Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Problemy z masą ciała? Od najmłodszych po dorosłych

24

Problem nadwagi coraz częściej dotyka osób młodych, które nie prowadzą zdrowego trybu życia, uciekają od aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania. Sięgają natomiast po uzależniające fast foody. Jak zmierzyć się z nadwagą i otyłością? Specjalnie dla Czytelników Jaslo4u.pl na pytania odpowiadały dietetyczki Beata Kotwica i Natalia Litwa z Centrum Dietetycznego NutriPoint w Rzeszowie.

Redakcja: Czy to wina ich rodziców? Zbyt duża swoboda a mała dyscyplina?

Beata Kotwica i Natalia Litwa: Pierwszymi i najważniejszymi nauczycielami są rodzice. To oni w okresie wczesnego dzieciństwa kształtują zwyczaje i postawy dzieci. Ich nawyki i zwyczaje, zgodnie z którymi postępują w domu kształtują preferencje i wzorce konsumpcji u pociech. Dzieci obserwują rodziców i czerpią z nich wzór. Dlatego też rodzice powinni dawać dobry przykład, odżywiać się racjonalnie, pamiętać o aktywności fizycznej.

Red: Co jest głównym powodem, dla którego młodzi ludzie grzeszą objadając się niezdrową żywnością, słodyczami bez opamiętania?

BK i NL: Współczesna dieta zawiera znacznie więcej przetworzonej żywności, łatwiejszy jest dostęp do żywności o dużej zawartości cukrów prostych, takiej jak słodycze, słodkie napoje, do żywności typu fast food. Wybór takiej żywności jest obecnie znacznie większy. Również reklama wpływa silnie na preferencje żywnościowe dzieci i ich wybory produktów. Kampanie marketingowe są bardzo często kierowane bezpośrednio do dzieci i młodzieży. Codzienna dieta bogata w cukry proste, niezdrowe tłuszcze jest uzależniająca, a w konsekwencji determinuje kolejne wybory żywieniowe.

Red: Czy są jakieś sposoby na to, by oszukać swój organizm, który domaga się np. cukru?

BK i NL: Metodą na zapomnienie o słodyczach jest m.in. urozmaicenie diety w węglowodany złożone. Błonnik pomoże zapomnieć o podjadaniu. Daje uczucie sytości. Znaleźć można go w warzywach, owocach, pełnoziarnistych produktach zbożowych. Nie powinniśmy robić zapasów słodyczy w domu, na zakupy wychodzić po posiłku i z wcześniej przygotowaną listą. Zamiast słodkości warto spożywać owoce i warzywa. Konieczne jest spożywanie pełnowartościowych posiłków w regularnych odstępach czasu (3-4 h), by poziom glukozy we krwi był stabilny (wahania zwiększają ochotę na słodkości). Postawmy na ruch! W czasie wysiłku wydzielają się endorfiny (hormony szczęścia) – te same, które wydzielają się podczas zajadania się słodyczami.

Red: Czy ograniczenie spożywania jedzenia bez ćwiczeń może dać wymierne efekty?

BK i NL: Dieta bez ćwiczeń wrzuci bieg organizmu nastawionego na likwidowanie tych składowych, które są mu aktualnie najmniej potrzebne. Osoba prowadząca siedzący tryb życia na diecie będzie pozbywać się głównie mięśni. W ich miejsce pojawi się tkanka tłuszczowa. Waga spadnie, ale metabolizm znacznie zwolni. Skutek będzie prosty: mimo ograniczania jedzenia, będziemy szybciej tyć, a raz zmagazynowany tłuszcz będzie nam bardzo trudno zrzucić. Ta droga to prosty sposób na zgromadzenie trudnej w spalaniu tkanki tłuszczowej. Osoby będące jedynie na diecie, nie uwzględniającej ćwiczeń, bardzo często gorzej wyglądają po odchudzaniu niż wyglądały przed nim.

Red: Z jakimi chorobami już zmagają się młodzi ludzie? W jakim wieku otyłość jest największym obecnie problemem?

BK i NL: Często chorobą współtowarzyszącą otyłości lub nadwadze jest cukrzyca, podwyższony poziom cholesterolu, a czasem nawet NASH (niealkoholowe stłuszczenie wątroby). Otyłość czy nadwaga coraz częściej dotyczą nawet i tych najmłodszych, które od dzieciństwa mają nieodpowiednio zbilansowaną dietę, bogatą w żywność przetworzoną, wysokokaloryczną. Dlatego nie można określić jednego konkretnego przedziału wiekowego, ponieważ problemy z masą ciała ma ogół populacji – od najmłodszych po dorosłych.

Red: Co jest ważne, gdy chcemy schudnąć, poprawić swój wygląd i samopoczucie?

BK i NL: Najważniejsza jest odpowiednio zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna. Prawidłowy jadłospis powinien składać się z 4-5 posiłków dziennie. Podstawą codziennej diety powinny być węglowodany złożone, pochodzące z pieczywa pełnoziarnistego, kaszy, czy razowego makaronu. Kolejną grupą są warzywa i owoce, które powinny być dodawane do każdego posiłku u dzieci i młodzieży. Nie należy zapominać również o nabiale (mleku, kefirach, jogurtach, serach). Produkty te stanowią jedno z głównych źródeł wapnia w diecie, dlatego zaleca się codzienne wypijanie 3-4 szklanek mleka lub zastąpienie ich produktami fermentowanymi. Nie należy zapominać też o nasionach roślin strączkowych. Niestety rzadko goszczą w naszej kuchni. Strączkowe, to dobra alternatywa dla mięsa, które zbyt często jest spożywane. Oczywiście produkty mięsne też istotne są w diecie dzieci i młodzieży, ale wystarczy jak będą spożywane naprzemiennie z rybami. Właściwe jest też dostarczenie odpowiedniej ilości płynów w ilości 2 litrów dziennie. Zdecydowanie należy ograniczyć spożywanie produktów przetworzonych, tłustych, bogatych w cukier i sól.

Red: Jak długo należy stosować dietę i w jaki sposób ją do siebie dobrać? Czy wystarczy jeść mniej posiłków, odrzucić słodycze, pić dużo wody i dostarczyć organizmowi więcej owoców i warzyw?

BK i NL: Długość stosowania diety uzależniona jest od wielu indywidualnych czynników i predyspozycji organizmu m. in. ilość nadmiaru tkanki tłuszczowej w organizmie, poziomu aktywności fizycznej, nawyków żywieniowych czy chorób współtowarzyszących, dlatego długość stosowania diety jest dla każdego inna. Błędne jest pojęcie, że należy jeść mniej posiłków. Racjonalna dieta powinna zawierać od 4-5 posiłków dziennie, a także być urozmaicona. Jak najbardziej nie należy zapominać o codziennym spożywaniu warzyw i owoców. Najlepiej dodawać je do każdego posiłku, a także pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu dzieci i młodzieży. Zdecydowanie należy ograniczyć w diecie słodkie przekąski oraz dania typu fast food.

Red: Co w przypadku, gdy otyłość jest uwarunkowana genetycznie?

BK i NL: Dziedziczy się przede wszystkim skłonność do nadwagi lub otyłości, genetyka ma tu nie wielkie znaczenie. Złe nawyki żywieniowe rodziców często udzielają się dzieciom i młodzieży. Dlatego tak ważne jest prawidłowe odżywianie naszych pociech od najmłodszych lat. Odpowiednio zbilansowana i urozmaicona dieta, pozwoli zachować prawidłową masę ciała i zdrowie na długie lata.

Dziękujemy za rozmowę.

(Red.)

Reklama

Komentarze: 24

Dodaj komentarz Widok:
5
@ łodyniec
dnia 24.07.2013, 09:53 · Zgłoś
[...] nie brakuje ,ale to wina rodziców - tłuste [...] pasą swoje dzieci jak gęsi !!! nadmiar żarcia i nic więcej ,do tego dochodzi jeszcze babka z [...]kiem którzy słodkości wożą tonami a [...] żre jak [...] kit... żołądek rozepcha to i więcej zmieści ,a że komputer jest,internet jest to tłusty [...] z domu nie wychodzi ! mając 8 lat waży 60 kg, 16 latkowie już do 100kg dobijają i więcej !

wina tylko rodziców !!!

zwalanie winy na geny jest tak mądre jak mądrzy są rodzice, oni żrą to i dziecko żre bo mu dają całe michy tłustości ,popija colą i na deser litra loda !

nikt w genach tłuszczu nie przejął !!! wybijcie to sobie z grubych głów !
Odpowiedz
1
@ qaz
dnia 24.07.2013, 10:04 · Zgłoś
no ok,masz rację ale po co tak od razu obrażać i wyzywać?!
Odpowiedz
2
@ łodyniec
dnia 24.07.2013, 13:07 · Zgłoś
kogo obraziłem ? kogo wyzwałem ? podaj nazwiska to pisemne przeprosiny tłuścielą wyślę !

rodzice którzy "pasą" swoje dzieci jak [...] na ubój są [...] ,sami nie wiedzą jaką krzywdę wyrządzają dziecku !
Odpowiedz
0
@ :)
dnia 24.07.2013, 22:53 · Zgłoś
No a jak slysze od mamusi jednej czy drugiej że syfska pizza od czasu do czasu dziecku nie zaszkodzi to mnie malo krew nie zaleje
Odpowiedz
0
@ :)
dnia 24.07.2013, 22:55 · Zgłoś
no chyba po to, że do [...] rodziców inaczej nie dotrzesz potem biegaja po NFZ bo im sie darmowe leczenie dla dzieci nalezy jak sami je do doprowadzili do tego co niekiedy maja
Odpowiedz
0
@ :)
dnia 24.07.2013, 09:28 · Zgłoś
Tusk i reszta polityków to nie problem problem to rodzice i szkoła którzy maja zadbac o zdrowie naszych dzieci.
Pierwsi najważniejsi sa rodzice którzy maja decydować o tym co i ile nasze dzieci maja jeść. Jeżeli rodzić nie widzi nic złego w faszerowaniu dzieci śmieciowyn jedzeniem to moje gratulacje albo jest tak [...] albo ma w[...] swoje dziecko. To że coś jest kolorowe i modne w jedzeniu to nie zawsze oznacza zdrowe i dobre dla dzieci. Szkoły z tego co wiem maja tez możliwość dbania o to co podaja dzieciom na stołówkach. Ministerstwo edukacji ma opracowany specjalny program dla dyrektorów szkół gdzie sa stołówki przez najlepszych kucharzy w poslce jak powinny wygladać posiłki dla dzieci sa szkolenia sa porady na płytach całe wrecz przepisy kulinarne jak te nasze pociechy żywić. Tylko caly wic polega na tym aby sie nam rodzicom chcialo czasem byc stanowczymi w tym co im dajemy do jedzenia a nie chodzili na łatwizne bo pizza czy hamburger w budce na rogu bedzie szybciej i taniej.
Odpowiedz
1
@ qaz
dnia 24.07.2013, 10:02 · Zgłoś
no tak ale znam przypadek ze szkolnego sklepiku gdzie po wprowadzeniu owoców jedynie nauczyciele je kupowali bo dziecko zamiast 50gr na jabłko czy gruszke wolało dać na żelki ciagutki ;)
Odpowiedz
1
@ :)
dnia 24.07.2013, 22:48 · Zgłoś
w wielu szkołach sa automaty ze [...] i wiem że dzieci chetnie je kupuja moje też bo to kusi ale czy to zwalnia nas rodziców od myslenia od dbania o nie. Zgadzam sie z osoba piszaca po nizej że [...] produkuja sami rodzice. Wiem tez, że czasem brakuje nam sił motywacji by na kanapce zrobić z papryki usmich z rzodkiewki oczy i wiele innych rzeczy. Ale kochani to te nasze pociechy beda kiedyś pracowac na nasze emerytury i jeżeli one w wieku 14 lub 12 lat maja już problemy z cholesterolem podniesiny poziom cukru we krwi to w wieku 40 lat beda po zawale jak nic.
Odpowiedz
7
@ drMarthens
dnia 24.07.2013, 09:24 · Zgłoś
Po pierwsze Drogie Panie dieta to sposób odżywiania się, wiec można na niej być całe życie. Po drugie będąc tylko na diecie osoba prowadząca siedzący tryb życia nie będzie spalać głownie mięśni-wszystko zależy od tego co będzie jadła (stosunek węglowodanów do białka).
No i zasadnicza sprawa- jeśli ktoś przejdzie na "jakąś dietę cud" i zgubi parę kilo a później wróci do starych nawyków żywieniowych to znowu przytyje z nawiązką. Poza tym nieprawdą jest że tylko 4-5 posiłków dziennie to idealne rozwiązanie. Ta cała wypowiedź to powielanie tego wszystkiego co pompowane jest nam do głów od ok 50 lat. Tymczasem od bodajże 10 lat na zachodzie (w Polsce na szczęście też) bardziej świadoma część społeczeństwa ruszyła swoimi mózgami i okazuje się, że możliwa jest kulturystyka vegańska, czy utrzymanie świetnej kondycji fizycznej dzięki kalistenice (bez siłowni i całej masy sprzętu) oraz jedzenie 3 posiłków dziennie (w tym ostatni na noc!) po np 16-18godzinach postu (leangains/intermittent fasting)
Na koniec zgadzam się z rolą rodziców ale jak mają pomagać własnym dzieciom skoro sami nie mają bladego pojęcia na temat odżywiania się.
No i takie podsumowanie:
Ludzie nie słuchają, nie chcą zmieniać własnych przyzwyczajeń żywieniowych-wolą brać kolejne tabletki i narzekać, że im nogi puchną albo boli w krzyżu. Im starsi tym mniej chcą pracować fizycznie tym czasem ruch fizyczny do ostatnich dni naszego życia daje nam gwarancje sprawności.
Pozdrawiam!
Odpowiedz
-4
@ zz2
dnia 23.07.2013, 19:28 · Zgłoś
to dzieki tuskowi i calemu zadowi tak tyjemy!!!
Odpowiedz
4
@ kaja
dnia 23.07.2013, 17:55 · Zgłoś
jest to problem,moi znajomi mają syna 5-latka który waży ponad 30 kg dla rodziców to żaden problem że dzieciak nie umie biegać,że kup
ują ciuchy na 12-latka i skracają je.
Odpowiedz
-3
@ mika
dnia 23.07.2013, 16:42 · Zgłoś
czy młodzież może stosować jakieś leki na odchudzanie ?
Odpowiedz
2
@ drMarthens
dnia 24.07.2013, 09:26 · Zgłoś
jakie leki?-trzeba odstawić cały ten śmietnik żywieniowy i trochę się poruszać!
Odpowiedz
-3
@ AUDI
dnia 23.07.2013, 16:28 · Zgłoś
ten na wadze to pewnie jest jakiś zawodnik sumo użyczył zdjęcie naszemu portalowi.
Odpowiedz
-1
@ AUDI
dnia 23.07.2013, 16:27 · Zgłoś
155 kg to pewnie to jest jakiś zawodnik MMA użyczył zdjęcia naszemu portalowi.
Odpowiedz
-2
@ michallus
dnia 23.07.2013, 17:34 · Zgłoś
eee, to na pewno w funtach. czyli jakieś 70 kg +.
Odpowiedz
4
@ AUDI
dnia 23.07.2013, 16:20 · Zgłoś
To stopy jakiegoś starego [...]ka na tym zdjęciu widnieją. Zgadzam się z kolegą wyżej mogli dać jakieś bardziej zadbane stopy
Odpowiedz
4
@ Ortolan
dnia 23.07.2013, 12:41 · Zgłoś
Do tego zdjęcia stóp na wadze mogli dać jakieś bardziej zadbane, albo chociaż pokombinować z fotoshopem, bo nie dość, że paznokcie zżółknięte, to jeszcze krzywe palce i w ogóle takie to wszystko nieapetyczne. Nie twierdzę, że wszyscy mają być idealni, ale zdjęcie przy takim artykule powinno być lepsze!
Odpowiedz
4
@ rasta
dnia 23.07.2013, 13:01 · Zgłoś
Ale masa jest;)
Odpowiedz
-1
@ UFO
dnia 23.07.2013, 14:09 · Zgłoś
Wyślij swoje, tylko żeby nie było 2 (dwójki) z przodu.
Odpowiedz
9
@ Rydz Śmigły
dnia 23.07.2013, 11:07 · Zgłoś
Ta otyłość to przez to bogactwo płynące z unii.
Odpowiedz
20
@ 2+2=5
dnia 23.07.2013, 11:43 · Zgłoś
Tak, mamy do wyboru całą masę konserwantów, emulgatorów, modyfikowanych organizmów GMO, teraz mięso z klonowanych zwierząt dodawanych do żywności. Nie ma zdrowej żywności wszystko już jest skażone !!!
Odpowiedz
2
@ drMarthens
dnia 24.07.2013, 09:28 · Zgłoś
ale można to ograniczać trzeba tylko chcieć. Zamiast smażyć np pierś z kurczaka w panierce na głębokim tłuszczu można ją upiec w piekarniku lub na patelni grillowej.
Odpowiedz
1
@ łodyniec
dnia 25.07.2013, 09:13 · Zgłoś
2+2=5 a co ma [...] do wiatraka ? Dziwnym trafem ja też jem zmodyfikowaną żywność ale do "metra" mi jeszcze bardzo daleko .

pie.pszenie głupot że tylko [...] jedzenie jest zdrowe to kolejna bajka dla [...] !!!

jedz tylko tłuste [...] [...] ,jajeczka od swoich kurek i zakąszaj tłustym wiejskim serem , nic lepiej na zdrowie nie wyjdzie od tych sklepowych . może w smaku są lepsze , ale tak samo pasą - czemu? bo tłuszczu mają tyle samo albo więcej .

ps. myślisz że [...] świnka paszy z modyfikowaną pszenicą i kukurydzą nie je ?
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.