Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Profilaktyka 40 PLUS – na którym miejscu jest Podkarpacie?

9

Profilaktyka 40 PLUS to program bezpłatnych badań profilaktycznych dla osób powyżej 40. roku życia. Jego celem jest zwiększenie liczby osób wykonujących takie badania, wczesne wykrywanie chorób i zaburzeń oraz zapobieganie ich rozwojowi.

Jak zgłosić się na badanie

Do programu kwalifikują się osoby, które m.in odpowiedzą na pytania ankietowe pośrednictwem:

 • infolinii 22 735 39 53, w godzinach 8:00-18:00 (koszt połączenia zgodny z taryfą operatora)
 • Internetowego Konta Pacjenta
 • lub w placówce, która zawarła umowę o realizację tego programu

Na podstawie ankiety zostaną ocenione czynniki ryzyka oraz wygenerowane e-skierowanie. Wystarczy zgłosić się do wybranej przez siebie placówki z dowodem osobistym.

Gdzie zgłosić się na badanie?

Na badania nie obowiązuje rejonizacja, zatem można wybrać dowolną placówkę na terenie całej Polski. Wykaz wszystkich znajduje się pod tym adresem. Na terenie Podkarpacia znajduje się 138 punktów. Ich wykaz znajduje się na stronie internetowej lub pod bezpłatnym i czynnym całą dobę numerem infolinii NFZ: 800 190 590.

Dostępne pakiety badań

Pakiet badań diagnostycznych dla kobiet zawiera:

 • morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi;
 • stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy;
 • stężenie glukozy we krwi;
 • AlAT, AspAT, GGTP;
 • poziom kreatyniny we krwi;
 • badanie ogólne moczu;
 • poziom kwasu moczowego we krwi;
 • krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT).

Pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn zawiera:

 • morfologia krwi obwodowej odsetkowym i płytkami krwi;
 • stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy;
 • stężenie glukozy we krwi;
 • AlAT, AspAT, GGTP;
 • poziom kreatyniny we krwi;
 • badanie ogólne moczu;
 • poziom kwasu moczowego we krwi;
 • krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT);
 • PSA – antygen swoisty dla stercza całkowity.

Gdzie wykonano najwięcej badań?

Program Profilaktyka 40 Plus jest realizowany od 1 lipca 2021 r. Od tego czasu w Polsce zrealizowano ponad 1,5 mln badań, a Podkarpacie jest na 4-tym miejscu w Polsce! Mimo, że badania wciąż są realizowane i można do programu przystąpić w każdej chwili, warto pokusić się dziś o ranking.

Pierwsze miejsce zajmuje województwo wielkopolskie – 193 tys., drugie jest województwo lubelskie – 185 tys., trzecie jest mazowieckie – 159 tys., a czwarte miejsce zajmuje województwo podkarpackie, którego mieszkańcy zrealizowali 156 546 badań (stan na 25 stycznia tego roku).

Wśród miast, również mamy mocną pozycję w Polsce: Pierwsze miejsce zajmuje Warszawa – 43 tys. badań, w dalszej kolejności Poznań – 41 tys., Kraków – 36 tys., Lublin – 31 tys. Szczecin – 27 tys. oraz na 6-tym miejscu Rzeszów z liczbą wykonanych badań 23 127.

Podkarpackie dane wskazują, że częściej z badań korzystają kobiety (58,7%). Wśród naszych mieszkańców najczęściej z możliwości badania skorzystała grupa wiekowa 40-44 lata. To dość przewidywalne ze względu na możliwość badania dla osób 40+, ale mamy również 408 osób z kategorii wiekowej 90-94 lata, 54 osoby z kategorii wiekowej 95-99 lat oraz 4 osoby z kategorii wiekowej 100+.

Ranking podkarpackich miast wskazuje Rzeszów na pierwszym miejscu – 23 tys. badań, Przemyśl – 9,5 tys., Tarnobrzeg – 7,5 tys. oraz Krosno – 7 tys.

Inaczej jednak wygląda ranking powiatów, gdyż na pierwszym miejscu znajduje się powiat mielecki – 17 tys., rzeszowski – 12 tys., dębicki – 11 tys., jarosławski – 10 tys., przemyski – 9 tys., przeworski – 8,5 tys., stalowowolski – 8 tys., łańcucki – 6 tys., sanocki – 6 tys., ropczycko-sędziszowski – 6 tys., strzyżowski – 5,5 tys., krośnieński – 5,5 tys. oraz jasielski – 5 tys.

Podkarpacki Oddział Wojewódzki NFZ w Rzeszowie

Napisany dnia: 01.02.2023, 14:45
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ hg
dnia 01.02.2023, 20:30
Ocena
komentarza:
3
mnie krew w stolcu wyszla!
@ dragoness
dnia 01.02.2023, 20:57
Ocena
komentarza:
-17
A nasz ciemnogród na szarym końcu
@ Arnold z Jasła
dnia 01.02.2023, 22:48
Ocena
komentarza:
16
To na co czekasz biegnij przedstawicielko jasnogrodu.
@ Kraj na wymarciu
dnia 02.02.2023, 11:24
Ocena
komentarza:
5
Ja zrobiłem wczoraj nie wiedząc o takiej akcji. Dziś rano się dowidziałem że mogę rower wylosować
@ Sratatata
dnia 16.02.2023, 14:36
Ocena
komentarza:
4
dragones mózg se przebadaj
@ dragoness
dnia 16.02.2023, 21:03
Ocena
komentarza:
-4
Ty nie masz co badać, niestety.
@ Viki32
dnia 03.02.2023, 21:07
Ocena
komentarza:
17
To takie podstawowe... A TSH ft3 ft 4 jakieś może USG brzucha bo niektórzy nigdy nie mieli poziom wit D3 takie to już nie bo drogie... Lepiej nagrody dać niż rozszerzyć pakiet badań ...eh
@ Statua
dnia 07.02.2023, 16:37
Ocena
komentarza:
2
Profilaktyka w odsłonie MZ - można skorzystać tylko jeden raz z tego badania. Załamać się idzie
@ Jaślak
dnia 07.02.2023, 18:02
Ocena
komentarza:
0
[Komentarz nie na temat]
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • "UE chciałaby zrobić skansen z naszych pięknie zagospodarowanych lasów” - mówiła posłanka Maria Kurowska

  „UE chce położyć rękę na polskie lasy państwowe” - podkreśla posłanka Solidarnej Polski – Maria Kurowska. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Parku Miejskim w Jaśle mówiła o złożonym obywatelskim projekcie ustawy ws. obronie polskich lasów. Przyjęcie jej pozwoli polskiemu rządowi zachować kontrolę nad tym co się dzieje w lasach, a każde działanie podejmowane w sprawie lasów będzie przegłosowane przez Sejm. - Nic o lasach poza Sejmem – mówiła posłanka.

 • Wiosna – czas na zmiany!

   

  Zapraszamy Seniorów do aktywności. Wiosna to czas kiedy chętniej korzystamy z życia i szukamy nowych pomysłów na spędzanie wolnego czasu. Doskonałym rozwiązaniem będzie decyzja o udziale w Klubie Seniora, który funkcjonuje od niedawna  w Jaśle przy ul. Dworcowej 12  – dysponujemy jeszcze ostatnimi wolnymi miejscami !

   

 • W kilku miejscach na terenie Jasła płonęły wiaty śmietnikowe

   

  We wtorkowy wieczór, około godz. 22 strażacy prowadzili działania gaśnicze w związku z trzema pożarami na terenie Jasła. Ogień strawił między innymi wiaty śmietnikowe i kontenery na odpady przy ul. Lenartowicza i ul. Chopina. Ogień, który wybuchł w bramie bloku przy ul. Jagiełły uszkodził elewację budynku oraz okna na pierwszym piętrze.

 • Dwa różne spojrzenia na rewitalizację parku w Skołyszynie

  Gmina Skołyszyn otrzymała 7,7 mln zł dofinansowania na rewitalizację parku podworskiego w Skołyszynie. Niedawno rozpoczęta wycinka drzew w celu przygotowania terenu pod dalsze prace inwestycyjne została wstrzymana. Sprawie przygląda się jasielska policja i RDOŚ...

 • Helios Krosno zaprasza na kolejny tydzień repertuarowy Projektów Specjalnych

   

  Zbliżający się tydzień repertuarowy w kinie Helios Krosno pełny jest niespodzianek w ramach Projektów Specjalnych. Każdy kinoman z pewnością znajdzie dla siebie ciekawą propozycję. Na dużym ekranie będzie można zobaczyć między innymi najnowszy film Park Chan-wooka pt. "Podejrzana".

 • Chwyć za kielnię! Łap okazję cenową na bloczek komórkowy w sklepie DOMUS

   

  Wiosna to idealny czas na to, aby wrócić na budowę lub wreszcie zrealizować plany związane z remontem. Nie o samą porę roku jednak chodzi. Wiosną można natknąć się na materiały budowlane w bardzo atrakcyjnych cenach. Doskonałym przykładem jest bloczek komórkowy 24x24x59, który w sklepie DOMUS Łazienki & Budownictwo w Jaśle kosztuje dokładnie 14,29 zł. Oferta obowiązuje do końca kwietnia br.

 • Podpisano umowę na budowę drogi 5KDZ

   

  Miasto Jasło konsekwentnie inwestuje środki finansowe w rozwój infrastruktury drogowej na obszarze warzyckiej strefy inwestycyjnej. Kolejnym etapem realizacji tak nakreślonego celu jest budowa drogi 5KDZ. Po wielomiesięcznych perturbacjach związanych z rozstrzygnięciem przetargu na realizację tego zadania, w poniedziałek (20 marca br.) przedstawiciele jasielskich władz samorządowych oraz Przedsiębiorstwa Robót Drogowo-Mostowych w Jaśle, wreszcie parafowali stosowną umowę.

 • Wiercenie studni głębinowych z gminnej dotacji od A do Z

   

  Gmina Jasło uruchomiła w ubiegłym roku program dla swoich mieszkańców, w ramach, którego mogli oni składać wnioski o dofinansowanie budowy studni wierconej głębinowej dla budynków mieszkalnych. Pieniądze trafią do blisko 370 wnioskodawców. Część z nich podpisało już stosowne dokumenty. Inwestycję należy zrealizować w ciągu 6 miesięcy od zawarcia umowy. Już wcześniej warto więc wybrać doświadczonego wykonawcę. Kompleksową usługę wiercenia studni głębinowych oferuje firma WIT-WIERT.  Zadzwoń: 698 006 759.

 • Park linowy w Jaśle wymaga kompleksowej modernizacji. MOSiR czeka na opinię dendrologiczną

   

  Po upływie dziesięciu lat od otwarcia, park linowy w Jaśle wymaga przeprowadzenia gruntownej modernizacji. O tym, jaki będzie jej zakres przesądzi wynik ekspertyzy dendrologicznej zleconej przez kierownictwo Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jaśle.

 • Zakład Gospodarki Komunalnej w Kołaczycach zatrudni inspektora ds. technicznych

 • Wójt Gminy Nowy Żmigród apeluje o ostrożność. W okolicy widziano wilki

  Wójt gminy Nowy Żmigród apeluje do mieszkańców o zachowanie ostrożności, bowiem w ostatnim czasie w Nienaszowie zaobserwowano przemieszczanie się watahy pięciu osobników wilków. - Zwracam szczególną uwagę, aby dla bezpieczeństwa nie wypuszczać psów poza własną posesję. Również należy zadbać o zwierzęta gospodarskie na własnych posesjach, w godzinach wieczornych i nocnych zamykać je w pomieszczeniach – zaznacza wójt Grzegorz Bara.

 • Soczewki progresywne - czy jest się czego bać?

   

  Decyzja o wyborze okularów progresywnych wiąże się z wieloma pytaniami. Klienci salonów optycznych obawiają się często ich zaawansowanej konstrukcji, a także zastanawiają nad tym, ile potrwa okres adaptacji. Czy zła sława soczewek progresywnych jest uzasadniona?

 • Hurtownia Ogrodnicza „Ogród” w nowej odsłonie. Większa powierzchnia to więcej asortymentu w atrakcyjnych cenach

   

  W Jaśle i okolicy nie ma chyba działkowca, który nie znałby Hurtowni Ogrodniczej „Ogród”. To także idealne miejsce dla każdego, kto marzy o pięknym ogrodzie. 

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657