Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Praca w Caritas to nie tylko zawodowy obowiązek, ale poświęcenie dla dobra drugiego człowieka

9

„Caritas – to coś o wiele więcej niż dobroczynność czy filantropia. Caritas to miłosierna miłość względem drugiego człowieka, która jest owocem wiary w Jezusa.” Te słowa stały się głównym tematem spotkania formacyjnego dla 160 pracowników Caritas Diecezji Rzeszowskiej, zorganizowanego w miniony poniedziałek w Budach Głogowskich.

Spotkanie formacyjne pracowników Caritas rozpoczęło się mszą św., koncelebrowaną przez ks. Piotra Potyrałę – dyrektora rzeszowskiej Caritas oraz ks. Bogdana Janika – dyrektora Ośrodka Caritas w Myczkowcach, ks. Przemysława Drąga – dyrektora Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego w Głogowie Młp., ks. Michała Polańskiego – wicedyrektora Ośrodka w Myczkowcach i ks. Dariusza Bakalarza – opiekuna ubogich rodzin.

W kazaniu ks. P. Potyrała przypomniał, że „my, chrześcijanie, kierujemy się miłosierdziem, którego wzór zostawił nam Jezus.” Nawiązując do słów Jezusa z Ewangelii: „Kiedy urządzasz przyjęcie, zaproś ubogich, ułomnych, chromych i niewidomych. A będziesz szczęśliwy, ponieważ nie mają czym się tobie odwdzięczyć; odpłatę bowiem otrzymasz przy zmartwychwstaniu sprawiedliwych” – kaznodzieja powiedział: „Właśnie na tym polega miłosierdzie! Nie „coś za coś”; ale „coś za nic” – czyli bezinteresowne dobro; miłosierdzie, którego wzór zostawił nam Jezus.”

W drugiej części spotkania – jego uczestnicy wysłuchali konferencji, w której dyrektor Caritas kładł nacisk na istotę pracy w Caritas, która nie polega jedynie na rzetelnym spełnieniu zawodowych obowiązków, ale na zaangażowaniu serca, poświęcaniu swojego czasu – ponad ten czas, który wynika z umowy o pracę, ponieważ chodzi o dobro drugiego człowieka, w którym jest obecny Chrystus. Z tego powodu – każdy pracownik musi na co dzień żyć biblijnym przesłaniem tegorocznego Orędzia na Światowy Dzień Ubogich: „Nie odwracaj twarzy od żadnego biedaka” (Tb 4, 7).

Siłą do realizacji tego zadania jest nie tylko podnoszenie swoich kwalifikacji, ale przede wszystkim życie, w którym jest miejsce na modlitwę i sakramenty święte. Dziękując pracownikom Caritas za ich poświęcenie w służbie bliźniemu – ks. P. Potyrała przypomniał, że wszystkie placówki stanowią jeden organizm, o który trzeba się wspólnymi siłami troszczyć. W tym duchu, ks. Bogdan Janik opowiedział o aktualnych pracach podejmowanych w Ośrodku Caritas w Myczkowcach.

Spotkanie formacyjne było również okazją do wzajemnej integracji, której służył wspólny obiad i rozmowy przy kawie.

Caritas Diecezji Rzeszowskiej/red

Napisany dnia: 09.11.2023, 11:02
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Heretyk
dnia 09.11.2023, 13:21
Ocena
komentarza:
10
Apostazja wicedyrektora Caritas w Białymstoku. "To nie jest Kościół katolicki, to jest korporacja"
@ taki jeden
dnia 12.11.2023, 13:08
Ocena
komentarza:
2
biedna starsza kobieta przyszła do Caritas z prośbą o pomoc finansową nie stać ją na prąd
zaoferwano jej aby zakupiła świeczki CARITAS to się rozgrzeje
@ ulan
dnia 20.11.2023, 08:24
Ocena
komentarza:
4
Napisz,jakich pozytywnych rzeczy dokonales w swoim marnym zywocie
oprocz ciaglego szczekania na karawane zza plotu...
@ ulan
dnia 23.11.2023, 09:57
Ocena
komentarza:
0
a ty dales jej na zapalki?
@ Echhh
dnia 17.11.2023, 11:14
Ocena
komentarza:
4
Zobaczyli koloratkę i już szczują
@ Być
dnia 17.11.2023, 18:16
Ocena
komentarza:
-7
Ano...imprezka za nasze pieniądze
@ Do być
dnia 18.11.2023, 04:10
Ocena
komentarza:
1
Jak za twoje jak ty podatków nie płacisz wcale hipokryto
@ ulan
dnia 20.11.2023, 08:25
Ocena
komentarza:
6
brawa dla osob poswiecajacych sie dla biednych i chorych.
@ Gocha
dnia 21.11.2023, 08:54
Ocena
komentarza:
-1
Jak słyszę i czytam Caritas to mam tylko zle skojarzenia i przeżycia z tą insytucja
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Menopauza bez tabu

  W Generatorze Nauki Gen w Jaśle odbyło się kolejne spotkanie skierowane do kobiet. Niedawno specjalistki z zakresu położnictwa i dietetyki mówiły o tym, w jaki sposób uchronić się przed rakiem piersi. Tym razem tematem do dyskusji była menopauza. 60 kobiet, które wzięły udział w wykładach miały okazję dowiedzieć się, w jaki sposób w tym szczególnym okresie dbać o swoje zdrowie, ciało oraz skórę.<FOTORELACJA>

 • Na "Słodkie Andrzejki" przyszli dla Wiktorii

  9-letnia Wiktoria Hajnas cierpi na zespół Leigha, agenezję ciała modzelowatego, padaczkę oraz opóźnienie psychoruchowe. Dziewczynka potrzebuje specjalistycznego wózka do codziennego funkcjonowania, który kosztuje ponad 21 tys. zł. Jasielski "Medyk" włączył się w pomoc dla córki absolwentki ich szkoły i zorganizował "Słodkie Andrzejki".

 • Chirurdzy skazani prawomocnym wyrokiem. Nieumyślnie narazili pacjentkę na niebezpieczeństwo utraty życia

  W miniony wtorek w Sądzie Okręgowym w Krośnie zapadł prawomocny wyrok wobec lekarzy, którzy w 2019 r. podczas pełnionego dyżuru na oddziale chirurgii w jasielskim szpitalu nieumyślnie narazili pacjentkę na niebezpieczeństwo utraty życia. Sąd II instancji utrzymał w całości wyrok Sądu Rejonowego w Jaśle. Lekarze Jacek W. i Krzysztof Z. zostali skazani na karę grzywny w wysokości 20 tys. zł oraz pokrycie kosztów sądowych.

 • MKS w Jaśle wymienia tabor

  Miejska Komunikacja Samochodowa w Jaśle zakupi trzy używane niskopodłogowe autobusy za pół miliona złotych. W najbliższym czasie zostanie również ogłoszony przetarg na zakup sześciu autobusów elektrycznych, na które Miasto Jasło otrzymało dofinansowanie w kwocie 11,3 mln zł oraz pożyczkę w wysokości 3,2 mln zł z NFOŚiGW...

 • Jakub W. podejrzany o zabójstwo matki nie był pod wpływem narkotyków

  W październiku w jednym z domów jednorodzinnych w Sławęcinie doszło do makabrycznej zbrodni. Zginęła w nim 44 - letnia kobieta. Miała kilkadziesiąt ran ciętych i kłutych. Jej mąż przeżył, chodź nie wyszedł z tego bez szwanku. 46-letni mężczyzna został ugodzony nożem w szyję oraz w brzuch. Policjanci zorganizowali obławę na ich syna. 20-letni Jakub W. został zatrzymany i przebadany na zawartość alkoholu. Był trzeźwy. Nie znajdował się również pod wpływem narkotyków...

 • W Jaśle znaleźli dla siebie bezpieczną przystań. Dla wielu ukraińskich rodzin nasze miasto stało się drugim domem

   

  Wydarzenia z 24 lutego 2022 r. na zawsze zmieniły historię narodu ukraińskiego. W wyniku rosyjskiej inwazji, terytorium naszego wschodniego sąsiada opuściło kilka milionów Ukraińców, przede wszystkim kobiet i dzieci. 

 • Mała Nadia nadal przebywa w szpitalu. Jest rehabilitowana

  Kilku miesięczna Nadia, która trafiła w październiku do szpitala wojewódzkiego w Rzeszowie ze śladami znęcania się, niebawem opuści szpital. Dziewczynka przeszła badania neurologiczne. Lekarze czekają na wyniki.

 • To już ostatni dzwonek na wymianę opon! Odwiedź Centrum Serwisowe Maszyn i Pojazdów Service Point w Jaśle

   

  Zima puka do naszych drzwi, co oznacza, że nadszedł najwyższy czas na to, aby właściwie przygotować samochód do wymagających warunków, jakie już wkrótce, na dobre zapanują na polskich drogach. 

 • Szykują się podwyżki za śmieci

  Już wiadomo, że odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych i mieszanych na terenie Miasta Jasła w 2024 r. będzie kosztował mieszkańców więcej niż w mijającym roku. - Brakuje nam 1,7 mln zł na zabezpieczenie i pokrycie planowanych wydatków w 2024 r. - poinformował burmistrz Ryszard Pabian. Czy miasto dopłaci z budżetu do gospodarki odpadami i obniży mieszkańcom opłatę za śmieci?

 • Przy ul. Szajnochy w Jaśle powstał parking z 30 miejscami postojowymi

  Plac przy ul. Szajnochy w Jaśle został przebudowany w parking z 30 miejscami postojowymi. Zadanie zostało podzielone na dwa etapy. Koszt inwestycji wyniósł blisko 300 tys. zł.

 • W Jaśle jest miejsce dla młodych, kreatywnych i przedsiębiorczych ludzi

   

  Jednym z zasadniczych problemów, z jakimi, od co najmniej dwóch dekad muszą borykać się małe i średnie miasta w Polsce, są niekorzystne procesy demograficzne. Nie od dziś wiadomo bowiem, że wielu młodych, kreatywnych i przedsiębiorczych ludzi szuka swojej szansy na rozwój w większych ośrodkach miejskich. Przed władzami samorządowymi miast zagrożonych utratą funkcji społeczno-gospodarczych stoi więc mnóstwo wyzwań, jakim muszą sprostać na trudnej drodze do zwiększenia swojej konkurencyjności. 

 • Kupuj bramy segmentowe HORMANN w atrakcyjnych cenach

   

  Na remont zawsze jest dobra pora. Zasada ta dotyczy między innymi bram garażowych. Decydując się na konkretny produkt, warto postawić na bramy, które  są gwarancją trwałości i bezpieczeństwa podczas codziennego użytkowania. Wybierając markę HORMANN możemy być pewni tego, że brama garażowa posłuży nam wiele lat. Szeroki ich wybór znajdziemy w salonie HORMANN w Jaśle, który mieści się w sklepie DOMUS Łazienki & Budownictwo.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657