Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Programistyczne zagadki w bibliotece

3

Patrycja, Paweł, Michał, Radek, Kuba i Ola. Są w różnym wieku, chodzą do różnych szkół i mają odmienne zainteresowania. Łączy ich jedno – wytrwale i z pasją rozwiązują programistyczne zagadki! Kim są? To uczestnicy pilotażowej edycji programu Mistrzowie Kodowania w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle!

Mistrzowie Kodowania to ogólnopolski program edukacyjny, w ramach którego dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjalnych z całej Polski uczą się programowania w środowisku Scratch. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle jest jedną z siedmiu instytucji w województwie podkarpackim, które uczestniczą w programie i oferują bezpłatne zajęcia z nauki kodowania.

Za nami dwa spotkania – 26 marca i 16 kwietnia – podczas których mali programiści poznali środowisko Scratch, dowiedzieli się czym są skrypty, jak je układać aby bohater wykonywał polecenia oraz dlaczego komputer musi znać bardzo dokładny przepis programistyczny. Uczyliśmy się jakich skryptów używać, żeby bohater poruszał się, mówił, rysował linię i kwadrat – opowiada Ola. Ja użyłam też skryptu zmień kolor pisaka i mój bohater rysował tęczowy kwadrat – dodaje.

Uczestnicy stanęli również przed trudnym wyzwaniem – stworzenia projektu swojej pierwszej gry. Po burzliwych burzach mózgu, pełnych skupienia konsultacjach i sprawdzaniu różnego rodzaju skryptów, w każdym z sześciu projektów powstała gra „Kot goni mysz”. Kiedy moja mysz spotyka kota mówi „O nie – przegrałam!” i cała gra zatrzymuje się – mówi Michał.

Przed Mistrzami Kodowania kolejne programistyczne wyzwania i projekty – multimedialna kartka, gry logiczne i zręcznościowe, a nawet – programistyczna interpretacja wiersza! Ale przede wszystkim – dużo kreatywnej zabawy i nauki. To niesamowite, że jeżeli ułożę skrypt odpowiednio, bohater będzie wykonywał moje polecenie – opowiada Patrycja. Czasem trzeba się nieźle nagłówkować, żeby stworzyć skrypt ale efekty są takie, że warto – dodaje Radek.

Program Mistrzowie Kodowania realizowany jest przez Samsung Electronics Polska, pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji oraz Ministerstwa Gospodarki.

Więcej informacji o zajęciach Mistrzowie Kodowania w MBP Jasło dostępne na stronie www.mbp.jaslo.pl.

MBP w Jaśle

Napisany dnia: 21.04.2015, 11:00 , Tagi: MBP, Jasło
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ trochę krytyczny
dnia 21.04.2015, 21:26
Ocena
komentarza:
2
Programowanie w Scratchu czyli jak programistyczne "czary" sprowadzić do w sumie średnio udanej zabawy dla dzieci ;) Ja jak byłem trochę starszy od tych dzieciaków to próbowałem z C.Zły wybór dla początkującego - ale skąd to wtedy - jakieś 15 lat temu można było wiedzieć ? I programistą to nie zostałem ostatecznie. Za duża krytyka rodziców ("siedzisz tylko przed komputerem"), zaawansowane problemy programistyczne typu "co zrobić by moje programy pracowały na pliku z dysku który wybiorę" i dostęp do gier zrobiły swoje. Jako samouk musiałem przystopować. Trochę szkoda na dziś :( Programiści zarabiają całkiem dużo - i to tyle z gadaniny moich rodziców pt. "nie siedź tyle przy komputerze" (ble ble ble...)

A teraz MERITUM.Powiem tak.Te warsztaty to raczej NIEWIELE POMOGĄ.Dlaczego ?

1.Programowanie nie jest tak proste jak w Scratchu i nie polega na łączeniu układanki - dawanie fałszywego obrazu,że coś jest łatwe może tylko zniechęcić do używania prawdziwych zaawansowanych narzędzi gdy pojawi się kontakt z nimi.Nawet takie stosunkowo użyteczne dla początkujących programistów języków jak Java czy Python (choć Python jakąś szansą w dalszej edukacji programistycznej tych dzieciaków może jest jako stosunkowo użyteczny i potężny język) mogą się wydać kiepskie.
2.Te dzieci potem w szkole będą mieć co najwyżej Pascala (przestarzały dziś i mało użyteczny język) albo wręcz tylko Excela i Worda.I będą się nuuuudzić na informatyce.
3.Nie każdy powinien programować - co prawda rysować niby każdy umie ale NIE KAŻDY RYSUNEK JEST SZTUKĄ czy nawet do czegokolwiek się nadaje.Nie bez powodu nie jest tak,że korzysta się ze zrobionego własnoręcznie samochodu. Większość marnych programistów tworzy programy na poziomie "kalkulatora wyborczego" PKW i ich narzędzi nie powinno się wykorzystywać nawet za dopłatą.
4.Problem też w tym,że jak wejdzie informatyka kwantowa to paradygmat się zmieni. Już dziś zresztą coraz bardziej idzie się w systemy równoległe,nawet głupi procesor od laptopa ma przeciętnie po kilka rdzeni. Zresztą możliwe,że w przyszłości robocika czy komputer będzie się tresowało jak psa.I nie.Nie żartuję. Memrystory. Korporacje się dziś ścigają kto pierwszy skonstruuje sztuczny mózg.
5.Co najważniejsze - NAJPIERW NIECH DZIECIAKI OPANUJĄ JĘZYK ANGIELSKI. PROGRAMOWANIE BEZ ZNAJOMOŚCI ANGIELSKIEGO TO JAK PROWADZENIE SAMOCHODU PRZY POMOCY JEDNEJ NOGI I JEDNEJ RĘKI ! - niby można,ale dla początkującego to bardzo ryzykowne.Zresztą takie czasy,że i Chiński poznać lub chociaż Hiszpański było by dobrze.

Mimo to generalnie Panie z Biblioteki robią oczywiście bardzo dobrą robotę i należy ich pracę docenić.Szkoda tylko,że program ten nie ma szans na większą skuteczność przy dzisiejszym stanie szkolnictwa - i w kraju i w Jaśle...
@ programista
dnia 21.04.2015, 22:25
Ocena
komentarza:
1
Jako programista z pewnym już doświadczeniem muszę Ci powiedzieć, że nie masz do końca racji:
1. Może i programowanie nie jest proste, ale należy zaczynać od prostych rzeczy, które przy późniejszym kontakcie z normalnym językiem programowania okażą się użyteczne.
2. Ja ta w liceum miałem C++, więc nie wiem czemu każdy straszy tym Pascalem, a poza tym to nie jest taki zły język ;)
3. Zgoda, nie każdy ma do tego predyspozycję i odpowiednią motywację.
4. Ty tak serio, nie ma na razie w najbliższym czasie powiedzmy 10 lat (a w informatyce to sporo) możliwości, że przejdziemy na komputery kwantowe, a poza tym ilość obecnie napisanego softu, który należy utrzymywać jest ogromna.
5. Zgadzam się aczkolwiek, można się uczyć oby rzeczy na raz.

A poza tym uważam, że taki program ma szansę zrazić jakiegoś dzieciaka bakcylem programistycznym, więc nie wydaje mi się taki bezsensowny.
PS. Zawsze możesz spróbować znowu zostać programistą, wystarczy trochę dobrych chęci i "odrobina" wolnego czasu i śmiało można iść do pracy, za nie małe pieniądze, bez konieczności posiadania odpowiedniego wykształcenia (które w tej branży jest co najwyżej dodatkowym atutem aniżeli wymogiem).
@ trochę krytyczny
dnia 21.04.2015, 23:22
Ocena
komentarza:
0
Ad 4. Moim zdaniem 10 to owszem minimum dla dojrzałości technologii ale 15-20 to prawdopodobieństwo rzędu >0,7. Są zbyt obiecujące jeśli chodzi o łamanie dzisiejszych szyfrów. D-Wave to prawdopodobnie marketing i szrot,ale podejrzewam,że w istocie technologia ta wejdzie w 10-20 lat. Góra 30 jak NSA będzie bardzo zależało ;) - ale zrównoleglanie ma miejsce już dziś...
Ad 2.Boś farciarz :)
Ad 1."należy zaczynać od prostych rzeczy, które przy późniejszym kontakcie z normalnym językiem programowania okażą się użyteczne" - racja ale ja nie o tym. Przeczytaj artykuł i przemyśl co w tym języku jest traktowane po prostu ŹLE. Kolorki bez wysiłku i wyklejanka jako programowanie (takie klikanie to tylko w Labview) ? Czarno widzę po takiej zabawie kontakt z realnym językiem programowania. Z doświadczenia powiem - nic tak nie zniechęca jak porażka czy więcej wysiłku ;)

Scratch (czy stare Logo) ma się tak do języków programowania jak gra cRPG do prawdziwego życia.I to mi się bardzo ale to bardzo nie podoba...

Co do PS: Wiem,ale do tego to osobiście potrzebuję więcej spokoju,zresztą mniejsza o mnie.
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Egzaminatorzy z WORD w Krośnie są na L4. Egzaminy na prawo jazdy zostały odwołane

   

  W poniedziałek egzaminatorzy z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krośnie nie stawili się do pracy. Przyczyną ich braku obecności w pracy są zwolnienia lekarskie. Taka sytuacja ma miejsce niemal w całej Polsce. Krajowe Stowarzyszenie Egzaminatorów poinformowało, że trwa protest egzaminatorów, którzy domagają się m.in. zmian w systemie egzaminowania i podwyżki wynagrodzeń.

 • Sąd przesłuchał kolejnych świadków w sprawie śmierci Joanny Paszyńskiej

  W Sądzie Rejonowym w Jaśle odbyła się kolejna rozprawa Szymona N. kierownika Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Szpitala Specjalistycznego w Jaśle oskarżonego o nieumyślne narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia 32-letniej kobiety, Joanny Paszyńskiej. Sędzia przesłuchała kolejnych świadków.

 • CKE podała wstępne wyniki egzaminu ósmoklasisty. Uczniowie szkół w powiecie jasielskim z wynikiem zbliżonym do średniej krajowej

   

  Przed kilkoma dniami Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała wstępne wyniki majowego egzaminu ósmoklasisty. Z języka polskiego uczniowie uzyskali średnio 60% możliwych do zdobycia punktów. Z matematyką nie poszło im już tak dobrze. Wynik to 57%. Najlepiej ósmoklasiści wypadli na egzaminie z języka angielskiego uzyskując średnio 67% punktów. Jak na tym tle wypadli uczniowie szkół podstawowych w powiecie jasielskim?

 • „Prozioki” w Skołyszynie. Na scenie Chłopcy Placu Broni i Piękni i Młodzi

   

  Prozioki na dobre powróciły do Skołyszyna. Impreza plenerowa, której pierwsza edycja odbyła się przed pięcioma laty, przyciągnęła na skołyszyński stadion sportowy tłumy mieszkańców gminy i okolic. Ni zabrakło degustacji podkarpackiego przysmaku, serwowanego na różne sposoby. Na scenie wystąpili między innymi Chłopcy z Placu Broni oraz Piękni i Młodzi.

 • Operetka „Kraina Uśmiechu” na wielkim ekranie w kinie Helios Krosno

   

  Kino Helios Krosno, po raz kolejny postanowiło uraczyć swoich widzów wydarzeniem kulturalnym przez duże „K”. W cyklu Helios na Scenie, na dużym ekranie będzie można zobaczyć operetkę Ferenca Lehára - „Kraina Uśmiechu” z Piotrem Beczałą, jednym z najlepszych obecnie tenorów na świecie, w roli księcia Su-Czonga.

 • Mundurowi zagrali w piłkę. Reprezentacja Służby Więziennej bezkonkurencyjna w turnieju służb

   

  W minioną sobotę na boisku trawiastym Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jaśle przy ul. Sikorskiego, rozegrano Turniej Piłkarski Służb Mundurowych Powiatu Jasielskiego. W rywalizacji wzięło udział sześć zespołów. Triumfowali funkcjonariusze Służby Więziennej. Organizatorzy przygotowali szereg atrakcji, w tym pokaz pracy czworonogiego „funkcjonariusza” Straży Ochrony Kolei, czy też pokaz ratownictwa drogowego w wykonaniu strażaków.

 • Figura Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej z początku XX w. wymaga pilnej renowacji

   

  Przy skrzyżowaniu ulic Floriańskiej z Metzgera w Jaśle, stoi zabytkowa figura Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej. Rzeźba oraz postument, na którym jest ona usytuowana, wymaga pilnej renowacji. Prace konserwatorsko-remontowe mają rozpocząć się po podpisaniu stosownej umowy pomiędzy Miastem Jasłem, które udzieliło na ten cel dotacji a Skarbem Państwa oraz wyłonieniu wykonawcy.

 • Edukując, mówią „STOP” brawurze i łamaniu przepisów na przejazdach i przejściach kolejowych

   

  Tylko w 2021 roku na przejazdach i przejściach kolejowych doszło do 194 zdarzeń. Zginęły w nich 43 osoby. Na torach zabija pośpiech, brawura i brak rozsądku. Z myślą o ochronie tego, co najważniejsze, życia i zdrowia uczestników ruchu drogowego oraz pieszych, powstała kampania społeczna „Bezpieczny Przejazd”. 

 • Swego nie znacie… Zaplanuj wakacyjny wypoczynek w Winnicy Dwie Granice pod Jasłem

   

  Planując wakacyjny wypoczynek, warto zwrócić uwagę nie tylko na oferty nadmorskich kurortów, czy też hoteli w podtatrzańskich miejscowościach. Może się okazać, że miejsce, w którym z łatwością zaczerpniemy oddechu i naładujemy akumulatory przed kolejnymi wyzwaniami dnia codziennego, znajduje się tuż pod nosem.

 • Potrącenie rowerzysty w Dębowcu. 67-latka uratował kask

  Dzisiaj około godziny 10. w Dębowcu na drodze powiatowej relacji Jasło-Folusz doszło do potrącenia rowerzysty. Kierujący jednośladem 67-letni mężczyzna z obrażeniami głowy i barku trafił do jasielskiego szpitala. Droga w miejscu zdarzenia jest obecnie zablokowana.

 • Zajazd Pod Brzozami w Foluszu. Zaproszenie macie wszyscy!

   

  To chyba najciekawiej usytuowane miejsce w powiecie jasielskim w którym można dobrze spędzić czas. Nawet, kiedy intensywnie świeci słońce.

 • „Nikomu niepotrzebna”. Mieszkańcy Wolicy protestują przeciwko planom budowy nowej drogi

   

  Mieszkańcy Wolicy pod Jasłem protestują przeciwko budowie nowej drogi. Mają za złe władzom samorządowym, że nie chcą z nimi rozmawiać na temat realizacji inwestycji, która ich zdaniem jest niepotrzebna i irracjonalna z ekonomicznego punktu widzenia. Pod petycją adresowaną do władz gminy Jasło, swój sprzeciw wobec budowy drogi według projektowanego wariantu, złożyło ponad 200 mieszkańców wsi. 

 • RCKiK w Rzeszowie zwraca się z prośbą o honorowe oddawanie krwi. Pilnie potrzebna krew pełna grup minusowych

  Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie zwraca się z prośbą do mieszkańców całego województwa podkarpackiego o honorowe oddawanie krwi. Obecnie mają bardzo niskie stany magazynowe krwi grupy 0 RhD(-) oraz B RhD(-).

 • Gminy oszczędzają wodę i apelują o rozsądne jej wykorzystywanie

  Susza doskwiera coraz bardziej. Niewielkie opady deszczu nie rekompensują braku wody, a wiele gmin w Polsce apeluje o jej oszczędzanie. Od dwóch miesięcy o tym wspomina gmina Tarnowiec. W ostatnim czasie dołączyły do niej gminy Skołyszyn i Dębowiec, które zwróciły się do mieszkańców o racjonalne wykorzystywanie wody.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657