Pozytywnie ocenili działalność jasielskiego szpitala
Rada Powiatu w Jaśle podjęła uchwałę, w której oceniła pozytywnie działalność jasielskiego szpitala, mimo wciąż istniejącej straty za rok 2012. Radni uznali, że krzywdzącym byłoby, gdyby nie dostrzegli starań o poprawę wyniku finansowego szpitala w porównaniu do lat ubiegłych.

Zarząd Powiatu w Jaśle przygotował projekt uchwały dotyczący oceny działalności Szpitala Specjalistycznego w Jaśle za 2012 r. Uchwała proponowała przyjęcie negatywnej oceny w tej materii. Przede wszystkim o negatywnej ocenie decydować miał bilans szpitala na dzień 31 grudnia 2012 r., rachunek zysków i strat oraz opinia niezależnego rewidenta. Szpital wciąż jest na minusie, bo strata za poprzedni rok wynosi 438 078, 23 zł. Należy jednak podkreślić, że w porównaniu do roku 2011 wynik ujemny jest niższy o 1 969 740, 53 zł.

- Zarząd w swojej ocenie brał pod uwagę wynik finansowy, który za rok 2012 był wynikiem ujemnym, dlatego też pojawiła się propozycja negatywnej oceny. Rada Społeczna Szpitala Specjalistycznego w Jaśle również podjęła ten temat podczas jej obrad. W trakcie dyskusji zaproponowano, aby w ocenę działalności szpitala uwzględnić świadczone usługi, gospodarowanie mienie, a także ocenę wyniku finansowego. Rada społeczna szpitala wyszła z wnioskiem, aby po ocenie całej działalności szpitala uwzględnić również te elementy i zmienić w uchwale, która była zaproponowana przez zarząd, z oceny negatywnej na pozytywną – mówi Franciszek Miśkowicz, wicestarosta jasielski.

Nie da się ukryć, że gospodarka finansowa szpitala wciąż jest na minusie, ale jak stwierdził Józef Kozioł, przewodniczący Komisji Rewizyjnej krzywdzącym dla dyrekcji oraz pracowników szpitala byłoby pominięcie widocznej tendencji do sukcesywnego zmniejszania się straty. - Naszym zdaniem ocena negatywna byłaby wielce krzywdząca dla zarządzających szpitalem oraz wszystkich pracowników. My również proponowaliśmy, aby ocenę negatywną zmienić na pozytywną z informacją, że nadal jest ujemny bilans, jednak nie zagraża on stabilizacji pracy szpitala – podkreślił.
Coraz mniej straty
Za 2011 r. strata szpitala wynosiła prawie 2,5 mln zł. Dziś mowa jest o niespełna pół milionie złotych. - Na chwilę obecną po wszystkich działaniach, które zostały dokonane sytuacja się ustabilizowała, ale mimo wszystko zawsze o pewnej działalności decyduje wynik finansowy – dodaje F. Miśkowicz.
Pozytywnie dla szpitala
W wyniku dyskusji nad treścią projektu uchwały dokonano w nim zmian dodając, że pod uwagę brana jest również analiza realizacji zadań statutowych szpitala. Rada Powiatu w Jaśle dokonała zatem pozytywnej oceny działalności Szpitala Specjalistycznego w Jaśle.

- Wzruszenie odbiera mi głos. Chciałbym podziękować za podjętą decyzję, która była autonomiczną wszystkich Państwa. Szpital to nie tylko finanse. To przede wszystkim jego działalność statutowa opierająca się na leczeniu ludzi. Jeżeli oceniamy tę działalność statutową to w 2012 r. leczyło się 16 tys. pacjentów, w poradniach specjalistycznych udzielono 104 tysiące porad, wykonano 4,5 tysiąca zabiegów operacyjnych. Pogotowie Ratunkowe do zachorowań i wypadków wyjeżdżało 10 tys. razy, a wyjazdów transportowych było ponad 3 tysiące – podkreśla Michał Burbelka, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Jaśle. - W 2012 roku szpital otrzymał certyfikat akredytacyjny Krajowego Centrum Monitorowania Jakości, co świadczy o tym, że jakość usług medycznych świadczonych w jasielskim szpitalu jest na bardzo wysokim poziomie. Ponadto otrzymaliśmy certyfikat jakości ISO – dodaje.
Ilona Dziedzic
ilona.dziedzic@jaslo4u.pl
