Prezent dla kierowców. Będą parkometry i dzienne karty parkowania.
Już niebawem na ulicach Jasła, w obrębie stref parkowania pojawią się parkometry. Będą wprowadzane stopniowo, w najbardziej newralgicznych miejscach miasta. Koszt zakupu jednego takiego urządzenia wynosi ok. 10-12 tys. zł.

- Parkometry chcemy wprowadzać systematycznie. W pierwszej turze będzie ich około pięciu tam, gdzie one najbardziej spełnią swoją rolę. To znaczy, że oddalenie punktów, w których można nabywać karty jest duże lub skupienie miejsc postojowych jest duże – tłumaczy Ryszard Pabian, wiceburmistrz Jasła.


Docelowo planuje się także wprowadzenie opłat abonamentowych w wysokości 7 zł. Na razie za godzinę postoju w wyznaczonej strefie parkowania kierowcy muszą zapłacić 1 zł. Mogą także wykupić abonament miesięczny w wysokości 100 zł. Są jednak wyjątki. W tym roku decyzją rady miejskiej została podjęta uchwała dotycząca wydawania tzw. „zerowych” kart parkingowych, przeznaczonych dla niektórych instytucji i służb miejskich. Należą do nich m.in. Urząd Miasta, Miejski Zakład Gospodarki Odpadami, Sąd Rejonowy, MOSiR, NZOZ „Medyk”, Przedsiębiorstwo Robót Drogowo Mostowych, Samodzielny Publiczny Miejsko-Gminny Zakład Opieki Zdrowotnej, Rzeszowskie Stowarzyszenie Pomocy im. Brata Alberta, Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej oraz Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego.
Parkometry z pewnością ułatwią życie kierowcom, którzy muszą teraz biegać po mieście w poszukiwaniu kart parkingowych. Jednak ich pojawienie się na ulicach miasta nie wpłynie na redukcję zatrudnienia. - Trzeba będzie wybierać z nich pieniądze, które kierowcy będą tam wrzucać. To trzeba na bieżąco kontrolować, więc osoba będzie zatrudniona – uspokaja wiceburmistrz.
(kp)
