Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Programistyczne zagadki w bibliotece

3

Patrycja, Paweł, Michał, Radek, Kuba i Ola. Są w różnym wieku, chodzą do różnych szkół i mają odmienne zainteresowania. Łączy ich jedno – wytrwale i z pasją rozwiązują programistyczne zagadki! Kim są? To uczestnicy pilotażowej edycji programu Mistrzowie Kodowania w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle!

Mistrzowie Kodowania to ogólnopolski program edukacyjny, w ramach którego dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjalnych z całej Polski uczą się programowania w środowisku Scratch. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle jest jedną z siedmiu instytucji w województwie podkarpackim, które uczestniczą w programie i oferują bezpłatne zajęcia z nauki kodowania.

Za nami dwa spotkania – 26 marca i 16 kwietnia – podczas których mali programiści poznali środowisko Scratch, dowiedzieli się czym są skrypty, jak je układać aby bohater wykonywał polecenia oraz dlaczego komputer musi znać bardzo dokładny przepis programistyczny. Uczyliśmy się jakich skryptów używać, żeby bohater poruszał się, mówił, rysował linię i kwadrat – opowiada Ola. Ja użyłam też skryptu zmień kolor pisaka i mój bohater rysował tęczowy kwadrat – dodaje.

Uczestnicy stanęli również przed trudnym wyzwaniem – stworzenia projektu swojej pierwszej gry. Po burzliwych burzach mózgu, pełnych skupienia konsultacjach i sprawdzaniu różnego rodzaju skryptów, w każdym z sześciu projektów powstała gra „Kot goni mysz”. Kiedy moja mysz spotyka kota mówi „O nie – przegrałam!” i cała gra zatrzymuje się – mówi Michał.

Przed Mistrzami Kodowania kolejne programistyczne wyzwania i projekty – multimedialna kartka, gry logiczne i zręcznościowe, a nawet – programistyczna interpretacja wiersza! Ale przede wszystkim – dużo kreatywnej zabawy i nauki. To niesamowite, że jeżeli ułożę skrypt odpowiednio, bohater będzie wykonywał moje polecenie – opowiada Patrycja. Czasem trzeba się nieźle nagłówkować, żeby stworzyć skrypt ale efekty są takie, że warto – dodaje Radek.

Program Mistrzowie Kodowania realizowany jest przez Samsung Electronics Polska, pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji oraz Ministerstwa Gospodarki.

Więcej informacji o zajęciach Mistrzowie Kodowania w MBP Jasło dostępne na stronie www.mbp.jaslo.pl.

MBP w Jaśle

Napisany dnia: 21.04.2015, 11:00 , Tagi: MBP, Jasło
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ trochę krytyczny
dnia 21.04.2015, 21:26
Ocena
komentarza:
2
Programowanie w Scratchu czyli jak programistyczne "czary" sprowadzić do w sumie średnio udanej zabawy dla dzieci ;) Ja jak byłem trochę starszy od tych dzieciaków to próbowałem z C.Zły wybór dla początkującego - ale skąd to wtedy - jakieś 15 lat temu można było wiedzieć ? I programistą to nie zostałem ostatecznie. Za duża krytyka rodziców ("siedzisz tylko przed komputerem"), zaawansowane problemy programistyczne typu "co zrobić by moje programy pracowały na pliku z dysku który wybiorę" i dostęp do gier zrobiły swoje. Jako samouk musiałem przystopować. Trochę szkoda na dziś :( Programiści zarabiają całkiem dużo - i to tyle z gadaniny moich rodziców pt. "nie siedź tyle przy komputerze" (ble ble ble...)

A teraz MERITUM.Powiem tak.Te warsztaty to raczej NIEWIELE POMOGĄ.Dlaczego ?

1.Programowanie nie jest tak proste jak w Scratchu i nie polega na łączeniu układanki - dawanie fałszywego obrazu,że coś jest łatwe może tylko zniechęcić do używania prawdziwych zaawansowanych narzędzi gdy pojawi się kontakt z nimi.Nawet takie stosunkowo użyteczne dla początkujących programistów języków jak Java czy Python (choć Python jakąś szansą w dalszej edukacji programistycznej tych dzieciaków może jest jako stosunkowo użyteczny i potężny język) mogą się wydać kiepskie.
2.Te dzieci potem w szkole będą mieć co najwyżej Pascala (przestarzały dziś i mało użyteczny język) albo wręcz tylko Excela i Worda.I będą się nuuuudzić na informatyce.
3.Nie każdy powinien programować - co prawda rysować niby każdy umie ale NIE KAŻDY RYSUNEK JEST SZTUKĄ czy nawet do czegokolwiek się nadaje.Nie bez powodu nie jest tak,że korzysta się ze zrobionego własnoręcznie samochodu. Większość marnych programistów tworzy programy na poziomie "kalkulatora wyborczego" PKW i ich narzędzi nie powinno się wykorzystywać nawet za dopłatą.
4.Problem też w tym,że jak wejdzie informatyka kwantowa to paradygmat się zmieni. Już dziś zresztą coraz bardziej idzie się w systemy równoległe,nawet głupi procesor od laptopa ma przeciętnie po kilka rdzeni. Zresztą możliwe,że w przyszłości robocika czy komputer będzie się tresowało jak psa.I nie.Nie żartuję. Memrystory. Korporacje się dziś ścigają kto pierwszy skonstruuje sztuczny mózg.
5.Co najważniejsze - NAJPIERW NIECH DZIECIAKI OPANUJĄ JĘZYK ANGIELSKI. PROGRAMOWANIE BEZ ZNAJOMOŚCI ANGIELSKIEGO TO JAK PROWADZENIE SAMOCHODU PRZY POMOCY JEDNEJ NOGI I JEDNEJ RĘKI ! - niby można,ale dla początkującego to bardzo ryzykowne.Zresztą takie czasy,że i Chiński poznać lub chociaż Hiszpański było by dobrze.

Mimo to generalnie Panie z Biblioteki robią oczywiście bardzo dobrą robotę i należy ich pracę docenić.Szkoda tylko,że program ten nie ma szans na większą skuteczność przy dzisiejszym stanie szkolnictwa - i w kraju i w Jaśle...
@ programista
dnia 21.04.2015, 22:25
Ocena
komentarza:
1
Jako programista z pewnym już doświadczeniem muszę Ci powiedzieć, że nie masz do końca racji:
1. Może i programowanie nie jest proste, ale należy zaczynać od prostych rzeczy, które przy późniejszym kontakcie z normalnym językiem programowania okażą się użyteczne.
2. Ja ta w liceum miałem C++, więc nie wiem czemu każdy straszy tym Pascalem, a poza tym to nie jest taki zły język ;)
3. Zgoda, nie każdy ma do tego predyspozycję i odpowiednią motywację.
4. Ty tak serio, nie ma na razie w najbliższym czasie powiedzmy 10 lat (a w informatyce to sporo) możliwości, że przejdziemy na komputery kwantowe, a poza tym ilość obecnie napisanego softu, który należy utrzymywać jest ogromna.
5. Zgadzam się aczkolwiek, można się uczyć oby rzeczy na raz.

A poza tym uważam, że taki program ma szansę zrazić jakiegoś dzieciaka bakcylem programistycznym, więc nie wydaje mi się taki bezsensowny.
PS. Zawsze możesz spróbować znowu zostać programistą, wystarczy trochę dobrych chęci i "odrobina" wolnego czasu i śmiało można iść do pracy, za nie małe pieniądze, bez konieczności posiadania odpowiedniego wykształcenia (które w tej branży jest co najwyżej dodatkowym atutem aniżeli wymogiem).
@ trochę krytyczny
dnia 21.04.2015, 23:22
Ocena
komentarza:
0
Ad 4. Moim zdaniem 10 to owszem minimum dla dojrzałości technologii ale 15-20 to prawdopodobieństwo rzędu >0,7. Są zbyt obiecujące jeśli chodzi o łamanie dzisiejszych szyfrów. D-Wave to prawdopodobnie marketing i szrot,ale podejrzewam,że w istocie technologia ta wejdzie w 10-20 lat. Góra 30 jak NSA będzie bardzo zależało ;) - ale zrównoleglanie ma miejsce już dziś...
Ad 2.Boś farciarz :)
Ad 1."należy zaczynać od prostych rzeczy, które przy późniejszym kontakcie z normalnym językiem programowania okażą się użyteczne" - racja ale ja nie o tym. Przeczytaj artykuł i przemyśl co w tym języku jest traktowane po prostu ŹLE. Kolorki bez wysiłku i wyklejanka jako programowanie (takie klikanie to tylko w Labview) ? Czarno widzę po takiej zabawie kontakt z realnym językiem programowania. Z doświadczenia powiem - nic tak nie zniechęca jak porażka czy więcej wysiłku ;)

Scratch (czy stare Logo) ma się tak do języków programowania jak gra cRPG do prawdziwego życia.I to mi się bardzo ale to bardzo nie podoba...

Co do PS: Wiem,ale do tego to osobiście potrzebuję więcej spokoju,zresztą mniejsza o mnie.
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Przy urzędzie gminy w Tarnowcu dobudowywane jest nowe skrzydło budynku

  Końcem ubiegłego roku rozpoczęły się prace inwestycyjne dotyczące rozbudowy, nadbudowy oraz modernizacji budynku Urzędu Gminy w Tarnowcu. Zadanie zostało podzielone na kilka etapów. Obecnie trwają prace przy budowie nowego skrzydła.

 • Strażacy ochotnicy odwiedzili z prezentami pacjentów rzeszowskiej Kliniki Onkohematologii Dziecięcej

   

  Strażacy ochotnicy z regionu jasielskiego, już po raz czwarty, odwiedzili pacjentów Kliniki Onkohematologii Dziecięcej w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie. W sobotnie przedpołudnie, wyruszyli z Zimnej Wody do stolicy województwa podkarpackiego z prezentami, których zbiórka prowadzona była od października ubiegłego roku. Dzieci, które każdego dnia toczą walkę z chorobą nowotworową otrzymały zabawki, artykuły szkolne, czy też książki.

 • ERKO doceniło uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Jaśle. Młodzież otrzymała wyjątkowy prezent

  Współpraca pomiędzy firmą ERKO a Zespołem Szkół Technicznych w Jaśle jest doskonałym przykładem tego, jak należy budować relacje, łączące lokalny biznes ze szkołami, które konsekwentnie stawiają na praktyczną naukę zawodu. Model oparty na praktykach i stażach zawodowych, daje korzyść nie tylko uczniom, lecz również firmom, które zgłaszają popyt na pracę, szczególnie w perspektywicznych zawodach. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę producent części lotniczych z siedzibą w Czeluśnicy, który ufundował szafki dla uczniów ZST, w szacie graficznej, wykonanej przez artystę Sylwestra Łaskawskiego.

 • Polski Ład – zmiany w zasadach rozliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dyżur telefoniczny ZUS pod patronatem Jaslo4u.pl

   

  Jesteś przedsiębiorcą, prowadzisz biuro rachunkowe? Chciałbyś się dowiedzieć jakie zmiany wprowadził Polski Ład w rozliczaniu składek na ubezpieczenie zdrowotne? 21 stycznia zapraszamy na dyżur telefoniczny ekspertów Oddziału ZUS w Jaśle, którzy będą odpowiadać na pytania z zakresu zmian w ubezpieczeniach wynikających z Polskiego Ładu.

 • Coraz dłuższe kolejki do drive-thru. Dyrekcja szpitala wydłuża godziny pracy punktu

  Od kilku dni coraz więcej lekarzy kieruje pacjentów na testy wykrywające obecność koronawirusa w organizmie. W związku z tym zauważalne są długie kolejki ustawiające się do punktu drive-thru. Dyrekcja szpitala informuje, że od jutra wydłużą godziny wykonywanych wymazów. Już nie do 13.00 a do 16.30 będzie otwarty punkt badań drive-thru.

 • Kogeneracja działa. W jasielskiej ciepłowni ograniczono zużycie węgla kamiennego o blisko 90%

   

  W kwietniu ubiegłego roku, Jasło dołączyło do wąskiego grona miast, które mogą pochwalić się nowoczesną instalacją układu kogeneracyjnego, zasilaną gazem ziemnym. Dzięki niej, produkcja energii elektrycznej i cieplnej, miała być bardziej ekologiczna, przede wszystkim dzięki znacznemu ograniczeniu wykorzystania węgla kamiennego do produkcji ciepła. Okazuje się, że od października do grudnia 2021 r. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. w Jaśle, do produkcji energii cieplnej, zużyło o 89% mniej węgla, niż w analogicznym okresie, w roku poprzednim. Tym samym, znacznie ograniczono również emisję COdo atmosfery.

 • Emerytowany strażak z KP PSP w Jaśle uległ poważnemu wypadkowi w Holandii. Rodzina i koledzy proszą o pomoc

  Starszy sekcyjny w stanie spoczynku Bogdan Fehr z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle został potrącony przez samochód w Holandii. Jeżeli nie wróci do kraju zostanie umieszczony w domu opieki. Rodzina i strażacy z KP PSP w Jaśle proszą o pomoc dla Bogdana. Potrzebne jest 40 tysięcy złotych, aby mógł zostać przetransportowany do Polski.

 • Postaw na grzejniki dekoracyjne SUNERZHA ze stali nierdzewnej

   

  Zastanawiasz się nad zakupem grzejnika do Twojego domu? Wbrew pozorom, wybór może okazać się bardzo oczywisty. Stawiając na dekoracyjne grzejniki wodne SUNERZHA ze stali nierdzewnej, otrzymasz gwarancję funkcjonalności, jednocześnie nadając pomieszczeniom niepowtarzalnego stylu. Grzejniki wodne , wodno-elektryczne i elektryczne, na które producent udziela 20-letniej gwarancji, znajdziesz w ofercie DOMUS Budownictwo & Łazienki w Jaśle.

 • Podczas prowadzonego pościgu radiowóz wpadł do rowu

  Wczoraj około godziny 20. na ul. Mickiewicza w Jaśle policjanci podczas prowadzonego pościgu za pojazdem, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej wpadli radiowozem do przydrożnego rowu.

 • Nagroda za całokształt pracy na rzecz kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” trafiła do Bajkowego Prywatnego Przedszkola w Jaśle

   

  15 grudnia br. po raz drugi w formule online ze względu na panującą pandemię odbył się uroczysty finał kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”...

 • Wieloletni lider rynku samochodów osobowych wraca do gry !

 • Poszukujesz nowych wyzwań zawodowych? Chciałbyś współtworzyć innowacyjną firmę w Jaśle? Trade Software & Consult szuka właśnie Ciebie!&a

   

  Trade Software & Consult tworzy innowacyjne rozwiązania IT dla branży budowlanej. Firma posiada oddziały handlowe zajmujące się sprzedażą materiałów budowlanych w internecie, sprzedając między innymi stolarkę okienną, drzwiową, beton komórkowy, meble, artykuły dla domu i ogrodu.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105