Powódź w Jaśle - jest szansa na normalizację sytuacji
8
Jak powiedział nam Wiesław Latoszek, komendant PSP w Jaśle, sytuacja na terenie praktycznie całego powiatu jest dość stabilna, zaznaczając, że w terenie może wyglądać to inaczej, ponieważ sporo gospodarstw i terenów jest jednak podtopionych.

Działania strażaków
- Obecnie jednostka jasielska prowadzi działania na terenie miasta. Są to przede wszystkim pompowania pomieszczeń, garaży jak też częściowo studni. Z tym ostatnim wstrzymujemy się dopóki woda w gruncie się nie obniży, aby pompowania były skuteczne. - mówił komendant.
- Oprócz tego na terenie całego powiatu, przede wszystkim w gminie Skołyszyn i Kołaczyce działają jednostki OSP. W Kołaczycach trwa wypompowywanie wody ze szkoły podstawowej, gdzie zalane były dwie sale i kotłownia. Podobnie jest w gminie Skołyszyn, gdzie w zakładzie produkcyjnym jest wypompowywana woda z hali magazynowej.

- Poza tym prowadzono dzisiaj działania w Brzezówce, w gminie Tarnowiec, gdzie miejscowa jednostka układała worki z piaskiem w celu przekierowania wody w taki sposób, aby nie niszczyła drogi.
- W Przysiekach, trwa wypompowywanie wody z jednego ze zbiorników oczyszczalni ścieków, która była dość mocno oblana wodą. Działania prowadzą jednostki miejscowe z gminy Skołyszyn.
Stany rzek w powiecie
- Informacje o stanach wód z godziny 13.00 pokazują, ze stan alarmowy przekroczony jest na rzece Wisłoce w miejscowości Krajowice o 25 cm. Wynika to jednak częściowo z tego, ze jest to poniżej miejsca, gdzie do Wisłoki wpadają Jasiołka i Ropa. Nie mamy jednak sygnałów o poważnych zagrożeniach w tym rejonie.
- Jeżeli chodzi o układ rzeki Ropy, to o godzinie 13.00 jej stan wynosił 3, 76 m, do stanu alarmowego brakowało 4 cm. Stan podniósł się nieco od godziny 11.00, o 3 cm.. Myślę jednak, że sytuacja będzie się normalizować.
- Do optymizmu skłania poprawa warunków pogodowych - opadów deszczu praktycznie nie ma od kilku godzin. W górnym układzie Wisłoki, w Krempnej, stan rzeki wynosi 3,11 m i jest o metr niższy od alarmowego. Jeśli ta pogoda się utrzyma przez kilka godzin, pozwoli to na ponowne ustabilizowanie się wody w korytach rzek, co z kolei może pozwolić nam na dalsze i skuteczniejsze pomaganie mieszkańcom, w tym być może na pompowanie studni.
(ks)
Działania strażaków
- Obecnie jednostka jasielska prowadzi działania na terenie miasta. Są to przede wszystkim pompowania pomieszczeń, garaży jak też częściowo studni. Z tym ostatnim wstrzymujemy się dopóki woda w gruncie się nie obniży, aby pompowania były skuteczne. - mówił komendant.
- Oprócz tego na terenie całego powiatu, przede wszystkim w gminie Skołyszyn i Kołaczyce działają jednostki OSP. W Kołaczycach trwa wypompowywanie wody ze szkoły podstawowej, gdzie zalane były dwie sale i kotłownia. Podobnie jest w gminie Skołyszyn, gdzie w zakładzie produkcyjnym jest wypompowywana woda z hali magazynowej.
- Poza tym prowadzono dzisiaj działania w Brzezówce, w gminie Tarnowiec, gdzie miejscowa jednostka układała worki z piaskiem w celu przekierowania wody w taki sposób, aby nie niszczyła drogi.
- W Przysiekach, trwa wypompowywanie wody z jednego ze zbiorników oczyszczalni ścieków, która była dość mocno oblana wodą. Działania prowadzą jednostki miejscowe z gminy Skołyszyn.
Stany rzek w powiecie
- Informacje o stanach wód z godziny 13.00 pokazują, ze stan alarmowy przekroczony jest na rzece Wisłoce w miejscowości Krajowice o 25 cm. Wynika to jednak częściowo z tego, ze jest to poniżej miejsca, gdzie do Wisłoki wpadają Jasiołka i Ropa. Nie mamy jednak sygnałów o poważnych zagrożeniach w tym rejonie.
- Jeżeli chodzi o układ rzeki Ropy, to o godzinie 13.00 jej stan wynosił 3, 76 m, do stanu alarmowego brakowało 4 cm. Stan podniósł się nieco od godziny 11.00, o 3 cm.. Myślę jednak, że sytuacja będzie się normalizować.
- Do optymizmu skłania poprawa warunków pogodowych - opadów deszczu praktycznie nie ma od kilku godzin. W górnym układzie Wisłoki, w Krempnej, stan rzeki wynosi 3,11 m i jest o metr niższy od alarmowego. Jeśli ta pogoda się utrzyma przez kilka godzin, pozwoli to na ponowne ustabilizowanie się wody w korytach rzek, co z kolei może pozwolić nam na dalsze i skuteczniejsze pomaganie mieszkańcom, w tym być może na pompowanie studni.
(ks)
