Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Profilaktyka 40 PLUS to program badań profilaktycznych dla Polaków od 40. roku życia. Program startuje już 1 lipca

6

Profilaktyka 40 PLUS to jeden z elementów programu odbudowy zdrowia Polaków po pandemii przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia. Od 1 lipca każdy Polak, który ma 40 lat lub więcej będzie mógł otrzymać jednorazowy dostęp do bezpłatnego pakietu badań diagnostycznych obejmującego od 6 do 12 rodzajów badań.

fot. Ministerstwo Zdrowia

Zgodnie z założeniami programu, każdy uprawniony będzie mógł skorzystać z pakietu badań diagnostycznych w punkcie, który będzie realizował program Profilaktyka 40 PLUS a NFZ organizuje konkursu ofert, do którego placówki medyczne mogą się zgłosić.

Aby skorzystać z pakietu badań, pacjent powinien wypełnić ankietę, która pozwoli na ocenę czynników ryzyka, umieszczoną w Internetowym Koncie Pacjenta. Wypełnienie ankiety będzie powodować wygenerowanie zlecenia pakietu badań odpowiedniego dla płci oraz czynników ryzyka zidentyfikowanych u danej osoby. Jest również możliwość wsparcia przez konsultanta w ramach infolinii Domowej Opieki Medycznej 22 256 53 23. Takie rozwiązanie jest przeznaczone dla osób, które nie skorzystają z formularza umieszczonego w IKP.

Informacja o tym, że dla danego uczestnika programu Profilaktyka 40 PLUS wystawione zostało e-skierowanie na badania, nie wymaga wydrukowania ani pobrania go z Internetowego Konta Pacjenta. Placówka medyczna, do której zgłosi się pacjent w celu wykonania badań, pobierze tę informację z systemu informatycznego – wystarczy zgłosić się do niej z dowodem osobistym.

Trzy pakiety badań

Profilaktyka 40 PLUS zakłada realizację badań diagnostycznych w formie pakietów dedykowanych oddzielnie dla kobiet i mężczyzn oraz pakietu wspólnego.

Pakiet badań diagnostycznych dla kobiet będzie zawierał:

- morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi

- stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy

- stężenie poziomu glukozy

- oznaczenie hemoglobiny glikowanej HbA1c

- kreatynina

- badanie ogólne moczu

- kwas moczowy

- krew utajona w kale

Pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn będzie zawierał:

- morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi

- stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy

- stężenie poziomu glukozy

- oznaczenie hemoglobiny glikowanej HbA1c

- kreatynina

- badanie ogólne moczu

- kwas moczowy

- krew utajona w kale

- PSA (badanie w kierunku raka prostaty)

Pakiet wspólny dla kobiet i mężczyzn

- pomiar ciśnienia tętniczego

- pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI)

- ocena miarowości rytmu serca

Głównym celem programu jest profilaktyka chorób z powodu obniżonej zgłaszalności do lekarzy w 2020 r. w związku z pandemią koronawirusa. Wiele chorób, zwłaszcza w swoim początkowym stadium rozwoju, nie daje niepokojących objawów. Dzięki badaniom profilaktycznym można wykryć chorobę bardzo wcześnie i uniknąć długotrwałego, a czasem nieskutecznego leczenia, które jest konsekwencją zbyt późnej diagnozy. Dominującymi przyczynami zgonów Polaków wciąż pozostają choroby układu krążenia i nowotwory. Choroby układu krążenia są w Polsce główną przyczyną śmierci (ok. 43,3 proc. ogółu zgonów), a zaraz po nich plasują się nowotwory (ok. 25,8 proc. ogółu zgonów w 2016 r.).

Wśród Polaków prawdopodobieństwo zgonu spowodowanego przez choroby układu krążenia jest około 60 proc. wyższe niż u przeciętnego mieszkańca UE. Nowotwory złośliwe są drugą co do częstości grupą przyczyn zgonów ludności Polski. Choroby układu krążenia i nowotwory są łącznie przyczyną ponad dwóch trzecich wszystkich zgonów w Polsce. Podkarpaccy pacjenci, bardzo często korzystają z porad lekarzy kardiologów. W roku 2019, skorzystało z tej formy pomocy 120 511 pacjentów w naszym województwie. Rok 2020 to liczba zbliżona do poprzedniej, zaś w tym roku pomocy kardiologa wymagało już niemal 84 tysiące osób. Program pomoże nie tylko im, skontrolować swój stan zdrowia.

Konkurs mający na celu wyłonienie realizatorów programu Profilaktyka 40 PLUS już trwa i codziennie dołączają do niego nowe placówki. Wg stanu na 2 lipca rano, umowy zostały podpisane z 11 placówkami: w Hucie Krzeszowskiej, Jarosławiu, Kurzynie Średniej, Krośnie, Rzeszowie, Stalowej Woli i Tarnobrzegu. Aktualizowany na bieżąco wykaz, udostępniany jest na stronie internetowej Podkarpackiego NFZ oraz na bezpłatnej infolinii NFZ 800 190 590. adres strony z mapką punktów: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/wystaw-sobie-e-skierowanie-na-badania

Rafał Śliż

Rzecznik Prasowy

Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie

Napisany dnia: 02.07.2021, 14:07

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
4
@ Pacjent zero
dnia 04.07.2021, 20:27 · Zgłoś
Ale ja takie badania wykonuje na mój wniosek standardowo co pół roku bezpłatnie ze skierowania od lekarza rodzinnego w ramach umowy z NFZ, oczywiście mógłbym też częściej z racji mojego wieku czyli 40+. Więc nie rozumiem cóż to za "wielki" program???
Odpowiedz
2
@ byleba
dnia 03.07.2021, 22:46 · Zgłoś
Trzeba przebadać tych co cię poszczepili,co się z nimi dzieje, morze trzecia dawka uczyni Ich nieśmiertelnymi.
Odpowiedz
0
@ Elza
dnia 07.07.2021, 11:33 · Zgłoś
Zastanów się co piszesz. To nawet nie jest już śmieszne, jak by nie badania i szczepionki to już może dawno by Ciebie nie było.
Odpowiedz
3
@ pacjent
dnia 03.07.2021, 14:25 · Zgłoś
A po badaniach profilaktycznych ... jak coś wyjdzie niepokojącego należy udać się do lekarza / kolejka na kilka tygodni ???/ i co wtedy - pacjencie radź sobie sam ? ? ?
Odpowiedz
2
@ Nikki
dnia 05.07.2021, 13:33 · Zgłoś
Przecież będą teleporady.
Odpowiedz
-4
@ .....
dnia 02.07.2021, 22:19 · Zgłoś
A test na koronawirusa będzie? Xd
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657