Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Praca w Niemczech? Zobacz jakie tłumaczenia na niemiecki mogą Ci sie przydać

3

Niemcy to jeden z najpopularniejszych kierunków emigracji zarobkowej. Według różnych szacunków, u naszych zachodnich sąsiadów mieszka od 1,5 do 2 mln Polek i Polaków. Wśród nich są opiekunki osób starszych, budowlańcy, hydraulicy, mechanicy samochodowi, ale i informatycy czy programiści. Wyjeżdżasz za pracą? Zobacz, jakie tłumaczenia na niemiecki mogą Ci się przydać!

Tłumaczenia niemieckiego – zacznij od CV

Curriculum vitae znane jest także jako CV, czasem można spotkać się z zapisem c.v. Termin ten pochodzi z łaciny i oznacza „bieg życia” („przebieg życia”). Co ciekawe, za tymi dziś każdemu z nas dobrze znanymi słowami stoi Cyceron (Marek Tulliusz Cyceron), mówca, polityk, filozof i pisarz. To właśnie on w 63 roku p.n.e. po raz pierwszy użył tych dwóch wyrazów w mowie konsularnej zatytułowanej „W obronie Rabiriusza”.

Co ciekawe, termin curriculum vitae w USA i Kanadzie, na Filipach czy w Rosji zastępuje się pojęciem  „résumé”. Warto dodać jeszcze, że w Ameryce Północnej CV używa zazwyczaj środowisko naukowe i akademickie.

Układ treści może być zaprezentowany chronologicznie, celowo, funkcjonalnie czy twórczo (kreatywne CV). Od 2004 roku istnieje nawet europejska wersja curriculum vitae. Dzięki uniwersalnemu layautowi można szukać pracy we wszystkich krajach UE. Wystarczy wejść na stronę serwisu Europass i uzupełnić szablon.

- Curriculum Vitae pomaga w zrobieniu pozytywnego pierwszego wrażenia. To Twoja wizytówka. Nie wystarczy jednak rzetelne przygotowanie tego dokumentu. Każdy, kto myśli o współpracy z firmą z Niemiec, prędzej czy później uzmysłowi sobie, że ważne są profesjonalne tłumaczenia na język niemiecki – podkreśla specjalista z biura SuperTłumacz - https://supertlumacz.pl/tlumaczenia-niemiecki/, które wykonuje tłumaczenia niemieckiego dokumentów potrzebnych do pracy u naszych zachodnich sąsiadów.

Skompletuj dokumenty i przetłumacz je z pomocą tłumacza języka niemieckiego

Chcesz zatrudnić się w sektorze budownictwa, a może myślisz o przemyśle lub reklamie i marketingu? Na pewno przyda się CV, list motywacyjny, a także portfolio. Nie zapomnij, że w przypadku pracy w Niemczech zwykle niezbędne jest tłumaczenie wielu innych dokumentów, w tym tych związanych z uprawnieniami zawodowymi.

Zatrzymajmy się jeszcze na chwilę na curriculum vitae. „Persönliche Daten” to „dane osobiste”. „Geburtsdatum” przetłumaczymy jako „obywatelstwo”. „Schulausbildung” oznacza „wykształcenie”, a pod „Praktische Erfahrungen” kryje się „doświadczenie zawodowe”. Warto jeszcze wiedzieć, że „Kenntnisse” to „umiejętności”, z kolei „Interessen” są to „zainteresowania”.

Jeżeli znasz język niemiecki, nic nie szkodzi na przeszkodzie, abyś sam przygotował ten dokument. Dobrze jednak oddać go później do zweryfikowania w ręce zawodowego tłumacza – niemiecki pracodawca ceni sobie solidność!

Ile kosztuje tłumaczenie na niemiecki? Koszty są różne, tak, jak różne są dokumenty potrzebne osobom wyjeżdżającym do pracy w Niemczech. Najprościej skontaktować się z wybranym przez siebie biurem tłumaczeń i poprosić o wycenę – dostawcy nowoczesnych usług sprawnie przedstawiają rzeczywisty koszt przekładu.

Tłumaczenia na język niemiecki i odwrotnie – uprawnienia zawodowe

Znane są jako certyfikaty, licencje i uprawnienia zawodowe. To dodatkowe kwalifikacje, które ktoś zdobywa w drodze certyfikacji, egzaminów lub odbytych praktyk. Najczęściej nadają je organizacje skupiające wokół siebie grono fachowców. Zwykle są potrzebne specjalistom pracującym w takich branżach jak budownictwo, biznes, finanse, informatyka, lotnictwo, opieka zdrowotna, przemysł.

Na przykład w branży IT cenione są takie certyfikaty jak na przykład Google Certified Professional Cloud Architect, AWS Certified Solutions Architect – Associate czy Certified Information Security Manager (CISM).

Praca w Niemczech? Ralph Waldo Emerson mawiał: „ten czas, jak każdy inny, jest bardzo dobrym czasem, jeśli tylko wiemy, co z nim zrobić”.

Materiał zewnętrzny

Napisany dnia: 07.01.2022, 09:00
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ zwykły tłumacz
dnia 07.01.2022, 20:51
Ocena
komentarza:
0
Profesjonalny tłumacz przetłumaczy: Geburtsdatum - data urodzenia
@ nano
dnia 14.01.2022, 07:53
Ocena
komentarza:
0
żadne ponieważ niemcy chcą żeby były tłumaczone u nich tak że te mogą się nie liczyć!!!
@ Bożenka57
dnia 05.02.2022, 08:50
Ocena
komentarza:
0
Jak wyjeżdżałam pracować do Niemiec to koleżanka mi pomogła ogarnąć dokumenty, ona już pracuje 3 lata w laxo care a ja dopiero zaczynałam w tej firmie i Niemczech swoją przygodę. Teraz to i ja potrafię lepiej po niemiecku, także poradziłabym sobie z dokumentami
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Jasielscy policjanci rejestrują interwencję za pomocą kamer nasobnych

   

  Funkcjonariusze jasielskiej policji otrzymali dwadzieścia pięć kamer nasobnych, z których od lutego korzystają policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego oraz Referatu Patrolowo-Interwencyjnego. - Kamery gwarantują transparentność działań policji, ochronę obywateli, a także ochronę prawna samych funkcjonariuszy – wyjaśnia kom. Piotr Wojtunik, rzecznik prasowy KPP w Jaśle.

 • 79 lat temu oddział „Korczaka” przeprowadził Akcję „Pensjonat”

   

  W Jaśle odbyły się dzisiaj miejskie obchody 79. rocznicy Akcji „Pensjonat”. Bohaterów wydarzeń z 5 na 6 sierpnia 1943 r. upamiętnili między innymi parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych i instytucji kultury oraz funkcjonariusze służb mundurowych. Pod pomnikiem Armii Krajowej złożono kwiaty i zapalono symboliczne znicze.

 • Pielęgnują pamięć o uczestnikach Akcji „Pensjonat”

   

  W nocy z 5 na 6 sierpnia 1943 r. oddział dywersyjny Armii Krajowej pod dowództwem ppor. Zenona Soboty ps. „Korczak” przeprowadził śmiałą akcję uwolnienia więźniów z więzienia gestapo w Jaśle. Akcja o kryptonimie „Pensjonat” odbiła się szerokim echem w całym okupowanym przez hitlerowskie Niemcy kraju. W Jaśle wciąż są ludzie, którzy pielęgnują pamięć o bohaterach jednego z najistotniejszych wydarzeń w historii okupowanego Jasła. Wczoraj, już po raz dziesiąty odbył się Jasielski Marsz Wolności.

 • "Dziki niszczą nasze plony, podchodzą pod domy. Jest ich za dużo – grzmią rolnicy

  Rolnicy w gminie Kołaczyce skarżą się na liczne szkody i ogromne straty, które ponoszą na skutek żerowania dzika i innej zwierzyny. Gospodarze załamują ręce, bo nie mogą spokojnie zebrać plonów. Dziki niszczą wszystko. Zdaniem rolników, koło łowieckie "Jedność" w Kołaczycach niewiele czyni, aby ograniczyć jego populację. Prezes koła Franciszek Bosak ucina – To kłamstwo, jeśli mówią, że nie strzelamy. W ciągu roku odstrzelonych jest od 150-200 dzików – mówi.

 • Poważny wypadek w Kołaczycach na drodze krajowej nr 73

  Dzisiaj po godzinie 14. na ul Mickiewicza w Kołaczycach w rejonie ośrodka zdrowia doszło do zderzenia się busa i samochodu osobowego. Na miejscu pracują  trzy zespoły ratownictwa medycznego, które udzielają pomocy osobom poszkodowanym. Obecnie droga w miejscu zdarzenia jest całkowicie zamknięta.

 • W poniedziałek rozpocznie się zamknięcie wiaduktu na ul. 3 Maja

   

  Firma PRI-MOST Południe Sp. z o.o. realizuje remont wiaduktu drogowego w ciągu ul. 3 Maja nad nieużytkowaną linią kolejową. Od najbliższego poniedziałku (8 sierpnia) ruch kołowy samochodów osobowych i ciężarowych zostanie skierowany na objazd wyznaczany drogą wojewódzką nr 992 oraz drogą powiatową nr 2512R (ul. Wojska Polskiego).

 • Konkurs! Wygraj komiksy i książki o Akcji „Pensjonat”

 • Wracają pytania o przyszłość dworca kolejowego w Jaśle. Czy teren, na którym stoi doczeka się wreszcie kompleksowej modernizacji?

   

  Dworzec kolejowy w Jaśle lata świetności dawno ma już za sobą. Co więcej, obiekt nawet w najmniejszym stopniu nie spełnia swojej pierwotnej roli. Podróżni nie mogą z niego korzystać. Nic więc dziwnego, że co pewien czas wracają pytania o to, jaki plan na zagospodarowanie budynku i przyległego do niego terenu, mają władze miasta.

 • Uczniowie jasielskiego Ekonomika w finale turnieju "Sukces na Bank"

  Uczniowie Technikum nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Jaśle przeszli do finału czwartej edycji ogólnopolskiego turnieju ekonomicznego dla szkół średnich "Sukces na Bank". W ubiegłym roku uczniowie jasielskiego Ekonomika zajęli I miejsce i wygrali 20 tys. zł. Czy w tym roku uda się im powtórzyć ten sukces? Finał programu odbędzie się 13 sierpnia o godz. 9.00 w TVP3.

 • Śledczy wciąż badają sprawę nielegalnego składowania odpadów w Zimnej Wodzie

  Sprawa magazynowania śmieci w Zimnej Wodzie, na działce należącej do znanego przedsiębiorcy wyszła na jaw początkiem marca br. Inspektorzy WIOŚ, którzy przeprowadzili kontrolę w miejscu nielegalnego składowania odpadów ujawnili pewne nieprawidłowości. Śledztwo prowadzone przez prokuraturę jest nadal w toku.

 • Karol Adamski zrezygnował ze stanowiska dyrektora DPS w Foluszu. Powiat powierzył obowiązki Monice Wójcickiej

  Po 11 latach pracy na stanowisku dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Foluszu Karol Adamski złożył rezygnację i 31 lipca br. rozwiązał stosunek pracy. Zarząd Powiatu powierzył 1 sierpnia br. obowiązki dyrektora tej placówki Monice Wójcickiej, długoletniemu pracownikowi domu opieki w Foluszu.

 • Trwa nabór uzupełniający do szkół ponadpodstawowych

   

  Absolwencie szkoły podstawowej, jeżeli nie dostałeś się do wymarzonej szkoły albo chcesz zmienić swój wybór, sprawdź ofertę i dołącz do uczniów Zespołu Szkól Budowlanych w Jaśle. 

 • Już 12-14 sierpnia w Krośnie - Leszek Możdżer, odkrycie świata jazzu Kinga Głyk i wielki koncert symfoniczny!

   

  Od 12 do 14 sierpnia odbędzie się po raz siódmy w Krośnie muzyczny crossover – Young Arts Festival. W tegorocznym programie wydarzenia znalazła się improwizująca basistka młodego pokolenia - Kinga Głyk, pianista Leszek Możdżer z AUKSO Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia oraz wielki koncert symfoniczny w wykonaniu Filharmoników Lwowskich. Będzie to ich pierwszy koncert w pełnym składzie od czasu wybuchu wojny!

 • W godzinę „W” zawyją syreny. Jasło odda hołd bohaterom i ofiarom Powstania Warszawskiego

   

  Dokładnie 78 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie. W całej Polsce w godzinę „W” zawyją syreny alarmowe, aby upamiętnić powstańców, którzy stanęli do nierównej walki z hitlerowskim okupantem oraz ofiary cywilne. Punktualnie o godz. 17. syreny alarmowe zabrzmią również w Jaśle.

 • Wielki powrót pierogów do Tarnowca!

   

  Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemicznymi obostrzeniami, w Tarnowcu ponownie zorganizowano jedną z najpopularniejszych w regionie imprez plenerowych. Podkarpacki Festiwal Smaków Regionalnych „Pierogi” od ponad dekady cieszy się olbrzymim zainteresowaniem smakoszy tej popularnej potrawy. Na stadion ściągnęły w tym roku tysiące osób, aby spróbować specjałów przygotowanych prze Koła Gospodyń Wiejskich. Dobra zabawę zapewnił między innymi zespół góralski Baciary.

 • Inflacja uderzy w studentów ... ale nie w jasielskiej Filii AHE!

   

  Inflacja w ostatnich miesiącach spędza sen z powiek wszystkim Polakom, również studentom. W tym roku większość Uczelni niepublicznych zdecydowała się na podniesienie opłat czesnego. Wśród nich nie znajdziemy jednak Filii AHE w Jaśle, gdzie opłaty za studia pozostały bez zmian.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657