Potrzebują, czy nie potrzebują krwi?
Na stronie internetowej Szpitala Specjalistycznego w Jaśle znajduje się informacja, że potrzebna jest krew, dzięki której można uratować drugiemu człowiekowi życie. Jak się okazuję nie można jej oddać, ponieważ Oddział Terenowy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Jaśle w związku z dużą ilością zapasów krwi jest nieczynny...

Oddział Terenowy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa jest nieczynny, wobec tego osoby chcące oddać krew, niestety nie mogą tego zrobić. Dzięki informacjom, które udało się nam zdobyć wiemy, że jest to spowodowane ilością funduszy, który pod koniec roku jest bardzo mało. Wiedząc, że nie będzie planowych zabiegów, nie ma potrzeby pobierania krwi, która powinna być wykorzystana do czterdziestu dwóch dni, ponieważ po tym terminie nie będzie zdatna do użytku.
Z nieoficjalnych źródeł wiemy, że Centrum Krwiodawstwa w Jaśle nie posiada dużej ilości krwi, ale w razie potrzeby jest ona sprowadzana z Rzeszowa. Na drzwiach oddziału znajduje się ogłoszenie, że w związku z nadmiernymi zapasami krwi wszystkich grup, wstępnie był nieczynny od 29.11. - 10.12.2010r. Jednak, termin ten został przedłużony i Oddział Terenowy był nieczynny do końca ubiegłego tygodnia. Od 20-23 grudnia można można oddać krew, natomiast w okresie od 24-26 grudnia ponownie oddział będzie nieczynny. Prosiliśmy o komentarz w tej sprawie, niestety nie otrzymaliśmy odpowiedzi na nasze pytania.
Dzwoniliśmy do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie. Ze zdobytych informacji dowiedzieliśmy się, że pod koniec roku nie mają świadczeń zakontraktowanych. Jednak za kilkanaście dni będzie można oddawać krew.
(icz)
