleska a ty
dnia 26.05.2010, 22:35 · Zgłoś
majowka i wladza sie wyrorzniaz deby deby porodia [...] piekosia alicji i reszty *** drzewka sobie sadza wimiepisuarow kaczorow po0swiecic im te krzaki w imie narodu tylko jakiego pewnie tego [...] ??? hahahahahahahahahhahaha
Odpowiedz
0
@ sandra
dnia 26.05.2010, 22:17 · Zgłoś
Jakim prawem PiS zawłaszcza uroczystości Katyńskie.Przecież oprócz Zająca zginął też Andrzej Przewoźnik,dużo bardziej zasłużony jaślanin.
Odpowiedz
0
@ tomek
dnia 26.05.2010, 21:58 · Zgłoś
PiS nie zajmuje się innymi sprawami bo są niewygodne.Dowody świadczą że były naciski na pilotów by lądowali pomimo złej pogody.Kiedy Jarosław Kaczyński przeprosi za brata?
Odpowiedz
0
@ Sven
dnia 26.05.2010, 21:50 · Zgłoś
Następna głupota za pieniądze [...] podatnika.Przyczyna jest prosta faforyzuje się złe stanowisko NKWD i Rosji Sowieckiej aby [...] mógł zyskać ściśle ukierunkowany lektorat dla swoich podstępnych celów to jest jak przedstawianie fałszywego skrzywdzenia (ten jest zły,a ten dobry bo jest z nami)jednak [...] zapomniał o tym,że wszystkie totalitarne ustroje początek istnienia miały z ramienia prawicy,a [...] w przeważającym przypadku był ich mocodawcą przykładem może tu być papież Pius XII.
Odpowiedz
0
@ sensible
dnia 26.05.2010, 21:04 · Zgłoś
Ile można tego chrystusowania narodu, męczenników, martyrologii, zamiast po prostu zdrowo iść do przodu
Odpowiedz
0
@ uczeń ILO
dnia 26.05.2010, 19:37 · Zgłoś
uważasz że pamięć o Katyniu jest nie ważna?? żal...
Odpowiedz
0
@ [...].pl
dnia 26.05.2010, 18:53 · Zgłoś
Cały wasz pisowski program to martyrologia,pocho-
chody,świętowanie i przecinanie wstęg z kropidłem w tle.Jasielskie społeczeństwo mówi:dość tego!Wybory samorządowe obrócą was w nicość...
Odpowiedz
0
@ Głupota
dnia 26.05.2010, 18:46 · Zgłoś
Nawet normalnemu człowiekowi potraficie wszystko obrzydzić;tylko katowanie się tą żałobą na okrągło,korowody księży kropiących wszystko co się da[oczywiście za niemałą kasę],przecinanie wstęg przy otwarciu byle wychodka by być widocznym działaczem,może by czasem pomyśleć o żyjących.Czy to towarzystwo znormalnieje kiedyś.Chyba już dość tego fałszu i obłudy.
Odpowiedz
0
@ Marian
dnia 26.05.2010, 16:08 · Zgłoś
Dlaczego uroczystosci odbyły się w takiej konspiracji.Nie było na mieście informacji o tym zdarzeniu??? Dziś ,gdy mam okazję wejść na komputer dowiaduję się,że tylko portale informowały.
Pytam,czy każdy obywatel musi codzinnie być wpatrzony w komputer.A jak go nie ma,albo nie umie obsługiwać???Przykre to jest i niesmaczne na pewno.To niech organizatorzy wezmą w przyszłości pod uwagę!!!!Chyba,że tu chodziło o coś więcej?
Odpowiedz
0
@ jaślan
dnia 26.05.2010, 15:20 · Zgłoś
masz racją. posadzić las, będzie na zaś.
Odpowiedz
0
@ Kanadyjczyk
dnia 26.05.2010, 13:24 · Zgłoś
Ty mondralo zobaczysz jak wrócisz i dowiesz się o wszystkim!Tylko czy będziesz jeszcze cytryną czy kwasem!
Odpowiedz
0
@ już dość
dnia 26.05.2010, 13:04 · Zgłoś
weźcie cały las od razu posadźcie w miejsce obecnego i tak [...] przez pieski i ptaki parku
plus tablica Cały Park Ofiar itp
czy ktoś w końcu zajmie się ważniejszymi sprawami ?
Odpowiedz
0
@ jaaa
dnia 26.05.2010, 12:02 · Zgłoś
co to za dziewczyna z tą łopata ???
Odpowiedz
0
@ zak
dnia 26.05.2010, 11:06 · Zgłoś
Widzę że Bogus w lepszej formie,niż na otwarciu Orlika.
Odpowiedz
0
@ MM
dnia 26.05.2010, 10:14 · Zgłoś
Niektórym kierowcom nawet pomnik na Górze Liwocz korkuje im zdolność prowadzenia auta w Jaśle.
Odpowiedz
0
@ [...]
dnia 26.05.2010, 09:46 · Zgłoś
"Pomnik" [...] - totalne bezguście. "Uroczystość" żenująca. Ciekawe, czy za 100 lat dalej będziemy żyli Katyniem, a może I krucjatą?
A robić nie ma komu !!!
Odpowiedz
0
@ matrix
dnia 26.05.2010, 09:35 · Zgłoś
Czy ktoś zauważył że na na tej uroczystości nie była obecna p. burmistrz ? dobrze się stało - obyło się bez ględzenia o jej podróżach i "wielkości" Tak trzymać ! to dobry kierunek !
Odpowiedz
0
@ tancerz
dnia 26.05.2010, 08:53 · Zgłoś
Może już wystarczy na razie tych imprez bo już czkawką się odbija ten przewartościowany patryiotyzm ,teraz patrz Wyborczy ,zajmijcie się rozwiązywanie problemów których nie brakuje w miescie i okolicy , cos dla ludzi
Odpowiedz
0
@ XX
dnia 26.05.2010, 08:32 · Zgłoś
NO DOBRA !- WSZYSTKO ,PIĘKNIE ,ŁADNIE !. A CO MACIE DO ZAOFEROWANIA ZYWYM TU I TERAZ !? TYM BEZ PRACY , BEZ NADZIEJI ŻE JĄ ZNAJDĄ W JAŚLE , TYM MŁODYM CO ILE SIŁ W NOGACH UCIEKAJĄ Z JASŁA .
Odpowiedz
0
@ bezpartyjny
dnia 26.05.2010, 08:20 · Zgłoś
i znowu promocja przedwyborcza, a z sadzenia 16 dębów przy Gimnazjum 2 nie przekazali relacji, bo cisza przedwyborcza - fałsz i obłuda
Odpowiedz
0
@ smutas
dnia 26.05.2010, 07:45 · Zgłoś
1.Czy w Jaśle już nie ma księdza godnego poświęcenia tego pomnika a może jasielscy księża uznali zbędność tego kolejnego pomnika ?
2.Znowu propaganda przedwyborcza i znowu ci sami choć tym razem albo fotograf był niełaskaw albo też nie było naszej Pani Burmistrz ( czyżby miała jakieś kłopoty czy też obiekcje), ks. Marian też jakoś w cieniu i niewidoczny kolejny Wielki ale nieobecny Wójt Stanisław!
3.Jakoś tłumów nie było widać co może świadczyć o raczej umiarkowanej akceptacji( .................)przez mieszkańców Naszego Grodu.
4.Po co łączyć taką uroczystość z wystawą o śp. Marszałku Zającu czy nie można zrobić wystawy np w Starostwie Powiatowym w nowych pięknych ziejących pustką pomieszczeniach??
5.Czy każdemu, który zginął w czasie działań wojennych a był z Jasła lub kończył szkołe w naszym mieście będzie odsłaniana tablica lub stawiany pomnik w Jaśle?
6.Jak długo obecnie sprawujący władzę w naszym mieście i powiecie będą robili podchody jak to zrobili informyjąc opinię o demontażu ogrodzenia przy I LO z powodu nadbudowy a tu nagle postawiono krzyż i wrzucono kamienie. Czy to po katolicku i uczciwie?
Wnioski nasuwają się same niestety są one bardzo złe i pytania pozostają bez odpowiedzi!!!! DO WYBORÓW CORAZ BLIŻEJ
Odpowiedz
0
@ :((
dnia 26.05.2010, 07:39 · Zgłoś
U nas tylko golgota, martyrologia, cierpienie, pomniki, groty, święte skwerki...żyć się odechciewa w tym smutnym jak....... mieście
Odpowiedz
0
@ dąb
dnia 26.05.2010, 07:20 · Zgłoś
najładniejsza jest ta Pani która sadzi dąb :)
Odpowiedz
0
@ ktoś
dnia 26.05.2010, 00:55 · Zgłoś
Bardzo ciekawe, że jak przy Gimnazjum Nr 2 zasadzono 16 dębów to nie było o tym tutaj ani słowa..
Odpowiedz
0
@ Cytryn Kwas
dnia 25.05.2010, 23:29 · Zgłoś
Geniusze lokalizacji pomnika na skrzyżowaniu zakorkowali ruch i komunikację miejską - brawo! Cała "architektura" tego pomnika też robi wrażenie, ciekawe kto jest twórcą.
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.