Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Programistyczne zagadki w bibliotece

3

Patrycja, Paweł, Michał, Radek, Kuba i Ola. Są w różnym wieku, chodzą do różnych szkół i mają odmienne zainteresowania. Łączy ich jedno – wytrwale i z pasją rozwiązują programistyczne zagadki! Kim są? To uczestnicy pilotażowej edycji programu Mistrzowie Kodowania w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle!

Mistrzowie Kodowania to ogólnopolski program edukacyjny, w ramach którego dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjalnych z całej Polski uczą się programowania w środowisku Scratch. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle jest jedną z siedmiu instytucji w województwie podkarpackim, które uczestniczą w programie i oferują bezpłatne zajęcia z nauki kodowania.

Za nami dwa spotkania – 26 marca i 16 kwietnia – podczas których mali programiści poznali środowisko Scratch, dowiedzieli się czym są skrypty, jak je układać aby bohater wykonywał polecenia oraz dlaczego komputer musi znać bardzo dokładny przepis programistyczny. Uczyliśmy się jakich skryptów używać, żeby bohater poruszał się, mówił, rysował linię i kwadrat – opowiada Ola. Ja użyłam też skryptu zmień kolor pisaka i mój bohater rysował tęczowy kwadrat – dodaje.

Uczestnicy stanęli również przed trudnym wyzwaniem – stworzenia projektu swojej pierwszej gry. Po burzliwych burzach mózgu, pełnych skupienia konsultacjach i sprawdzaniu różnego rodzaju skryptów, w każdym z sześciu projektów powstała gra „Kot goni mysz”. Kiedy moja mysz spotyka kota mówi „O nie – przegrałam!” i cała gra zatrzymuje się – mówi Michał.

Przed Mistrzami Kodowania kolejne programistyczne wyzwania i projekty – multimedialna kartka, gry logiczne i zręcznościowe, a nawet – programistyczna interpretacja wiersza! Ale przede wszystkim – dużo kreatywnej zabawy i nauki. To niesamowite, że jeżeli ułożę skrypt odpowiednio, bohater będzie wykonywał moje polecenie – opowiada Patrycja. Czasem trzeba się nieźle nagłówkować, żeby stworzyć skrypt ale efekty są takie, że warto – dodaje Radek.

Program Mistrzowie Kodowania realizowany jest przez Samsung Electronics Polska, pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji oraz Ministerstwa Gospodarki.

Więcej informacji o zajęciach Mistrzowie Kodowania w MBP Jasło dostępne na stronie www.mbp.jaslo.pl.

MBP w Jaśle

Napisany dnia: 21.04.2015, 11:00 , Tagi: MBP, Jasło
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ trochę krytyczny
dnia 21.04.2015, 21:26
Ocena
komentarza:
2
Programowanie w Scratchu czyli jak programistyczne "czary" sprowadzić do w sumie średnio udanej zabawy dla dzieci ;) Ja jak byłem trochę starszy od tych dzieciaków to próbowałem z C.Zły wybór dla początkującego - ale skąd to wtedy - jakieś 15 lat temu można było wiedzieć ? I programistą to nie zostałem ostatecznie. Za duża krytyka rodziców ("siedzisz tylko przed komputerem"), zaawansowane problemy programistyczne typu "co zrobić by moje programy pracowały na pliku z dysku który wybiorę" i dostęp do gier zrobiły swoje. Jako samouk musiałem przystopować. Trochę szkoda na dziś :( Programiści zarabiają całkiem dużo - i to tyle z gadaniny moich rodziców pt. "nie siedź tyle przy komputerze" (ble ble ble...)

A teraz MERITUM.Powiem tak.Te warsztaty to raczej NIEWIELE POMOGĄ.Dlaczego ?

1.Programowanie nie jest tak proste jak w Scratchu i nie polega na łączeniu układanki - dawanie fałszywego obrazu,że coś jest łatwe może tylko zniechęcić do używania prawdziwych zaawansowanych narzędzi gdy pojawi się kontakt z nimi.Nawet takie stosunkowo użyteczne dla początkujących programistów języków jak Java czy Python (choć Python jakąś szansą w dalszej edukacji programistycznej tych dzieciaków może jest jako stosunkowo użyteczny i potężny język) mogą się wydać kiepskie.
2.Te dzieci potem w szkole będą mieć co najwyżej Pascala (przestarzały dziś i mało użyteczny język) albo wręcz tylko Excela i Worda.I będą się nuuuudzić na informatyce.
3.Nie każdy powinien programować - co prawda rysować niby każdy umie ale NIE KAŻDY RYSUNEK JEST SZTUKĄ czy nawet do czegokolwiek się nadaje.Nie bez powodu nie jest tak,że korzysta się ze zrobionego własnoręcznie samochodu. Większość marnych programistów tworzy programy na poziomie "kalkulatora wyborczego" PKW i ich narzędzi nie powinno się wykorzystywać nawet za dopłatą.
4.Problem też w tym,że jak wejdzie informatyka kwantowa to paradygmat się zmieni. Już dziś zresztą coraz bardziej idzie się w systemy równoległe,nawet głupi procesor od laptopa ma przeciętnie po kilka rdzeni. Zresztą możliwe,że w przyszłości robocika czy komputer będzie się tresowało jak psa.I nie.Nie żartuję. Memrystory. Korporacje się dziś ścigają kto pierwszy skonstruuje sztuczny mózg.
5.Co najważniejsze - NAJPIERW NIECH DZIECIAKI OPANUJĄ JĘZYK ANGIELSKI. PROGRAMOWANIE BEZ ZNAJOMOŚCI ANGIELSKIEGO TO JAK PROWADZENIE SAMOCHODU PRZY POMOCY JEDNEJ NOGI I JEDNEJ RĘKI ! - niby można,ale dla początkującego to bardzo ryzykowne.Zresztą takie czasy,że i Chiński poznać lub chociaż Hiszpański było by dobrze.

Mimo to generalnie Panie z Biblioteki robią oczywiście bardzo dobrą robotę i należy ich pracę docenić.Szkoda tylko,że program ten nie ma szans na większą skuteczność przy dzisiejszym stanie szkolnictwa - i w kraju i w Jaśle...
@ programista
dnia 21.04.2015, 22:25
Ocena
komentarza:
1
Jako programista z pewnym już doświadczeniem muszę Ci powiedzieć, że nie masz do końca racji:
1. Może i programowanie nie jest proste, ale należy zaczynać od prostych rzeczy, które przy późniejszym kontakcie z normalnym językiem programowania okażą się użyteczne.
2. Ja ta w liceum miałem C++, więc nie wiem czemu każdy straszy tym Pascalem, a poza tym to nie jest taki zły język ;)
3. Zgoda, nie każdy ma do tego predyspozycję i odpowiednią motywację.
4. Ty tak serio, nie ma na razie w najbliższym czasie powiedzmy 10 lat (a w informatyce to sporo) możliwości, że przejdziemy na komputery kwantowe, a poza tym ilość obecnie napisanego softu, który należy utrzymywać jest ogromna.
5. Zgadzam się aczkolwiek, można się uczyć oby rzeczy na raz.

A poza tym uważam, że taki program ma szansę zrazić jakiegoś dzieciaka bakcylem programistycznym, więc nie wydaje mi się taki bezsensowny.
PS. Zawsze możesz spróbować znowu zostać programistą, wystarczy trochę dobrych chęci i "odrobina" wolnego czasu i śmiało można iść do pracy, za nie małe pieniądze, bez konieczności posiadania odpowiedniego wykształcenia (które w tej branży jest co najwyżej dodatkowym atutem aniżeli wymogiem).
@ trochę krytyczny
dnia 21.04.2015, 23:22
Ocena
komentarza:
0
Ad 4. Moim zdaniem 10 to owszem minimum dla dojrzałości technologii ale 15-20 to prawdopodobieństwo rzędu >0,7. Są zbyt obiecujące jeśli chodzi o łamanie dzisiejszych szyfrów. D-Wave to prawdopodobnie marketing i szrot,ale podejrzewam,że w istocie technologia ta wejdzie w 10-20 lat. Góra 30 jak NSA będzie bardzo zależało ;) - ale zrównoleglanie ma miejsce już dziś...
Ad 2.Boś farciarz :)
Ad 1."należy zaczynać od prostych rzeczy, które przy późniejszym kontakcie z normalnym językiem programowania okażą się użyteczne" - racja ale ja nie o tym. Przeczytaj artykuł i przemyśl co w tym języku jest traktowane po prostu ŹLE. Kolorki bez wysiłku i wyklejanka jako programowanie (takie klikanie to tylko w Labview) ? Czarno widzę po takiej zabawie kontakt z realnym językiem programowania. Z doświadczenia powiem - nic tak nie zniechęca jak porażka czy więcej wysiłku ;)

Scratch (czy stare Logo) ma się tak do języków programowania jak gra cRPG do prawdziwego życia.I to mi się bardzo ale to bardzo nie podoba...

Co do PS: Wiem,ale do tego to osobiście potrzebuję więcej spokoju,zresztą mniejsza o mnie.
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Wały przeciwpowodziowe ochronią mieszkańców przed wielką wodą

  W Osobnicy powstał kolejny odcinek 1,5 km wałów przeciwpowodziowych rzeki Ropy. Inwestycja została zrealizowana w ciągu 10 miesięcy i kosztowała ponad 10 mln zł. Jest to drugi etap budowy wałów przeciwpowodziowych..

 • Matka i córka na ławie oskarżonych. Rozpoczął się proces w sprawie znęcania się nad kotami

  Małgorzata i Aleksandra Sz. prowadziły hodowlę kotów rasy maine coon w Jaśle. Po tym, jak inspektorzy OTOZ-u odkryli zaniedbania kobiet wobec zwierząt sprawa trafiła do sądu. W Sądzie Rejonowym w Jaśle zapadł wyrok nakazowy, od którego odwołała się prokuratura i OTOZ. W końcu sprawa trafia przed sąd I instancji. W minioną środę rozpoczął się proces w tej sprawie.

 • Przeżyj mundialowe emocje z Jasielską Manufakturą Smaku

  Jasielska Manufaktura Smaku zaprasza do wspólnego kibicowania wszystkich fanów piłki nożnej w najlepszym, mundialowym wydaniu. Piłkarskimi emocjami możecie delektować się tutaj każdego dnia od godz. 14.

 • Licealiści zorganizowali charytatywny turniej piłkarski. Dochód z imprezy trafi na leczenie Paulinki Okarmy z Jasła

   

  Hala sportowa Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jaśle stała się dzisiaj areną piłkarskich zmagań w ramach turnieju „Football for Charity”. Chodziło jednak nie tylko o sportową rywalizację i zabawę w gronie rówieśników.

 • Mieszkańcy Jasła zapłacą wyższe podatki od nieruchomości

   

  Od 1 stycznia 2023 r. w Jaśle obowiązywać będą nowe, wyższe stawki podatku od nieruchomości. Decyzję w tej sprawie, w miniony poniedziałek, podjęła Rada Miejska Jasła. W przypadku właścicieli budynków mieszkalnych stawka wzrośnie o 25%.

 • MKS w Jaśle otrzyma wsparcie finansowe na zakup autobusów

   

  Władze samorządowe Miasta Jasła podjęły decyzję o wydatkowaniu kwoty 188 500 zł z miejskiej kasy, na podniesienie kapitału zakładowego Miejskiej Komunikacji Samochodowej Spółka z o.o. Środki te przeznaczone zostaną na zakup trzech autobusów, które zasilą tabor miejskiego przewoźnika. W sumie, spółka zamierza zakupić pięć używanych pojazdów. Zastąpią one wysłużone Autosany.

 • Jesteś seniorem? Weź udział w projekcie - „Zakątek Seniora przy INNOVO”

   

  INNOVO Innowacje w Biznesie Sp. z o.o. oraz Spółdzielnia Socjalna „Radość” zapraszają do uczestnictwa w Projekcie „Zakątek Seniora przy INNOVO”. Realizowany Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej i Budżetu Państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020.

 • Rada Miejska Jasła przeciwko znacznej podwyżce opłat za odbiór odpadów

   

  Urząd Miasta w Jaśle, będzie musiał zrewidować swoje plany w sprawie ustalenia wysokości opłat za odbiór odpadów komunalnych. Na zaproponowaną przez magistrat stawkę w wysokości 39 zł (ocenie wynosi ona 29,17 zł), nie wyraziła dzisiaj zgody Rada Miejska Jasła. Przeciwko projektowi uchwały w sprawie podwyżek zagłosowała zdecydowana większość radnych.

 • „The Humans” na dużym ekranie kina Helios Krosno

   

  Krośnieńskie kino Helios zaprasza na kolejną filmową ucztę w ramach Projektów Specjalnych. Już jutro kinomani, będą mieli okazję zobaczyć na dużym ekranie film "The Humans".

 • Patryk Fryc żegna się z Czarnymi Jasło

   

  Choć runda jesienna klasy okręgowej, w której rywalizują Czarni Jasło, zakończyła się zaledwie tydzień temu, to kibice jasielskiej drużyny nie mogą narzekać na brak sportowych emocji. Tych, które towarzyszą komunikatowi, wydanemu dzisiaj przez klub, woleliby z pewnością uniknąć. Okazuje się bowiem, że w trakcie przerwy w rozgrywkach, zespół opuści Patryk Fryc, który przez dwa ostatnie lata był jednym z kluczowych zawodników Czarnych Jasło.

 • Czy stawki podatku od nieruchomości pójdą w górę?

   

  Wszystko wskazuje na to, że od nowego roku, mieszkańcy Jasła płacić będą więcej nie tylko za odbiór odpadów komunalnych. Magistrat szykuje również podwyżkę stawek podatku od nieruchomości. Głosowanie nad projektem uchwały w tej sprawie ma zostać przeprowadzone podczas poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej Jasła.

 • Miasto ogłosiło kolejny przetarg na budowę drogi 5KDZ

  Miasto Jasło umorzyło pierwszy przetarg ogłoszony we wrześniu na budowę drogi 5KDZ wraz z infrastrukturą towarzyszącą, z uwagi na zbyt wysokie koszty realizacji zadania zaproponowane przez firmy. W ubiegłym tygodniu ponownie ogłoszono kolejny przetarg na budowę drogi w strefie warzyckiej. Miasto może przeznaczyć na ten cel ponad 6,5 mln zł.

 • Wanny Besco – wysoka jakość i nowoczesny design w Twojej łazience

 • Przedsiębiorco załóż profil na PUE ZUS. Szkolenia dla płatników składek

   

  Od 1 stycznia 2023 r. każdy płatnik składek będzie zobowiązany do posiadania aktywnego profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Dotychczas taki obowiązek mieli jedynie płatnicy składek rozliczający składki za więcej niż pięć osób.

 • Szykuje się podwyżka opłat za odbiór śmieci

   

  Stale rosnące koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami sprawiają, że kolejny na przestrzeni ostatnich lat wzrost opłat za odbiór odpadów komunalnych, wydaje się nieunikniony. Jasielski magistrat proponuje, aby opłata z tytułu gospodarowania odpadami wynosiła 39 zł od osoby, zamiast dotychczasowych 29,17 zł. Nowa stawka miałaby obowiązywać od stycznia przyszłego roku. O tym, czy mieszkańcy Jasła zmuszeni będą sięgnąć głębiej do swoich kieszeni, w najbliższy poniedziałek zdecyduje Rada Miejska Jasła.

 • Gminie Dębowiec przyznano środki na budowę kompleksu sportowego

  Końcem listopada został rozstrzygnięty kolejny nabór w Programie Sportowa Polska 2022. Wśród 80 podmiotów, którym przyznano dofinansowanie znalazła się gmina Dębowiec. Samorząd otrzyma 1 856 900 zł na budowę kompleksu sportowego.

 • Gotowy do pracy! - weź udział w projekcie

   

  Fundacja AKTYWNA GALICJA wraz z Towarzystwem Oświatowym Ziemi Chrzanowskiej w Chrzanowie zaprasza do udziału w projekcie Gotowy do pracy! współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

 • Strażacy ochotnicy nie zapominają o małych pacjentach onkologicznych

   

  Strażacy ochotnicy znów wkraczają do akcji, aby podarować odrobinę radości małym pacjentom Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Rzeszowie. Po raz szósty organizują więc zbiórkę zabawek, książek, gier i innych artykułów, które trafią do dzieci zmagających się z chorobami nowotworowymi.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657