Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Próby opisania świata - spotkanie z Radosławem Nowakowskim

1
„Tworzenie liberatury polega na zagospodarowaniu całej przestrzeni książki , na nieustannym myśleniu, jak wszystkie jej elementy są ze sobą połączone, jak się krzyżują, zachodzą na siebie...” - tak o liberaturze mówi Radosław Nowakowski, autor kilkunastu własnoręcznie wykonanych dzieł liberackich. W trakcie spotkania w MBP w Jaśle w dniu 8 maja, inaugurującym tegoroczny Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, R. Nowakowski zaprezentował swoje książki, w tym m. in. najbardziej znaną Ulicę Sienkiewicza w Kielcach. Długość utworu w linii prostej sięga ponad dziesięciu metrów. Książka po rozłożeniu prezentuje przed czytelnikiem model głównej kieleckiej ulicy – bruk i dwa rzędy kamienic. Ulicę Sienkiewicz czytać może równocześnie kilkadziesiąt osób. Znaczną część spotkania Radosław Nowakowski poświęcił swojemu ostatniemu dziełu – pierwszej polskiej książce hipertekstowej pt. Koniec świata według Emeryka, pokazując jej fragmenty. Budowa książki hipertipertekstowej sprawia, że to sam czytelnik decyduje, o czym w danym momencie czyta i sam wpływa na akcję książki. Radosław Nowakowski (ur. 1955) - pisarz, podróżnik, tłumacz i muzyk zespołu Osjan, większość swoich książek pisze w trzech językach - po polsku, angielsku i w esperanto. Jego książki były prezentowane na wystawach w kilkunastu krajach, znajdują się także w zbiorach wielu renomowanych bibliotek świata. Oprócz Ulicy Sienkiewicz jest m. in. autorem takich książek jak Ogon Słonia, Hasa Rapasa oraz cykle: Nieopisanie świata i Tajna Kronika Sabiny), książki o liberaturze (Traktat Kartkograficzny). Wszystkie prace związane z powstawaniem książki wykonuję sam u siebie w domu. Wyobrażam sobie, piszę, rysuję, tłumaczę, redaguję, projektuję, drukuję, oprawiam. Dotychczas powstało kilkanaście tytułów - mówi autor. Wszystkie jego dzieła to jak sam twierdzi próby opisania świata. Pytany o przewagę libertury czy hipertekstu nad tradycyjnie rozumianą książką odpowiada: To są terytoria, które czasami na siebie zachodzą, a czasami nie, lecz przede wszystkim znakomicie się dopełniają i wcale nie są ze sobą w konflikcie. Dla mnie pojęcie liberatury jest pojęciem ogólniejszym niż pojęcie literatury. Lbieratura zawiera w sobie literaturę, oraturę i może kilka jeszcze innych ratur albo atur. Książki Radosława Nowakowskiego to utwory zarówno do czytania jak i oglądania. Wszystkie jego dzieła można obejrzeć w Czytelni Liberatury w Krakowie, mieszczącej się Małopolskim Instytucie Kultury. Spotkanie z Radosławem Nowakowski zostało zrealizowane w ramach projektu „Twórcy i Słowa – jasielskie spotkania z literaturą” przy wsparciu finansowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Operacyjnego „Promocja Czytelnictwa” oraz Gminy Miasto Jasło. Foto z imprezy w galerii dodał: Gołąb źródło: MBP Jasło nadesłała: Monika Machowicz - MBP Jasło
Napisany dnia: 08.05.2006, 18:19
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ natalijka
dnia 08.05.2006, 18:28
Ocena
komentarza:
0
Byłam na tym spotkaniu... Te jego ksiązki mają przeciekawą formę :P Ta "Ulica"(czy jak to temu było) to naprawde oryginalnie napisana książka, ma ciekawe koncepty facet na swoją sztukę :D Chciałabym mieć taka oryginalną ksiażkę, ale to coby ją zdobyć to bym się musiała nawysiłkować, on tam wymieniał, gdzie je można dostać... Warszawa, Kraków i takie tam:P Także póki co podziękuję :PB)B)B)
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Rodzina, bliscy i przyjaciele pożegnali Kubę Procanina

   

  Ciało zmarłego w minioną środę Kuby Procanina spoczęło dzisiaj w grobie na cmentarzu parafialnym w Jaśle – Sobniowie. Zmarłemu, w ostatniej drodze towarzyszyła rodzina, bliscy, przyjaciele oraz setki mieszkańców Jasła i okolic, którzy kibicowali Kubie zarówno w hali sportowej, jak też w walce z chorobą. Nazwisko Kuby Procanina na zawsze pozostanie symbolem nieustępliwości w dążeniu do upragnionego celu oraz godnego naśladowania hartu ducha.

 • Duże zmiany w programie „Czyste Powietrze”. Bezzwrotne dofinansowanie nawet do 136 tys. zł

  W minioną środę w Jasielskim Domu Kultury odbyła się konferencja na temat nowej edycji programu „Czyste Powietrze”. Paweł Mirowski, wiceszef Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz pełnomocnik Prezesa rady Ministrów ds. programu „Czyste Powietrze” przedstawił istotne zmiany, jakie wprowadzono w nowej edycji...

 • Konkurs! Wygraj podwójne wejściówki na film „Magic Mike: Ostatni taniec” w kinie Helios Krosno

   

  Walentynki zbliżają się wielkimi krokami. Z myślą o wszystkich zakochanych we współpracy z Kinem Helios Krosno przygotowaliśmy konkurs, w którym do wygrania są dwie podwójne wejściówki na film „Magic Mike: Ostatni taniec”. Zapraszamy do udziału w zabawie.

 • Kuba Procanin nie żyje. 26-letni siatkarz zmarł po wieloletniej walce z chorobą

   

  Siatkarskie Jasło pogrążyło się wczoraj w żałobie. W środę wieczorem po wieloletniej walce z chorobą nowotworową, zmarł Jakub Procanin. Utalentowany siatkarz miał 26 lat. Dzięki swojej bezkompromisowości i woli walki na zawsze pozostanie w pamięci wielu mieszkańców Jasła, nie tylko kibiców siatkówki.  

 • Tragedia w Jaśle. Mężczyzna wypadł z piątego piętra bloku mieszkalnego

   

  W Jaśle doszło dzisiaj tragicznego zdarzenia, w którym śmierć poniósł 64-letni mężczyzna. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że śmierć mężczyzny była następstwem upadku z piątego piętra bloku mieszkalnego przy ul. Baczyńskiego. Policja wyjaśnia okoliczności tego tragicznego wypadku.

 • Nowa droga na osiedlu Gądki powstanie w tym roku

  Miasto rozstrzygnęło przetarg i podpisało umowę z Przedsiębiorstwem Robót Drogowo-Mostowych Sp. z o.o. w Jaśle na wykonanie zadania pn. "Budowa drogi na osiedlu Gądki". Inwestycja opiewa na ponad 3,5 mln zł. Nowy odcinek na długości blisko 600 metrów ma być gotowy jesienią br.

   

   

 • Ankieta dotycząca potrzeb mieszkaniowych obecnych i przyszłych mieszkańców Jasła

   

  Miasto Jasło prowadzi obecnie diagnozę potrzeb mieszkaniowych obecnych i przyszłych  mieszkańców Jasła. Opinie osób mieszkających i pracujących w Jaśle są dla nas szczególnie ważne, dlatego zapraszamy do wypełnienia ankiety, której celem jest poznanie Państwa oczekiwań względem rynku nieruchomości i usług mieszkaniowych.

 • Pizza Express – zawsze świeżo, zawsze pysznie!

   

  Chodzi za Wami pizza, kebab lub burger? Spróbujcie specjałów, które od niedawna serwuje nowa pizzeria Pizza Express w Jaśle. W jej menu znajdziecie przepyszną pizzę, kebaby, burgery, zapiekanki oraz wyśmienite sałatki. Dowolne pozycje z menu zamawiać można na miejscu oraz z dowozem, także przez aplikację.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657